חיפוש

dsdsdsd
זה הזמן לקורס הכנה ללידה? כל מה שצריך לדעת על שבוע 28 להריון

שבוע 28

כבר נרשמת לקורס הכנה ללידה? מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 28 להריון

צוות אתר כללית

מה עובר עלייך?

השינויים בגוף והעלייה במשקל משפיעים על היציבה ועל ההליכה שלך.

אוקיי, אבל למה זה קורה? כי הבטן הבולטת שלך מטה את האגן מעט קדימה, גם מרכז הכובד עובר לחזית ועמוד השדרה לא זקוף. באזור הגב התחתון יש כיפוף עמוק והחלק העליון, שקרוב לראש, נוטה קדימה.

השינויים עלולים לגרום לך גם לכאבי גב, ואותם את ממש לא צריכה לקבל. דרך טובה להתמודדות איתם היא נעילת נעליים מתאימות, עדיף שטוחות ורחבות.

כואב לך הגב? יש לנו תרגילים בשבילך!

5 תרגילים להקלה על כאבי גב (כולל תמונות) שאת יכולה לבצע ממש עכשיו. לחצי כאן ונצא לדרך

תרגילי הריון 

גם המפרקים שלך עוברים שינויים: במפרקי אגן הירכיים יש עכשיו תנועתיות מסוימת - גדולה באופן משמעותי מזאת שהייתה לך לפני ההריון.

למה זה חשוב? כי התנועתיות הזו תאפשר לך, בעוד כמה שבועות, להגדיל את האגן ולהקל על הלידה עצמה. השינויים במפרקים משפיעים גם על כפות הרגליים, אז אל תופתעי אם מידת הנעליים שלך תשתנה.

אם הזמן טס לך ואת כבר רוצה להתחיל להתכונן לרגע הגדול, את מוזמנת להירשם לקורס הכנה ללידה, כמובן שעם בן הזוג או עם בת הזוג. לקוחות כללית מושלם נהנים מהנחה.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

מה עובר על העובר?

המוח מתפתח במהירות ויכול לשלוט כבר מתחילת השליש האחרון על הנשימות ועל חום הגוף. השרירים של העובר הולכים ומתחזקים ומוח העצם מתחיל לייצר כדוריות דם אדומות.

והנה קצת מספרים מרגשים:

משקל ממוצע של עובר בשבוע 28 הוא כ-1,250 גרם.
היקף הראש - 25 סנטימטר.
היקף הבטן - 23 סנטימטר.
עצם הירך ועצם הזרוע באורך של 5 סנטימטר.
המרחק בין ארובות העיניים גדל ל-1.5 סנטימטר.

בשליש האחרון ימשיכו האיברים הפצפונים לגדול ולהתפתח.

בדיקות מומלצות

1. העמסת סוכר 50 גרם - בדיקה שמטרתה לאתר נשים הנמצאות בסיכון לסוכרת הריון, ואותה עלייך לעבור פעם אחת בין השבועות 28-24. 

זוהי למעשה בדיקת סקר (היא לא מאתרת סוכרת הריונית, אבל מרמזת על סיכוי לקיומה) ואין צורך לצום לפניה.

כשתגיעי למרפאה תשתי 50 גרם סוכר מדולל במים (מומלץ להוסיף לימון סחוט לשדרוג הטעם – הביאי איתך אחד). לאחר שעת המתנה במרפאה, בצום וללא עישון, ייקחו ממך דגימת דם לבדיקת רמת הסוכר בדם. אם התוצאה תרמז על סיכוי לסוכרת הריונית, או על־פי החלטת הרופא, תופני לבצע ביום אחר בדיקת העמסת סוכר של 100 גרם לצורך אבחון. לפני בדיקה זו יש צורך בצום לילי.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על מהלך הבדיקה ומשמעות התוצאות.

העמסת סוכר 50 גרם ניתן לבצע במרכזים לבריאות האישה של כללית או במרפאות. ממי מקבלים הפניה? איך קובעים תור? מתי מקבלים את התוצאות? איך צופים בהן? הכנו לך עוד מדריך עם תשובות לכל השאלות המנהליות השכיחות. עלייך לעבור גם בדיקת העמסת סוכר 100 גרם? לחצי כאן לכל המידע.

2. בדיקות דם ושתן - בזמן שתעברי את בדיקת הסוכר, מקובל לשלב גם בדיקות דם ושתן רגילות להריון, כולל בדיקה לנוגדנים ל-Rh - לבעלות Rh שלילי.

אם סוג הדם שלך הוא Rh שלילי, ואת זה בדקו לך בבדיקות הדם בתחילת ההריון, אז הרופא המלווה את ההריון או האחות שלך יפנו אותך לבדיקת נוגדנים. אם בבדיקה יתגלה שהנוגדנים שלך שליליים, תקבלי זריקת AntiD, שנועדה להגן על העובר שלך מפני אנמיה.

• Rh שלילי וחיסון אנטי די: המדריך המלא

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

שימי לב!

אנחנו ממליצים לך להזמין כבר השבוע, או ממש בקרוב, תור לבדיקת הערכת משקל עובר שאותה תוכלי לעשות בין השבועות 34-30. איפה ניתן להיבדק? איך קובעים תור? כמה עולה הבדיקה? ממי מקבלים הפניה? לחצי כאן למדריך שיענה לך על כל השאלות המנהליות ויחסוך לך זמן יקר.

3. חיסון נגד שעלת - מומלץ מאוד שתקבלי פעם אחת בין השבועות 36-27 להריון חיסון נגד מחלת השעלת. המטרה של החיסון היא ליצור נוגדנים שיעברו לעובר, וישמרו עליו כדי שלא יידבק בשעלת בחודשים הראשונים לחייו.

שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. הסיבוכים שלה קשים וכוללים: דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה וחס וחלילה מוות.

החיסון נכלל בסל הבריאות לנשים בהריון, וכרוך בהשתתפות עצמית.

איתור מרפאות שבהן ניתן להתחסן נגד שעלת

רוצה לדעת עוד על החיסון? 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש