חיפוש

dsdsdsd
בחורה בהריון עוברת תשאול לפני בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר (דיקור מי שפיר)

בדיקת מי שפיר יכולה לשלול או לאשר חשד לתסמונת דאון. למי מומלץ לעשות אותה? איך היא מתבצעת? מה הסכנות? איזו בדיקת דם אפשר לבצע במקום? המדריך המלא למי שפיר, כולל סרטון הכנה לבדיקה

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי

בקיצור

01

מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם ומתפקד כבולם הזעזועים שלו. המקור שלהם מההפרשות ומהשתן שלו.

02

בדיקת מי שפיר בודקת את המטען הגנטי של העובר כדי לגלות אם יש, חלילה, מומים כרומוזומליים, דוגמת תסמונת דאון.

03

הדיקור נעשה תוך צפייה רצופה של הרופא במסך האולטרסאונד כדי להימנע מפגיעה בעובר, ולכן הסיכוי לפגיעה הוא מזערי.

מי שפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם. הם מתפקדים כבולם הזעזועים של העובר ומשחקים תפקיד גם בהתפתחותו.

מי השפיר נוצרים בתחילת ההריון והמקור שלהם הוא מהפרשות העובר ובהמשך מהשתן שלו. המים מכילים תאי עור הנושרים מן העובר וגם תאים ממערכת העיכול והנשימה שלו. התאים האלה נושאים את הכרומוזומים שבהם מצוי החומר הגנטי של העובר, ה־DNA שלו.

בדיקת מי שפיר (Amniocentesis באנגלית) בודקת את המטען הגנטי של העובר כדי לגלות אם יש, חלילה, מומים כרומוזומליים, דוגמת תסמונת דאון.

סרטון הכנה לבדיקה

כל מה שצריך לדעת על בדיקת מי שפיר

לכל סרטוני בדיקות ההריון

מתי ממליצים על בדיקת מי שפיר ולמי?

בדיקת מי שפיר מומלצת ונעשית ללא עלות למי שנכללות באחת מהקבוצות הבאות:

• נשים מעל לגיל 35 בזמן הכניסה להריון.

• נשים בסיכון מוגבר לתסמונת דאון בגלל גיל או כתוצאה מאחת מבדיקות הסינון.

• כאשר יש חשד למום פתוח בתעלה העצבית או בדופן הבטן בגלל רמה גבוהה של חלבון עוברי בדם האם.

• כאשר מתגלים בסקירת מערכות מוקדמת מוקדמת ממצאים שמעלים את החשד לבעיות גנטיות ובהתאם להמלצת יועץ גנטי מוסמך.

• בסיכון יתר למחלה תורשתית הניתנת לבדיקה, כמו אצל אישה שהיא נשאית של X שביר.

• אם האישה נדבקה במחלה זיהומית, כמו בווירוס ציטומגלו (CMV), ניתן לבדוק האם העובר נדבק בזיהום.

באיזה שבוע עושים בדיקת מי שפיר?

הבדיקה מתבצעת לאחר שבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

בדיקת מי שפיר לא  מבוצעת לפני שבוע 16 להריון בגלל סיכון גבוה יותר לסיבוכים ופגיעה בהריון. אם יש צורך בבדיקת העובר בשלב מוקדם יותר של ההריון, בשבועות 11 עד 13 ניתן לבצע בדיקת סיסי שליה.

זכאית לבדיקת מי שפיר בחינם?

לחצי כאן לרשימת בתי החולים והמרפאות שבהם ניתן לבצע את הבדיקה ללא עלות לנשים הזכאיות לכך.

לא זכאית לבדיקה בחינם? מגיעה לך הנחה של מושלם!

גם אם את לא נכללת באחת מהקבוצות המוזכרות למעלה את יכולה לעבור את הבדיקה באופן פרטי.

שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה אחת בהריון לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. לחצי כאן למדריך המלא בנושאים כספיים, כולל מה שעלייך לעשות על־מנת לקבל את ההחזר הכספי המגיע לך מכללית מושלם. מהי ההשתתפות של כללית מושלם בבדיקה? לחצי כאן למידע 

לתשומת ליבך

בהתאם להוראות החוק, החל מתאריך 1.11.2017, לקוח שביקר אצל רופא במסגרת מרפאה כלשהיא ב"כללית",  לא יוכל לבצע טיפול או בדיקה באמצעות אותו רופא במסגרת "כללית מושלם", במהלך 6 חודשים לאחר הביקור.

בנוסף, החל מתאריך 1.1.2018 הכלל הזה יחול על כל ביקור במערכת הציבורית. כדי לבדוק את הזכאות שלכם מומלץ לפנות לרופא המטפל.

איך נעשית הבדיקה?

בדיקת מי שפיר מתבצעת תחת בקרת אולטרסאונד, וזאת כדי לבחור את המקום המתאים להחדרת המחט. לאחר חיטוי העור מחדירים מחט דקה דרך דופן הבטן לשק השפיר, ושואבים כ־25 סמ"ק נוזל.

דיקור מי שפיר נעשה תוך צפייה רצופה של הרופא במסך האולטרסאונד כדי להימנע מפגיעה בעובר, ולכן הסיכוי לפגיעה הוא מזערי.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בדרך־כלל נמשכת הבדיקה דקות ספורות בלבד.

האם בדיקת מי שפיר כואבת?

הכאב שנגרם מדיקור מי שפיר דומה לכאב הכרוך בלקיחת דם, ולאחריו תרגישי תחושת כאב קלה במקום הדיקור. לעתים התחושה תלווה בהתכווצויות קלות שנמשכות כ־24 שעות. ניתן להשתמש באקמול להפגת הכאבים.

האם יש צורך במנוחה אחרי מי שפיר?

אין צורך באשפוז לאחר בדיקת מי שפיר. מומלץ להרבות במנוחה בבית במשך 24 שעות, וכדאי להימנע ממאמצים משמעותיים במשך כ־72 שעות.

האם יש סיכון בדיקור מי שפיר?

בדיקת מי שפיר כרוכה בסיכון נמוך לאיבוד ההריון (הפלה) ב-עד כרבע אחוז מהמקרים (1:400).

הסיבות לכך לרוב הן ירידת מים או זיהום ברחם. במקרים נדירים זיהום ברחם עלול להסתיים באובדן הרחם ובמקרים נדירים ביותר במוות של האישה.

מהם הסימנים המדאיגים לאחר דיקור?

אם לאחר דיקור מופיעים חום, כאבי בטן, ירידת מים, דימום לדני (נרתיקי) משמעותי או התכווצויות תכופות וכואבות, עלייך לגשת מיד לחדר המיון הגינקולוגי הקרוב למקום מגורייך.

האם כמות המים הנשאבת לא חסרה לעובר?

כמות מי השפיר בזמן שבו נעשה הדיקור היא  כ־250 סמ"ק, ולכן הכמות הנשאבת - כ־25 סמ"ק - לא משמעותית מבחינת העובר. בדרך־כלל הוא ישלים את הכמות החסרה תוך מספר שעות.

אפשר לקבל הסבר על הביולוגיה של הבדיקה?

בנוזל מי השפיר ניתן לבדוק את רמת החלבון העוברי. רמה גבוהה של חלבון עוברי עלולה להצביע על מום מבני כלשהו, לרוב במערכת העצבים. מי שפיר מכילים תאים עובריים, שניתן לגדל אותם בתנאי מעבדה ולבדוק את המבנה הכרומוזומלי של העובר (קריוטיפ) ושינויים קטנים בכרומוזומים (CMA, "צ'יפ גנטי").

ברוב המקומות הוחלפה שיטת הבדיקה המסורתית של מי שפיר באמצעות קריוטיפ, בבדיקת צ'יפ גנטי (Chromosomal Microarray Analysis - CMA) היכולה לאתר שינויים גנטיים מזעריים (ללא תוספת תשלום).

אם הבדיקה נעשית בשל סיכון מוגבר למחלה תורשתית מסוימת, נבדקים תאי העובר ונקבע אם העובר אכן חולה באותה מחלה. לשם כך ניתן להשתמש בתאי מי שפיר ישירות או לאחר גדילה בתרבית.

במקרים מסוימים בשלב מתקדם של ההריון, כאשר יש חשש ללידה מוקדמת, ניתן לעשות בדיקת מי שפיר כדי לדעת האם הריאות של העובר בשלות לחיים מחוץ לרחם.

האם בבדיקה נבדקות כל המחלות הגנטיות?

בדיקת מי שפיר בודקת את כל המצבים שבהם יש חוסר או עודף של כרומוזום או קטע מכרומוזום. הבדיקה לא נותנת מידע על מומים שאינם כרומוזומליים, כמו מומים אנטומיים. כמו כן לא נבדקות באופן שגרתי מחלות גנטיות ספציפיות. מחלות אלה נבדקות רק כאשר ידוע על נשאות של ההורים במחלה מסוימת.

מבחינה טכנית ניתן לבצע בדיקות רבות בכל דגימה עוברית, אולם מבחינה מעשית מתבצעות רק בדיקות שהן רלוונטיות למצב, בהתאם לסיכון הספציפי של בני הזוג להולדת תינוק נגוע במחלה מסוימת. לדוגמה, ניתן לבדוק בכל בדיקת מי שפיר אם העובר פגוע בציסטיק פיברוזיס, אבל נעשה בדיקה זו רק אם נמצא בבדיקות גנטיות ששני בני הזוג נשאים של המוטציה למחלה.

כמו כן, ניתן לבקש "שמירת תאים" בעת ביצוע דיקור מי השפיר, וזאת למקרה שאם יהיה צורך בשלב מאוחר יותר של ההריון בבירור ספציפי נוסף - אפשר יהיה להימנע מדיקור מי שפיר נוסף (כמו למשל במקרים בו מתגלה ממצא שלא זוהה קודם המעלה חשד לבעיה ספציפית שלא נבדקה במסגרת ה"צ'יפ הגנטי"). שמירת תאים כרוכה בדרך־כלל בתשלום נוסף.

תוך כמה זמן מתקבלת תשובה לבדיקת מי שפיר?

תשובת קריוטיפ תלויה בקצב גדילת תאי העובר במעבדה, והיא אורכת בדרך־כלל כ־3 שבועות.

כיוון שמרבית המכונים הגנטיים עברו לביצוע "צ'יפ גנטי", התשובה מתקבלת מהר יותר. יש מקומות המבטיחים תשובה תוך כ־7 עד 10 ימים. במקרים נדירים התאים גדלים באופן איטי יותר ונדרש זמן רב יותר עד לקבלת התוצאה. לעתים מאוד נדירות התאים לא גדלים כלל או שמספרם קטן כל־כך עד שלא ניתן לקבל תוצאה מהימנה.

התוצאה מתקבלת בדואר, אבל בדרך־כלל ייצרו איתך קשר טלפוני עוד קודם לכן כדי לעדכן אותך בתקינות הבדיקה. אם התוצאות לא הגיעו בתוך 3 שבועות ממועד הבדיקה, צרי קשר עם המכון שטיפל בך.

קיימת אפשרות, בתוספת תשלום, לקבל תשובה מהירה חלקית בתוך כ־48 שעות באמצעות בדיקה מיוחדת הנקראת פיש (FISH) שבודקת מספר כרומוזומים עיקריים, ביניהם כרומוזום 21, שתוספת שלו (3 כרמוזומי 21, במקום שניים) אחראית לתסמונת דאון.

כדאי לבצע את הבדיקה הזאת כאשר יש חשד גבוה לבעיה וכאשר לזמן ההמתנה עד לקבלת התשובה הסופית יש משמעות, כמו למשל בבדיקה שנעשית בסמוך למועד הלידה או בסמוך לגיל החיות (שבוע 24). הבדיקה לא מחליפה את בדיקת מי השפיר, אלא נעשית בנוסף – עד לתשובה המלאה שתתקבל בהמשך.

יש לך עוד שאלות על בדיקת מי שפיר? כל התשובות במדריך אחד!

איך קובעים תור? אילו מסמכים עלייך להביא? איך מתכוננים לבדיקה? ממי אקבל אישור מחלה? הכנו לך עוד מדריך עם תשובות שיחסכו לך הרבה זמן

האם במי שפיר מתקבלת תשובה על מין העובר?

כן. חלק מהתשובה המתקבלת כוללת את כרומוזומי המין, וכך אפשר לקבל תשובה חד־משמעית לגבי מינו של העובר.

האם יש בדיקת דם שאפשר לעשות במקום מי שפיר?

ניתן לעשות באופן פרטי, החל משבוע 10 להריון, בדיקת דם לא פולשנית מתוחכמת לאיתור DNA עוברי חופשי בדם האם (NIPT).

כיום פועלות בישראל מספר חברות פרטיות המבצעות בדיקת NIPT. בחלק מהחברות ניתן לעשות את הבדיקה גם בהריון תאומים (אולם אמינות הבדיקה פחותה מעט במקרה כזה).

הבדיקה מאפשרת לזהות עוברים עם סיכון גבוה להפרעה כרומוזומלית בכרומוזומים 21 (תסמונת דאון), טריזומיה 18 וטריזומיה 13 או עם הפרעה בכרומוזומי המין (X ו־Y). חלק מהחברות מציעות בדיקות גנטיות ספציפיות נוספות.

זאת אמנם בדיקת סקר בעלת אמינות גבוהה (מעל 99% לאיתור תסמונת דאון), אבל היא לא מהווה תחליף מלא למי שפיר. לכן, כאשר עולה חשד גבוה לבעיה כרומוזומלית בבדיקת דם האם יש לאשר את הממצא על־ידי דיקור מי שפיר.

החסרונות: המחיר הגבוה יחסית והעובדה שבבדיקת DNA עוברי מדם האם עדיין לא ניתן לזהות את כל ההפרעות הגנטיות שניתן לזהות בבדיקת מי שפיר. בנוסף, בחלק מהמקרים יכולה אף להתקבל תשובה חיובית כוזבת, שתוביל לדיקור מי שפיר לא נחוץ. 

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקת היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש