חיפוש

dsdsdsd
בדיקות ראייה לילדים

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה - מגיל שנתיים ועד גיל 6

בדיקות העיניים ובדיקות הראייה מיועדות לגלות בשלב מוקדם ככל האפשר מחלות והפרעות בהתפתחותן של העיניים ושל מערכת הראייה. אם מאובחנת ירידה בחדות הראייה, מטפלים בכך בדרך כלל באמצעות משקפיים

פרופ

פרופ' דן געתון

מה כוללות בדיקות העיניים ובדיקות הראייה?

עד הכניסה לכיתה א' רצוי שכל ילד יעבור בדיקות עיניים באופן סדיר לפי המלצותיהם של הרופא המטפל או של טיפת החלב. בדיקת עיניים כוללת בדיקה של חדות הראייה, בחינה של מנח העיניים ושל יכולת התנועה שלהם ובדיקה של מצב האישונים - כולל בדיקת הרפלקס האדום. את הבדיקה הזאת יכולים לעשות רופא עיניים או רופא ילדים או רופא המשפחה.

מגיל 3 ומעלה מקובל לבדוק את חדות הראייה באמצעות לוח סנלן שעליו מצוירים ציורים. את הבדיקה יכולים לעשות אחות טיפת חלב או רופא עיניים. במהלך הבדיקה יושב הילד במרחק של שלושה מטרים מהלוח ומתבקש לזהות ציורים בגדלים שונים. ככל שהציור שמזהה הילד קטן יותר, כך ראייתו חדה יותר. בדיקת ראייה באמצעות לוח סנלן נעשית לכל הילדים פעם נוספת בגיל 6. את הבדיקה הזאת עושה בדרך כלל אחות שמגיעה לבית הספר. אם הילדים כבר יודעים לקרוא, מחליפות ספרות את הציורים.

אם בדיקת הראייה נעשית אצל רופא העיניים, הוא ינצל את ההזדמנות כדי לבצע בדיקה מעמיקה יותר באמצעות המכשור הייעודי שברשותו.

המטרה של בדיקת העיניים ושל בדיקת הראייה

בדיקה של מנח העיניים ושל יכולת התנועה של גלגלי העיניים מאפשרת לאבחן, בין היתר, פזילה, מגבלה בהנעת גלגלי העיניים וצניחת עפעף. האבחון של המצבים האלה הוא חשוב מאוד שכן הם עלולים לגרום ל"עין עצלה" (Amblyopia), דהיינו לעין שיכולתה לראות מוגבלת מאוד. מדובר בליקוי שאם אין מטפלים בו בזמן, הוא בלתי הפיך ומלווה את האדם עד סוף ימיו.

בדיקת הרפלקס האדום מיועדת לוודא שמאחורי האישון לא קיימות בעיות משמעותיות - כמו קטרקט או גידולים שונים - שעלולות להפריע להתפתחות הראייה.

פרופ' דן געתון הוא רופא בכיר בבית החולים בילינסון במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית. הוא מומחה לרפואת עיניים, למחלת הגלאוקומה וללחץ תוך־עיני ומנהל את מכון הגלאוקומה של כללית בתל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש