חיפוש

dsdsdsd
אישה בהיריון מחזיקה תמרים ביד אחת ואת היד השנייה מניחה על הבטן

סוכרת היריון: מה לאכול ומה לא?

אבחון של סוכרת היריון מחייב הקפדה על תזונה בריאה ומופחתת פחמימות. לפעמים קשה להבין, להכיל ולעקוב אחרי כל ההוראות ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן. התזונאיות שלנו מסבירות לכן הכל: מהם המזונות המומלצים, ממה צריך להתרחק, איך לאכול וכמה ואיך להתנהל לאחר הלידה

טובה קראוזה, מריאנה אורבך, דקלה אופיר, ד"ר גלית גולדז'ק קוניק

בקיצור

01

התזונה היא לב ליבו של הטיפול בסוכרת, כיוון שהיא המשפיעה העיקרית על רמת הסוכר. לכן, חשוב להגיע לדיאטנית בהקדם.

02

חשוב לאכול מזונות שמובילים לעלייה איטית של הסוכר בדם. הרשימה כוללת, בין היתר: קינואה, שעועית, אגוזים, אבוקדו, עוף, דגים.

03

ממה נמנעים? מכל המזונות שגורמים לעלייה מהירה של רמות הסוכר בדם, כמו ממתקים, דבש, מייפל, סוכר ושתייה מתוקה.

כ־1 מכל 14 נשים הרות בישראל בממוצע מאובחנת עם סוכרת היריון. אם גם את ביניהן וזה עתה אובחנת, ייתכן שאת מרגישה בלבול ולחץ בשילוב עם רגשות אשם. זה הזמן לקחת נשימה עמוקה, ללמוד על הטיפול התזונתי שעושה את רוב העבודה ואפילו איך המצב החדש שנקלעת אליו הוא סוג של יתרון עבורך לעתיד. 

סוכרת בהיריון: למה זה קורה?

אינסולין הוא הורמון שמופרש מהלבלב ומכניס את הסוכר לתאים בתהליך שמצריך שיתוף פעולה של התאים. במחצית השנייה של ההיריון מופרשים אצל כל הנשים הורמונים שונים שגורמים לתאי הגוף שלא להגיב ביעילות לאינסולין.

כשהסוכר נכנס לתאים, הרמה שלו בדם יורדת אבל כשהתאים שלך הופכים להיות "עמידים" לאינסולין, רמת הסוכר נשארת גבוהה והלבלב מתגייס להפריש כמות רבה יותר של אינסולין. 

למעשה, בסוף ההיריון את אמורה לייצר פי 3 יותר אינסולין מאשר בתחילתו. יש נשים שלא מצליחות לייצר את כל כמות האינסולין הדרושה ממגוון סיבות - אלו הן הנשים שאצלן מתפתחת סוכרת בהריון. 

הטיפול התזונתי

התזונה היא לב ליבו של הטיפול בסוכרת היריון, כיוון שהיא המשפיעה העיקרית על רמת הסוכר. לכן, חשוב מאוד להגיע לדיאטנית סמוך ככל האפשר למועד שבו אובחנת עם סוכרת בהיריון.

בכ־70% עד 85% מהמקרים מספיק הטיפול התזונתי לבדו כדי לאזן את רמת הסוכר ולטפל בסוכרת בהיריון. ברבע מהמקרים לערך יש צורך בטיפול תרופתי או בהזרקת אינסולין, אך גם אז חשוב לשמור על התפריט. 

 סוכרת היריון: המדריך המלא

איך מאבחנים? איך מטפלים? כיצד זה משפיע על הלידה ועל העובר? תשובות לכל השאלות החשובות מחכות לך ממש כאן
סוכרת הריון: המדריך המלא

מה עושים

במצב שבו הגוף לא מייצר את מלוא כמות האינסולין הדרושה, חשוב לעבור לתזונה שבה כמות הפחמימות מופחתת בכל ארוחה, כדי לאפשר לגוף "להסתדר" עם כמות האינסולין שיש לו. עם זאת, חשוב להמשיך לאכול פחמימות ולא להשמיט אותן לחלוטין מהתפריט - הסיבה: צריכה נמוכה מדי של פחמימות עלולה להוביל ליצירת חומרים בשם קטונים שלהם יש השפעה שלילית על ההתפתחות הנוירולוגית של העובר. 

במצב שבו שינוי התפריט לא מספיק כדי לאזן את רמות הסוכר, צריך להזריק אינסולין או ליטול תרופה שמגבירה את הפרשת האינסולין מהלבלב. 

מה, כמה ומתי כדאי לאכול

חשוב לאכול מזונות שמובילים לעלייה איטית של הסוכר בדם. מבין המזונות העשירים בפחמימות מומלצים:

דגנים מלאים

- חיטה מלאה (גרגרי חיטה או בורגול או סולת מלאה או פסטה מלאה) ולחמים מחיטה מלאה.
- לחמים מדגנים מלאים כמו שיפון מלא וכוסמין מלא.
- שיבולת שועל.
- תירס.
- כוסמת.
קינואה
- דוחן ועוד.

ומה עם אורז? מכיוון שאורז מלא עלול להכיל יותר ארסן מאורז לבן, עדיף להמעיט בצריכת אורז מלא באופן כללי. אין מניעה לאכול אורז בסמטי בכמות קטנה.

קטניות
עדשים
- שעועית
- אפונה
- גרגרי חומוס
- סויה
- לוביה
- מאש
- תורמוס ועוד

דגנים מלאים וקטניות עשירים יותר בוויטמינים, במינרלים וכן בסיבים תזונתיים שמאפשרים עלייה איטית יותר ברמת הסוכר בדם, ותחושת שובע טובה יותר. הדיאטנית תתאים לך באופן אישי את כמויות הדגנים והקטניות בתפריט.

שילוב בין דגנים ופחמימות משפר גם את ערך החלבון בתזונה.

מזונות מומלצים נוספים

ירקות
רוב הירקות דלים בפחמימות ומומלץ לאכול מגוון מהם, בכל הצבעים וצורות הבישול. מומלץ לאכול במהלך היום כ־7 מנות של ירקות. מנת ירק מוגדרת ככוס (240 מיליליטר), ירק טרי חתוך או חצי כוס ירק מבושל. גזר, סלק, בצל, דלעת ודלורית מכילים מעט יותר פחמימות ולכן כדאי להגביל את הכמות שלהם בכל ארוחה.

פירות
כל הפירות עשירים בסוכר, ולכן יש לשלב אותם בתפריט לפי הנחיות הדיאטנית שלך. בחלק גדול מהמקרים, אפשר לאכול 2 מנות פרי ביום, אך לא את שתיהן בבת אחת. מנת פרי - כ־150 גרם פרי נטו. הדיאטנית תדריך אותך מה מוגדר כמנת פרי.

אכילת פירות בשילוב כחופן שקדים או אגוזים מאפשרת עלייה איטית יותר של הסוכר בדם, כיוון שהשומן מהשקדים והאגוזים מאט את ריקון הקיבה.

מזונות עשירים בשומן
כמות הפחמימות באגוזים ובזרעים שונים זניחה, וכדאי לשלב אותם בתפריט, תוך התחשבות בערך הקלורי הגבוה שלהם. עוד מקורות לשומנים בריאים שכדאי לשלב בתפריט: שמן זית, אבוקדו, טחינה גולמית ושמן קנולה.

גם בתחום הזה כדאי להתאים את כמות השומן בתפריט בהתייעצות עם הדיאטנית כדי לשמור על משקלך בגבול המומלץ.

מזונות עשירים בחלבון
עוף, בקר, דגים וביצים אינם מכילים פחמימות אבל כן יכולים להשפיע על רמות הסוכר. 

מוצרי החלב 

חלב ניגר מכיל את סוכר החלב, לקטוז, ולכן חשוב לצרוך אותו לפי התפריט שתקבלי מהדיאטנית. גבינות כמו קוטג', גבינה לבנה, לאבנה ויוגורט טבעי רצוי וניתן לשלב על בסיס יום יומי.  

ומה עם דגני בוקר? עדיף להימנע מהם כיוון שזהו מזון מעובד מאוד ועתיר בסוכר ובתור שכזה הוא מעלה במהירות את רמת הסוכר בדם.

ומה מומלץ להוריד מהתפריט?

משקאות ממותקים כגון: שתייה מוגזת , מיצים (כולל מיצים טבעיים) ובירה שחורה.  

מומלץ להימנע גם ממזונות הגורמים לעלייה מהירה של רמות הסוכר בדם, כמו ממתקים ודברי מתיקה, עוגות ודברי מאפה מתוקים, סוכר (כולל סוכר חום, סוכר דמררה או סוכר קוקוס), סירופ מייפל, סירופ אגבה, דבש, ריבה (גם אם היא ללא תוספת סוכר) וסילאן.  

מתי לאכול וכמה

כדי לאפשר לגוף להתמודד עם כמות הפחמימות שבתפריט, חשוב לפזר אותה לאורך היום בארוחות קטנות. מקובל להמליץ על שש ארוחות: שלוש ארוחות עיקריות (בוקר, צהריים וערב) ושלוש ארוחות ביניים (בין הבוקר לצהריים, אחר הצהריים וארוחת לילה).

אולם, זה לא בהכרח מה שיתאים לך באופן אישי, ולכן מומלץ לקבל את הרכב הארוחות שיותאם לך אישית על ידי הדיאטנית ובהתאם לרמות הסוכר שאת מנטרת במהלך היום, לפי קצב העלייה במשקל ולפי שלב ההיריון. חשוב להתייחס לכמות הפחמימות בארוחות, לסוג הפחמימות ולפיזורן על פני היום.

יש תפריט! מה עכשיו?

כעת חשוב לבצע מעקב כדי לוודא שהתפריט מצליח לאזן את רמות הסוכר ואם יש צורך בשינויים. המעקב כולל רישום מדויק של כל ארוחה ומדידה של רמת הסוכר במכשיר שעתיים לאחריה, לפי הוראות הרופא, וכמובן את רמת הסוכר בצום, עם הקימה בבוקר. לאחר כשבוע־שבועיים ניתן לדעת האם התפריט לבדו מספיק לצורך איזון הסוכר או האם יש צורך בהוספת טיפול באינסולין או בכדור דרך הפה.

ואחרי הלידה אפשר לחזור למתוקים?

אחרי הלידה, בשעה טובה, יש נשים שחוות "נפילת מתח" מנטלית. לאחר שבועות ארוכים של הקפדה על מה שאכלת ומעקב צמוד, ייתכן שכל מה שמתחשק לך הוא לאכול את כל מה שהיה אסור עד כה, והרבה, אולי גם מהמאכלים הטעימים שקיבלת בשפע.

חשוב לזכור שאף על פי שהסוכר חוזר לרמות תקינות בתוך כמה ימים לאחר הלידה, את עדיין בסיכון גבוה פי 7 לפתח סוכרת סוג 2 בעתיד הקרוב (7 עד 10 שנים בלבד לאחר הלידה) לעומת אישה שלא הייתה לה סוכרת בהיריון.

הסוכרת שהופיעה בהיריון יכולה לשמש עבורך כתזכורת לשמור על תזונה בריאה ופעילות גופנית לכל החיים ובכך למזער את הסיכון לסוכרת בעתיד ואולי אפילו גם בהיריון הבא. 

כל הנשים שהייתה להן סוכרת בהיריון צריכות לעבור העמסה של 75 גרם סוכר בתוך 6 עד 12 שבועות מהלידה, וכן לבדוק את רמות הסוכר לקראת ההיריון הבא. חשוב להיות במעקב של דיאטנית גם לאחר הלידה; מעקב סדיר יעזור לך להשיג את המטרות וישמור עלייך בריאה לאורך זמן.

טובה קראוזה היא דיאטנית לתקופת ההיריון ולאחר הלידה.

דקלה אופיר היא מנהלת היחידה לתזונה ולדיאטה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית.

מריאנה אורבך היא דיאטנית קלינית בכירה ומנהלת היחידה לתזונה ולדיאטה במחוז דן־פתח תקווה בכללית.

ד"ר גלית גולדז'ק קוניק היא הדיאטנית הראשית בחטיבת הקהילה בכללית. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש