חיפוש

dsdsdsd
עובד מעבדה מפענח בדיקות שתן

איך מפענחים בדיקת שתן

בדיקת שתן כללית היא בדרך כלל בדיקה תקופתית. בעזרתה ניתן לאבחן מחלות שונות - כמו מחלות כליה, מחלות בדרכי השתן ומחלות מטבוליות - בשלבים מוקדמים מאוד, לפעמים עוד לפני הופעת סימפטומים

ד"ר ילנה קרן־טרדאי, ד"ר דנה פלורנטין

• ​איך לצפות בתוצאות בדיקות מעבדה?

• ​מוקדי בדיקות מעבדה ללא תור של כללית

בדיקת שתן כללית היא בדרך כלל בדיקה תקופתית. בעזרתה ניתן לאבחן מחלות שונות - כמו מחלות כליה, מחלות בדרכי השתן ומחלות מטבוליות - בשלבים מוקדמים מאוד, לפעמים עוד לפני הופעת סימפטומים. בדיקת שתן כללית כוללת בתוכה 10 פרמטרים שונים: משקל סגולי, חומציות, ניטריטים, קטונים, ליקוציט אסטראז, המוגלובין, גלוקוז, אורובילינוגן, בילירובין, חלבון.

קיימת בדיקה משלימה לבדיקה הזאת הנקראת "שתן למיקרוסקופיה". בבדיקה הזאת בוחנים ממצאים שונים תחת מיקרוסקופ, והיא נעשית לפי שיקול המעבדה המבצעת בעקבות תוצאות שהתקבלו בבדיקת שתן כללית או לפי בקשת רופא.

במיקרוסקופיה של השתן ניתן לזהות חלקיקים נוספים שאינם ניתנים לזיהוי בבדיקה כללית כמו גבישים, תאים שונים, פטריות וחיידקים.

כל אחד מהממצאים בנפרד או כולם ביחד יכולים להיות רמז למחלה בדרכי השתן ו/או הכליות או להעיד על בעיה פיזיולוגית אחרת. אם למטופל נעשות שתי הבדיקות (בדיקת שתן כללית ובדיקה מיקרוסקופית) יש לעשות פענוח זהיר ומושכל של התוצאות בהתחשב במגבלות וביתרונות של כל שיטה.

ייתכן שבחלק מהמקרים תוצאות של בדיקה מסוימת יציגו ערכים מספריים ואילו במקרים אחרים בתדפיס התוצאה יהיה כתוב NEG (קיצור של Negative) כאשר הרכיב שנבדק אינו נמצא בדגימה.

הנחיות לנטילת דגימת שתן לבדיקה כללית

פענוח התוצאות של בדיקת השתן הכללית:

1. חומציות בשתן (pH)

2. חלבון בשתן (Protein)

3. קטונים (Ketones)

4. לויקוציטים (תאי דם לבנים - Leucocyte Esterase)

5. כדוריות דם אדומות (Red Blood Cells ובקיצור: RBC)

6. משקל סגולי (Specific Grav U Strip ובקיצור: SG)

7. ניטריטים (Nitrites)

8. סוכר בשתן (Glucose U Strip)

9. בילירובין בשתן (Bilirubin U Strip)

10. אורובילינוגן בשתן (Urobilinogen U Strip)

בדיקות נוספות בשתן:

תרבית שתן (Urine culture)

איסוף שתן לחלבון (Protein Urine 24h)

הנחיות לנטילת דגימת שתן לבדיקה כללית

נטילה של דגימת שתן בהתאם להנחיות היא תנאי הכרחי לקבלת תוצאה אמינה. אלה הן ההנחיות:

1. יש להקפיד על היגיינה. 

א. יש לשטוף את הידיים היטב במים ובסבון ולנגב אותן במגבת.

ב. יש לשטוף את איברי המין במים פושרים ולנגב בעדינות כדי להפחית את הסיכון לזיהום הדגימה.

2. לבדיקת שתן כללית ולתרבית מומלץ ליטול את השתן הראשון של הבוקר, אך אם אין בקשה לתרבית, ניתן לעשות את הבדיקה גם מדגימה אקראית.

3. מומלץ להימנע מלעשות בדיקה בזמן דימום או כשיש הפרשות מרובות, אלא אם יש הוראת מפורשת מרופא לעשות את הבדיקה גם במצב כזה.

4. אסור לעשות בדיקה לאחר צילום עם חומר רדיואקטיבי (IVP).

5. כלי האיסוף:

א. ילדים ומבוגרים - כוסית חד־פעמית בעלת מכסה מתברג שמנפקת מעבדה.

ב. תינוקות - המעבדה מנפקת שקית איסוף ייעודית.

6. אופן האיסוף: יש לאסוף את השתן מאמצע הזרם. לאחר שמנקים את איברי המין במים פושרים, יש להתחיל את מתן השתן לאסלה ורק את המשך הזרם אוספים בכוסית המיועדת, עד שממלאים כמחצית מהנפח שלה. את יתרת השתן יש להטיל שוב באסלה.

7. יש לסגור היטב את מכסה הכוסית ולשמור את הכוסית סגורה היטב.

8. יש למסור את הדגימה במרפאה מהר ככל האפשר.

בחזרה למעלה

חומציות בשתן (pH)

מתוצאות הבדיקה ניתן לדעת מהי דרגת החומציות של השתן. הכליות והריאות מווסתות את חומציות השתן, אולם תהליכים שונים בגוף יכולים להשפיע על מידת החומציות.

מהם ערכי הנורמה?

4.6 עד 8.0.

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
pH נמוך מ־4.6 מצביע על שתן חומצי - מה שיכול להעיד על דיאטה עשירה בחלבון או על שלשולים או על רעב. נוסף על כך שתן חומצי יכול לרמז על מחלות סוכרת, ובמיוחד על חמצת קטוטית (קטואצידוזיס) סוכרתית ועל מחלות ריאה חסימתיות כרוניות (כמו COPD). ישנן תרופות מסוימות (כמו תרופות מְשַתנות) או תוספי מזון (כמו ויטמין C) שיכולים לגרום לשתן חומצי.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
pH מעל 7 מצביע על שתן בסיסי ויכול להעיד על דיאטה עתירת ירקות ומוצרי חלב או על זיהום (שתן לא טרי או זיהום בדרכי השתן) או על הקאות מרובות. כמו כן הוא יכול לרמז על כשל כלייתי או על בססת מטבולית או על נטילת תרופות וחומרים כימיים (כמו סודה לשתייה).

בחזרה למעלה

איך לצפות בתוצאות בדיקות מעבדה 

התשובות במדריך שהכנו לכם

בחורה מחייכת יושבת במסעדה ומחזיקה סמארטפון              

חלבון בשתן (Protein)

מהבדיקה ניתן לדעת אם מצויים חלבונים בשתן. במצב תקין נוזל השתן אינו מכיל חלבונים, משום שגודלם אינו מאפשר להם לעבור דרך צינוריות הכליה.

מהם ערכי הנורמה?

0 עד 30 מיליגרם לדציליטר.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

פעמים רבות יכולה הימצאות של חלבון בשתן לנבוע מסיבות פיזיולוגיות שחולפות מאליהן והיא אינה מעידה בהכרח על מחלה משמעותית. כך, למשל, פעילות גופנית ומחזור חודשי יכולים לגרום להימצאות חלבון בשתן. אפילו מחלת חום קלה, כמו הצטננות, יכולה לגרום לכך. עם זאת, הימצאות חלבון בשתן יכולה להעיד גם על מחלת כליה כמו פגיעה סוכרתית בכליה, רעלת הריון, מחלות זיהומיות ולחץ דם גבוה.

כדי לעמוד על הסיבות להופעת החלבון ובגלל היתרון הטמון בגילוי מוקדם של המחלות האלה הרי דגימה שנמצא בה חלבון עוברת לבדיקה מיקרוסקופית. כך יכול הרופא לקבל את המידע המרבי הנחוץ לו לקבלת החלטה בנוגע להמשך הבירור.

בחזרה למעלה

קטונים (Ketones)

במצב תקין לא נמצאים גופי קטו בשתן. קטונים נוצרים מפירוק מהיר של חומצות שומן. במצב תקין הגוף מפרק את השומנים לתוצרים סופיים: מים ופחמן דו־חמצני. חומצות שומן משתחררות מתאים אוגרי שומן ומתפרקות במהירות לקטונים בתנאי מצוקה של הגוף כמו הרעבה או סוכרת (בסוכרת קיים מחסור באינסולין, ולכן לתאי הגוף לא מגיע גלוקוז - אף שרמתו בדם גבוהה).

מהם ערכי הנורמה?

הערך התקין אמור להיות שלילי, כלומר בתדפיס של התוצאה יהיה כתוב NEG (קיצור של Negative).

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

רמה נמוכה מסומנת בפלוס אחד (+): פחות מ־20 מיליגרם לדציליטר.

רמה בינונית מסומנת בשני פלוסים (++): 30 עד 40 מיליגרם לדציליטר. 

רמה גבוהה מסומנת בשלושה פלוסים (+++): יותר מ־80 מיליגרם לדציליטר.

תוצאה חיובית של קטונים בשתן יכולה להצביע על אחד או יותר מהמצבים הבאים: תזונה הכוללת כמות גבוהה של חלבונים (מעט מדי פחמימות), הרעבה או צום, אנורקסיה, סוכרת, הקאות מרובות (כולל הקאות במהלך הריון), פעילות־יתר של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם), חום גבוה, כוויות, הריון, הנקה. הימצאות קטונים בשתן גם יכולה להיות תופעת לוואי של ניתוח.

בחזרה למעלה

לויקוציטים (תאי דם לבנים - Leucocyte Esterase)

מהבדיקה ניתן לדעת אם מצויים בשתן לויקוציטים (תאי דם לבנים - White Blood Cells ובקיצור: WBC). השתן של אדם בריא אינו מכיל לויקוציטים, והימצאותם בנוזל השתן מעידה על תהליך דלקתי כלשהו.

מהם ערכי הנורמה?

הערך התקין אמור להיות שלילי, כלומר בתדפיס של התוצאה יהיה כתוב NEG (קיצור של Negative).

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

הימצאותם בשתן של תאי דם לבנים (הנקראים גם כדוריות דם לבנות) - בשילוב של תחושות צריבה ושל תכיפות ודחיפות במתן שתן - מצביעה על דלקת בדרכי השתן.

בחזרה למעלה

כדוריות דם אדומות (Red Blood Cells ובקיצור: RBC)

כשיודעים מהי כמות ההמוגלובין בשתן, ניתן לחשב כמה כדוריות דם אדומות יש בשתן. השתן של אדם בריא אינו מכיל כדוריות דם אדומות, והימצאותן בנוזל השתן יכולה להעיד על דימום (כתוצאה מדלקת בדרכי השתן או בכליות או בעקבות הימצאות אבנים בכליות).

במקרה של הימצאות תאי דם אדומים בשתן יש חשיבות לבדיקה מיקרוסקופית שבאמצעותה מבררים אם אכן יש בשתן תאי דם אדומים (לפעמים ההמוגלובין שנמדד מגיע מפירוק שריר, ואז לא נראה תאי דם אדומים בבדיקה מיקרוסקופית) ומהי הצורה של התאים (זהו כלי עזר לרופא בבחירת הטיפול המתאים).

מהם ערכי הנורמה?

פחות מארבעה תאי דם אדומים לכל דגימה הנבדקת במיקרוסקופ.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

לפעמים הימצאות של תאי דם אדומים בשתן יכולה לנבוע מסיבות פיזיולוגיות שחולפות מאליהן והיא אינה מעידה על מחלה משמעותית. כך, למשל, ניתן למצוא תאי דם אדומים בשתן בעקבות מחלת חום קלה (כמו הצטננות) וכן בעקבות פעילות גופנית ומחזור חודשי.

עם זאת, מספר גבוה של תאי דם אדומים בשתן יכול להצביע על אחד או יותר מהמצבים הבאים: דלקות בדרכי השתן, מחלות כליה, דלקת בכליות, אבנים בדרכי השתן, דלקת הערמונית (פרוסטטה). במקרים נדירים זו יכולה להיות אינדיקציה להימצאותו של גידול סרטני. לכן בכל מקרה של הימצאות כדוריות דם אדומות בשתן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

הימצאות המוגלובין בשתן ללא תאי דם אדומים במיקרוסקופיה יכול להיות סימן לאנמיה.

בחזרה למעלה

משקל סגולי (Specific Grav U Strip ובקיצור: SG)

מהבדיקה ניתן לדעת מהו המשקל הסגולי של השתן, כלומר מהו ריכוז החלקיקים בנוזל.

מהם ערכי הנורמה?

1.002 עד 1.028, אך בדרך כלל הוא מצוי בתחום צר יותר של 1.010 עד 1.025.

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?

ערכים נמוכים יכולים להצביע על אחד או יותר מהמצבים הבאים: שתייה מרובה מדי, מחלות כליה, דלקת בכליות, תפלת השתן (Diabetes inspidus - מחלה הורמונלית שגורמת להפרשת כמויות גדולות מאוד של נוזלים בשתן).

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

ערכים גבוהים יכולים להעיד על אחד או יותר מהמצבים הבאים: התייבשות בעקבות מחסור בשתייה מספקת (זוהי הסיבה במרבית המקרים), שלשולים, זיעה מרובה, כשל לבבי, כשל כלייתי, הקאות מרובות. ערכים כאלה גם עלולים להצביע על תסמונת SIADH, שהלוקים בה סובלים מהפרשה לא תקינה של ההורמון ADH.

בחזרה למעלה

בדיקת שתן דיגיטלית - בנוחות של הבית!

כבר לא חייבים להגיע למרפאה בשביל בדיקת שתן

אישה מניחה אצבע על מסך סמארטפון שמונח ליד כוס מלאה בשתן              

ניטריטים (Nitrites)

הבדיקה מאפשרת לדעת אם יש ניטריטים בשתן. הניטריטים הם תוצר לוואי של חומרים שמצויים בעיקר בירקות שאותם פירקו חיידקים. לכן נוכחות ניטריטים בשתן היא סימן עקיף להימצאות חיידקים בשתן.

מהם ערכי הנורמה?

הערך התקין אמור להיות שלילי. כלומר, בתדפיס התוצאה יהיה כתוב NEG (קיצור של Negative).

מהי המשמעות של הימצאות ניטריטים בשתן?

הימצאותם של ניטריטים ושל כדוריות דם לבנות בשתן, בשילוב עם תחושת צריבה בעת מתן שתן ושל צורך להטיל שתן לעיתים קרובות, מצביעה על דלקת בדרכי השתן. עם זאת, אין לשלול דלקת בדרכי השתן גם אם מתקבלת תוצאה שלילית בבדיקת ניטריטים (במיוחד אם תזונתו של הנבדק דלה בירקות. גם יש לזכור שלא כל סוגי החיידקים יכולים לייצר ניטריטים).

בחזרה למעלה

סוכר בשתן (Glucose U Strip)

מטרת הבדיקה הזאת היא לגלות הימצאות סוכר בשתן, מצב שנקרא בלועזית גליקוזוריה או גלוקוזוריה.

מהי המשמעות של הימצאות סוכר בשתן?

אצל אנשים בריאים אין בדרך כלל סוכר (גלוקוז) בשתן. נוכחות של סוכר בשתן עלולה להצביע על רמות גבוהות של סוכר בדם, לרוב בגלל סוכרת. מצבים נוספים שגורמים להופעת סוכר בשתן: הריון ונטילת תרופות כמו אנטיביוטיקה ממשפחת הצפלוספורינים, תרופות המכילות את ההורמון אסטרוגן, ליתיום וחומרים משתנים.

בחזרה למעלה

בילירובין בשתן (Bilirubin U Strip)

בילירובין הוא חומר צבע הנוצר בכבד כתוצאה מפירוק ההמוגלובין מתאי דם אדומים שסיימו את תפקידם.

מהי המשמעות של הימצאות בילירובין בשתן?

הימצאות של בילירובין בשתן עלולה להצביע על התפתחותה של מחלת כבד כמו אבנים בכיס המרה, חסימה של דרכי המרה או דלקת כבד נגיפית.

אצל אדם בריא מופרש הבילירובין דרך המעי ומעניק לצואה את צבעה הכהה. כשהכבד חולה - בין היתר במחלות שצוינו לעיל - מצטברות בו רמות גבוהות של בילירובין. חלקו דולף לזרם הדם ומשם הוא מופרש בשתן. סיבה אפשרית נוספת להימצאות בילירובין בשתן היא אנמיה המוליטית.

בחזרה למעלה

אורובילינוגן בשתן (Urobilinogen U Strip)

אורובילינוגן הוא צבען (פיגמנט) צהוב שנוצר מפירוק של בילירובין על ידי חיידקים. כמות האורובילינוגן מצביעה על הכמות של תאי הדם האדומים שמתפרקים.

מהי המשמעות של הימצאות אורובילינוגן בשתן?

הימצאות רמות גבוהות של אורובילינוגן (מעל סף הזיהוי) בשתן עלולה להצביע על קיומה של מחלה הגורמת להמוליזה (הרס של תאי הדם האדומים) או על קיומה של מחלת כבד כגון שחמת או דלקת כבד נגיפית. תוצאות הבדיקה הזאת בצירוף התוצאה של בילירובין בשתן ובדיקות דם נוספות עוזרות לרופא לבחור את הטיפול המתאים.

בחזרה למעלה

בדיקות נוספות בשתן

תרבית שתן (Urine culture)

תרבית השתן מאפשרת לבדוק נוכחות של חיידקים בשתן. הנבדק מטיל שתן לתוך כוסית בשעות הבוקר בצורה סטרילית (אחרי רחצה). הכוסית מועברת למעבדה שם "זורעים" את השתן על מצע שמכיל מזון. למחרת, אחרי הדגרה באינקובטור, בודקים נוכחות של חיידקים לפי כמות המושבות שגדלו על המצע.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה?

כאשר יש חשד לדלקת בדרכי השתן.

מהם ערכי הנורמה?

פחות מ־10,000 אורגניזמים למיליליטר.

הימצאות של יותר מ־10,000 אורגניזמים במיליליטר שתן אצל גברים (ויותר מ־100 אלף אורגניזמים במיליליטר שתן אצל נשים) מצביעה על זיהום בדרכי השתן.

מה המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

ערכים שגבוהים מהנורמה מצביעים על נוכחות חיידקים בדרכי השתן. בדרך כלל מציינים על התשובה גם את שם החיידק ואת הרגישות שלו לסוגי אנטיביוטיקה שונים.

בחזרה למעלה

מוקדי בדיקות מעבדה של כללית

אין צורך לקבוע תור - פשוט תגיעו

אחות מחזיקה מבחנה עם דם במעבדה              

איסוף שתן לחלבון (Protein Urine 24h)

באופן תקין נוזל השתן אינו מכיל חלבונים, משום שגודלם אינו מאפשר להם לעבור דרך צינוריות הכליה.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה?

בדיקת חלבון בשתן מומלצת כאשר עולה חשד למחלות כליה, שהביטוי הראשון שלהן הוא הופעת חלבון בשתן. חלבון בשתן שכיח במיוחד בקרב חולי סוכרת ובקרב חולים בלחץ דם גבוה.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

הימצאות חלבון בשתן עלולה להעיד על מגוון של מחלות כליה כמו פגיעה סוכרתית בכליה, רעלת הריון, מחלות זיהומיות ולחץ דם גבוה.

מתי ממליצים על איסוף שתן כדי לבדוק הימצאות חלבון?

אם התקבלה תוצאה לא תקינה מבדיקת חלבון בשתן עשוי הרופא להמליץ על איסוף שתן לבדיקת חלבון. בבדיקה הזאת, שהיא מדויקת יותר, אוספים במיכל את כל השתן במשך 24 שעות.

מהם ערכי הנורמה?

0 עד 150.

בחזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה 

ד"ר ילנה קרן־טרדאי היא מנהלת מעבדה ביוכימית במחוז ירושלים ויו"ר הוועדה הביוכימית המקצועית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש