חיפוש

dsdsdsd
תינוק נשקל בטיפת חלב

טיפת חלב למתחילים

מהי בכלל טיפת חלב, מתי צריך לגשת לשם, כמה זה עולה לי ואיך אני מוצאת את תחנת טיפת חלב שהכי קרובה אליי? כל מה שרצית לדעת על טיפת חלב ולא היה לך את מי לשאול

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

חשוב להגיע לטיפת חלב תוך 14-10 ימים מהלידה, כדי לפתוח תיק ולוודא שהתינוק חזר למשקל הלידה. תחנות טיפת חלב פרוסות ברחבי הארץ.

02

השירות בטיפת חלב ניתן על ידי אחיות בריאות הציבור שעברו הכשרה מיוחדת בנושאים הקשורים לגדילה ולהתפתחות של תינוקות ופעוטות.

03

טיפת חלב היא לא תחנת חיסונים בלבד. בטיפת חלב עורכים בדיקות גדילה והתפתחות ומקבלים הרבה מידע חשוב, למשל בנושאי תזונה ובטיחות.

איך קובעים תור לטיפת חלב דרך האתר? למדריך המלא

שלום, ילדתי תינוק חמוד. בבית החולים אמרו שעלי לגשת לטיפת חלב. מה זה?

קודם כל מזל טוב! תחנת טיפת חלב היא חלק משירות רפואה מונעת לנשים הרות, לתינוקות ולפעוטות עד גיל שש.

מתי להגיע בדיוק?

חשוב להגיע לטיפת חלב תוך 14-10 ימים מהלידה, כדי לפתוח תיק ולוודא שהתינוק חזר למשקל הלידה. אם יש בעיה בהנקה, או קיבלתם הנחיה מבית החולים להגיע מוקדם יותר לטיפת חלב, כדאי ליצור קשר  עם תחנת טיפת חלב קרוב ככל האפשר לשחרור מבית החולים.  

איך אני מוצאת תחנת טיפת חלב קרובה אלי?

תחנות טיפת חלב נמצאות בכל רחבי הארץ. השירות ניתן על ידי משרד הבריאות וכל קופות החולים. ניתן לברר פרטים על התחנה הקרובה לביתך במוקד 2700* או כאן באתר. אם השירות באזורך ניתן על ידי משרד הבריאות, ניתן לאתר כאן את התחנה הקרובה אלייך.

 האם השירות עולה כסף?

לא. שירותי טיפת חלב ניתנים חינם לכל ילד בישראל.

365 תחנות טיפת חלב של כללית, בהן מטופלים מעל 24 אלף תינוקות, מובילות באיתור נשים עם דיכאון לאחר לידה ובמדידת היקף ראש לתינוקות, ועומדות במרבית היעדים שקבע משרד הבריאות לטיפול ומעקב אחר האם והיילוד.

כך עולה מהדו"ח השנתי של משרד הבריאות בנושא שירותי טיפת חלב, שמתייחס לשנים 2018-2016.

קבעתי תור ראשון עם אחות. מה עלי להביא?

לביקור הראשון כדאי להביא את הכרטיס המגנטי של שני ההורים, ואת כל המסמכים שקיבלתם מבית החולים שבו התרחשה הלידה, כולל מכתבי שחרור, תוצאות של הבדיקות ופנקס החיסונים.

אם ישנן בעיות בריאות מיוחדות במשפחה, כמו מחלות מיוחדות שעלולות להשפיע על בריאות התינוק, או התגלו ממצאים בהריון שמחייבים המשך בירור אצל התינוק, כדאי לספר על כך ולהביא מסמכים שקשורים לנושא.

רצוי גם להביא חיתול בד לשידה, בגדים וחיתול להחלפה לפי הצורך. במידה שהתינוק לא יונק, כדאי להביא גם כל מה שנחוץ להכנת ארוחה - תמ״ל (תרכובת מזון לתינוק), מים רתוחים ובקבוק נקי.

איזו הכשרה יש לאחיות טיפת חלב?

השירות בטיפת חלב מנוהל על ידי אחיות בריאות הציבור שעברו הכשרה מיוחדת בנושאים הקשורים לגדילה והתפתחות של תינוקות ופעוטות. הן גם בעלות ידע רב בקידום בריאות, חיסונים, בטיחות, תזונה וטיפול בתינוק ופעוט.

מה עושים בביקור הראשון בטיפת חלב?

בביקור הראשון תתקבלו על־ידי אחות שתלווה אתכם באופן קבוע. הבוקר יימשך עד שעה, ובמהלכו ייפתח תיק בו יירשמו פרטים אודות התינוק, המשפחה, וההריון. זה גם הזמן לספר האם יש מצב סוציו־אקונומי מיוחד, מאחר שאחות טיפת חלב יכולה להפנות אתכם להרבה גורמים שיכולים לסייע. 

האחות תבצע לתינוק בדיקה פיזיקלית. הוא או היא גם יישקלו, ותקבלו מידע על אחוזון הגובה והמשקל שבו הם נמצאים.

תקבלו מידע רב, הן בכתב והן בעל פה, בין היתר על גדילה, התפתחות, תזונה, בטיחות בבית ובדרכים, מניעת מוות בעריסה, הטיפול היומיומי, וחיסונים לפי המלצות משרד הבריאות.

יש לכם שאלות? אתם מוזמנים לשאול, בשביל זה האחיות נמצאות. בהמשך לבדיקות ולשיחה עם האחות, ייקבע לכם מועד לתור הבא.

כל כמה זמן צריך לבקר בטיפת חלב?

לפי המלצות משרד הבריאות, יש לקיים מעקב טיפת חלב אצל אחות בסמוך ללידה, בגילאי חודש, חודשיים, ארבעה חודשים, שישה חודשים, תשעה חודשים, שנה, שנה וחצי, שנתיים, שלוש שנים וחמש שנים.

בכל ביקור יתבצע מעקב גדילה והתפתחות ומרבית הביקורים בשנתיים הראשונות כוללים חיסונים. בגיל שנתיים נערכת בדיקת תקשורת, ובגילי שלוש וחמש בדיקות ראייה. ניתן לקיים ביקורים נוספים לפי שיקול דעת של האחות והצרכים של הילד ושל משפחתו.

ומה לגבי רופא ילדים? וביקור בית?

נולד לכם ילד ראשון? פג? תאומים או יותר? אם כן, מגיע לכם ביקור בית לפי הנחיות משרד הבריאות. ביקור בית לא מחליף את הצורך להגיע לתחנת טיפת חלב, אבל יכול להיות הזדמנות טובה להיכרות בין האחות לבין המשפחה בסביבתה הטבעית ולתת הדרכה על הבעיות שמתעוררות בתחילת הדרך.

במסגרת השירות לרפואה מונעת, מומלץ לתינוקות ולפעוטות להיבדק אצל רופא ילדים בסמוך ללידה ובגילי ארבעה חודשים, תשעה חודשים, שנה וחצי, שלוש שנים וחמש שנים. שאלו את האחות על כך.

​מהלידה עד לבית ספר: כל החיסונים לילדים 

תשובות לכל השאלות על חיסונים בתקופת הילדות. לחצו כאן 


למרות ההמלצות של משרד הבריאות, החלטתי לדחות את מתן החיסונים. יש בכלל סיבה להגיע לטיפת חלב?

בוודאי! טיפת חלב היא לא תחנת חיסונים בלבד. בטיפת חלב עורכים בדיקות גדילה והתפתחות ומקבלים המון מידע שקשור לתזונה, בטיחות, מניעת מוות בעריסה, הטיפול בתינוק והקשר בינו לבין משפחתו.

אם אתם מתלבטים לגבי חיסונים, אפשר לקבל מהאחות מידע אמין ועדכני על המחלות נגדן מחסנים, מועדי החיסון, תופעות לוואי ועוד.

ושאלה אחרונה, למה בכלל קוראים לזה "טיפת חלב"?

מקור השם בשירות שהוקם לפני מעל מאה שנים בצרפת שסיפק חלב והשגחה רפואית לתינוקות שלא ינקו. שירות זה הביא לירידה בשיעור תמותת תינוקות. טיפת החלב הראשונה בישראל הוקמה ב־1913 ביוזמת הנרייטה סולד, ושם עסקו בהדרכה אישית להיגיינה וחילקו חלב לילדים.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון-שומרון, יועצת הנקה ומדריכה לעיסוי תינוקות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש