חיפוש

dsdsdsd
בחורה בהריון עוברת תשאול לפני בדיקת מי שפיר

מי שפיר: מדריך רפואי

בדיקת מי שפיר יכולה לשלול או לאשר חשד לתסמונת דאון. למי מומלץ לעשות אותה? איך היא מתבצעת? מה הסכנות? איזו בדיקת דם אפשר לבצע במקום? המדריך המלא למי שפיר, כולל סרטון הכנה לבדיקה

ד"ר רוני לוי, פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם ומתפקד כבולם הזעזועים שלו. המקור שלהם מההפרשות ומהשתן שלו.

02

בדיקת מי שפיר בודקת את המטען הגנטי של העובר כדי לגלות אם יש, חלילה, מומים כרומוזומליים, דוגמת תסמונת דאון.

03

הדיקור נעשה תוך צפייה רצופה של הרופא במסך האולטרסאונד כדי להימנע מפגיעה בעובר, ולכן הסיכוי לפגיעה הוא מזערי.

מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם ומתפקד כבולם הזעזועים שלו. הם נוצרים בתחילת ההריון והמקור שלהם מהפרשות העובר ובהמשך מהשתן של העובר.

המים מכילים תאי עור הנושרים מן העובר וגם תאים ממערכת העיכול והנשימה שלו. תאים אלו נושאים את הכרומוזומים שבהם מצוי החומר הגנטי של העובר, ה-DNA שלו.

בדיקת מי שפיר (Amniocentesis באנגלית) בודקת את המטען הגנטי של העובר כדי לגלות אם יש, חלילה, מומים כרומוזומליים, דוגמת תסמונת דאון.

הבדיקה מתבצעת לאחר שבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

לחוצה? מבולבלת? צפי בסרטון הכנה לבדיקה:

כל מה שצריך לדעת על בדיקת מי שפיר

לכל סרטוני בדיקות ההריון

בדיקת מי שפיר מומלצת ונעשית ללא עלות למי שנכללות באחת מהקבוצות הבאות:

1. נשים מעל לגיל 35 בזמן הכניסה להריון. 

2. נשים בסיכון מוגבר לתסמונת דאון בגלל גיל או כתוצאה מאחת מבדיקות הסינון.

3. כאשר יש חשד למום פתוח בתעלה עצבית בגלל רמה גבוהה של חלבון עוברי.

4. בסיכון יתר למחלה תורשתית הניתנת לבדיקה, כמו אצל אישה שהיא נשאית של X שביר.

5. אם האישה נדבקה במחלה זיהומית, כמו בווירוס ציטומגלו (CMV), ניתן לבדוק האם העובר נדבק בזיהום.

לחצי כאן לרשימת בתי החולים והמרפאות שבהם ניתן לבצע את הבדיקה ללא עלות לנשים הזכאיות לכך.

גם אם את לא נכללת באחת מהקבוצות המוזכרות למעלה את יכולה לעבור את הבדיקה באופן פרטי. שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה אחת בהריון לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. לחצי כאן למדריך המלא בנושאים כספיים, כולל מה שעלייך לעשות על־מנת לקבל את ההחזר הכספי המגיע לך מכללית מושלם.

מהי ההשתתפות של כללית מושלם בבדיקה? לחצו כאן למידע המלא למידע מלא על השתתפות כללית מושלם בבדיקהלתשומת ליבך

בהתאם להוראות החוק, החל מתאריך 1.11.2017, לקוח שביקר אצל רופא במסגרת מרפאה כלשהיא ב"כללית",  לא יוכל לבצע טיפול או בדיקה באמצעות אותו רופא במסגרת "כללית מושלם", במהלך 6 חודשים לאחר הביקור.

בנוסף, החל מתאריך 1.1.2018 הכלל הזה יחול על כל ביקור במערכת הציבורית. כדי לבדוק את הזכאות שלכם מומלץ לפנות לרופא המטפל.

איך קובעים תור? אילו מסמכים עלייך להביא? איך מתכוננים לבדיקה? ממי אקבל אישור מחלה? הכנו לך עוד מדריך עם תשובות שיחסכו לך הרבה זמן

בדיקת מי שפיר מתבצעת תחת בקרת אולטרסאונד, וזאת כדי לבחור את המקום המתאים להחדרת המחט. לאחר חיטוי העור מחדירים מחט דקה דרך דופן הבטן לשק השפיר, ושואבים כ-25 סמ"ק נוזל.

הדיקור נעשה תוך צפייה רצופה של הרופא במסך האולטרסאונד כדי להימנע מפגיעה בעובר, ולכן הסיכוי לפגיעה הוא מזערי. בדרך־כלל נמשכת הבדיקה דקות ספורות בלבד.

הכאב שנגרם מהדיקור דומה לכאב הכרוך בלקיחת דם, ולאחריו תרגישי תחושת כאב קלה במקום הדיקור. לעתים התחושה תלווה בהתכווצויות קלות שנמשכות כ-24 שעות. ניתן להשתמש באקמול להפגת הכאבים.​

אין צורך באשפוז לאחר בדיקת מי שפיר. מומלץ להרבות במנוחה בבית במשך 24 שעות, וכדאי להימנע ממאמצים משמעותיים במשך כ־72 שעות.

בדיקת מי שפיר כרוכה בכמה סיכונים: הפלה כתוצאה מהבדיקה עצמה (עד ככחצי אחוז); זיהום קשה ברחם, העלול להסתיים במקרים נדירים באובדן הרחם; ובמקרים נדירים ביותר במוות של האישה.

אם לאחר דיקור מופיעים חום גבוה, ירידת מים, דימום לדני (נרתיקי) משמעותי או התכווצויות תכופות וכואבות, עלייך לגשת מיד לחדר המיון הגינקולוגי הקרוב למקום מגורייך.

כמות מי השפיר בזמן שבו נעשה הדיקור היא  כ־250 סמ"ק, ולכן הכמות הנשאבת - כ־25 סמ"ק - לא משמעותית מבחינת העובר. בדרך־כלל הוא ישלים את הכמות החסרה תוך מספר שעות.

בנוזל מי השפיר ניתן לבדוק את רמת החלבון העוברי. רמה גבוהה של חלבון עוברי עלולה להצביע על מום מבני כלשהו, לרוב במערכת העצבים. מי שפיר מכילים תאים עובריים, שניתן לגדל אותם בתנאי מעבדה ולבדוק את המבנה הכרומוזומלי של העובר (קריוטיפ).

במקרים שבהם הבדיקה מתבצעת בשל סיכון מוגבר למחלה תורשתית מסוימת, תאי העובר נבדקים ונקבע אם העובר אכן חולה באותה מחלה. לשם כך ניתן להשתמש בתאי מי שפיר ישירות או לאחר גדילה בתרבית.

במקרים מסוימים בשלב מתקדם של ההריון ניתן לבצע בדיקת מי שפיר על־מנת לדעת אם ריאות העובר בשלות לחיים מחוץ לרחם, וזאת כאשר יש חשש ללידה מוקדמת.

דיקור מי שפיר

דיקור מי שפיר

בדיקת מי שפיר בודקת את כל המצבים שבהם יש חוסר או עודף של כרומוזום או קטע מכרומוזום. הבדיקה לא נותנת מידע על מומים שאינם כרומוזומליים, כמו מומים אנטומיים. כמו כן לא נבדקות באופן שגרתי מחלות גנטיות ספציפיות. מחלות אלה נבדקות רק כאשר ידוע על נשאות של ההורים במחלה מסוימת.

מבחינה טכנית ניתן לבצע בדיקות רבות בכל דגימה עוברית, אולם מבחינה מעשית מתבצעות רק בדיקות שהן רלבנטיות למצב, בהתאם לסיכון הספציפי של בני הזוג ​להולדת תינוק נגוע במחלה מסוימת. לדוגמה, ניתן לבדוק בכל בדיקת מי שפיר אם העובר פגוע בציסטיק פיברוזיס, אולם נעשה בדיקה זו רק אם נמצא בבדיקות גנטיות ששני בני הזוג נשאים של המוטציה למחלה.

כיום, בנוסף לבדיקת הכרומוזומים הרגילה, ניתן לבצע בדיקה לשלל תסמונות גנטיות המאוגדות תחת בדיקה הנקראת "צ'יפ גנטי" (CMA). בדיקה זו מבוצעת או לפי אינדיקציות ספציפיות כמו בירור עובר קטן או, במידה שאין אינדקציה רפואית ברורה, בתשלום נוסף.

כמו כן, ניתן לבקש "שמירת תאים" בעת ביצוע דיקור מי השפיר, וזאת  למקרה שיהיה צורך בשלב מאוחר יותר של ההריון בבירור ספציפי נוסף (כמו למשל במקרים בו מתגלה ממצא שלא זוהה קודם, למשל הפרעה בגדילת העובר) - אפשר יהיה להימנע מדיקור מי שפיר נוסף. שמירת תאים כרוכה בדרך־כלל בתשלום נוסף. בחלק מבתי החולים CMA הםפכה לבדיקת הבחירה אם ישנו צורך בבדיקת קריוטיפ.

תלוי בקצב גדילת תאי העובר במעבדה, ובדרך־כלל כעבור שלושה שבועות. במקרים נדירים התאים גדלים באופן איטי יותר ונדרש זמן רב יותר עד לקבלת התוצאה. לעתים מאוד נדירות התאים לא גדלים כלל או שמספרם​ קטן כל־כך עד שלא ניתן לקבל תוצאה מהימנה. 

התוצאה מתקבלת בדואר, ואם היא לא הגיעה בתוך שלושה שבועות ממועד ביצוע הבדיקה צרי קשר עם המכון שטיפל בך.

תשובה של צ'יפ גנטי מנוזל מי השפיר מתקבלת בדרך־כלל בתוך כשבועיים.

קיימת אפשרות לבדיקה חלקית בלבד הנקראת פיש (FISH) של מספר כרומוזומים עיקריים הנותנת תשובה תוך כ־48 שעות. בדיקה זו שמורה למצבים מיוחדים בהם יש צורך בתשובה מהירה: למשל בדיקה המבוצעת בסמוך למועד הלידה או בסמוך לגיל החיות (שבוע 24).

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון 40 שבועות 

משך הזמן העובר בין ביצוע הבדיקה לקבלת התשובה תלוי בקצב צמיחת התאים העובריים בתרבית, והוא נמשך כשלושה שבועות בממוצע. קצב צמיחת התאים לא תלוי בתוצאות הבדיקה.

כן. חלק מהתשובה המתקבלת כוללת את כרומוזומי המין, וכך אפשר לקבל תשובה חד־משמעית לגבי מינו של העובר.

כיום יש אפשרות לבצע באופן פרטי בדיקת דם לא פולשנית מתוחכמת לאיתור DNA עוברי חופשי בדם האם (NIPT). כיום יש בארץ חמש בדיקות NIPT, ואפשר לבצע אותן החל מהשבוע ה־10 להריון. בחלק מהחברות ניתן לבצע את הבדיקה גם בהריון תאומים (אולם קרוב לוודאי שאמינות הבדיקה פחותה במקרה כזה).

הבדיקה מאפשרת לזהות עוברים עם סיכון גבוה להפרעה כרומוזומלית בכרומוזומים 21 (תסמונת דאון), טריזומיה 18 וטריזומיה 13, או עם הפרעה בכרומוזומי המין (X ו-Y). חלק מהחברות מציעות בדיקות גנטיות ספציפיות נוספות. זוהי אמנם בדיקת סקר בעלת אמינות גבוהה (99% לאיתור תסמונת דאון), אבל היא לא מהווה תחליף מלא למי שפיר. לכן, כאשר מועלה חשד גבוה לבעיה כרומוזומלית בבדיקת הדם יש לאשר את הממצא על־ידי דיקור מי שפיר.

הבדיקה כאמור לא פולשנית, ולכן היא לא מסכנת כלל את האם והעובר, ובנוסף האמינות שלה גבוהה. החסרונות: המחיר הגבוה יחסית (נכון לעדכון הכתבה 5,000-4,000 שקל); והעובדה שעדיין אין אפשרות בבדיקת DNA עוברי מדם האם לזהות את כל ההפרעות הגנטיות הניתנות לזיהוי בבדיקת מי שפיר.  

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקת היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש