פורסם בראשונה: 24.05.2006
עדכון אחרון: 25.10.2007
  • ד"ר איטה ליטמנוביץ ד"ר איטה ליטמנוביץ
  • ד"ר ציפי דולפין ד"ר ציפי דולפין

הקדימו את זמנם

לקריאה נוחה
הפגיה היא עולמם של אנשים קטנים, מכונות גדולות והחלטות אדירות. בלידת פג, הפחד מחליף לעתים את השמחה וההתרגשות והלידה מלווה בתחושות של כישלון, כעס ורגשות אשם. מדריך להורים הלחוצים
התפתחות תינוקות פגים

​המפגש הראשון עם הפגיה עלול להיות מאיים ומבלבל. אתם עלולים לחוש יותר  כמבקרים מאשר כהורים. תחושות אלו שכיחות וטבעיות. חשוב שתחלקו אותם עם  הצוות או אף עם הורים אחרים.  בתחילת הדרך יהיה הקשר שלכם לתינוק באמצעות המכשירים ובתמיכת הצוות המטפל, אבל במהרה תרכשו מיומניות הוריות, ביטחונכם בעצמכם יגבר ואתם תגלו מעורבות  רבה יותר בטיפול ובקשר עם התינוק.

זמן לא רב יעבור - ואתם תהיו המטפלים העיקריים גם בפגיה. הבנת המצב הרפואי  של ילדכם, יחד עם התמיכה הנפשית והסיוע שתקבלו מצוות הפגיה, יאפשרו לכם  לפתח אמון  ביכולתו של הילד שלכם להצליח.

מהי פגות?

הריון מלא הוא בן 40 שבועות. תינוק שנולד לפני שבוע 37 נקרא פג (ללא קשר  למשקל). הפג זקוק לסביבה תומכת, שתיתן לו תנאים דומים לאלו שבהם גדל ברחם,  כמו עזרה בשמירת חום גוף, בהזנה ולעתים אף בנשימה. הבעיות המיוחדות לפגים  קשורות לחוסר הבשלות של המערכות השונות בגופם.

איך נראה הפג?

הפג נראה מעט שונה מהתינוק שנולד במועד. בולטים במיוחד גודלו ומשקלו  הקטנים. הפגים נראים רזים עם שכבת שומן מעטה, עורם דק ושקוף דרכו רואים את  כלי הדם ולכן צבעם אדמדם יותר. לעתים מכוסה עור הפג בפלומת שיער עדינה על  הגוף והפנים (לנוגו). כל אברי הגוף קיימים ושלמים, אף כי אינם בשלים. התנהגותו של פג שונה מזו של תינוק שנולד במועד. הוא יבכה פחות ויגיב למגע  לעתים על ידי רעד וקפיצות. תגובותיו אמנם שונות, אך הוא חש ומרגיש כאב  ורוגע כאחד וחשוב ללמוד ולהכיר את תגובותיו.

למה צריכים את כל המכשירים האלה?

הצורך לטפל בפג ולנטר אותו מצריך מכשור רב שלעתים מסתיר את הפג הזעיר.  המראה עלול להפחיד, אבל הציוד מאוד חיוני:

מד סטורציה  -  ניטור החמצן בדם נעשה בעזרת סנסור קטן (מנורה קטנה לא חמה),   המוצמד לכף היד או לכף הרגל.

מוניטור דופק ונשימה  -  מעקב אחר דופק ונשימות התינוק נעשה  דרך אלקטרודות  קטנות, המודבקות על החזה והגפיים.

אינקובטור  -  שומר על חום גוף הילוד. יש אינקובטור פתוח, המאפשר גישה נוחה  לטיפול בתינוק, ומשתמשים בו בשלב הראשון, כשהפג זקוק לטיפול לעתים קרובות  יותר. האינקובטור הסגור שומר על טמפרטורה קבועה ועל לחות גבוהה, המונעת  איבוד נוזלים. חום גופו של הפג נמדד  בעזרת אלקטרודה המוצמדת לעור.

עירויים  - כדי לתת הזנה דרך הווריד, מכניסים צינורית לווריד הטבור או  לווריד היקפי ביד, ברגל או בקרקפת.  לעתים מכניסים גם צינורית לעורק (בדרך כלל עורק הטבור) כדי לקחת בדיקות דם  ולהימנע מדקירות חוזרות וגם כדי לעקוב אחר לחץ הדם. זונדה - צינורית המוכנסת לקיבה להזנת הפג.
 
מכשירי הנשמה - לתינוק הזקוק להנשמה מכניסים צינורית לקנה הנשימה הנקראת  טובוס. חלק מהתינוקות מונשמים בקצב מאוד גבוה, ולכן בית החזה נראה רועד. במקרים אחרים, התינוק יקבל רק CPAP באמצעות צינוריות קטנות לנחיריים. ה-CPAP  נותן את החמצן או האוויר בלחץ -  ועל יד  כך עוזר לפג לשמור על הראות פתוחות.

טיפול באור ("פוטו")  - אם לפג יש צהבת, הוא יקבל טיפול באור ואז עיניו  יהיו מכוסות.
הכותבות הן מומחיות ברפואת ילדים.
השתתפו בהכנת הכתבה: איריס קורן עובדת סוציאלית, ענת שפסה אחות אחראית  בטיפול נמרץ פגים ילודים, מאירה פרקו סגנית אחות ראשית טיפול נמרץ פגים  ילודים - המרכז הרפואי מאיר, מקבוצת שירותי בריאות כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל