חיפוש

dsdsdsd
אמא יושבת על דשא ומיניקה תינוק

איך אני יכולה לדעת שההנקה שלי יעילה?

את לא לבד: הרבה נשים אחרי לידה לא בטוחות שהתינוק שלהן יונק מספיק זמן בכל פעם, שהוא שבע, ובכלל - שהן מעניקות לו את כל מה שהוא צריך. יועצת ההנקה שלנו מביאה לכן סימנים להנקה מוצלחת, וגם נותנת טיפים שיעזרו לכן בהמשך הדרך

אריקה רוזנשטוק, טל צים בן־ארי

בקיצור

01

נורמלי שתהיה לך קצת רגישות בתקופה הראשונה של ההנקה, אבל כאב ממשי מלווה בפציעה מסמן שהפטמה לא ממוקמת נכון בפה של התינוק.

02

אם תינוק קטן נרדם על השד אחרי כמה יניקות, אולי הוא לא מקבל כמות מספקת של חלב. העירי אותו בעדינות על־ידי הורדת החולצה או המכנסיים.

03

חשוב לעקוב אחרי המשקל של התינוק באופן סדיר בטיפת חלב. צרו קשר עם טיפת חלב בסמוך ככל האפשר ללידה כדי לקבוע תור לשקילה ראשונית.

לרוב הנשים אחרי לידה יש שדיים תקינים להנקה ורוב התינוקות נולדים עם אינסטינקט בריא כיצד לינוק. ובכל זאת, לא פעם דרושה תקופת הכרות הדדית והתנסות עד שההנקה מתבססת והופכת לטבעית ונוחה.

נשים רבות שואלות: "איך אני אדע שההנקה מוצלחת?". אנחנו כאן כדי לעזור.

היעדר כאב
תינוק יונק כאשר הפטמה עמוקה בפיו, עד לאזור שבין החיך הקשה והרך. אם תיכנס מעט מדי פטמה לפה של התינוק, תגרום הלשון לחיכוך בקצה הפטמה - והחיכוך הזה יכאב וייצור פצעים.

זה נורמלי שתהיה לך קצת רגישות בתקופה הראשונה של ההנקה, אבל כאב של ממש המלווה בפציעה מסמן שהפטמה לא ממוקמת נכון בפה של התינוק. במקרה שכזה, לא רק יכאב לך - אלא גם לא יצליח לעבור מספיק חלב. את צריכה לנתק את הפה של התינוק מהפטמה בעדינות על־ידי הכנסת זרת לפינה של הפה ושבירה של הוואקום.

טיפ: נסי לחבר את התינוק לשד כבר כשהוא מראה סימני חיפוש ראשונים ולפני שהוא מגיע לבכי של ממש. שניכם תהיו רגועים יותר וכך יהיה קל יותר לשנות את החיבור לתקין.

מלאות השדיים

אין צורך לחכות לתחושה שהשדיים "מלאים" כדי להיניק. כל עוד התינוק יונק ביעילות ומפנה חלב מהשדיים, ייווצר חלב נוסף, לכן חשוב להיניק 12-8 פעמים ביממה לפחות. אחרי הנקה נצפה שהשדיים יהיו רכים יותר. מצד שני, שדיים רכים מדי עשויים להעיד שלא נוצר מספיק חלב. 

טיפ: אם קשה לתינוק להתחבר לשד בגלל מלאות יתר, נסי לרכך את המלאות על־ידי סחיטה ידנית של מעט חלב לפני ניסיון ההנקה. אפשר לסחוט לתוך כפית ולתת את החלב לתינוק.

בימים הראשונים לאחר הלידה, תחושי בהתכווצויות של הרחם בזמן ההנקה. אלו כאבים דמויי כאבי מחזור וייתכן שתראי דימום מוגבר יותר.(בכל מצב בו יש חשש לגבי מצב הדימום - מומלץ להיוועץ בצוות האחיות במחלקה). ניתן ואף רצוי להיעזר במשככי כאבים. בהמשך כאבים אלה יפחתו ותחושי צימאון בזמן ההנקה.

התנהגות התינוק על השד

תינוק שיונק נכון יראה את הדברים הבאים: 

1. ערני ופעיל במהלך ההנקה. בימים הראשונים לאחר הלידה ייתכן שהתינוק יהיה מעט רדום. לכן חשוב להקפיד על מגע עור לעור בזמן ההנקה וכן על הפעלה של התינוק בזמן ההנקה על־ידי לחיצות לתוך השד להזרמת חלב וכן דגדוג קל של פני התינוק.

2. הסנטר עמוק בתוך השד, רוב ההילה בתוך פיו והנחיריים חופשיים.

3. רואים את תנועת הלסת ושומעים קולות בליעה (בימים הראשונים פחות שומעים קולות בליעה).

4. בסיום ההנקה הוא משחרר לבדו את השד מפיו.

טיפ: אין זמן מינימום או מקסימום לזמן הנקה. יש תינוקות שכל־כך נהנים מהקרבה ומהיניקה, שהם יכולים לבלות זמן אינסופי על השד; ויש תינוקות "יעילים" שיכולים לסיים ארוחה בפחות מ־10 דקות.

יחד עם זאת, אם תינוק קטן נרדם על השד אחרי כמה יניקות, אולי הוא לא מחובר מספיק עמוק לתוך השד ולא מקבל את כמות החלב המספקת עבורו. ניתן להעיר אותו בעדינות על־ידי הורדת החולצה או המכנסיים, והשכבתו על החזה החשוף שלך.

יש גם טכניקות בזמן ההנקה שמסייעות בהכנסת החלב. למידע נוסף כדאי לפנות ליועצת הנקה.

​זקוקה לעזרה בהנקה?

במשך כל השנה ניתן לקבל ייעוץ טלפוני בנוגע לבעיות וקשיים בהנקה מאחיות מוסמכות שהוכשרו לכל הנושאים הקשורים לתקופה שהחל מתכנון ההריון ועד גיל שנה.

לקבלת שירות בתחום הנקה ניתן להתקשר למוקד כללית בטלפון  2700*, שלוחה 5 (24 שעות ביממה) או להשאיר פרטים במייל עם מספר טלפון לחזרה. כתובת המייל: mokedhanaka@clalit.org.il.

לאחר ההדרכה הראשונית, אם תזהה האחות כי יש צורך בהדרכה נוספת מעמיקה יותר, או אם תבקש האישה סיוע נוסף, תיצור איתה מדריכת הנקה מוסמכת קשר טלפוני בתוך 24 שעות.

על יולדות שומרות שבת לציין "נא לא להתקשר בשבת/חג".

עלייה במשקל
כמה דברים שנצפה לראות בנוגע למשקל התינוק בתחילת חייו:

1. לאחר הלידה תינוקות צפויים לרדת במשקל כ־7%-5% ממשקל הלידה בגלל הוצאת עודפי נוזלים. 

2. צפוי שעד היום החמישי הירידה תיבלם והתינוק יתחיל להוסיף משקל.

3. חזרה למשקל הלידה צפויה בגיל 10 ימים-שבועיים. לכן, חשוב מאוד לגשת לטיפת חלב בימים הראשונים לאחר השחרור מבית החולים ולבצע מעקב שקילה.

4. עד לגיל שלושה חודשים תוספת המשקל הממוצעת בשבוע צריכה להיות כ־140 גרם.

5. תינוקות יונקים לא תמיד עולים באופן אחיד במשקל. עשויים לימים ימים שבהם הם יעלו מעט וימים אחרים שבהם הם יעלו יותר. לא מומלץ לבצע שקילות ניסיון יומיות.

טיפ: חשוב לעקוב אחרי המשקל של התינוק באופן סדיר בטיפת חלב. צרו קשר עם טיפת חלב בסמוך ככל האפשר ללידה כדי לקבוע תור לשקילה ראשונית. אם את חוששת שהתינוק לא אוכל מספיק, בקשו להגיע בהקדם לשיחת ייעוץ ולשקילה.

דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

מדריך משעשע ומרגיע

דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

הטלות שתן
מהיום השישי צפויות כ־6 הטלות שתן ביממה.

טיפ: הטיטולים הנמכרים כיום סופגים טוב כל־כך, ושתן תקין הוא לרוב בהיר וחסר ריח. לכן, לא יודעים תמיד שהתינוק הטיל שתן. ניתן להכניס ריבוע קטן של נייר טואלט לטיטול. הנייר ישנה את המרקם שלו אחרי שיירטב - וכך תדעו שהתינוק הטיל שתן.

יציאות
בימים הראשונים מופרש מקוניום - צואה ראשונית במרקם דומה למשחה דביקה בצבע שחור, שלאחר מכן נהיית ירוקה. אחרי כארבעה ימים, הופך המקוניום מירוק לצהוב, והמרקם שלו חרדלי יותר, ואולי דמוי קוטג'.

עד גיל 6 שבועות יש לתינוק 4-2 יציאות רכות ביממה. אחרי גיל 6 שבועות טווח הנורמה הוא רחב: בין יציאה אחת אחרי כל הנקה לבין יציאה אחת בשבוע ופחות.

טיפ: עצירות אמיתית נדירה מאוד אצל תינוקות הניזונים רק מחלב אם. אבל אם נראה לך שהתינוק מעוניין להוציא צואה וקצת קשה לו, אפשר לסייע לו על־ידי גלגול עדין של הרגליים בתנועת "רכיבה על אופניים".

אסור לגרות את פי הטבעת ישירות או להחדיר מדחום או כל חפץ אחר כדי לגרות יציאה! 

אריקה רוזנשטוק היא יועצת הנקה מוסמכת ומנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

טל צים בן־ארי (RN ,MSN) היא יועצת הנקה מורשית ומוסמכת IBCLC, מרכזת תחום הנקה בסגל אחות ראשית, ואחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש