חיפוש

dsdsdsd
אימא מחבקת את התינוק שלה

מתי תינוקות יושבים?

המומחית שלנו לפיזיותרפיית ילדים פה כדי לענות על השאלה שמעסיקה לא מעט הורים. וגם: האם יש דרך נכונה לשבת? איך מעודדים ישיבה? באיזה גיל מומלץ להתחיל להושיב תינוק שלא עשה זאת עצמאית? מה לעשות אם הישיבה לא זקופה? מתי לפנות לעזרה מקצועית?

ענת אורטנר

ענת אורטנר

בקיצור

01

יש כמה דרכים לעבור לישיבה: מעמידת שש, לאחר עלייה על הברכיים ליד רהיט נמוך, דרך הצד או מעמידה.

02

אם התינוק לא התיישב עצמאית עד גיל 7 חודשים, ההמלצה היא להתחיל להושיב אותו בכיסא האוכל.

03

אם בגיל 10 עד 11 חודשים התינוק עדיין לא התיישב בכוחות עצמו, ניתן לפנות לגורם מקצועי.

תארו לעצמכם שאתם שוכבים על הגב או על הבטן, ואז פתאום "תופסים גובה". איזה כיף! עכשיו תחשבו על התינוק שלכם. מעבר לכך שישיבה נותנת לתינוק נקודת מבט חדשה ומרתקת על העולם, יש לתנוחה הזאת יתרונות התפתחותיים: היא מפנה את שתי הידיים לעבוד יחד בפעולות של משחק, של אחיזה, של אכילה ושל מחיאת כפיים ועוזרת גם לפתח קשרים חברתיים. עכשיו אתם בוודאי סקרנים לגלות: מתי תינוקות יושבים, ומה לעשות אם הם לא מתיישבים בכוחות עצמם בעת שהם כבר אמורים לעשות זאת?

מתי תינוק יושב?

תינוקות מתיישבים לראשונה באופן עצמאי בדרך כלל בסביבות גיל 8 עד 10 חודשים.

עוד קודם לכן, החל מגיל 7 חודשים, אפשר להושיב את התינוק לזמן קצר כפי שמתואר בהמשך הכתבה.

האם יש דרך נכונה לעבור לישיבה?

יש מגוון דרכים שבהן תינוקות מתיישבים, וכולן טובות וכשרות: דרך הצד, מעמידת שש, לאחר עלייה על הברכיים ליד רהיט נמוך, או שהם מתיישבים מעמידה בלבד. ככל שהתינוק יהיה מיומן ביותר דרכים, כך תהיה ההתפתחות המוטורית שלו עשירה יותר, והתנועה שלו תהיה חופשית יותר.

איך לעודד תינוק לשבת?

היכולת של התינוק לעבור מתנוחה אחת לתנוחה אחרת באופן עצמאי לחלוטין היא אחד ממוקדי ההתפתחות שלו. עצמאות במעברים מאפשרת לו לנוע באופן חופשי ולא להישאר "תקוע" במנח אחד. הוא בוחר האם לשבת או לשכב, לעמוד על שש או לזחול לצעצוע, וכשיגיע לצעצוע - להתיישב ולשחק.

רוב התינוקות משיגים את העצמאות הזאת בעצמם, ואין צורך לאמן אותם או לתרגל אותם באופן מיוחד. אבל - וחשוב מאוד לזכור זאת - עלינו, ההורים, לספק לתינוק את ההזדמנויות להתיישב. למה הכוונה? שהייה של זמנים ארוכים יחסית על משטחים נוקשים ורחבים (רצפה למשל) תאפשר לתינוק מרחב תנועה ותספק לו יכולת להתנסות בתנוחות שונות.

מתי אפשר להושיב את התינוק?

הושבת תינוקות שעדיין אינם מתיישבים עצמאית היא עניין רגיש מאוד, במיוחד בישראל לעומת מדינות אחרות כמו ארצות הברית, שם מדריכים את ההורים להושיב תינוקות בגילים צעירים מאוד. גם פה בארץ ניתן לראות הבדלים בנושא בין מגזרים ובין עדות שונות, מכיוון שלתרבות יש השפעה רבה על השקפת ההורים ועל התנהלותם בנוגע להתפתחות התינוק.

אם התינוק לא התיישב עצמאית עד גיל 7 חודשים, ההמלצה היא להתחיל להושיב אותו בכיסא אוכל. הכיסא צריך להיות מצויד במגש, המושב שלו צריך להיות בזווית של 90 מעלות, והילד צריך להיות קשור ברצועות. הישיבה הזאת, המיועדת לזמן האוכל בלבד (לא כולל שטיפת כלים ורצפה...), היא התנסות נחמדה - גם מהבחינה המוטורית וגם מהבחינה החברתית. נוסף על כך, אפשר להושיב את התינוק לזמנים קצרים בעגלה בזמן טיול, גם כן בזווית של 90 מעלות.

למה דווקא סביב גיל 7 חודשים? כי בגיל הזה התינוק כבר אמור להיות מסוגל לשמור על מנח הישיבה בתמיכה. כמו כן, מאחר שהתינוק כבר אוכל מזון מוצק, יש משמעות לתנוחה גם בהקשרים של בליעה ושל נשימה. 

תינוקות שאינם מתיישבים בכלל עלולים לסבול מעיכוב מוטורי. כשנותנים לתינוקות האלה להתנסות מעט בתנוחת הישיבה, ייתכן שהם יחוו קפיצה בהתפתחות המוטורית.

גם כשהמרפאות סגורות: רופאי ילדים און־ליין
ככה פוגשים היום רופאים
אם ובת משוחחות עם רופאה בשיחת וידאו בלאפטופ

ואם התינוק מתיישב עצמאית מוקדם יותר, למשל בגיל 4 חודשים? למנוע זאת ממנו?

נדיר למצוא תינוק שמתיישב בגיל מוקדם כל כך. ובכל זאת, אם הוא הצליח, לא נפריע לתינוק להתפתח בקצב שלו. אם הוא מתיישב לבד כנראה שיש לו יכולת טובה מספיק לשמור על התנוחה ולהיות עצמאי בתוכה - כלומר להיכנס ולצאת ממנה בכוחות עצמו.

מתי כדאי לתת לתינוק לשחק בישיבה?

כאשר התינוק מגיע לגיל של בין 8 ל־9 חודשים, כדאי ומומלץ לאפשר לו להתנסות בפעילות בישיבה כ־3 פעמים ביום, ולא יותר מ־5 דקות ברצף בכל פעם. ישיבה פסיבית שבה כריות מונחות סביבו אינה מומלצת, אלא ישיבה בין הרגליים של המשגיח המבוגר כדי שהתינוק יהיה בטוח לחלוטין. ישיבה כזאת מאפשרת משחק חופשי בידיים, תרגול לשיפור שיווי המשקל בתנוחה ופיתוח תגובות של שיווי משקל.

התינוק התאהב בתנוחת הישיבה ואינו מוכן לשכב על הבטן. מה עושים?

ברוב המקרים לומדים תינוקות מהר מאוד לשמור על עצמם בתנוחת הישיבה, בין היתר כי נקודת המבט החדשה על העולם גורמת להם הנאה רבה. כך עלול להיווצר מצב שבו התינוק רוצה ומעדיף לשבת רוב היום, וכשנחזיר אותו לשכיבה על הבטן, הוא יתחיל לבכות. אבל אסור להיכנע.

ישיבה ממושכת שהתינוק לא מגיע אליה בכוחות עצמו עלולה לגרום לו להיתקע בתנוחה הזאת לאורך זמן, מה שעלול לעכב את התפתחותו בהמשך. הדרך לישיבה עצמאית עוברת בשהייה על הבטן, ולכן חשוב שהוא יתנסה בתנוחה הזאת ויתרגל אותה.

אבל הוא כל הזמן בוכה כשמשכיבים אותו על הבטן

חשוב שתזכרו: הבכי הוא דרכו של התינוק להגיד לנו שהוא לא מעוניין, אבל אנחנו - שרוצים בטובתו - יודעים שתרגול קצר כמה פעמים ביום יביא אותו בסופו של דבר לעצמאות. לכן אפשר להיות לידו, להסיח את דעתו ולעודד אותו - אבל לא לוותר.

הקטנצ'יק למד להתיישב עצמאית אבל עדיין אינו זוחל. ברגע שאני מניחה אותו על הבטן הוא מתיישב. מה לעשות?

אפשר להעמיד אותו מעט על שש ולנדנד אותו בזהירות קדימה ואחורה כדי שיכיר את התנוחה. אפשר גם לאתגר אותו מעט על ידי הרחקת הצעצועים שלו למרחקים קרובים. והכי חשוב - להיות סבלניים.

מתי התינוקת שלי תתחיל לזחול?

כל מה שצריך לדעת על זחילה אצל תינוקות

תינוקת זוחלת בתמיכה של אימא שלה

התינוק שלי התחיל לשבת עצמאית לפני שבועיים, אבל הגב שלו עקום ולא זקוף. למה זה קורה? זאת סיבה לדאגה?

בתחילת הדרך אנחנו בדרך כלל רואים חוסר יציבות מסוים, אשר ילך וישתפר ככל שהתינוק יתנסה יותר בתנוחה החדשה. ההזדקפות היא תוצאה ישירה של יכולות שיווי המשקל שלו בישיבה, וזה יקרה לאט־לאט.

מתי כדאי לפנות לגורם מקצועי?

אם בגיל 10 עד 11 חודשים התינוק עדיין לא התיישב בכוחות עצמו, ניתן להתייעץ עם פיזיותרפיסטית התפתחותית לצורכי הדרכה והדגמה.

איך עושים זאת? כל המידע וטופסי הפניה לאבחון ולטיפול במסגרת התפתחות הילד.

ענת אורטנר היא פיזיותרפיסטית נוירו־התפתחותית (BPT MHA). היא אחראית לתחום של התפתחות הילד במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש