חיפוש

dsdsdsd
יד מחזיקה רגל של תינוק פג

התמודדות עם לידת פג

הלידה הבהולה, ההלם בפגייה, ההנקה, הפרידה הזמנית, השחרור הביתה והתמודדות היומיומית. לידת פג היא חוויה מורכבת, נפשית ופיזית. יש לנו טיפים שיעזרו לכם להתמודד

קטי קמחי

קטי קמחי

בקיצור

01

לידת פג מחייבת קשר של שבועות ולעתים חודשים עם בית החולים. בשל הנסיעות התכופות רצוי שהמרחק של בית החולים מהבית יהיה סביר.

02

נסו ללמוד כל שניתן על מצבו הבריאותי של ילדכם. בקשו להיפגש עם הרופאים המטפלים ולהיות שותפים לכל הליך רפואי.

03

רצוי לפני הפרידה מהפגייה לאסוף טלפונים מהורים אחרים שהכרתם ואולי התיידדתם איתם, ולנסות ליצור מעגלי תמיכה.

רומי נולד בשבוע ה־32 להריון, בשליש האחרון של הריון שעד היום לא ברור מדוע הוא הסתיים מהר כל כך.

לשמחת כולנו, רומי נולד פג "גדול" במשקל של 1,985 גרם ושהה בחדר טיפול נמרץ שלושה ימים בלבד. אבל שלושת השבועות הבאים, ובעצם השנה הראשונה לחייו, היו בסימן הפגות. אני, כאמא טרייה, נאלצתי ללמוד לבד מה דורשת הורות לפג.

לידה והורות לפג, בעיקר אם מדובר בילד ראשון, הן חוויות מורכבות להורים פיזית ורגשית וחשוב ללמוד ולקבל את כל התמיכה שניתן לפני, תוך כדי ואחרי. ישנם ספרים נפלאים על פגות ואינפורמציה מרתקת באינטרנט, אבל יותר מכל מומלץ להיעזר בצוות המטפל ובנשים שעברו את החוויה על בשרן ולקבל תמיכה מלאה שטעימה ממנה אנסה לתת כאן.

לידה של פג מגיעה כהפתעה מוחלטת, אלא אם כן מדובר בהריון מרובה עוברים, עבר של לידה מוקדמת או מום מבני ברחם. לפעמים מדובר בסופה הספונטני או המאולץ של שמירת הריון, ולפעמים, כמו במקרה שלי, בלידה טבעית שהגיעה הרבה לפני הזמן ככה סתם בלי התרעה מראש.

אם אתם מופנים למיון יולדות על ידי רופא/ת הנשים או שהחלטתם לבד לנסוע לשם חשוב לא לשכוח שני דברים: האחד, תיק לידה ובו בגדים להחלפה, כלי רחצה, בגדים נוחים, תעודת זהות, תיק מעקב הריון ועוד. שנית, אם המצב מאפשר כמה דקות למחשבה, מומלץ לקחת בחשבון שלידה בבית חולים מסוים מחייבת אשפוז באותה פגייה. בלידה רגילה הבחירה בבית החולים נעשית על פי שיקולים הקשורים לשעות הלידה ולימים שאחריה, אולם לידת פג מחייבת קשר של שבועות ולעתים חודשים עם בית החולים. בשל הנסיעות התכופות רצוי שהמרחק של בית החולים מהבית יהיה סביר, וכן רצוי לקבל המלצה על פגייה ברמה גבוהה.

אם הלידה אינה המשך של אשפוז ממושך, רוב הסיכויים שתגיעו לבית החולים ותזכו לשלל בדיקות ותשאולים. לרוב התהליך כולל בדיקת צוואר הרחם, פתיחת וריד ואינפוזיה ליולדת, חיבור למוניטור, מתן תרופות לעיכוב צירים ומתן סטרואידים להאצת הבשלת ריאות הפג ולהורדת סיבוכי פגות אחרים. כמו כן, אם הזמן מאפשר, יזמינו הרופאים המיילדים את רופאי הפגייה לפגישת היכרות והכנה עם בני הזוג על מנת להקל עליהם את התהליך הצפוי להם ולתינוקם לאחר הלידה המוקדמת. אם יתאפשר ותהיו מעוניינים בכך, ניתן לערוך סיור בפגיה לפני הלידה ולקבל הסבר על תהליך קבלת הפג לאחר הלידה. 

לעתים הצעדים שנוקטים עוזרים לעיכוב הלידה, ועדיין כשזו תגיע - היא תהיה רחוקה מהלידה שתיכננתם ופעמים רבות, בעיקר אם מדובר בהליך כירורגי שנובע ממצוקה של האם או העובר, מדובר בניתוח קיסרי.

אלמנט הדחיפות והדאגה ליולדת ולעובר שלה דומיננטי בלידות מוקדמות, והן מעובות בצוות רפואי גדול יותר. פגים רבים, במיוחד אלו שנולדים לפני השבוע ה־32, זקוקים לטיפול רפואי דחוף מיד לאחר לידתם. לכן, חדר הלידה מגובה במכשור רפואי גדול יותר ובצוות מקצועי של רופאים, מיילדות, וצוות הפגייה.

לידה מוקדמת היא לא רק "לידה לפני הזמן". מדובר בתהליך פתולוגי היכול לנבוע ממכלול של גורמים, ולפיכך לידה טבעית בתנוחה המתאימה ליולדת היא לא אופציה. הצוות הרפואי הוא שנותן את הטון, בשל הדאגה לכך שלידה מורכבת זו תסתיים בשלום ועם מינימום של סיבוכים לאם ולעוברה. ההמלצה היחידה במקרה הזה היא לשחרר את כל חלומות הלידה שהיו לך ולזכור שכולם כאן לטובתך ולטובת העובר.

מיד בסיום הלידה נמדד ציון האפגר של הפג שמועבר למחלקת פגים לטיפול מיידי. בשלב זה רוב הסיכויים שבן זוגך או בת זוגך ייצאו עם הצוות ללוות את הפג למחלקה, ואת תישארי בחדר הלידה עד לסיום תהליך הלידה הכולל את הוצאת השליה, והתפרים במקרה הצורך.

המפגש הראשון עם הפגייה הוא לא פשוט להורים הטריים, ובעיקר לא ליולדת שכמהה לגעת בתינוק שזה עתה נולד וסובלת בעצמה מכאבים ומדימום שאחרי לידה.

ההלם הראשוני הוא הפגישה עם יצור קטן כל כך, שיכול להיות מונשם ומחובר לצינורות. בביקור הראשון תלמדו על התנהלות הפגייה, המוניטורים, המעקב, האפשרות לשאוב חלב עבור הפג, ובעצם כל מה שקשור בטיפול בפגים.

מדובר ברגעים לא פשוטים, בייחוד אם הפג שלכם סובל מבעיות או מסיבוכים פיזיולוגיים. חשוב להיעזר בתמיכה רגשית של אדם נוסף: הורה, חבר או דולה. חשוב לדעת שהצוות בפגייה הוא משאב לשיתוף, וגם ניתן לבקש להיפגש עם העובדת הסוציאלית של המחלקה כדי לשתף אותה בחוויות המורכבות.

בתחילה נדמה שאתם מיותרים לגמרי בפגייה. זה ממש לא נכון. למרות שבשלבים הראשונים התינוק שלכם אמור להישאר בתוך אינקובטור לשמירה על ביטחונו ובריאותו, נוכחות ההורים משמעותית לפגים לא פחות מלכל תינוק אחר. הקול שלכם, המגע, הליטוף נקלטים על ידי החיישנים של הקטנצ'יק ויכולים ליצור שינוי משמעותי במצב בריאותו ובקצב הגדילה שלו.

נסו ללמוד כל שניתן על מצבו הבריאותי של ילדכם. בקשו להיפגש עם הרופאים המטפלים ולהיות שותפים לכל הליך רפואי. למדו על הנקה לפגים ועשו את המקסימום להעניק לפג חלב אם (מחקרים מלמדים שאמהות לפגים ייצרו באופן טבעי את המזון האולטימטיבי לתינוקם מבחינת נוגדנים ואחוזי שומן). בהדרגה תלמדו לבצע לבד כל פעילות הקשורה בטיפול השוטף - האכלה, רחצה, החתלה, והקפידו על מקסימום מגע בשיטת ה"קנגורו". רצוי מאוד לנצל את הימים בפגייה כדי לקבל הדרכות בנושאים אלו ועוד (שאיבת חלב והנקה, החייאה וטיפול בפג לאחר השחרור) וכדי להכיר את התינוק שלכם. נכון, השהייה בפגייה לא נעימה אבל זה המקסימום שאתם יכולים לעשות כרגע, וזה המון.

קשיים נוספים צצים לאחר שהיולדת משוחררת לביתה והפג נשאר בבית החולים. באופן טבעי, כשתחזרו הביתה יהיו שעות ארוכות שבהם תהיו בנפרד מהתינוק. לרוב, גם כשתיפגשו ייווצר תסכול להעביר ימים שלמים בפגייה. לעתים נוצרת חברות תומכת עם אמהות ואבות נוספים בפגייה, מה שהופך את הימים הארוכים לנעימים יותר. ובכל זאת גלי ההורמונים של אחרי הלידה והדאגה לקטן יעלו הרבה בכי ודמעות. חשוב להיעזר ככל שניתן בחברות, בהורים ובאנשי מקצוע.

אם את שואבת חלב או מיניקה, הצורך לעשות זאת בלילות עלול להיות מתיש. כדאי להתייעץ עם יועצת ההנקה ובשאר צוות המחלקה על תוכנית שאיבות שתאפשר לך גם מנוחה והחלמה. 

חשוב מאוד שיהיה עבורך אוכל בריא וזמין במקרר. בקשי מכל מי ששואל אותך איך לעזור תבשיל או קניות במכולת, כי אין מחיר לתמיכה שמזון איכותי מעניק. בנוסף, בקשי מהסבים והסבתות לבקר, לארח לך חברה בשעות הפגייה הארוכות ולהיות לצד הקטנצ'יק כשאת עייפה או רחוקה.

תהליך ההחלמה שונה מפג לפג. יש כאלו שיחלימו מהר, יעלו יפה במשקל, לא יפתחו סיבוכי פגות וישוחררו מהר הביתה. לעומתם, יהיו פגים שיפתחו סיבוכי פגות כמצוקה נשימתית, דלקות במעיים, דימומים בחלל המוח ועוד, ומהלך אשפוזם בפגייה יהיה ארוך ותובעני במיוחד. הורים שחווים מהלך כזה זקוקים לכל התמיכה שניתן לגייס.

כל כך חיכיתם וקיוויתם והנה, היום הגדול הגיע ועכשיו בעצם צריך להתחיל הכל מהתחלה. אמנם התינוק שלכם מוכר לכם אבל מרגע הלידה תמיד היה שם עוד מישהו מקצועי שפקח עין. ייתכן שהוא קטן כל כך שקשה למצוא לו בגדים וכל מוצץ נראה לידו כמו מכסה של סיר.

למרות שהוא גדול מספיק, הפג שלכם עדיין זקוק להשגחה אישית ורפואית צמודה. ככל שיחלפו הימים יהיה קל יותר, וגם בשלב הזה התמיכה חשובה. כל זוג ידיים נוספות יעזרו בשלב הזה. רצוי לפני הפרידה מהפגייה לאסוף טלפונים מהורים אחרים שהכרתם ואולי התיידדתם איתם, ולנסות ליצור מעגלי תמיכה. פגים רבים סובלים מבעיות רפואיות שהטיפול בהן ממושך, אבל גם אם התינוק שלכם בריא, במהלך השנה הראשונה לחייו תיאלצו להתמודד עם סוגיות רבות שהורים לתינוקות שנולדו בשבוע נורמלי של ההריון אינם מתמודדים איתן.

סוגיית המשקל והתזונה תהיה משמעותית עבורכם, כנ"ל חום הגוף ובהמשך הרופא המטפל ילמד אתכם כיצד לעקוב אחרי קצב ההתפתחות הנורמלי של פגים. הורים רבים מוצאים את עצמם חסרי ביטחון מול הצורך להתמודד עם הפג בבית, בעיקר אם קיימות בעיות נוספות הקשורות בבריאות התינוק. אמהות רבות חשות אשמה או חוסר ביטחון, לעיתים עולה דכדוך או מתחים בין ההורים כשברקע עולות תהיות מהסביבה על ה"נחיתה הקשה"' שלכם אל עולם ההורות.

מומלץ ללמוד עיסוי תינוקות כיוון שפגים, אף יותר מתינוקות רגילים, זקוקים למגע עמוק וחם. ובעיקר, חשוב להבין: הורות לפג היא חוויה לא פשוטה שקשורה במשפחה שלמה ולעתים יש צורך בחודשים ארוכים כדי להחלים ממנה.

חשוב לברר היכן יתבצע המשך המעקב אחר הגדילה וההתפתחות של התינוק לאחר השחרור. מומלץ ליצור קשר עם טיפת חלב והרופא המטפל עוד במסגרת האשפוז. ניתן להיעזר גם בצוות המטפל.

ייעוץ רפואי: פרופ' ארז עפר, מנהל מחלקת יולדות ד' ואשפוז יום יולדות בסיכון גבוה במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה

טל צים בן־ארי (RN ,MSN) היא אחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש