חיפוש

dsdsdsd
מתי התינוק יתחיל לשבת?

מתי תינוקות מתחילים לשבת?

המומחית שלנו לפיזיותרפיית ילדים פה כדי לענות על השאלה שמעסיקה לא מעט הורים. וגם: האם יש דרך נכונה לשבת? איך מעודדים ישיבה? באיזה גיל מומלץ להתחיל להושיב תינוק שלא עשה זאת עצמאית? מה לעשות אם הישיבה לא זקופה? מתי לפנות לעזרה מקצועית?

ענת אורטנר

ענת אורטנר

בקיצור

01

יש כמה דרכים לעבור לישיבה, וכולן טובות וכשרות: דרך הצד, מעמידת שש, לאחר עלייה על ברכיים ליד רהיט נמוך, או התיישבות מעמידה.

02

אם התינוק לא התיישב עצמאית עד גיל שבעה חודשים, ההמלצה היא להתחיל להושיב אותו בכיסא אוכל, וזאת כאשר המושב בזווית 90 מעלות.

03

אם עד גיל 11-10 חודשים התינוק עדיין לא התיישב באופן עצמאי, ניתן לפנות להדרכה והדגמה אצל פיזיותרפיסטית התפתחותית.

דמיינו אתכם שוכבים על הגב או על הבטן, ואז פתאום "תופסים גובה". איזה כיף! אבל מעבר לכך שישיבה נותנת לתינוק נקודת מבט חדשה ומרתקת על העולם, יש לתנוחה זו יתרונות התפתחותיים: היא מפנה  את שתי הידיים לעבוד יחד בפעולות של משחק, של אחיזה, של אכילה ושל מחיאת כפיים, ועוזרת גם לפתח קשרים חברתיים.

האם יש "דרך נכונה" לעבור לישיבה?

יש מגוון דרכים, וכולן טובות וכשרות: דרך הצד, מעמידת שש, לאחר עלייה על ברכיים ליד רהיט נמוך, או התיישבות מעמידה בלבד. ככל שהתינוק יהיה מיומן ביותר דרכים, כך תהיה התפתחותו המוטורית עשירה יותר והתנועה שלו תהיה חופשית יותר.

האם כדאי לעודד את התינוק לשבת? ואם כן - איך?

היכולת של התינוק לעבור מתנוחה אחת לתנוחה אחרת באופן עצמאי לחלוטין מהווה את אחד ממוקדי ההתפתחות שלו. עצמאות במעברים מאפשרת לו לנוע באופן חופשי ולא להישאר "תקוע" במנח אחד. הוא בוחר האם לשבת או לשכב, לעמוד על שש או לזחול לצעצוע, וכשיגיע לצעצוע - להתיישב ולשחק.

רוב התינוקות משיגים את העצמאות הזו בעצמם ואין צורך לאמן אותם או לתרגל אותם באופן מיוחד. אבל - וחשוב מאוד לזכור זאת - צריך לדאוג שלתינוק יהיו את התנאים המתאימים להתאמן ולתרגל בכוחות עצמו. למה הכוונה? שהייה של זמנים ארוכים יחסית על משטחים נוקשים ורחבים (רצפה למשל), תאפשר לתינוק מרחב תנועה ותספק לו יכולת להרגיש ולהתנסות עם הגוף שלו בתנוחות שונות.

באיזה גיל כבר אפשר לעזור לתינוק לשבת?

הושבת תינוקות שעדיין לא מתיישבים עצמאית היא עניין רגיש מאוד, במיוחד בישראל לעומת מדינות אחרות כמו ארה"ב, שם מדריכים את ההורים להושיב תינוקות בגילים צעירים מאוד. גם פה בארץ ניתן לראות הבדלים בנושא בין מגזרים ועדות שונות, כיוון שלתרבות יש השפעה גדולה על השקפת ההורים והתנהלותם בנוגע להתפתחות התינוק.  

​הראש של התינוק נוטה לאותו צד?

כל מה שצריך לדעת על טורטיקוליס

טורטיקוליס

אם התינוק לא התיישב עצמאית עד גיל 7 חודשים, ההמלצה היא להתחיל להושיב אותו בכיסא אוכל. על הכיסא להיות עם מגש, כאשר המושב בזווית של 90 מעלות, והילד צריך להיות קשור ברצועות. ישיבה זו, המיועדת לזמן האוכל בלבד (לא כולל שטיפת כלים ורצפה...), מהווה התנסות נחמדה - גם מוטורית וגם חברתית. בנוסף, אפשר להושיב את התינוק לזמנים קצרים בעגלה בזמן טיול, גם כן ב־90 מעלות.

למה דווקא סביב גיל 7 חודשים? כי בגיל זה התינוק כבר אמור להיות מסוגל לשמור על מנח הישיבה בתמיכה. בנוסף, מאחר שהתינוק כבר אוכל מוצקים, יש משמעות לתנוחה גם בהקשרים של בליעה ונשימה. 

ואם הוא מתיישב עצמאית מוקדם יותר, למשל בגיל 4 חודשים? למנוע ממנו?

נדיר למצוא תינוק שמתיישב בגיל מוקדם כל־כך. ובכל זאת, אם הוא הצליח - לא נפריע לתינוק להתפתח בקצב שלו. אם הוא מתיישב לבד כנראה שיש לו יכולת טובה מספיק לשמור על התנוחה ולהיות עצמאי בתוכה - כלומר להיכנס ולצאת בכוחות עצמו.

מתי כדאי לתת לתינוק לשחק בישיבה?

כאשר התינוק מגיע לגיל 9-8 חודשים, כדאי ומומלץ לאפשר לו להתנסות בפעילות בישיבה כשלוש פעמים ביום, ולא יותר מחמש דקות ברצף בכל פעם. לא מומלצת ישיבה פסיבית כשמונחות כריות סביבו,  אלא ישיבה בין הרגליים של המשגיח המבוגר כדי שהתינוק יהיה בטוח לחלוטין. ישיבה כזו מאפשרת משחק חופשי בידיים, תרגול לצורך שיפור שיווי המשקל בתנוחה, ופיתוח תגובות שיווי משקל.

התינוק התאהב בתנוחת הישיבה, ולא מוכן לשמוע על שכיבה על הבטן. מה עושים?

ברוב המקרים לומדים תינוקות מהר מאוד לשמור על עצמם בתנוחת הישיבה, גם כי נקודת המבט החדשה על העולם גורמת להם הנאה רבה. כך עשוי להיווצר מצב שבו התינוק רוצה ומעדיף לשבת רוב היום, וכשנחזיר אותו לשכיבה על הבטן הוא יתחיל לבכות. אבל אסור להיכנע.

ישיבה ממושכת שהתינוק לא מגיע אליה בכוחות עצמו עלולה לגרום לו להיתקע בתנוחה הזו לאורך זמן ולעכב את התפתחותו בהמשך. הדרך לישיבה עצמאית עוברת בשהייה על הבטן - חשוב שהוא יתנסה ויתרגל את התנוחה הזו.

אבל הוא כל הזמן בוכה כשמשכיבים אותו על הבטן

חשוב שתזכרו: הבכי הוא דרך של התינוק להגיד לנו שהוא לא מעוניין, אבל אנחנו שרוצים בטובתו יודעים שתרגול קצר מספר פעמים ביום יביא אותו בסופו של דבר לעצמאות. לכן, אפשר להיות לידו, להסיח את דעתו ולעודד אותו - אבל לא לוותר.

מצד שני, ישנם גם תינוקות שכלל לא ישבו וחווים עיכוב מוטורי, ואז כשניתן להם מעט התנסות בתנוחת הישיבה, נראה שהם חווים קפיצה בהתפתחות המוטורית.

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד של כללית

הקטנצ'יק למד להתיישב עצמאית אבל עדיין לא זוחל. ברגע שאני מניחה אותו על הבטן הוא מתיישב. מה לעשות?

אפשר להעמיד אותו מעט על שש ולנדנד בזהירות קדימה ואחורה על מנת שיכיר את התנוחה. בנוסף, אפשר גם לאתגר אותו מעט על־ידי הרחקת הצעצועים שלו למרחקים קרובים. והכי חשוב - להיות סבלניים.

התינוק שלי התחיל לשבת עצמאית לפני שבועיים, אבל הגב שלו עקום ולא זקוף. למה זה קורה? זה מדאיג?

בתחילת הדרך אנחנו רואים לרוב חוסר יציבות מסוים, אשר ילך וישתפר ככל שהתינוק יתנסה יותר בתנוחה החדשה. ההזדקפות היא תוצאה ישירה של יכולות שיווי המשקל שלו בישיבה, וזה יקרה לאט־לאט.

מתי כדאי לפנות לגורם מקצועי?

אם עד גיל 11-10 חודשים התינוק עדיין לא התיישב בכוחות עצמו, ניתן להתייעץ עם פיזיותרפיסטית התפתחותית לצורך הדרכה והדגמה.

איך עושים זאת? לחצו כאן לכל המידע.

​דואגים להתפתחות הילד?

אם לקטנטנים יש בעיות יציבה והתפתחות מוטורית, כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל. לקריאה נוספת

ענת אורטנר היא פיזיותרפיסטית נוירו־התפתחותית (BPT MHA). היא אחראית תחום התפתחות הילד במחוז שרון־שומרון של הכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש