חיפוש

dsdsdsd
אישה בשבוע 27 להריון עושה חיסון נגד שעלת

שבוע 27

הגיע הזמן להתחסן נגד שעלת! מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 27 להריון

צוות אתר כללית

מה עובר עלייך?

כבר פינקת את עצמך השבוע? מה זאת אומרת למה. קודם כל - למה לא? אבל ספציפית הפעם מגיע לך במיוחד, כי... זה השבוע האחרון לפני הכניסה לשליש השלישי של ההריון. יוהו!

בנימה רצינית יותר, אחת המתנות הכי גדולות שאת יכולה לתת לעצמך ולעובר שלך, החל מהשבוע, הוא חיסון נגד מחלת השעלת.

שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. הסיבוכים שלה קשים וכוללים: דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה וחס וחלילה מוות. יותר משליש מהתינוקות החולים מתחת לגיל שנה מאושפזים בשל המחלה, חלקם ביחידות לטיפול נמרץ.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

החיסון נותן את ההגנה הטובה ביותר נגד המחלה, אבל תינוקות יכולים לקבל את המנה הראשונה של החיסון רק החל מגיל חודשיים. אז איך מגנים עליהם בחודשים הראשונים שאחרי הלידה? באמצעות חיסון לאישה ההרה, אותו מומלץ לבצע בין השבועות 36-27 להריון, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

החיסון מאפשר לך לפתח נוגדנים לשעלת ברמה גבוהה, להעביר אותם דרך השליה לעובר, וכך להעניק לתינוק הנולד הגנה עד שהוא יוכל לקבל את החיסון בעצמו. בנוסף, החיסון מגן עלייך מפני הידבקות בשעלת, וגם מונע ממך להדביק את התינוק.

החיסון נכלל בסל הבריאות לנשים בהריון, וכרוך בהשתתפות עצמית של כ-17 שקלים.

ניתן לרכוש את החיסון ללא מרשם (מלבד מחוז דרום) בבתי המרקחת של כללית במרכזי בריאות האישה, ולגשת לחדר האחיות במקום כדי לקבל אותו. בחלק ממרכזי בריאות האישה שבהם אין בתי מרקחת יש חיסונים בחדר האחות, עליהם ניתן לשלם במשרד המרפאה.

חפשי בתיבת החיפוש שבקצה העליון של העמוד מרפאות ומרכזים לבריאות האישה באזור שלך שבהם תוכלי להתחסן נגד שעלת (לדוגמה: "חיסון נגד שעלת בירושלים")

מה עוד קורה השבוע? עכשיו הגוף שלך צורך כמויות גדולות יותר של חמצן (נפח האוויר שנכנס ויוצא מהריאות גדל משמעותית) - כדי שיהיה מספיק לך וגם לעובר. על מנת שהריאות יוכלו לקלוט יותר חמצן, בית החזה שלך גדל בכ־6 סנטימטר. אגב, קצב הנשימות שלך כמעט לא משתנה במהלך ההריון ועומד על כ־15 בדקה.

​רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

מה עובר על העובר?

העובר שלך פשוט עושה המון פיפי, שמגיע ישירות לשק מי השפיר. כמה זה המון? בערך רבע ליטר ביום. השתן שלו הוא המקור העיקרי למי השפיר, אבל לא היחיד. גם הריאות הקטנות שלו מפרישות נוזלים, אבל הרבה פחות, בערך כעשירית ממשקל גופו. מחצית מנוזלי הריאה ייספגו על-ידי העובר, והמחצית השנייה תגיע לשק מי השפיר.

בדיקות מומלצות

1. העמסת סוכר 50 גרם - בדיקה שמטרתה לאתר נשים הנמצאות בסיכון לסוכרת הריון, ואותה עלייך לעבור פעם אחת בין השבועות 28-24. 

זוהי למעשה בדיקת סקר (היא לא מאתרת סוכרת הריונית, אבל מרמזת על סיכוי לקיומה) ואין צורך לצום לפניה.

כשתגיעי למרפאה תשתי 50 גרם סוכר מדולל במים (מומלץ להוסיף לימון סחוט לשדרוג הטעם – הביאי איתך אחד). לאחר שעת המתנה במרפאה, בצום וללא עישון, ייקחו ממך דגימת דם לבדיקת רמת הסוכר בדם. אם התוצאה תרמז על סיכוי לסוכרת הריונית, או על־פי החלטת הרופא, תופני לבצע ביום אחר בדיקת העמסת סוכר של 100 גרם לצורך אבחון. לפני בדיקה זו יש צורך בצום לילי.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על מהלך הבדיקה ומשמעות התוצאות.

העמסת סוכר 50 גרם ניתן לבצע במרכזים לבריאות האישה של כללית או במרפאות. ממי מקבלים הפניה? איך קובעים תור? מתי מקבלים את התוצאות? איך צופים בהן? הכנו לך עוד מדריך עם תשובות לכל השאלות המנהליות השכיחות. עלייך לעבור גם בדיקת העמסת סוכר 100 גרם? לחצי כאן לכל המידע.

2. בדיקות דם ושתן - בזמן שתעברי את בדיקת הסוכר, מקובל לשלב גם בדיקות דם ושתן רגילות להריון, כולל בדיקה לנוגדנים ל-Rh - לבעלות Rh שלילי.

אם סוג הדם שלך הוא Rh שלילי, ואת זה בדקו לך בבדיקות הדם בתחילת ההריון, אז הרופא המלווה את ההריון או האחות שלך יפנו אותך לבדיקת נוגדנים. אם בבדיקה יתגלה שהנוגדנים שלך שליליים, תקבלי זריקת AntiD, שנועדה להגן על העובר שלך מפני אנמיה.

• Rh שלילי וחיסון אנטי די: המדריך המלא

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

3. חיסון נגד שעלת

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש