חיפוש

dsdsdsd
ירידת מים מוקדמת

ירידת מים מוקדמת: סימן לזיהום

ירידת מים היא בדרך כלל סימן משמח: הגיע זמנך ללדת, ואת צריכה להגיע לחדר הלידה. ירידת מים מוקדמת עלולה להעיד על זיהום ברחם שעלול לסכן את העובר. מי בקבוצת הסיכון, איך מזהים ואפשר לעשות בכל שבוע?

פרופ' ראיד סלים, פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

ירידת מים היא חלק מתהליך הלידה, וקורית לרוב בשלב הפעיל שלה. כאשר מזהים ירידת מים - לא משנה מתי - חשוב לפנות מיד למיון יולדות.

02

ירידת מים מוקדמת היא פקיעה של שק מי השפיר לפני התחלת הלידה הפעילה. מניחים שזיהום הוא אחד הגורמים העיקריים לתופעה זו.

03

הסימן הברור ביותר לזיהום תוך־רחמי הוא חום מעל 37.8 מעלות המלווה בפקיעה של הקרומים. הדבר עשוי להיות מלווה בכאבי בטן תחתונה.

אחד הסימנים הברורים ביותר שהגיע זמנך ללדת הוא כאשר מתרחשת ירידת מים ספונטנית, או במילים אחרות: פקיעה ספונטנית של שק מי השפיר. ירידת מים היא חלק מתהליך הלידה, וקורית בדרך־כלל בשלב הפעיל שלה. לכן, כאשר מזהים ירידת מים - גם אם באמצע הלילה - חשוב לפנות מיד למיון יולדות.

במקרים מסוימים, שלשמחתנו הם נדירים, עלולה ירידת מים להעיד על זיהום ברחם, במיוחד כאשר היא מתרחשת בשלב מוקדם של ההריון. 

מהי החשיבות של מי השפיר?

מי השפיר הם נוזל העוטף את העובר בזמן שהוא נמצא ברחם של האם. הם מאפשרים לעובר לנוע בחופשיות (ובכך לפתח את הריאות, את המפרקים ואת השרירים), מגינים עליו מפני פגיעות פיזיות ועוזרים לו לשמור על טמפרטורה קבועה. הקרומים שמקיפים את שק מי השפיר מגינים מפני כניסה של גורמים מזהמים המגיעים מהנרתיק ומצוואר הרחם.

מאיפה מגיעים מי השפיר?

בחצי הראשון של ההריון - יש גרסאות שונות: לפי אחת, המקור הוא מהפלזמה (נוזל שקוף עם גוון צהבהב הזורם בכלי הדם) האימהית; לפי הגרסה השנייה - המקור של המים הוא קרום מי השפיר. 

בחצי השני של ההריון - התורם המרכזי למי השפיר הוא השתן של העובר. ויסות הנוזל בשלב הזה תלוי בשלוש פעולות של העובר: השתנה, בליעה וייצור על־ידי קנה הנשימה. 

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון 40 שבועות 

איך מעריכים את כמות הנוזל?

השיטה המקובלת היא הערכת המים על־ידי אולטרסאונד - למדד קוראים AFI (בשמו המלא: Amniotic fluid index): חלוקה של הבטן לארבעה רבעים, מדידה של כיס הנוזל הגדול בכל רבע וחיבור התוצאה המתקבלת מארבעת הרבעים.  

באופן כללי, תוצאה של יותר מ־24 סנטימטר מעידה על ריבוי מי שפיר. מיעוט מי שפיר מוגדר ביחס לשבוע ההריון. בהכללה ניתן לומר שתוצאה מתחת לכ־9 סנטימטר מעידה על מיעוט יחסי במי שפיר. תוצאה מתחת לחמישה סנטימטר מעידה על מחסור גדול במי שפיר.

מהי ירידת מים מוקדמת?

הכוונה היא לפקיעה של שק מי השפיר לפני התחלת הלידה הפעילה. ירידת המים המוקדמת יכולה להיות במועד (כלומר לאחר 37 שבועות הריון) או טרם המועד (לפני השלמת 37 שבועות הריון מלאים).

מהן הסיבות לירידת מים מוקדמת טרם המועד?

מניחים שזיהום הוא אחד הגורמים העיקריים לפקיעת מים: הזיהום יכול להיות במי השפיר עצמם או זיהום עולה מהנרתיק ומצוואר הרחם. שכיחות הזיהום היא ביחס הפוך לגיל ההריון.

סיבות אפשריות נוספות:

• פגמים מקומיים בקרומים או קולגן לא תקין

• פגמים אנטומיים כמו מומים מולדים

• אי־ספיקת צוואר הרחם

• ניתוחים קודמים או הפסקות הריון

• מתיחת יתר של הקרומים עקב ריבוי מי שפיר או הריון מרובה עוברים

• גורמים תזונתיים

• עישון

• מומים עובריים

• גיל גבוה של האם

מהם הסימנים לזיהום ברחם?

הסימן הברור ביותר שמצביע על זיהום תוך־רחמי הוא חום מעל 37.8 מעלות המלווה בפקיעה של הקרומים. הדבר עשוי להיות מלווה בכאבי בטן תחתונה, רגישות על פי הרחם ודופק מהיר של האם (מעל 100 פעימות לדקה) ושל העובר (מעל 160 פעימות לדקה).

מהן הסכנות כתוצאה מזיהום ברחם?

מנתוני עבר מתברר כי בתינוקות שנולדו לנשים שפיתחו זיהום תוך־רחמי היה שיעור התמותה גדול יותר, והייתה עלייה פי שלושה בשכיחות מצוקה נשימתית, אלח דם ודימום תוך־מוחי.

דווח גם על עלייה - של כמעט פי ארבעה - של שיתוק מוחין בילדים שנחשפו לזיהום תוך־רחמי. ירידת המים עלולה לגרום ללחץ על חבל הטבור ו/או להביא לצניחה שלו ולהיפרדות השליה.

איך ניתן לאבחן ירידת מים?

האבחנה לא תמיד פשוטה. יש תחושה של רטיבות ושל טפטוף, אבל הבדיקה הגופנית נעשית בעזרת מכשיר הספקולום לזיהוי ירידת מים מצוואר הרחם או נוזל מי שפיר בנרתיק. יש בדיקות נוספות, אך אף אחת מהן לא אמינה לחלוטין.

מה עושים כשיש ירידת מים ואין סימנים ללידה מתקרבת? 

לרוב, כאשר אישה מגיעה עם ירידת מים היא כבר בלידה או שלידה תתפתח בתוך שעות ספורות. הדבר נכון גם בנוגע לירידת מים במועד וגם בנוגע לירידת מים מוקדמת. 

60% מהנשים עם ירידת מים מוקדמת ייכנסו ללידה ספונטנית בתוך 24 שעות. אם אישה עם ירידת מים במועד לא נמצאת בשלב הלידה, ניתן לחכות באשפוז 24-6 שעות - זאת בתנאי שאין סיבה אחרת ליילוד מיידי - בתקווה שתתפתח לידה ספונטנית. 

אם עד אז האישה לא נכנסת ללידה ספונטנית, ממליצים הרופאים לזרז את הלידה כדי למנוע סיבוכים של ירידת מים ממושכת.  

ירידת מים לפני שבוע 24 להריון - קיים סיכון גבוה להתפתחות זיהום אצל האם ופגיעות התפתחותיות לעובר (הפרעה בהתפתחות הריאות ועיוותים בגפיים). לכן, במרבית המקרים האלה יומלץ על הפסקת ההריון, בייחוד אם האישה לפני 23 שבועות מלאים.

ירידת מים בין השבועות 34-24 להריון - בזמן קבלת האישה למיון תיעשה הערכה מדוקדקת אחר סימנים לזיהום תוך־רחמי. במידה שסימנים אלו לא קיימים, השאיפה תהיה למשוך את ההריון.

היולדת תאושפז, תקבל קורס סטרואידים להבשלת ריאות העובר, ותקבל טיפול אנטיביוטי מניעתי לשבוע. כל עוד לא מתפתחים סימני זיהום, השאיפה תהיה למשוך את ההריון עד השבוע ה־34 ואז ליילד.

במידה שבמהלך האשפוז יופיעו חום או סימני זיהום אחרים (כמו דופק אימהי מהיר, דופק עוברי גבוה, צירים או כאבים), תזורז הלידה ללא קשר לגיל ההריון בשל סכנה משמעותית לאם ולעובר בהמשך ההריון.

ירידת מים לאחר שבוע 34 להריון - ניתן להמתין מספר שעות, ובמידה שלא מתפתחת לידה באופן עצמאי יומלץ בדרך־כלל על זירוז הלידה.

מתי מיילדים מיד וללא המתנה?

במקרים הבאים:
• זיהום או חשד לזיהום של מי השפיר (כוריואמניוניטיס).

• חשד למצוקה עוברית - ניטור עוברי חשוד.

• ירידת מים מקוניאליים.

מתי יש צורך בטיפול אנטיביוטי?

טיפול אנטיביוטי ניתן במקרים הבאים:

• ירידת המים נמשכת יותר מ־18 שעות.

• לאם יש חום.

• ירידת מי השפיר מלווה בסימנים אחרים המעידים על זיהום.

בהיעדר סימנים לזיהום תוך־רחמי הטיפול האנטיביוטי המקובל הוא פנצילין דרך הווריד.

בירדת מים מוקדמת לפני שבוע 34 להריון, ובהיעדר סימנים לזיהום בתוך הרחם, יינתן טיפול אנטיביוטי מניעתי תוך־ורידי (בדרך כלל שילוב של שני סוגי אנטיביוטיקה) למשך 48 שעות, ולאחר מכן טיפול פומי (טיפול תרופתי דרך הפה) לחמישה ימים נוספים.

ד"ר ראיד סלים הוא מנהל חדרי הלידה במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש