פורסם בראשונה: 22.05.2011
עדכון אחרון: 22.05.2011
  • קטי קמחי קטי קמחי

הקדים את זמנו: התמודדות עם לידת פג

לקריאה נוחה
הלידה הבהולה, ההלם בפגייה, ההנקה, הפרידה הזמנית, השחרור הבייתה והתמודדות היומיומית. לידת פג היא חוויה מורכבת, נפשית ופיזית
פג אוחז ביד

רומי נולד בשבוע 32 להריון, בשליש האחרון של הריון שעד היום לא ברור מדוע הוא הסתיים מהר כל כך.

לשמחת כולנו, רומי נולד פג "גדול" במשקל של 1,985 ושהה בחדר טיפול נמרץ שלושה ימים בלבד. אבל שלושת השבועות הבאים, ובעצם השנה הראשונה לחייו, היו בסימן הפגות. אני, כאמא טרייה, נאלצתי ללמוד לבד מה דורשת הורות לפג.

לידה והורות לפג, בעיקר אם מדובר בילד ראשון, הן חוויות מורכבות להורים פיזית ורגשית וחשוב ללמוד ולקבל את כל התמיכה שניתן לפני, תוך כדי ואחרי. ישנם ספרים נפלאים על פגות ואינפורמציה מרתקת באינטרנט, אבל יותר מכל מומלץ לפגוש נשים שעברו את החוויה על בשרן ולקבל מהן תמיכה מלאה שטעימה ממנה אנסה לתת כאן.

1. לפני הלידה

לידה של פג מגיעה כהפתעה מוחלטת, אלא אם כן מדובר בהריון מרובה עוברים, עבר של לידה מוקדמת או  מום מבני ברחם. לפעמים מדובר בסופה הספונטני או המאולץ של שמירת הריון, ולפעמים, כמו במקרה שלי, בלידה טבעית שהגיעה הרבה לפני הזמן ככה סתם בלי התרעה מראש.

אם אתם מופנים למיון יולדות על ידי רופא/ת הנשים או שהחלטתם לבד לנסוע  לשם חשוב לא לשכוח שני דברים: האחד, תיק לידה ובו בגדים להחלפה, כלי רחצה, בגדים נוחים, תעודת זהות, תיק מעקב הריון ועוד. שנית, אם המצב מאפשר כמה דקות למחשבה, מומלץ לקחת בחשבון שלידה בבית חולים מסוים מחייבת אשפוז באותה פגייה. בלידה רגילה הבחירה בבית החולים נעשית על פי שיקולים הקשורים לשעות הלידה ולימים שאחריה, אולם לידת פג מחייבת קשר של שבועות ולעתים חודשים עם בית החולים. בשל הנסיעות התכופות רצוי שהמרחק של בית החולים מהבית יהיה סביר, וכן רצוי לקבל המלצה על פגייה ברמה גבוהה.

2. לידה

אם הלידה אינה המשך של אשפוז ממושך, רוב הסיכויים שתגיעו לבית החולים ותזכו לשלל בדיקות ותשאולים. לרוב התהליך כולל בדיקת צוואר הרחם, פתיחת וריד ואינפוזיה ליולדת, חיבור למוניטור, הזרקת תרופות לעיכוב צירים והזרקת סטרואידים להאצת הבשלת ריאות הפג ולהורדת סיבוכי פגות אחרים. כמו כן, אם הזמן מאפשר יזמינו הרופאים המיילדים את רופאי הפגייה לפגישת היכרות והכנה עם בני הזוג על מנת להקל עליהם את התהליך הצפוי להם ולתינוקם לאחר הלידה המוקדמת. 

לעתים הצעדים שנוקטים עוזרים לעיכוב הלידה, ועדיין כשזו תגיע - היא תהיה רחוקה מהלידה שתיכננתם ופעמים רבות, בעיקר אם מדובר בהליך כירורגי שנובע ממצוקה של האם או העובר, מדובר בניתוח קיסרי.

אלמנט הבהלה, הדחיפות והדאגה ליולדת ועוברה דומיננטי בלידות מוקדמות, והן מעובות בצוות רפואי גדול יותר. פגים רבים, במיוחד אלו שנולדים לפני שבוע 32, זקוקים לטיפול רפואי דחוף מיד לאחר לידתם. לכן, חדר הלידה מגובה במכשור רפואי גדול יותר ובצוות מקצועי של רופאים, מיילדות, ועובדי הפגייה.

לידה מוקדמת אינה רק "לידה לפני הזמן". מדובר בתהליך פתולוגי היכול לנבוע ממכלול של גורמים, ולפיכך לידה טבעית בתנוחה המתאימה ליולדת היא לא אופציה. הצוות הרפואי הוא שנותן את הטון, בשל הדאגה לכך שלידה מורכבת זו תסתיים בשלום ועם מינימום של סיבוכים לאם ולעוברה. ההמלצה היחידה במקרה הזה היא לשחרר את כל חלומות הלידה שהיו לך ולזכור שכולם כאן לטובתך ולטובת העובר.

מיד בסיום הלידה נמדד ציון האפגר  של העובר והוא מועבר לחדר המיון בפגיה לטיפול מידיי. בשלב זה רוב הסיכויים שבן זוגך ייצא עם הצוות, ואת תישארי בחדר הלידה לסיום התהליך הכולל את הוצאת השליה ותפרים.

3. פגייה

המפגש הראשון עם הפגייה הוא לא פשוט להורים הטריים, ובעיקר לא ליולדת שכמהה לגעת בתינוק שזה עתה נולד וסובלת בעצמה מכאבים ומדימום שאחרי לידה.

ההלם הראשוני הוא הפגישה עם יצור קטן כל כך, שלרוב מונשם ומחובר לצינורות. בביקור הראשון תלמדו על התנהלות הפגייה, המחלקות השונות, המוניטורים, דפי המעקב וכל מה שקשור בטיפול בפגים.

מדובר ברגעים לא פשוטים, בייחוד אם הפג שלכם סובל מבעיות או מסיבוכים פיזיולוגים. חשוב להיעזר בתמיכה רגשית של אדם נוסף: הורה, חבר או דולה.

בתחילה נדמה שאתם מיותרים לגמרי בפגייה. זה ממש לא נכון. למרות שבשלבים הראשונים התינוק שלכם אמור להישאר בתוך אינקובטור לשמירה על ביטחונו ובריאותו, נוכחות ההורים משמעותית לפגים לא פחות  מלכל תינוק אחר. הקול שלכם, המגע, הליטוף נקלטים על ידי החיישנים של הקטנצ'יק ויכולים ליצור שינוי משמעותי במצב בריאותו ובקצב הגדילה שלו.

נסו ללמוד כל שניתן על מצבו הבריאותי של ילדכם, קראו את הגיליון הרפואי שלו, בקשו להיפגש עם הרופאים המטפלים ולהיות שותפים לכל הליך רפואי. למדו על הנקה לפגים ועשו את המקסימום להעניק לפג חלב אם (מחקרים מלמדים שאמהות לפגים ייצרו באופן טבעי את המזון האולטימטיבי לתינוקם מבחינת נוגדנים ואחוזי שומן). בקשו לבצע לבד כל פעילות הקשורה בטיפול השוטף: האכלה, רחצה, החתלה והקפידו על מקסימום מגע בשיטת ה"קנגורו". נכון, השהיה בפגייה אינה נעימה אבל זה המקסימום שאתם יכולים לעשות כרגע, וזה המון.

קשיים נוספים צצים לאחר שהיולדת משוחררת לביתה והפג נשאר בבית החולים. באופן טבעי, כשתחזרו הבייתה יהיו שעות ארוכות שבהם תהיו בנפרד מהתינוק. לרוב, גם כשתיפגשו ייווצר תסכול להעביר ימים שלמים בפגייה. לעתים נוצרת חברות תומכת עם אמהות ואבות נוספים בפגייה, מה שהופך את הימים הארוכים לנעימים יותר. ובכל זאת גלי ההורמונים של אחרי הלידה והדאגה לקטן יעלו הרבה בכי ודמעות. חשוב להיעזר ככל שניתן בחברות, בהורים ובאנשי מקצוע.

אם את שואבת חלב או מניקה, הצורך לעשות זאת בלילות עלול להיות מתיש. לכן, חשוב מאוד שיהיה עבורך אוכל בריא וזמין במקרר. בקשי מכל מי ששואל אותך איך לעזור תבשיל או קניות במכולת, כי אין מחיר לתמיכה שמזון איכותי מעניק. בנוסף, בקשי מהסבים והסבתות לבקר, לארח לך חברה בשעות הפגייה הארוכות ולחבק את הקטנצ'יק כשאת עייפה או רחוקה.

תהליך ההחלמה שונה מפג לפג. יש כאלו שיחלימו מהר, יעלו יפה במשקל, לא יפתחו סיבוכי פגות וישוחררו מהר הביתה. לעומתם, יהיו פגים שיפתחו סיבוכי פגות כמצוקה נשימתית, דלקות במעיים, דימומים בחלל המוח ועוד, ומהלך אשפוזם בפגייה יהיה ארוך ותובעני במיוחד. הורים שחווים מהלך כזה זקוקים לכל התמיכה שניתן לגייס.

4. בית

כל כך חיכיתם וקיוויתם והנה, היום הגדול הגיע ועכשיו בעצם צריך להתחיל הכל מהתחלה. אמנם התינוק שלכם מוכר לכם אבל מרגע הלידה תמיד היה שם עוד מישהו מקצועי שפקח עין. עכשיו אתם לבד עם היצור הזה שעדיין, הוא קטן כל כך שקשה למצוא לו בגדים וכל מוצץ נראה לידו כמו מכסה של סיר.

למרות שהוא גדול מספיק, הפג שלכם עדיין זקוק להשגחה אישית ורפואית צמודה. ככל שיחלפו הימים יהיה קל יותר, וגם בשלב הזה התמיכה חשובה. כל זוג ידיים נוספות יעזרו בשלב הזה. רצוי לפני הפרידה מהפגייה לאסוף טלפונים מהורים אחרים שהכרתם ואולי התידדתם איתם, ולנסות ליצור למעגלי תמיכה. פגים רבים סובלים מבעיות רפואיות שהטיפול בהן ממושך, אבל גם אם התינוק שלכם בריא, במהלך השנה הראשונה לחייו תיאלצו להתמודד עם סוגיות רבות שהורים לתינוקות שנולדו בשבוע נורמלי של ההריון אינם מתמודדים איתן.

סוגיית המשקל והתזונה תהיה משמעותית  עבורכם, כנ"ל חום הגוף ובהמשך הרופא המטפל ילמד אתכם כיצד לעקוב אחרי קצב ההתפתחות הנורמלי של פגים. הורים רבים מוצאים את עצמם חסרי ביטחון מול הצורך להתמודד עם הפג בבית, בעיקר אם קיימות בעיות נוספות הקשורות בבריאות התינוק. אמהות רבות חשות אשמה או חוסר ביטחון, לעיתים עולה דכדוך או מתחים בין ההורים כשברקע עולות תהיות מהסביבה על ה"נחיתה הקשה"' שלכם אל עולם ההורות.

מומלץ ללמוד עיסוי תינוקות מאחר שפגים, אף יותר מתינוקות רגילים, זקוקים למגע עמוק וחם. ובעיקר, חשוב להבין: הורות לפג היא טראומה שקשורה במשפחה שלמה ולעתים יש צורך בחודשים ארוכים כדי להחלים ממנה.

ייעוץ רפואי: ד"ר ארז עפר, אחראי יחידת הריון בסיכון גבוה, מחלקת נשים ויולדות ב', מרכז רפואי אוניברסיטאי "סורוקה"

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל