חיפוש

dsdsdsd
זיהומים בדרכי השתן אצל ילדים

זיהומים בדרכי השתן בילדים

מה ההבדל בין זיהום בדרכי השתן העליונות לבין זיהום בדרכי השתן התחתונות? למה בנות חשופות לזיהומים יותר מאשר בנים? איך מאבחנים דלקת בדרכי השתן ואיך מטפלים בה? תשובות לכל השאלות החשובות

ד"ר דוד בן־מאיר, ד"ר יורם בלשר

בקיצור

01

בגלל הבדלים אנטומיים, זיהומים בדרכי השתן שכיחים יותר בבנות (בין 3% ל־5% בבנות לעומת 1% בבנים).

02

ניתן למנוע זיהומים בדרכי השתן או לפחות להפחית את תדירותם בעזרת הקפדה על היגיינה באזור הגניטליה (איברי המין).

03

זיהום שמגיע לכליה עלול לגרום להצטלקות שלה. אזור מצולק אינו מתפקד. צלקת נרחבת עלולה לפגוע בתפקוד הכליה.

זיהומים בדרכי השתן נפוצים מאוד בגיל הילדות והינקות. לא מדובר בתופעה שכיחה כמו זיהומים נגיפיים בדרכי הנשימה או במערכת העיכול, אבל בגלל החשש מסיבוכים מתייחסים אליה הרופאים ברצינות רבה.

מי חשוף יותר לזיהומים בדרכי השתן: בנים או בנות?

בגלל הבדלים אנטומיים, זיהומים בדרכי השתן שכיחים יותר בבנות. מעבודות מבוקרות שלא נעשו בארץ עולה כי לפחות 8% מהבנות ו־2% מהבנים יסבלו מדלקות בדרכי השתן במהלך ילדותם. (אצל בנים שכיחות הזיהומים גדולה יותר עד גיל שנה ולאחר מכן היא פוחתת). לא ברור איזה שיעור מהילדים הלוקים בזיהום בדרכי השתן אינם נימולים (הימנעות ממילה מעלה את שיעור הזיהומים בדרכי השתן).

מתוך אלה שפיתחו דלקת בדרכי השתן, ל־40% יהיה ריפלוקס. מתוך אלה עם ריפלוקס (שהתגלה בעקבות דלקת), ל־5% עד 15% יהיו צלקות בכליה או סימנים להפרעת התפתחות בכליה (שיכולה להידמות בבדיקת מיפוי לצלקת, אך אינה באמת צלקת). עד 70% מהצלקות האלה יתפתחו כתוצאה מהזיהום הראשון בדרכי השתן.

מהו הגורם מספר אחת לזיהומים בדרכי השתן?

לכ־80% מהזיהומים אחראי החיידק אי קולי.שהוא אחד מחיידקי המעיים.

איך מגיעים חיידקי המעיים לדרכי השתן?

המבנה האנטומי של גוף האדם מקל על התפתחות הזיהום בדרכי השתן בשל הקרבה של פי הטבעת אל פתח הפות או אל הפין. מטבע הדברים, האזור כולו אינו מצטיין בסטריליות, ולכן חיידקי מעיים, ובראשם האי קולי, עלולים לעבור בקלות את המרחק הקטן, לעלות במעלה דרכי השתן ולגרום לדלקת.

ההבדלים האנטומיים בין זכרים לנקבות מסבירים את השכיחות הגבוהה יותר של הזיהומים בדרכי השתן בבנות: אצלן המעבר של החיידקים אל הפות קל יותר מאשר אל הפין.

האם ישיבה על אסלה מלוכלכת עלולה לגרום לזיהומים?

לא. מדובר באמונה עממית שאין לה שום ביסוס.

מהי הסכנה בזיהומים בדרכי השתן?

זיהום בדרכי השתן עלול לגרום נזק לכליות, שברובו אינו ניתן לתיקון. לכן יש חשיבות לאבחון נכון ומהיר ולקבלת טיפול מתאים לאחר מכן.

מהו ההבדל בין זיהום בדרכי השתן העליונות לבין זיהום בדרכי השתן התחתונות?

נהוג להגדיר זיהומים בדרכי השתן לפי המיקום שבו הם התפתחו: כאשר החיידקים התיישבו בכליות, מדובר בזיהום בדרכי השתן העליונות (פיאלונפריטיס). כאשר מוקד הזיהום בשלפוחית השתן, מדובר בזיהום בדרכי השתן התחתונות (ציסטיסיס).

למרות ההבדלים, הרי בגלל הקושי לאתר את מקום הזיהום בילדים, ההתייחסות לממצא של ריכוז חיידקים בשתן היא כאל זיהום בדרכי השתן באופן הרחב של האבחנה.

זיהום בדרכי השתן בילדים המלוּוה בחום (לעיתים גבוה מאוד) עלול להעיד על זיהום בדרכי השתן העליונות ובכלל זה ברקמת הכליה עצמה. כל זיהום כזה עלול להביא להיווצרות צלקת ברקמת הכליה.

מהי הסכנה בהיווצרות צלקת בכליה?

האזור המצולק מחליף את רקמת הכליה הנורמלית, וכך מאבדת הכליה את יכולת הפעולה ואת יכולת התפקוד של החלק ברקמה שאותו החליפה הצלקת. זהו נזק בלתי הפיך, משום שרקמת הכליה, בניגוד לרקמות אחרות, אינה יכולה להתחדש.

נוסף על הבעיה התפקודית עלולות הצלקות לגרום גם ללחץ דם גבוה. כל זיהום נוסף בדרכי השתן העליונות עלול לגרום להיווצרות צלקת נוספת.

האם ילדים קטנים חשופים יותר מאחרים לזיהומים?

לגיל של הילד או של הילדה יש חשיבות גדולה בהסתברות להיווצרות נזק משמעותי בכליות עקב הזיהום. ההסתברות שדלקת בדרכי השתן תגרום נזק לכליות גבוהה יותר בתינוקות בני 6 עד 12 חודשים מאשר בתינוקות בפעוטות בני יותר משנה. יתר על כן, כפי שכבר צוין, נראה שהזיהום הראשון בכליות הוא המשמעותי ביותר מבחינת הפוטנציאל שלו להזיק.

מהם הסימנים לדלקת בדרכי השתן?

בילדים קטנים הסימנים לדלקת אינם ספציפיים ויכולים לכלול אי־שקט, הקאות חוזרות ובכי בעת הטלת שתן. לתסמינים האלה עלול להתלוות חום.

בגילים שבהם הילדים גמולים ויכולים להביע את עצמם התסמינים שעליהם ידווחו הם צריבה בעת מתן שתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאב בטן ו/או כאב במותניים, דם בשתן. לתסמינים האלה עלול להתלוות חום.

מהי הבדיקה שמאבחנת זיהום בדרכי השתן?

אבחון זיהום בדרכי השתן מבוסס על בדיקת תרבית השתן. הבדיקה נעשית כדי לברר אם יש צמיחה של חיידקים. במצב תקין השתן נקי מחיידקים. בבדיקת שתן שלא נלקחה מקתטר או מדקירה בבטן גם למספרים של מושבות החיידקים יש משמעות: יותר מ־100 אלף מושבות במ"ל שתן מעידות על זיהום.

איך נוטלים בדיקה לתרבית שתן?

את השתן לבדיקת התרבית יש לאחסן בכלי סטרילי. מילדים גדולים ניתן לבקש להטיל שתן לכלי, רצוי מאמצע הזרם. אצל תינוקות צריך להדביק שקית סטרילית לאיזור הפין או הפות. עם זאת יש להדגיש כי תשובה בנוגע לתרבית שתן שנלקחה משקית אינה אמינה. אפשרויות אחרות כוללות הכנסת צנתר (קתטר) לשלפוחית השתן או דיקור דרך דופן הבטן לתוך השלפוחית. יש לציין שישנם מוסדות רפואיים שבהם ניתן לקחת בדיקת אמצע זרם גם מילדים שאינם גמולים. לשם כך מנקים היטב את אזור הגניטליה (האזור של איברי המין) וממתינים שהפעוט ייתן שתן  בעוד אחד מהוריו מחזיק אותו על הידיים בתנוחת ישיבה כשרגליו פשוקות.

כמה זמן צריך להמתין לתוצאות הבדיקה?

תוצאת הבדיקה של תרבית השתן תגיע לכל המוקדם לאחר 48 שעות מרגע הגעת הבדיקה למעבדה. זה הזמן הדרוש לחיידקים, אם הם קיימים, כדי להתרבות וליצור מושבות.

מה אפשר לעשות עד לקבלת התוצאות מבדיקת התרבית?

עד לקבלת התוצאות מהתרבית אפשר להיעזר בבדיקת שתן כללית שאת התוצאה שלה ניתן לקבל מיד. השתן נדגם במקלון, ולפי שינויי הצבע של המקטעים השונים אפשר לקבל מידע על המצב. דיוק רב יותר יתקבל כאשר הבדיקה תיעשה במעבדה.

האלמנטים החשובים בבדיקת השתן הכללית הם הימצאות של חלבון (אשר באופן רגיל לא יהיה בשתן), הימצאות של כדוריות דם לבנות (לויקוציטים), של כדוריות דם אדומות (אריטרוציטים) ושל חומר בשם ניטריט שמעיד על הימצאות חיידקים באופן כללי.

יש להדגיש: ממצא אחד או שניים אינם מעידים על זיהום, אלא רק צירוף של ממצאים רבים. כך, למשל, נוכחות של לויקוציטים בשתן יכולה להיות עקב דלקת מקומית שחיצונית לצינור השתן. הצירוף של לויקוציטים, של חלבון בשתן ושל ניטריט מעלה את הסבירות שאכן מדובר בזיהום בדרכי השתן. ואם לאלה נוספים גם חום גבוה והיעדר סימנים וממצאים בבדיקה הגופנית למצבים אחרים, הסבירות גבוהה עוד יותר, וניתן יהיה להתחיל בטיפול תרופתי עוד לפני שמקבלים תוצאות מהבדיקה של תרבית השתן. עם זאת יש לציין כי נהוג להתחיל לתת טיפול אנטי דלקתי גם בהיעדר חום - אם יש ממצאים חשודים לזיהום כמו הימצאות ניטריטים בשתן. כך ניתן להרוויח זמן טיפול.

כמה זמן נמשך הטיפול התרופתי?

אם יודעים בוודאות שיש זיהום בדרכי השתן, יש להקפיד על נטילת התרופה לפי הנחיות הרופא המטפל, גם אם הילד או הילדה ירגישו טוב לאחר יומיים או שלושה.

בגיל הינקות מעדיפים הרופאים לעיתים קרובות טיפול אנטיביוטי דרך הווריד במהלך אשפוז שנמשך יומיים־שלושה לפחות. לאחר מכן ניתן הטיפול - בדרך כלל - דרך הפה.

האם זיהום בדרכי השתן עלול להעיד על מום?

ככל שהגיל שבו מתפתח הזיהום הראשון בדרכי השתן נמוך יותר, כך יש צורך גדול יותר לברר בבדיקות את הסיבה האפשרית להתפתחותו של הזיהום.

מום בדרכי השתן הוא רקע מתאים להתפתחות הזיהום. בגלל החשש מהיווצרות צלקות יש הצדקה לברר את האפשרות לקיומו של מום בדרכי השתן שמקל על התפתחות של זיהומים.

לאחר שמתגברים על הזיהום באמצעות תרופות עושים בדיקת אולטרסאונד של הכליות ושל דרכי השתן. הבדיקה מדגימה את המבנה ואת הצורה של הכליות, אבל אינה מעידה על תפקוד הכליות, שאותו ניתן לברר בבדיקות דם ושתן.

מהי בדיקת ציסטוגרפיה ומהי מטרתה?

בדיקת ציסטוגרפיה מדגימה את התצורה של שלפוחית השתן ושל השופכה (הצינור שדרכו יוצא השתן משלפוחית השתן החוצה). בבני אדם לא אמור שתן להגיע משלפוחית השתן אל הכליות. כאשר שתן עולה אל הכליה או אל הכליות דרך השופכנים (הצינורות המובילים את השתן מהכליות אל שלפוחית השתן) זהו מצב שנקרא ריפלוקס.

מהו ריפלוקס בדרכי השתן?

במצב של ריפלוקס, כאשר חודרים חיידקים לשלפוחית השתן, הם יעלו לעבר הכליות ועלולים לגרום להצטלקות הכליה.

מתי ממליצים על מיפוי כליות?

מיפוי כליות הוא בדיקת דימות שנעשית באמצעות איזוטופ רדיואקטיבי ומיועדת לבחון את תפקוד הכליות. נוסף על תפקוד הכליות ניתן לבחון באמצעות הבדיקה הזאת אם זיהומים בדרכי השתן גרמו להצטלקויות בכליות.

איך אפשר למנוע זיהומים בדרכי השתן?

ניתן למנוע זיהומים בדרכי השתן או לפחות להפחית מאוד את התדירות שלהם באמצעות הקפדה על היגיינה. אצל בנות יש להקפיד - לאחר מתן שתן - על ניגוב האזור מהפות לעבר פי הטבעת ולא להפך. כמו כן יש להקפיד על שתייה כנדרש, על הימנעות מהתאפקות כשיש צורך להטיל שתן ועל טיפול בעצירוּת.

ד"ר דוד בן־מאיר הוא מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים במרכז הרפואי שניידר, מקבוצת כללית

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש