חיפוש

dsdsdsd
אישה שסובלת מעצירות בשבוע 21 להריון, יושבת על המיטה בביתה

שבוע 21

גם את סובלת מעצירות? מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 21 להריון

צוות אתר כללית

"אישה בהריון צריכה לאכול בשביל שניים" הוא מיתוס שכבר הוכח שאינו נכון. מי שמתפתה לפעול לפיו תסבול, כנראה, ממשקל עודף שיישאר הרבה זמן אחרי הלידה. שלא לדבר על הסכנות האפשריות לאמא ולעובר.

מה נחשבת לעלייה תקינה במשקל כשהעובר בבטן? קודם כול, זה תלוי במשקל שלך לפני ההריון וגם במבנה הגוף ובמספר העוברים. ככל שהאישה רזה יותר בתחילת ההריון - מומלץ לה להוסיף יותר קילוגרמים במהלכו. בכל מקרה, רוב הקילוגרמים מתווספים במחצית השנייה של ההריון.

לנשים שהיו במשקל תקין לפני ההריון מומלץ לעלות 16-11.5 קילוגרם במהלך ההריון כולו. איך הם מתחלקים?

5 קילוגרם - משקל העובר, השליה ומי השפיר.
2-1.5 קילוגרם - השדיים.
4 קילוגרם - השומנים והחלבונים שהגוף שלך אוגר.
1 קילוגרם - הצטברות הנוזלים.

בשלב הזה של ההריון הקיבה מתרוקנת לאט יותר, וגם פעולת המעיים איטית יותר. החדשות הטובות: המזון והנוזלים נספגים טוב יותר. החדשות הפחות טובות: זו הסיבה שנשים הרות רבות - כ־50%! - סובלות מעצירות.

מה לעשות נגד עצירות? פחות או יותר אותם הדברים שהיה צריך להקפיד עליהם עד עכשיו: השתדלי לאכול מזון עשיר בסיבים תזונתיים, כמו לחם ואורז מלאים, ירקות ופירות עם קליפה; המשיכי לשתות 10-8 כוסות מים במהלך היום; ואם יש לך כוח, הקפידי על פעילות גופנית כמו הליכה במשך חצי שעה שלוש פעמים בשבוע. לרוב זה עוזר מאוד לפעולת המעיים. גם שתיית מיצי פירות מיובשים, כמו מיץ שזיפים, עשויה לסייע.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

מפה לשם העובר כבר שוקל כ־400 גרם. חבל הטבור מחבר בין הטבור שלו לבין שטח הפנים של השליה, והוא בעצם "צינור החיים" שאחראי להספקת מזון וחמצן.

כרגע חבל הטבור מסולסל בצורת ספירלה מסביב לציר האורך שלו. למה? אין לכך תשובה ברורה, אבל יש סיכוי טוב שהאחראי לכך הוא העובר עצמו שמסובב אותו כשהוא זז ברחם. בשבועות שנותרו עד הלידה יגיע "צינור החיים" לאורך של כ־55 סנטימטר.

בחבל הטבור יש שני עורקים שבהם זורם דם מהעובר אלייך. הדם המחומצן זורם ממך אל העובר דרך וריד אחד. באחוז אחד מההריונות יש רק שני כלי דם בחבל הטבור. אפשר לראות ולאבחן את זה בבדיקת אולטרסאונד, אבל אם אין ממצאים חריגים נוספים - אין לכך משמעות שצריכה להטריד אותך.

1. סקירת מערכות מאוחרת - הסקירה הזו נעשית בצורה דומה לסקירה המוקדמת - בודקים באמצעות אולטרסאונד את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן.

הבדיקה חשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, שכן יש מערכות שמתפתחות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, ויש מומים שמתפתחים לאט ולא ניתן לאתר אותם עדיין בזמן הסקירה המוקדמת.

סקירה מאוחרת נעשית בדרך־כלל בשבועות 23-20 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25).

רוצה לקרוא על הבדיקה בהרחבה? הכנו לך מדריך

סרטון הכנה לסקירת מערכות

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי במסגרת התשלום הרבעוני להדמיה).

לזימון תור לבדיקה דרך כללית בלבד חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים) או צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי להיבדק.

אם את לקוחת כללית מושלם זהב ולא ניצלת את מסלול ההשתתפות העצמית בסקירת המערכות המוקדמת, את זכאית לסקירה מאוחרת בתשלום מוזל. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות. 

איפה מוצאים מכונים ורופאים בהסדר? איך קובעים תור? איזו הנחה מגיעה לי אם איבדק אצל רופא פרטי שלא בהסדר? האם צריך הפניה? לחצי כאן לתשובות לשאלות שכיחות ותחסכי זמן יקר.

2. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

סרטון הכנה לבדיקת מי שפיר

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

משרד הבריאות מממן את הבדיקה לכל הנשים בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון, גם אם אין סיבה רפואית לבדיקה. יש להתייעץ עם רופא נשים מומחה לגבי הצורך בבדיקת מי שפיר. לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. איזו הנחה מגיעה לך? באילו מקומות ניתן להיבדק? איך מזמינים תור? לחצי כאן לכל המידע.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש