חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם צהבת ילודים עובר טיפול באור (פוטותרפיה)

נולדו צהובים: הכול על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא תופעה נפוצה מאוד. בשונה מצהבת מבוגרים היא אינה מחלה זיהומית וגם אינה מידבקת. מהם המאפיינים של התופעה ואיך מטפלים בה?

ד"ר רבקה רגב

ד"ר רבקה רגב

בקיצור

01

מהי השכיחות של צהבת ילודים? כ־40% מהתינוקות לוקים בה ביום השני או השלישי לאחר הלידה. מהם הסימנים? גוון צהוב של העור.

02

מהי הסיבה למחלה? תינוקות נולדים עם כמות כדוריות דם גדולה. אחד מתוצרי הפירוק שלהם הוא הבילירובין, שמסולק מהגוף על ידי הכבד. אצל היילוד הכבד אינו מפותח מספיק.

03

מה עושים? טיפול באור בעל אורך גל מיוחד (פוטותרפיה). שמפרק את הבילירובין בעורו של התינוק.

​​צהבת ילודים מופיעה אצל כ־40% מהתינוקות. היא מופיעה בדרך כלל ביום השני או השלישי לאחר הלידה ומאופיינת בגוון צהוב של העור הנגרם מחומר הנקרא בילירובין.

רמת הבילירובין נבדקת כאשר מתרשמים שהתינוק נראה צהוב בבדיקת דם הנלקחת מהעקב של התינוק. לפני שלוקחים את דגימת הדם, יקבל התינוק לפיו כמה טיפות של מי סוכר התורמים להפחתת הכאב. למרות שהמחלה נקראת צהבת, אין מדובר במחלה זיהומית, והיא גם לא מידבקת.

מדוע הצהבת שכיחה אצל תינוק שנולד?

תינוקות נולדים עם כמות כדוריות דם גדולה יחסית לילדים או למבוגרים. הכדוריות האלה מתפרקות באופן נורמלי, ואחד מתוצרי הפירוק שלהם הוא הבילירובין.

הבילירובין מסולק מהגוף על ידי הכבד. לכל אחד מאיתנו ישנה רמה מסוימת של בילירובין בדמו, אולם רמתו נמוכה בגלל פעילות טובה של הכבד. אצל תינוק שזה עתה נולד הכבד עדיין לא מפותח מספיק. עם זאת, אין סיבה לדאגה, משום שבתוך כמה ימים הכבד מתפתח דיו, ובעקבות זאת יורדת רמת הבילירובין.

איך יודעים שהתינוק סובל מצהבת יילודים? 

פשוט מאוד: עורו של התינוק ייראה צהוב.

הדרך הטובה ביותר להתרשם מצבע העור היא בתאורה טובה, למשל אור פלורסנט. הצהבת מתחילה לרוב בפנים, ועם עליית ערכי הבילירובין מתקדמת לחזה, לבטן, לידיים ולרגליים. אפילו לחמיות העיניים (החלק הלבן) הופכות צהובות. אצל תינוקות כהי עור קשה יותר להבחין בצהבת.

אצל אילו תינוקות קיים סיכוי גבוה יותר לפתח צהבת יילודים?

• תינוקות אשר סוג דם אמם הוא O וסוג דמם הוא A או B. במצב כזה יכולים להיות נוגדנים בדם האם (נגד קבוצת דם A או B) שיכולים לעבור דרך השליה ולגרום לפירוק מהיר יותר של כדוריות הדם.

• פגים (תינוקות שנולדו לפני שבוע 37).

• תינוקות שסובלים מחסר באנזים G6PD ("רגישות לפול").

• תינוקות אשר נולדו בלידה מכשירנית שכתוצאה ממנה נוצרו שטפי דם בעור.

• אם לילד קודם במשפחה הייתה צהבת, יש לילדכם שזה עתה נולד סיכוי גבוה יותר לצהבת.

האם ניתן להקטין את הסיכון לפתח צהבת?

אם התינוק לא אוכל מספיק, קיים סיכון גבוה יותר לצהבת ילודים, ולכן חשוב מאוד להאכיל את התינוק לעיתים תכופות. כאשר הצהבת מופיעה ביממה הראשונה, אשר בה עדיין כמויות החלב של האם אינן גדולות, יזדקק התינוק לבדיקות ולמעקב צמודים יותר.

האם צהבת יילודים יכולה להזיק לתינוק?

לרוב מדובר בצהבת קלה ולא מזיקה.

ישנם מצבים נדירים שבהם רמת הבילירובין יכולה להיות גבוהה מאוד ולגרום לנזק מוחי. לשם כך נעשית בדיקה של ערכי הבילירובין. מטרתה היא לגלות מצבים כאלה לפני שהבילירובין יגרום לנזק. זו גם הסיבה שיש תינוקות אשר מוזמנים לביקורת חוזרת בתוך 24 שעות משחרורם.

לחלופין, בהתאם לרמת הבילירובין, יש לבצע בדיקת רופא ילדים או אחות טיפת חלב בתוך יומיים עד שלושה ימים מיום השחרור מבית החולים, כיוון ששלושה עד חמישה ימים לאחר הלידה מגיעה רמת הבילירובין לשיאה.

איך מטפלים בצהבת יילודים?

אצל שיעור מסוים מהתינוקות מגיעים ערכי הבילירובין לרמה המצריכה טיפול באור בעל אורך גל מיוחד (פוטותרפיה). האור הזה מפרק את הבילירובין בעורו של התינוק לתוצרים לא מזיקים, ואלה מופרשים מהגוף.

ההחלטה על הטיפול תלויה בגיל התינוק (שנמדד בשעות) ובנוכחות גורמי הסיכון שצוינו. הטיפול נעשה כאשר התינוק שוכב עירום תחת האור, ועיניו מכוסות בעזרת מסכה מיוחדת. המעקב אחרי רמות הבילירובין ייעשה לעתים קרובות יותר, עד שרואים מגמת ירידה בערכים.

כאשר הבילירובין מגיע לערכים נמוכים במידה מספקת, יופסק הטיפול באור, והמעקב יימשך כדי לוודא שאין עלייה חוזרת ברמתו. הטיפול באור הוא יעיל בדרך כלל. במקרים בודדים יש צורך בטיפול נוסף כמו מתן נוגדים (נגד נוגדני האם) או החלפת דם.

האם הנקה משפיעה על צהבת יילודים? 

צהבת שכיחה יותר אצל תינוקות הניזונים מהנקה מלאה, בעיקר אם ההנקה עדיין אינה מבוססת היטב, וזאת בהשוואה לתינוקות הניזונים מתחליפי חלב אם (פורמולות).

אם את מניקה, הקפידי על 8 עד 12 הנקות ביממה במהלך הימים הראשונים שלאחר הלידה. על ידי כך כמות החלב תהיה גבוהה יותר, התינוק יאכל טוב יותר, והצהבת תרד. אם ההנקה אינה מבוססת עדיין, כדאי להיעזר באחיות או ביועצת הנקה. בכל מקרה - חלב אם הוא המזון האידיאלי לתינוק. 

ד"ר רבקה רגב היא מומחית ברפואת ילדים. עברה היא ניהלה את יחידת היילודים במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש