חיפוש

dsdsdsd
זירוז לידה

זירוז לידה: השיטות, היתרונות והחסרונות

כשאין ברירה וחייבים להוציא את העובר לאוויר העולם, מזרזים את הלידה. איך עושים את זה? האם זה עוזר? כמה זה באמת כואב? כל התשובות במדריך המלא לזירוז לידה

בקיצור

01

מתי עושים זירוז? כאשר גיל ההריון נושק ל־42 שבועות, או כאשר יש בעיות לעובר או סיבות אימהיות המצדיקות זאת.

02

יש כמה שיטות: סטריפינג (הפרדת קרומים ידנית), קטטר בלוני (שמוחדר לצוואר הרחם), הורמון לריכוך צוואר הרחם ופיטוצין להתכווצות הרחם.

03

מה השיטה העדיפה ביותר? השימוש בכל אחת מהשיטות תלוי במצבה של היולדת ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל.

משך ההריון משתנה בין יונקים שונים. בעוד שהפילה נושאת את עוברה במשך 22 (!) חודשים (בכל זאת הפילון שוקל כ־90 קילוגרמים בלידתו), הרי שאוגרים ועכברים מושכים הריון לא מעבר לכ־20 יום.

אצל בנות אדם אורך ההריון בערך 40 שבועות מאז הווסת האחרונה (שהתקיימה לפני הביוץ וההתעברות) ועד הלידה. למעשה, מועד הלידה התקין הוא בין שבוע 37 ועד שבוע 42 להריון. ואכן, אצל רוב הנשים תתפתח לידה באופן טבעי וספונטני בין השבועות האלה.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

מהן הסיבות לזירוז לידה?

לעתים התהליך מסרב להגיע למרות שגיל ההריון כבר ממש נושק לשבוע 42, או שקיימות סיבות אחרות לזרז את הלידה לפני המועד. יש סיבות רבות לזירוז הלידה.

סיבות עובריות - למשל עיכוב גדילה תוך רחמי, מיעוט מי שפיר, חוסר בתחושה של תנועות עובר או ניטור דופק עובר חשוד.

סיבות אימהיותרעלת הריון, סוכרת הריונית בלתי מאוזנת או מחלות או מצבים אימהיים אחרים בהם המשך ההריון עלול להיות מסוכן לאם או לעובר.

במצבים הללו ימליץ הצוות הרפואי המטפל על זירוז או על השראת לידה שניתן לבצע בשיטות מגוונות. 

וזה מצליח?

ההצלחה תלויה בגורמים רבים, ובייחוד במדד הבשלות הצווארית: מהי הפתיחה של צוואר הרחם? מהי המחיקה? מהו מיקום צוואר הרחם (אחורי או קדמי)? מהו גובה החלק המוביל? מהי רכות הצוואר? כל הנתונים הללו נסכמים למדד בשלות הצוואר המכונה בישופ.

בנוסף, מידת ההצלחה תלויה בגורמים נוספים, ביניהם: גיל ההריון, האם מדובר בהריון יחיד או הריון עם תאומים, האם זאת לידה ראשונה או לידה חוזרת, האם בוצע ניתוח קיסרי בעבר.

שמעתי שיחסי מין יכולים לעזור?

הרעיון בקיום יחסי מין בהריון הוא ברור: נוזל הזרע מכיל פרוסטגלנדינים טבעיים, שגורמים להתכווצויות של הרחם ומסייעים בהכנת הרחם ללידה. אולם, מספר עבודות ניסו לבחון את ההשפעה של סקס לא מוגן (שיחשוף את היולדת לנוזל הזרע המכיל פרוסטגלנדינים) על משך הלידה ולא הראו קשר מובהק.

קבוצת חוקרים ממלזיה חילקה נשים לשתי קבוצות: קבוצה אחת של 108 נשים הרות קיבלה ייעוץ לקיים יחסי מין סמוך ללידה, וזאת לעומת קבוצת ביקורת של 102 יולדות שלא קיבלה ייעוץ כזה.

רוב היולדות (יותר מ־60%) שקיבלו המלצה לקיים יחסי מין סמוך ללידה אכן עשו זאת, לעומת פחות מ־40% בקבוצת ההשוואה. יחד עם זאת לא היה כל הבדל בין הקבוצות לגבי מועד הלידה או תחילת לידה עצמונית. גם אורגזמה לא נמצאה כמזרזת לידה.

יכול להיות שיחסי מין דווקא מסכנים את ההריון?

סקס בלתי מוגן לא נמצא כגורם שמסכן את ההריון, ושיעור הסיבוכים כגון ניתוחים קיסריים או סיבוכים עובריים לא היה שונה בין הקבוצות.

מה לגבי שיטות טבעיות אחרות?

לא נמצאה עדות מחקרית לקשר מובהק בין הליכות או מאמצים לזירוז לידה. לא קיימים מחקרים מבוקרים שמראים יעילות של שיטות טבעיות נוספות לזירוז לידה כמו שיאצו, רפלקסולוגיה או הומאופתיה. יחד עם זאת נראה כי שיטות אלה לא יכולות להזיק. 

ועכשיו לשיטות הפחות טבעיות

השיטות השונות להפעלת לידה מתחלקות לשיטות מכניות, שיטות תרופתיות ושילוב של שתי השיטות:

• סטריפינג.

• קטטר בלוני.

• פרוסטגלנדינים.

• פיטוצין.

סטריפינג: הפרדת קרומים ידנית

על השיטה: סטריפינג היא שיטת זירוז מכנית ידנית. משתמשים בשיטה הזאת רק כאשר קיימת פתיחה מסוימת של צוואר הרחם, המאפשרת לרופא להכניס אצבע או שתיים ובתנועות סיבוביות לבצע הפרדה של קרומי השק העוברי מדפנות הרחם.

הפעולה גורמת לשחרור של פרוסטגלנדינים טבעיים (אנדוגניים) המביאים לשיפור התנאים הצווארים (מובילים להבשלת צוואר הרחם) ולצירים שיובילו לקידום תהליך הלידה. ייתכן פרק זמן של יממה ויותר עד תחילת צירים ולעתים נדרשת חזרה על הפעולה.

זה כואב? הפעולה עלולה להביא לתחושה של אי נוחות ואף לכאב. זה תלוי בפתיחה הקיימת, במידת הסטריפינג המבוצעת וכמובן בסף הכאב של היולדת. לא תמיד מדובר בפעולה עם אי נוחות משמעותית.

יעילות: בוצעו מספר מחקרים שהשוו שיטה זאת לשיטות תרופתיות של השראת לידה, והיא נמצאה שווה לשיטות האחרות מבחינת שיעור הניתוחים הקיסריים, הזיהומים והסיבוכים העובריים.

ממחקרים עולה שביצוע סטריפינג משבוע 37 היה קשור בפחות הריונות שנמשכו מעבר למצופה (מעבר לשבוע 42). החיסרון: סטריפינג גורם לאי נוחות של היולדת ולסיכון יתר לדימום.

קטטר בלוני

על השיטה: מחדירים קטטר דק (בדומה לקטטר שתן) לתוך תעלת צוואר הרחם. לעתים משתמשים בקטטר יעודי עם שני בלונים.

ניפוח הבלון שבקצה הקטטר באמצעות נוזל מימי (סליין) יוצר לחץ על צוואר הרחם. הלחץ מעורר הפרשה של פרוסטגלנדינים וגורר התחלה של דינמיקה צווארית, דהיינו פתיחה של צוואר הרחם ומחיקה שלו. ה"בלון" נפלט לרוב תוך 12-6 שעות, ואם הוא לא נפלט באופן עצמוני הוא יוצא על־ידי הרופא לאחר 24-12 שעות (תלוי בסוג הבלון).

זה כואב? השיטה לא נוחה לעתים. אבל חשוב לציין שהיולדת אינה מוגבלת לשכיבה או לצום ויכולה לעשות הכול עם הבלון, כולל פיפי כמובן, כי הוא לא נמצא בשלפוחית השתן אלא בצוואר הרחם.

יעילות וסיבוכים: מדובר על שיטה שנחשבת בטוחה ויעילה. לעיתים לא שכיחות עלולים להיות סיבוכים כמו היפוך מצג של העובר, ירידת מים או דימום. 

פרוסטגלנדינים לריכוך צוואר הרחם

על השיטה: פרוסטגלנדין הוא חומר ממשפחת ההורמונים המצוי ברקמות הגוף: בזרע, ברחם ועוד. הפרוסטגלנדינים גורמים להתכווצויות הרחם ומסייעים בהכנת הרחם ללידה. בזמן הלידה הם מרככים את צוואר הרחם ומקדמים את המחיקה והפתיחה שלו.

השימוש בפרוסטגלנדין נעשה באמצעות ג'ל, נר, טבליות, או תכשיר המשחרר חומר בצורה מבוקרת במשך 24 שעות, שמחדירים לתוך הנרתיק קרוב לצוואר הרחם.

מטרת השימוש היא לגרום לשיפור בתנאים הצוואריים (בניקוד הבישופ) על ידי ריכוך של צוואר הרחם ועידוד התפתחותם של צירים. תלוי בצורת החומר המוחדר, ייתכן שיהיה צורך במתן מנות חוזרות.

זה כואב? תופעת לוואי עלולה להיות צירים תכופים וכואבים.

יעילות וסיבוכים: התרופה הנחשבת יעילה, אולם ייתכנו סיבוכים כמו גירוי יתר של הרחם להתכווצויות, מה שעלול לגרום לשינויים בניטור העובר. בשל הסיכון לגרימת התכווצויות חזקות מדי של הרחם, צריך להיזהר מלהשתמש בתרופה בנשים ולדניות (שזו לא הלידה הראשונה שלהן) ובנשים שעברו ניתוח קיסרי.

פיטוצין (סינטוצינון)

על השיטה: מדובר על נגזרת סינתטית של ההורמון אוקסיטוצין שמדמה את פעולתו. התרופה ניתנת באמצעות עירוי ומהווה חיקוי של הפעילות המכנית של הרחם על ידי חיקוי האוקסיטוצין, הגורם להתכווצויות ברחם. התרופה ניתנת בדרך־כלל בחדר הלידה תוך כדי ניטור העובר. 

זה כואב? בהעדר תנאים צוואריים תקינים הטיפול עלול להיות ממושך וכרוך באי נוחות עד כאב אם הצירים יהיו סדירים, ואף בשיעור מוגבר יחסית של ניתוחים קיסריים.

יעילות וסיבוכים: השיטה זו יעילה במיוחד כאשר כבר יש הבשלה טובה של צוואר הרחם, זאת אומרת שיש פתיחה ומחיקה, אבל עדיין אין מספיק צירים. לכן, פיטוצין ניתן בדרך־כלל כשלב שני לאחר הכנת צוואר הרחם על־ידי קטטר בלוני או פרוסטגלנדין.

הסיבוך העיקרי בשיטה זו הוא עלייה בסיכון לקרע של הרחם, בייחוד לנשים שעברו ניתוח קיסרי, נשים ולדניות או נשים בהריון מרובה עוברים. לכן, אצל נשים אלו נוקטים בזהירות יתר והמינון שניתן הוא נמוך יותר. 

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקות נשים ב' ויולדות ד׳ וסגן מנהל המרכז הרפואי־אוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש