פורסם בראשונה: 09.06.2010
עדכון אחרון: 09.06.2010
  • דוקטור יורם בלשר ד"ר יורם בלשר

אורולוגיה: הכול על זיהומים בדרכי השתן אצל ילדים

לקריאה נוחה
מה ההבדל בין זיהום בדרכי השתן העליונות לבין זיהום בדרכי השתן התחתונות? למה בנות חשופות לזיהומים יותר מאשר בנים? איך מאבחנים דלקת בדרכי השתן ואיך מטפלים בזיהום? כל השאלות וכל התשובות
זיהומים בדרכי השתן אצל ילדים

זיהומים בדרכי השתן נפוצים מאוד בגיל הילדות והינקות. אומנם לא מדובר בתופעה רחבת היקף כמו זיהומים נגיפיים בדרכי הנשימה או במערכת העיכול, אך בשל החשש לסיבוכים מתייחסים אליהם הרופאים ברצינות רבה.

מי חשוף יותר לזיהומים בדרכי השתן: בנים או בנות?

בגלל הבדלים אנטומיים שכיחותם גבוה יותר אצל הבנות: 5%-3% מהבנות יזדקקו לטיפול בשל זיהום בדרכי השתן לעומת 1% מהבנים.

אצל בנות מופיע הזיהום הראשון עד גיל חמש, ובין 60% ל־70% מהבנות האלה יסבלו מזיהום שני במהלך השנה וחצי שלאחר הזיהום הראשון. בקרב הבנים מתפתחים רוב הזיהומים במהלך השנה הראשונה לחייהם - ובשכיחות הרבה יותר נמוכה.

מהו הגורם מספר אחת לזיהומים בדרכי השתן?

לכ־80% מהזיהומים אחראי החיידק אי קולי.

איך מגיעים חיידקי המעיים לדרכי השתן?

המבנה האנטומי של גוף האדם מקל על התפתחות הזיהום בדרכי השתן בשל הקרבה של פי הטבעת אל פתח הפות או הפין. מטבע הדברים, כל האזור אינו מצטיין בסטריליות, ולכן חיידקי מעיים, ובראשם האי קולי, עלולים לעבור בקלות את המרחק הקטן, לעלות במעלה דרכי השתן ולגרום לדלקת.

ההבדלים האנטומיים בין זכרים לנקבות מסבירים את השכיחות הגבוהה יותר של הזיהומים בדרכי השתן אצל ילדות: אצלן המעבר של החיידקים אל הפות קל יותר מאשר אל הפין.

האם ישיבה על אסלה מלוכלכת עלולה לגרום לזיהומים?

לא. מדובר באמונה עממית, שאין לה על מה לסמוך.

מהי הסכנה בזיהומים בדרכי השתן?

זיהום בדרכי השתן עלול לגרום נזק לכליות, אשר ברובו אינו ניתן לתיקון. מכאן חשיבותו של האבחון הנכון והמהיר ומתן הטיפול המתאים בעקבותיו.

מהו ההבדל בין זיהום בדרכי השתן העליונות לבין זיהום בדרכי השתן התחתונות?

נהוג להגדיר זיהומים בדרכי השתן לפי המיקום שבו הם התפתחו: כאשר החיידקים התיישבו בכליות, מדובר בזיהום בדרכי השתן העליונות. כאשר מוקד הזיהום בשלפוחית השתן, מדובר בזיהום בדרכי השתן התחתונות.

המונח פיאלונפריטיס משמעותו הזיהום בדרכי השתן העליונות, ואילו המונח ציסטיטיס משמעותו זיהום בשלפוחית השתן. למרות ההבדלים, הרי בגלל הקושי לאתר את מקום הזיהום אצל ילדים ההתייחסות לממצא של ריכוז חיידקים בשתן היא כאל זיהום בדרכי השתן באופן הרחב של האבחנה.

זיהום בדרכי השתן בילדים המלווה בחום (לעיתים גבוה מאוד) עלול להעיד על זיהום בדרכי השתן העליונות ובכלל זה ברקמת הכליה עצמה. כל זיהום כזה עלול להביא ליצירת צלקת ברקמת הכליה.

מהי הסכנה בהווצרות צלקת בכליה?

האזור המצולק מחליף את רקמת הכליה הנורמלית, וכך מאבדת הכליה את יכולת הפעולה והתפקוד של אותו החלק מהרקמה שהוחלף על ידי הצלקת. הנזק הזה הוא בלתי הפיך, משום שרקמת הכליה, בניגוד לרקמות אחרות, אינה יכולה להתחדש.

נוסף על הבעיה התפקודית עלולות הצלקות לגרום גם ללחץ דם גבוה. כל זיהום נוסף בדרכי השתן העליונות עלול לגרום להיווצרות צלקת נוספת.

האם ילדים קטנים חשופים יותר מאחרים לזיהומים?

לגיל הילד או הילדה יש חשיבות גדולה בהסתברות להיווצרות נזק משמעותי בכליות עקב הזיהום. במחקרים רבים נמצא כי הגיל המשמעותי הוא 5 שנים. עד הגיל הזה גדול הסיכון שהדלקת בדרכי השתן העליונות תגרום להיווצרות צלקת. מעל גיל 5  הסיכון לנזק בכליות הוא נמוך משמעותית. מכאן ברור שלגיל יש חשיבות רבה ומכאן גם אפשר להבין את ההקפדה על אבחון מדויק של זיהום בדרכי השתן ואת הדרישה לעשות תרבית שתן לפני שמתחילים בטיפול.

מהם הסימנים לדלקת בדרכי השתן?

את הסימנים לזיהום בדרכי השתן נהוג למיין לפי הגיל שבו  מופיע הזיהום, שכן התמונה הקלינית או התסמינים שונים בקבוצות הגיל השונות:

• בתינוקות עד גיל חודשיים: הסימנים לזיהום לא יהיו ספציפיים או אופיניים בהשוואה לגיל מאוחר יותר. הסימן השכיח ביותר הוא חום או במקרים פחות שכיחים תת חום. סימנים נוספים: חוסר עלייה או ירידה במשקל, צהבת יילוד מתמשכת, אי־שקט ובכי לא מוסבר והקאות. לכן בכל מקרה של תינוק שחום גופו עולה ללא סימן נוסף או סיבה ברורה, ובייחוד אם עברו 48 שעות מאז החל החום, יש לעשות בדיקת שתן כללית ותרבית.

• תינוקות מגיל חודשיים ועד שנתיים: הסימנים יהיו די דומים לאלה שבתינוקות קטנים יותר ויתווספו להם אי־שקט הקשור להטלת השתן או כאב בטן. ייתכנו שלשולים, ושתן בעל ריח רע וחריף. גם בקבוצת הגיל הזאת חייבים במקרה של חום ללא הסבר, הנמשך יותר משלושה ימים, לעשות תרבית שתן כדי לשלול זיהום.

• פעוטות בני שנתיים עד 5 שנים: לסימנים הנ"ל מתווספות תלונות על צריבה או על כאב בעת מתן השתן. אצל מי שכבר נגמלו מהרטבה יופיעו בריחת שתן והשתנה תכופה.

• ילדים מעל גיל 5: קושי להתאפק עד ההגעה לשירותים לשם הטלת שתן, הטלת שתן בהפרשי זמן קצרים, צריבה במתן שתן או כאב בטן או מותן או כאב גב.

מהי הבדיקה שמאבחנת זיהום בדרכי השתן?

אבחון זהום בדרכי השתן מבוסס על בדיקת תרבית השתן. הבדיקה נעשית כדי לבדוק האם יש צמיחה של חיידקים. במצב תקין השתן חופשי מחיידקים. גם למספרן של מושבות החיידקים יש משמעות: יותר מ־100,000 מושבות במ"ל שתן מעידות על זיהום.

איך נוטלים בדיקה לתרבית שתן?

את השתן לבדיקת התרבית יש לאחסן בכלי סטרילי. מילדים גדולים ניתן לבקש להטיל שתן לכלי, רצוי מאמצע הזרם. אצל תינוקות צריך להדביק לאיזור הפין או הפות שקית סטרילית. אפשרות אחרת היא הכנסת צנתר (קתטר) לשלפוחית השתן או דיקור דרך דופן הבטן לתוך השלפוחית.

כמה זמן צריך להמתין לתוצאות הבדיקה?

תוצאת הבדיקה של תרבית השתן תגיע לכל המוקדם לאחר 48 שעות מרגע הגעת הבדיקה למעבדה. זה הזמן הדרוש לחיידקים, אם הם קיימים, כדי להתרבות וליצור מושבות.

מה אפשר לעשות עד לקבלת התוצאות מבדיקת התרבית?

עד לקבלת תוצאת התרבית אפשר להיעזר בבדיקת שתן כללית שאת התוצאה שלה ניתן לקבלה מיד. השתן נדגם במקלון,  ולפי שינויי הצבע של המקטעים השונים אפשר לקבל מידע על המצב. דיוק רב יותר יתקבל כאשר הבדיקה תיעשה במעבדה.

האלמנטים החשובים בבדיקת השתן הכללית הם הימצאות של חלבון (אשר באופן רגיל לא יהיה בשתן) הימצאות כדוריות דם לבנות (לויקוציטים), כדוריות דם אדומות (אריטרוציטים) וחומר הנקרא ניטריט אשר מעיד על הימצאות חיידקים באופן כללי.

יש להדגיש: ממצא אחד או שניים אינם מעידים על זיהום, אלא רק צירוף של ממצאים רבים. כך, למשל, נוכחות של לויקוציטים בשתן יכולה להיות עקב דלקת מקומית שחיצונית לצינור השתן. הצירוף של לויקוציטים, של חלבון בשתן ושל ניטריט מעלה את הסבירות שאכן מדובר בזיהום בדרכי השתן, ואם לאלה נוספים גם חום גבוה והיעדר סימנים וממצאים בבדיקה הגופנית למצבים אחרים, הסבירות גבוהה עוד יותר, וניתן יהיה להתחיל בטיפול תרופתי עוד לפני שמקבלים תוצאות מבדיקת תרבית השתן. כך ניתן להרוויח זמן טיפול.

כמה זמן נמשך הטיפול התרופתי?

אם יודעים בוודאות כי יש זיהום בדרכי השתן, יש להקפיד על נטילת התרופה במשך עשרה ימים רצופים, גם אם הילד או הילדה ירגישו בטוב לאחר יומיים או שלשה.

בגיל הינקות יעדיפו הרופאים לעיתים קרובות טיפול אנטיביוטי דרך הווריד במהלך אשפוז שיימשך לפחות יומיים או שלושה ימים. לאחר מכן יינתן הטיפול דרך הפה.

האם זיהום בדרכי השתן עלול להעיד על מום?

ככל שהגיל שבו מתפתח הזיהום הראשון בדרכי השתן נמוך יותר, כך הצורך בבדיקות לברר את הסיבה האפשרית להתפתחותו של הזיהום גדול יותר. אצל בנים קיים הצורך הזה בכל גיל.

מום בדרכי השתן הוא רקע מתאים להתפתחותו של הזיהום, ובגלל החשש מהיווצרות צלקות יש הצדקה לברר את האפשרות של קיומו של מום בדרכי השתן שהקל על התפתחות הזיהום.

לאחר שמתגברים על הזיהום באמצעות התרופות, עושים בדיקת אולטרסאונד של הכליות ושל דרכי השתן. הבדיקה מדגימה את המבנה ואת הצורה של הכליות, אך אינה מעידה על התפקוד הכלייתי. אותו ניתן לבדוק בבדיקות דם ושתן.

מהי בדיקת  ציסטוגרפיה ומהי מטרתה?

בדיקת ציסטוגרפיה מדגימה את המבנה של הכליה, של השופכנים (הצינורות המובילים את השתן מהכליות אל שלפוחית השתן) ושל שלפוחית השתן עצמה. הבדיקה הזאת אינה מלמדת על התפקוד הכלייתי והיא נועדה לאשר או לשלול חשד לרפלוקס.

מהו רפלוקס בדרכי השתן?

רפלוקס פירושו ליקוי במנגנון אשר באופן נורמלי מאפשר זרימה של שתן בכיוון אחד: מהכליות אל שלפוחית השתן. כאשר קיים רפלוקס, יש זרימה של שתן לאחור: משלפוחית השתן לכיוון הכליות. במקרה כזה, כאשר חודרים חיידקים לשלפוחית השתן, הם יעלו בקלות לעבר הכליות ויגרמו לזיהומים חוזרים עם סכנת הצטלקות. קיומה של תופעת הרפלוקס מסביר את המצב של זיהומים חוזרים בדרכי השתן. הטיפול במצב הזה - בעיקר עד גיל 5 - הוא מתן טיפול אנטיביוטי מונע ( במינון מופחת) יומיומי לתקופות ממושכות.

מתי ממליצים על מיפוי כליות?

בדיקת הדימות לבחינת התפקוד של הכליות היא מיפוי כליות באמצעות איזוטופ רדיואקטיבי. נוסף על תפקוד הכליות ניתן לבחון גם את צורת הכליות.

איך אפשר למנוע זיהומים בדרכי השתן?

ניתן למנוע או להפחית את הסיכון לזיהום בדרכי השתן באמצעות הקפדה על היגיינה באזור הפות או הפין. לאחר מתן שתן צריך לנגב את האזור מהפות בכיוון פי הטבעת ולא להפך. שתייה מרובה, הימנעות מהתאפקות בעת צורך להטיל שתן, טיפול בתולעים של מערכת העיכול וטיפול בעצירות יסייעו אף הם במניעה.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

כללית מושלם מעניקה סיוע בטיפול בהרטבה לילדים מגיל 5

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל