חיפוש

dsdsdsd
סקס בהריון

סקס בהריון: מה מותר ומה אסור?

האם יחסי מין עלולים לגרום נזק לעובר? מתי כדאי להימנע מחדירה? האם מין אוראלי ומין אנאלי בטוחים יותר? האם יש צורך בקונדום? כיצד משפיעה האורגזמה על הרחם? והאם סקס בחודש התשיעי עשוי לזרז את הלידה? המדריך לסקס בזמן ההריון

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי

בקיצור

01

אם ההריון תקין, אין מניעה לקיים סקס עד לאורגזמה מלאה במשך כל ההריון.

02

לעובר לא נשקפת כל סכנה. הוא מוגן לגמרי בסביבת הרחם והבטן.

03

הפלה בגלל סקס? אין דרך הגיונית שכתוצאה מקיום יחסים ייגרם מוות לעובר.

תקופת ההריון יכולה להיות חושנית ביותר. אמנם בשליש הראשון יורד החשק המיני - בגלל תופעות הריון לא סימפטיות ותחושת עייפות רבה - אבל בשליש השני, כאשר ההרגשה הכללית טובה יותר, יש בדרך כלל עלייה בחשק המיני.

אם ההריון תקין, והרופא שלך לא הורה אחרת, אין מניעה לקיים יחסי מין עד לאורגזמה מלאה בכל תדירות ובמשך כל ההריון, גם בשליש האחרון, בכפוף להתגברות על הקשיים הטכניים. כל עוד זה לא גורם לאי־נוחות, אין בעיה בהריון להשתמש ברוב התנוחות...

האישה עלולה להתעייף בקלות, ולכן בן או בת הזוג נדרשים לגייס הרבה הבנה, חום ותמיכה לטובת הזוגיות. תקשורת טובה ופתיחות לבטא רגשות, גם בסוגיה של דימוי הגוף, עשויות לסייע לשיפור מערכת היחסים.

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית

אין קשר בין קיום יחסים לבין הפלה. ההפלות המוקדמות קשורות בדרך כלל לבעיות כרומוזומליות (גנטיות) או לבעיות אחרות בהתפתחות ההריון. בעקבות אובדן של עובר עלולים לעיתים בני זוג לראות בכך תוצאה של יחסי מין שקיימו בזמן ההריון, אך האמת היא שאין שום היגיון לקשור בין קיום היחסים לבין ההפלה או הפסקת הדופק אצל העובר.

לעובר לא נשקפת כל סכנה. הוא מוגן לגמרי על ידי מי השפיר ושרירי הרחם והבטן, ולא רואים שום שינוי בתנועות או בקצב הלב שלו בעת שמקיימים יחסי מין.

אם יש לך צירים מוקדמים, סקס עלול להגביר אותם, אבל לנשים שלא נמצאות בסיכון לצירים מוקדמים, יחסי מין לא יגרמו בדרך כלל לצירים. אם השליה מכסה את צוואר הרחם, עלולים יחסי מין לגרום לדימום. כמו כן לא מומלץ לקיים יחסי מין כאשר מתרחש אחד המצבים הבאים: דליפת מי שפיר, דימום לדני (נרתיקי) ממקור לא ברור או כאשר יש פתיחה של צוואר הרחם בשלב מוקדם של ההריון.

אם את סובלת מאחד מהמצבים האלה, מומלץ מאוד שתתייעצי עם הרופא המטפל בנוגע להמשך הפעילות המינית במהלך ההריון.

צריכה תור לבדיקת שקיפות עורפית? הזמיני באתר​

כבר לא צריך להגיע למרפאה או להרים טלפונים כדי לקבוע תור לבדיקת שקיפות עורפית. פשוט מזמינים תור באתר כללית און־ליין מתי שרוצים בכל זמן ובכל שעה.

איך מזמינים תור?

פשוט מאוד!

1. נכנסים לכללית און־ליין
2. בוחרים בזימון תורים ל"רופאים יועצים"
3. בשדה תחום ייעוץ בוחרים ב"שקיפות עורפית"
4. בוחרים מועד וקובעים תור

שימו לב: צריך לקבל הפניה לבדיקה לפני שקובעים את התור, אחרת לא ניתן לקבוע תור.

לזימון תור לבדיקת שקיפות עורפית

מין אוראלי בטוח בהריון, אם כי יש לדאוג שבן הזוג לא ינשוף אוויר לתוך הנרתיק מחשש לסיבוך נדיר מאוד, אך מסוכן, של תסחיף אוויר (כניסת בועית אוויר לתוך כלי דם).

אם לפרטנר יש הרפס בשפתיים, הוא עלול להדביק אותך ולגרום להופעת הרפס פעיל בנרתיק. אם לקראת הלידה או במהלכה מזהים הרפס פעיל בנרתיק (התסמינים: פצעים וצריבה באיבר המין ולעיתים קשיים במתן שתן) ההמלצה היא לעשות ניתוח קיסרי. הסיבה: במהלך המעבר בתעלת הלידה עלול העובר להידבק בהרפס. אם זה יקרה, הוא עלול לסבול ממחלה קשה אחרי הלידה.

מין אנאלי לא כל כך מומלץ בהריון ויכול להיות גם לא נעים אם את סובלת מטחורים, שהשכיחות שלהם עולה במהלך ההריון. כמו כן עלול מין אנאלי לגרום לפיזור חיידקים מהרקטום לנרתיק.

אם במהלך קיום יחסי המין או לאחריהם את מבחינה בתופעות חריגות כמו כאבים, דימום מהנרתיק, התכווצויות שלא חולפות או חשד לדליפת מי שפיר - חשוב שתתייעצי עם הרופא המלווה של ההריון.

​המדריך המלא לבדיקות ההריון

מה בודקים, איפה, מתי וכמה זה עולה
המדריך המלא לבדיקות ההריון

כמו תמיד, אם את לא בטוחה בנוגע להיסטוריה המינית של הפרטנר שלך - התשובה היא חיובית. הריון אינו מגן עלייך מפני העברה של זיהומים המועברים באמצעות יחסי מין כמו הרפס, HIV וכלמידיה. הזיהומים האלה עלולים לסכן לא רק אותך אלא גם את התינוק שלך.

אורגזמה יכולה לגרום להתכווצויות קלות של הרחם. נוסף על כך בנוזל הזרע מצוי פרוסטגלנדין - הורמון שגורם גם הוא להתכווצויות של הרחם. בדרך כלל ההתכווצויות האלה קלות, חולפות ולא גורמות לנזק, אולם לעיתים, אם לאישה יש כבר צירים, הן עלולות להגביר אותם.

בסוף ההריון צוואר הרחם פריך ולעיתים עלול לדמם במגע. זה לא מסכן את ההריון.

לא בהכרח. יש נשים שמדווחות על ירידה בחשק המיני, ויש נשים  המרגישות בדיוק להפך.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש