פורסם בראשונה: 18.04.2012
עדכון אחרון: 03.01.2016
  • אריקה רוזנשטוק אריקה רוזנשטוק

איך אני יכולה לדעת שההנקה שלי יעילה?

לקריאה נוחה
את לא לבד: הרבה נשים אחרי לידה לא בטוחות שהתינוק שלהן יונק מספיק זמן בכל פעם, שהוא שבע, ובכלל - שהן מעניקות לו את כל מה שהוא צריך. יועצת ההנקה שלנו מביאה לכן 6 סימנים להנקה מוצלחת, וגם נותנת טיפים שיעזרו לכן בהמשך הדרך
איך יודעים שההנקה עובדת?

בקיצור

1.

זה נורמלי שתהיה לך קצת רגישות בתקופה הראשונה של ההנקה, אבל כאב ממשי מלווה בפציעה מסמנים שהפטמה לא ממוקמת נכון בפה של התינוק.

2.

תינוק שיונק טוב עירני ופעיל במהלך ההנקה. אם תינוק קטן נרדם על השד אחרי כמה מציצות, ייתכן שהוא לא מכניס לפה שלו מספיק חלב. העירי אותו בעדינות.

3.

חשוב לעקוב אחרי המשקל של התינוק באופן סדיר בטיפת חלב. צרו קשר עם טיפת חלב בסמוך ככל האפשר ללידה כדי לקבוע תור לשקילה ראשונית.

לרוב הנשים אחרי לידה יש שדיים תקינים להנקה ורוב התינוקות נולדים עם אינסטינקט בריא כיצד לינוק. ובכל זאת, לא פעם דרושה תקופת הכרות הדדית והתנסות עד שההנקה מתבססת והופכת לטבעית ונוחה.

נשים רבות שואלות: "איך אני אדע שההנקה מוצלחת?" בשביל זה הכנו לכן את המדריך המלא לסימני הנקה יעילה אצל האם ואצל התינוק.

היעדר כאב
תינוק יונק כאשר הפטמה עמוקה בפיו, עד לאזור שבין החיך הקשה והרך. במידה שתיכנס מעט מדי פטמה לפה של התינוק, תגרום הלשון לחיכוך בקצה הפטמה - והחיכוך הזה יכאב וייצור פצעים.

זה נורמלי שתהיה לך קצת רגישות בתקופה הראשונה של ההנקה, אבל כאב של ממש המלווה בפציעה מסמנים שהפטמה לא ממוקמת נכון בפה של התינוק. במקרה שכזה, זה לא רק יכאב - אלא גם לא יצליח לעבור מספיק חלב. עלייך לנתק את הפה של התינוק מהפטמה בעדינות על־ידי הכנסת זרת לפינה של הפה ושבירה של הוואקום.

טיפ: נסי לחבר את התינוק לשד כבר כשהוא מראה סימני חיפוש ראשונים ולפני שהוא מגיע לבכי של ממש. שניכם תהיו רגועים יותר וכך יהיה קל יותר לשנות את החיבור לתקין.

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד של כללית 

מלאות השדיים
אין צורך לחכות לתחושה שהשדיים "מלאים" כדי להיניק. כל עוד התינוק יונק ומפנה חלב מהשדיים, ייווצר חלב נוסף, לכן חשוב להיניק 12-8 פעמים ביום לפחות. אחרי הנקה נצפה שהשדיים יהיו רכים יותר מצד שני, שדיים רכים מדי עשויים להעיד על היעדר יצירה מספקת של חלב. 

טיפ: אם קשה לתינוק להתחבר לפטמה קשה עקב מלאות יתר, נסי לרכך אותה על־ידי סחיטה של מעט חלב באופן ידני. אפשר לסחוט לתוך כפית ולתת את החלב לתינוק.

התנהגות התינוק על השד

ככה אמור להתנהג תינוק שיונק טוב: 

1. ערני ופעיל במהלך ההנקה.

2. הסנטר עמוק בתוך השד, רוב הפטמה בתוך פיו והנחיריים חופשיים.

3. רואים את תנועת הלסת ושומעים קולות בליעה.

4. בתום ההנקה הוא משחרר לבדו את השד מפיו.

טיפ: אין זמן מינימום או מקסימום לזמן הנקה. יש תינוקות שכל־כך נהנים מהקרבה ומהמציצה, שהם יכולים לבלות זמן אינסופי על השד; ויש תינוקות "יעילים" שיכולים לסיים ארוחה בפחות מעשר דקות.

יחד עם זאת, אם תינוק קטן נרדם על השד אחרי כמה מציצות, ייתכן שהוא לא מכניס לפה מספיק חלב. ניתן להעיר אותו בעדינות על־ידי הורדת החולצה או המכנסיים, והשכבתו על החזה החשוף של האם.

יש גם טכניקות בזמן ההנקה שמסייעות בהכנסת החלב. למידע נוסף כדאי לפנות ליועצת הנקה.

במשך כל השנה ניתן לקבל ייעוץ טלפוני בנוגע לבעיות וקשיים בהנקה מאחיות מוסמכות שהוכשרו לכל הנושאים הקשורים לתקופה שהחל מתכנון ההריון ועד גיל שנה.

לקבלת שירות בתחום הנקה ניתן להתקשר למוקד כללית בטלפון  2700*, שלוחה 5 (24 שעות ביממה) או להשאיר פרטים במייל עם מספר טלפון לחזרה. כתובת המייל: mokedhanaka@clalit.org.il.

לאחר ההדרכה הראשונית, אם תזהה האחות כי יש צורך בהדרכה נוספת מעמיקה יותר, או אם תבקש האישה סיוע נוסף, תיצור איתה מדריכת הנקה מוסמכת קשר טלפוני בתוך 24 שעות.

על יולדות שומרות שבת לציין "נא לא להתקשר בשבת/חג".

עלייה במשקל
הנה כמה דברים שנצפה לראות בנוגע למשקל התינוק בתחילת חייו:

1. לאחר הלידה נפטרים תינוקות מעודפי נוזלים ומאבדים כ־7%-5% ממשקלם.

2. צפוי שעד היום החמישי הירידה תיבלם והתינוק יתחיל להוסיף משקל.

3. חזרה למשקל הלידה צפויה בגיל 10 ימים-שבועיים.

4. עד לגיל שלושה חודשים תוספת המשקל הממוצעת בשבוע צריכה להיות 200 גרם.

5. תינוקות יונקים לא תמיד עולים באופן אחיד במשקל. ייתכן יום שבו הם יעלו מעט ויום שבו הם יעלו יותר. לא מומלץ לבצע שקילות ניסיון יומיות.

טיפ: חשוב לעקוב אחרי המשקל של התינוק באופן סדיר בטיפת חלב. צרו קשר עם טיפת חלב בסמוך ככל האפשר ללידה כדי לקבוע תור לשקילה ראשונית. אם את חוששת שהתינוק לא אוכל מספיק, בקשו להגיע בהקדם לשיחת ייעוץ ולשקילה.

לחצו כאן לכתבה המלאה

דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים 

הטלות שתן
מהיום השישי צפויות כשש הטלות שתן ביום.

טיפ: הטיטולים הנמכרים כיום סופגים טוב כל־כך, ושתן תקין לרוב בהיר וחסר ריח. לכן, לא יודעים תמיד שהתינוק הטיל שתן. ניתן להכניס ריבוע קטן של נייר טואלט לטיטול. הנייר ישנה את המרקם שלו אחרי שיירטב - וכך תדעו שהתינוק הטיל שתן.

יציאות
בימים הראשונים מופרש מקוניום - צואה כמשחה דביקה בצבע שחור, שלאחר מכן נהיית ירוקה. אחרי כארבעה ימים, הופך המקוניום מירוק לצהוב, והמרקם שלו חרדלי יותר, ואולי דמוי קוטג'.

עד גיל 6 שבועות יש לתינוק 4-2 יציאות רכות ביממה. אחרי גיל 6 שבועות טווח הנורמה הוא רחב: בין יציאה אחת אחרי כל הנקה לבין יציאה אחת בשבוע ופחות.

טיפ: עצירות אמיתית נדירה מאוד אצל תינוקות הניזונים רק מחלב אם. אבל אם נראה לך שהתינוק מעוניין להוציא צואה וקצת קשה לו, אפשר לסייע לו על־ידי גלגול עדין של הרגליים בתנועת "רכיבה על אופניים".

אסור לגרות את פי הטבעת ישירות או להחדיר מדחום או כל חפץ אחר כדי לגרות יציאה! 

אריקה רוזנשטוק היא יועצת הנקה מוסמכת ומנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​מפגשי ייעוץ והדרכה בנושא הנקה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל