חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם כובע אדום מצחיק

10 דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

למה הקטנצ'יק מושך בשיער ובאוזניים? מה פתאום הפצפונת בוהה? ולא קצת בעייתי שהם שולחים ידיים למקומות מוצנעים? המומחית שלנו שראתה כבר הכל מסבירה מה המשמעות של כל דבר ומתי צריך ללכת לבדיקה

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

קרה לך שפתחת טיטול, ובאופן אוטומטי הידיים עברו למפשעה ונשארו שם? כאשר התינוק מתחיל לשלוט על תנועת הידיים, הוא לא מפסיק לחקור כל מה שאפשר בעזרתן.

02

תינוקות נורא אוהבים פנים. פנים זזות, מגיבות, כל הזמן משתנות. בידור שלם לייצור הקטן. ונראה לכם שהמבט שלו נתקע? אולי כי תינוקות ממצמצים הרבה פחות מאיתנו.

03

תינוקות רבים אוהבים לשחק ולמשוך את השיער והאוזניים. יש תינוקות שעושים זאת במיוחד כשעייפים, ואחרים פשוט כי אפשר להגיע למקומות האלה אליהם עם הידיים.

שמת לב שהתינוק או התינוקת שלך עושים כל מיני דברים מפתיעים? לא מוסברים? לא מנומסים? או פשוט מוזרים? ברוב המקרים מדובר בהתנהגות נורמלית לחלוטין אצל הייצורים הקטנים, שהגיעו לא מזמן לעולם חדש ומנסים להכיר את הגוף והסביבה שלהם. 

סקרנים לדעת מה המשמעות של ההתנהגויות האלו ומתי בכל זאת צריכה להידלק נורה אדומה שדורשת בדיקה אצל הרופא? טוב שאתם פה!

ישנם תינוקות שנוטים לשהק הרבה, לפעמים אחרי אוכל ולפעמים סתם בלי סיבה. במקרים רבים אלו אותם תינוקות ששיהקו הרבה בבטן, כאשר לאמא זה הרגיש כמו קפיצות קטנות של העובר.

למה תינוקות משהקים? כי עדיין אין סנכרון מלא בין הנשימה והבליעה, ויכול להיות שניסיון להכניס אוויר תוך כדי בליעה גורם להתקף שהקת. רוב הזמן השיהוקים לא מפריעים לתינוק, אבל אפשר לנסות להפסיק את ההתקף על־ידי הנקה או מציצת מוצץ.

כולנו דואגים לבריאות של הילדים שלנו, ולתינוקות - שובבים שכמותם - לא לוקח הרבה זמן לקלוט שאנחנו מגיבים מהר מאוד לכל עיטוש או שיעול שלהם. הסרתם את תשומת הלב לשנייה? איזה צירוף מקרים - פתאום התקף שיעול! ואז אתם מסתכלים, ופתאום הכל נראה תקין אצל החמוד או החמודה הקטנים, הם אפילו מחייכים.

הם עוד לא למדו לזעוק "זאב", אבל כבר מפתחים שיטות להשגת תשומת־לב. כל עוד התינוק בריא, אין סיבה להתרגש. בקרוב הם ישתכללו וינסו להשיג תשומת־לב בעזרת קולות, מילים והפלת חפצים. תתכוננו!

קרה לכם שפתחתם טיטול, ובאופן אוטומטי הידיים הקטנטנות נדדו למפשעה ונשארו שם? כאשר תינוקות מתחילים לשלוט על תנועת הידיים, הם לא מפסיק לחקור בעזרתן כל מה שאפשר. תראו אותם למשל תופסים אוזניים ומכניסים הכל לפה.

המפשעה בדרך־כלל מכוסה בטיטול, לכן כשהאזור נחשף, הכי טבעי בעולם לטייל לשם עם הידיים. זהו חלק נורמלי בתהליך ההיכרות עם הגוף ומקבל ביטוי משמעותי שוב סביב גיל שנתיים כאשר מתחילה גמילה מחיתולים. רק תדאגו לנקות טוב את הידיים שלהם כי דקה אחרי שהן היו למטה, הן יחזרו לפה...

לפני אלפי שנים אימהות לא קפצו לסופר כשנגמר האוכל, אלא יצאו לחפש מזון בטבע כשהתינוקות מונחים עליהן. נפילה מהאם הייתה מסכנת חיים, לכן תינוקות פיתחו רפלקס הגנה שיעזור להם למנוע נפילות. רפלקס מורו נקרא על־שם רופא הילדים שתיאר אותו לראשונה לפני כמאה שנים.

הרפלקס כולל שלושה חלקים: הרחקת הידיים לצדדים, קירוב ידיים חזרה למרכז ובכי - הכל כדי שאם התינוק או התינוקות מרגישים שהם עלולים ליפול, הם יוכל לתפוס את האם חזק יותר. הרפלקס נכנס לפעולה בדרך־כלל כשהתינוקות מאבדים תחושת מרחב לרגע כמו ברגע ההכנסה לאמבטיה. בסביבות גיל ארבעה חודשים, הרפלקס ייעלם מעצמו.

דברים שמומלץ לעשות וכאלו שעדיף שלא
זחילה אצל תינוקות

סביב גיל 10 חודשים, תינוקות מגלים כישרון מדהים נוסף - יכולת עמידה. איפה הבעיה? ישנם תינוקות שלומדים לעמוד לפני שהם לומדים לרדת מעמידה, ואז תשמעו בכי בלילה ותגלו ייצור קטן וחמוד עומד במיטה, חצי ישן. ההתפתחות המוטורית המהירה בשנה הראשונה לפעמים מתבלבלת בסדר - ישיבה לפני זחילה, עמידה לפני ישיבה. לא לדאוג, הכל תקין והוא או היא ישיגו מהר מאוד את כל אבני הדרך. בינתיים, תנו להם הרבה הזדמנויות לתרגול ולחיקוי.

פתאום, בלי אזהרה מוקדמת, תינוק שהיה רגוע רועד כולו. אחרי שניה, הרעד פוסק והכל חוזר לשגרה. מה קורה פה? תינוקות נולדים עם מערכת עצבים שמתפתחת בקצב טורבו בשנה הראשונה, אבל לפעמים קצת לא בשלה בהתחלה. התנועה עוד לא מאורגנת, קצת קופצנית ואולי גם רועדת. כדאי שרופא יבדוק תינוק עם רעידות חוזרות, במיוחד אם הן מלוות באי־שקט וישנם סימני מחלה נוספים. רעידה שמתרחשת לעיתים רחוקות אינה סיבה לדאגה.

בתחילת החיים שרירי העיניים עדיין מתפתחים, ולכן הרבה פעמים תינוקות נראים פוזלים, כאילו כל עין עצמאית מהשנייה. זה נורמלי לחלוטין בחודשים הראשונים. ישנם גם תינוקות עם גשר אף רחב, שאצלם העור הנוסף יוצר מראה פזילה. אם זה ממשיך אחרי כארבעה חודשים, כדאי להיבדק אצל רופא עיניים. לפני כן - אין סיבה לדאגה.

שמתם לב שתינוקות מסוגלים לבהות בפנים או בחפצים המון זמן? כשאנחנו רואים משהו, יש בדרך־כלל תבנית במוח שישר משדרת לנו: הנה זה. אצל תינוקות הכל חדש, לוקח זמן להסתכל ולבנות את התבניות האלו. בנוסף, תינוקות נורא אוהבים פנים. פנים זזות, מגיבות, כל הזמן משתנות. בידור שלם לייצור הקטן. ונראה לכם שהמבט נתקע? אולי כי תינוקות ממצמצים הרבה פחות מאיתנו, אפילו פי חמש פחות.

מדריך חובה לכל הורה טרי
תופעות שכיחות אצל תינוקות

תינוקות רבים אוהבים לשחק ולמשוך את השיער והאוזניים. יש תינוקות שעושים את זה במיוחד כשעייפים, ואחרים פשוט כי אפשר להגיע למקומות האלה עם הידיים. משיכת אוזניים לא מסמנת דלקת, אבל אם ישנם עוד סימנים כמו חום או אי־שקט, כדאי לראות רופא.

בזמן הלידה, צינורות הדמע עדיין לא סיימו להתפתח, ולכן תינוקות בוכים בלי דמעות בהתחלה. הם למעשה מתחילים ליצור דמעות אחרי כשבועיים, אבל בהתחלה בכמויות קטנות, רק כדי לשמור על לחות העיניים. ישנם תינוקות שלא יזילו דמעות בבכי עד גיל 7 חודשים. מתי כדאי ללכת לבדיקה? אם יש סימני אודם, גירוי או ריבוי הפרשות.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש