חיפוש

dsdsdsd
אישה עם סוכרת הריון בודקת את רמות הסוכר בדם

סוכרת הריון: שאלה של איזון

10%-4% מהנשים יסבלו מסוכרת הריון. מהי המשמעות של התופעה ומהו ההבדל בינה לבין סוכרת טרום הריון? איך מאבחנים? איך מטפלים? כיצד זה משפיע על הלידה ועל העובר? כל השאלות והתשובות מחכות לך ממש כאן

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי

בקיצור

01

נשים עם סוכרת הריונית (שאובחנה לראשונה בזמן ההריון) נוטות ללדת תינוקות גדולים, מעל ארבעה קילוגרם.

02

אובחנה לך סוכרת הריון? כדאי שתדעי: תצטרכי להפחית משמעותית במאכלים ובמשקאות עתירי סוכר.

03

אישה עם סוכרת עם איזון טוב וללא פגיעה חמורה באיברים נוספים, יכולה לצפות להריון מוצלח.

​​​חגית, בת 25, היא אישה בריאה בדרך־כלל. במהלך ההריון הראשון שלה אובחנה אצלה סוכרת הריון שטופלה באינסולין. לפני הלידה, בעקבות חשד לעובר גדול, הוערך משקל העובר ונקבע על 4,250 גרם. בעקבות התוצאות החליטו הרופאים ליילד את חגית בניתוח קיסרי. הבן נולד בריא בשבוע 40 במשקל 4,400 גרם.

רווית, בת 33, חולה בסוכרת נעורים ומטופלת באינסולין במשאבה. לרווית יש הפרעה קלה בתפקודי כליות ויתר לחץ דם. לפני ההריון היא הייתה בייעוץ וכאשר איזון הסוכרת היה אופטימלי ולחץ הדם היה מאוזן היטב, אישר לה הרופא להיכנס להריון.

במהלך ההריון היא היתה במעקב צמוד במרפאה של הריון בסיכון גבוה, ואף אושפזה החל מהשבוע ה־30 עקב עלייה בלחץ הדם. היא ילדה בשבוע ה־34 להריונה בת בריאה במשקל 2,000 גרם.

סוכרת הריון נחלקת לשני סוגים:
• סוכרת שאובחנה לראשונה בהריון ומסווגת כ"סוכרת הריונית".
• סוכרת שהיתה קיימת לפני ההריון ומכנים אותה "סוכרת טרום־הריון". 

סוכרת הריונית היא תופעה שכיחה יחסית, המשפיעה על 10%-4% מהנשים ההרות. שיעור הסיבוכים האמהיים והעובריים עולה בנשים עם סוכרת במהלך ההריון, שנוטות ללדת תינוקות גדולים יותר ביחס לנשים ללא סוכרת. עובר גדול (מאקרוזומי) הוא עובר שמשקל הלידה שלו מוערך ביותר מארבעה קילוגרם. 

במהלך לידה של תינוקות גדולים יש שכיחות גדולה יותר של סיבוכים, כמו קרעים בתעלת הלידה, לידות מכשירניות, וניתוחים קיסריים. סיבוך נוסף, נדיר יחסית אבל כשזה שעלול להיות בעל השלכות ארוכות טווח על היילוד, הוא מצב שבו הכתפיים של התינוק נתקעות אחרי יציאת הראש שלו (פרע כתף או shoulder dystocia בשפה המקצועית).

מסיבה זו, כאשר העובר מוערך במשקל גבוה, בייחוד בנשים עם סוכרת, ממליצים הרופאים על ניתוח קיסרי.

כל ההנחיות והמידע החשוב לקראת העמסת סוכר 50 גרם

האם אני צריכה הפניה? איך אני קובעת תור? מתי יגיעו התוצאות? איך אוכל לצפות בהן? ריכזנו בעבורך תשובות ל־15 שאלות שכיחות - במקום אחד. לחצי כאן למדריך שיחסוך לך זמן יקר ואולי אפילו שיחת טלפון 

כל הנשים ההרות עוברות בין השבועות 28-24 להריון בדיקת סקר, שכוללת העמסת סוכר של 50 גרם (אין צורך בצום מקדים) ובדיקת דם שעה לאחר מכן.

אם התוצאות מראות כי רמת הסוכר בדם גבוהה מ־140 מיליגרם לדציליטר (מ"ג/ד"ל), יש לבצע בדיקה אבחנתית הכוללת בדיקת דם בצום, ולאחריה העמסת סוכר של 100 גרם ושלוש בדיקות דם נוספות - שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר ההעמסה (ערכים תקינים הם עד 95 בצום, ו-180, 155, ו-140 מ"ג/ד"ל בהתאמה).

אם יש לפחות שני ערכים לא תקינים, האישה תאובחן עם סוכרת הריונית. במקרה של ערך אחד לא תקין ייתכן שיהיה צורך במעקב נוסף על מנת לשלול סוכרת הריונית.

ייתכנו מצבים שבהם יחליט הרופא על ביצוע העמסת הסוכר בשלב מוקדם יותר של ההריון, או על ביצוע העמסת סוכר של 100 גרם מבלי לבצע את בדיקת הסקר. למשל, אצל נשים עם עודף משקל משמעותי; נשים עם סוכרת הריונית בהריונות קודמים; או נשים שילדו עובר גדול בעבר.

אפשרות נוספת היא שיוחלט כי אין טעם לבצע העמסת סוכר של 100 גרם כלל, כמו במקרה בו רמת הסוכר לאחר העמסה של 50 גרם היא גבוהה מ־200 מ"ג/ד"ל או שהסוכר בצום גבוה מ-125 מ"ג/ד"ל.

בשלב ראשון, מומלצת דיאטה דלת־סוכר (רצוי להפחית משמעותית במאכלים ובמשקאות עתירים בסוכר) ופעילות גופנית בהתאם ליכולת של האישה ומהלך ההריון. האישה המאובחנת תקבל בדרך־כלל הפנייה לדיאטנית, שתסייע לה בבניית תפריט מותאם אישית.

תחת דיאטה, יש צורך במעקב של שבוע עד שבועיים אחרי רמות הסוכר בזמן צום, ושעה (או שעתיים, תלוי בהעדפת הרופא) לאחר תחילת כל ארוחה עיקרית (בוקר, צהריים וערב). רמת הסוכר הרצויה היא פחות מ־95 מ"ג/ד"ל בצום (ועדיף מתחת ל־90), נמוכה מ־120 שעתיים לאחר תחילת הארוחה ונמוכה מ־140 שעה לאחר תחילת הארוחה. 

אם אין איזון כעבור שבוע עד שבועיים של דיאטה, צריך להתחיל בטיפול תרופתי, לרוב באינסולין

סוכרת הריונית המאוזנת על־ידי דיאטה בלבד נקראת סוכרת הריונית מסוג A1. סוכרת הריונית המצריכה טיפול תרופתי להשגת איזון נקראה סוכרת הריונית מסוג A2.

נשים עם סוכרת במהלך ההריון (הריונית או טרום־הריונית) יהיו לעיתים במעקב במסגרת מרפאה להריון בסיכון ובמרפאת סוכרת. תדירות הביקורים תיקבע בהתאם לחומרת הסוכרת ומידת האיזון.

כאשר הסוכרת מאוזנת היטב, מהלך ההריון לא צפוי להיות שונה ממהלך הריון רגיל, ונשים אלו יכולות גם להיות במעקב הריון רגיל ולא במסגרת מרפאות להריון בסיכון.

נשים הזקוקות לטיפול תרופתי לאיזון הסוכרת יהיו בדרך־כלל במעקב צמוד יותר שיכלול גם ביצוע מוניטור של העובר החל משבוע 34-32 בהתאם לשיקול הדעת של הרופא, ולעיתים גם פעמיים בשבוע.

הטיפול המקובל לאיזון רמת הגלוקוז בחולות סוכרת הוא באינסולין. גם נשים שטופלו בכדורים לפני ההריון, בדרך כלל יתחילו לקבל טיפול באינסולין (באמצעות מספר זריקות ביום או בטיפול במשאבה). 

לפעמים, בהתאם לשיקול הדעת של הרופא, ניתן לנסות ולאזן את הסוכרת במהלך ההריון באמצעות כדורים ולא באינסולין.

בגלל השינויים החלים בזמן ההריון חשוב לנהל מעקב צמוד של רמת הגלוקוז וצריך לאזן אותה בהתאם, ולכן בדרך־כלל תגדל צריכת האינסולין בזמן ההריון. רמת הגלוקוז תיבדק בצום, לפני ארוחות ושעה או שעתיים אחרי ארוחות.   

בנשים עם סוכרת הריון המאוזנות היטב על־ידי דיאטה או מינון תרופתי נמוך ניתן להמשיך את ההריון עד למועד.

בנשים לא מאוזנות או שמאוזנות עם מינונים יחסית גבוהים של אינסולין, יומלץ בדרך־כלל על לידה בשבוע 39-38.

אופן היילוד המומלץ ייקבע לרוב על־ידי הערכת גודל העובר, ואם משקל העובר מוערך במלמעלה מ־4000 גרם יומלץ בדרך־כלל על ניתוח קיסרי. עם זאת, ניתן לאפשר ניסיון לידה נרתיקי גם בהערכת משקל של 4,500-4,000 גרם בהתאם לשיקול הדעת של הרופא. 

עד אמצע המאה הקודמת נשים שסבלו מסוכרת נעורים התקשו להיכנס להריון, ואלו שכן - שיעור גבוה מאוד הההריונות הסתיים בתמותה של האם ושל העובר.

כיום, למרות שהטיפול בנשים הרות החולות בסוכרת טרום־הריונית מסובך, להריונות הללו יש שיעור הצלחה גבוה. סיכויי ההצלחה תלויים כמובן גם בנתונים הרפואיים של כל יולדת, כמו חומרת הסוכרת ומידת הפגיעה באיברי מטרה אחרים כמו הכליות וכלי הדם - ובמידת ההיענות של כל אישה לטיפול המוצע לה.

לייעוץ חשיבות קריטית על תוצאות ההריון. לנשים שרמת הגלוקוז שלהן בדם לא מאוזנת בתחילת ההריון (התקופה שבה מתפתחות מערכות העובר) יהיה שיעור גבוה של הפלות ושל עוברים עם מומים. בנוסף, נשים עם רמת גלוקוז לא מאוזנת עלולות לפתח סיבוכים הקשורים לאיזון רמת הסוכר בגוף כמו היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה מאד בדם) והיפרגליקמיה (עודף גלוקוז) עם חמצת קטותית.

חשוב להעריך את חומרת הפגיעה באיברים שנפגעים ממחלת הסוכרת: העיניים, הכליות והלב. לדוגמה, אם יש פגיעה בכליות, מומלץ להמתין עם הכניסה להריון עד לשיפור בתפקוד הכליות, או על־ידי טיפול תרופתי או אפילו לעתים על־ידי השתלת כליה. אם האישה מאוזנת ללא פגיעה משמעותית באיברים המוזכרים, ניתן לאפשר לה להיכנס להריון תוך כדי ניהול מעקב צמוד.

כן, אבל שיעור המומים יהיה קטן יותר ככל שהאיזון בתחילת ההריון יהיה טוב יותר.

את מידת האיזון ניתן לבדוק על־ידי בדיקת דם בה בודקים את רמת ההמוגלובין המסוכרר (HgA1C), המשקף את מידת איזון הסוכר בשלושת החודשים האחרונים. במידה שרמת ה־HgA1C גבוהה מאוד ימליץ הרופא על שיפור האיזון עוד לפני הכניסה להריון כדי להוריד את הסיכון למומים אצל העובר. השאיפה היא להגיע לרמות HgA1C נמוכות מ־6%.

בנוסף, לנשים עם סוכרת טרום־הריונית מומלץ על נטילת חומצה פולית במינון של 5 מיליגרם ליום להורדת הסיכון למומים מולדים. שיעור המומים מלידה ירד מ־20% אצל נשים לא מאוזנות ועד ל־5% או פחות בנשים עם איזון טוב. 

זוהי שאלה שמטרידה מאוד נשים עם סוכרת, הפוחדות להיכנס להריון מחשש שייגרם להן נזק בכליות או בעיניים. סיבוכים אחרים הקשורים בסוכרת הם שיעור גבוה מהמקובל של רעלת הריון, לידות מוקדמות, ועוברים גדולים מהרגיל. 

אם האישה תהיה מאוזנת היטב - גם בתחילת ההריון וגם במהלכו - ואם תפקוד הכליות, לחץ הדם ומצב העיניים יהיו סבירים לפני הכניסה להריון, ההריון עצמו לא ידרדר את מצב האיברים.

בשורה התחתונה, אישה עם סוכרת עם איזון טוב וללא פגיעה חמורה באיברים נוספים, יכולה לצפות להריון מוצלח.

בנשים שהתגלתה אצלן סוכרת לראשונה במהלך ההריון מומלץ לבצע בדיקת העמסת סוכר של 75 גרם בין 6 ל־12 שבועות לאחר הלידה, במטרה לוודא שהסוכרת הייתה הריונית בלבד.  

יש להבדיל בין נשים עם סוכרת נעורים לבין נשים שחלו בסוכרת הריונית או שהמחלה תקפה אותן בגיל מבוגר.

לא נמצאה שכיחות יתר של סוכרת אצל ילדים לנשים שחלו בסוכרת הריונית. לעומת זאת, נטייה לסוכרת היא משפחתית.

נשים שבמשפחתן יש היסטוריה של סוכרת, הסיכון שלהן לפתח סוכרת שלעתים תתגלה לראשונה בהריון גבוהה יותר בהשוואה לנשים אחרות.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש