חיפוש

dsdsdsd
דימום בשליש הראשון בהריון

דימום בתחילת הריון: מה זה אומר?

בכ־20% מההריונות יופיע דימום במהלך השליש הראשון. אם הוא קל בדרך־כלל אין סיבה לדאגה, אבל יש מצבים שמצריכים עירנות והתייחסות מיוחדת. מה הסיבות לדימום ואיך מאבחנים אותן? התשובות במדריך

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

כ-15% מההריונות מסתיימים בשליש הראשון, ולכן נשים רבות מעדיפות לשמור את החדשות בסוד עד לשבוע ה־12 לפחות. זה לא רק נגד עין הרע...

02

דמם של השתרשות אופייני לשבועות המאוד מוקדמים בהריון (6-4). לרוב מדובר בהפרשה חומה־אדמדמה ולא בדמם אמיתי. דימום זה תקין ואינו מדאיג.

03

לתהליך של הפלה אופייני דימום וגינלי שמלווה בכאבי בטן תחתונה (כמו כאבי מחזור), פליטת "גושי" רקמה ולעתים תחושה של חולשה.

כ־15% מההריונות מסתיימים במהלך השליש הראשון, וזוהי הסיבה שנשים רבות מעדיפות לשמור את החדשות על מה שמתפתח בבטן בסוד עד לשבוע ה־12 לפחות. זה לא רק נגד עין הרע: ככל שההריון מבוסס יותר ומתקדם יותר בשבועות (גם בתוך השליש הראשון) - כך הסיכון להפלה יורד.

הפרשות חומות: האם זאת השתרשות?

דימום בתחילת הריון מתרחש בכ־20% מהמקרים ובדרך־כלל אין סיבה לדאגה, במיוחד אם הוא קל. דימום קל יכול להתרחש בגלל שחיקה של הרקמה הרגישה באזור צוואר הרחם (למשל לאחר בדיקה גינקולוגית) או כתוצאה מתהליך של השתרשות העובר ברחם. דימומים כאלה נחשבים לנורמליים ובלתי מזיקים ורוב ההריונות הללו ממשיכים כתקנם. דימומים אחרים עלולים להיות סימן לבעיה חמורה יותר.

צבע ההפרשות לרוב יהיה חום וזה סימן שמצביע על דימום ישן. 

יש המסווגים את הדימום לפי מיקומו - מהנרתיק, מצוואר הרחם, מהרחם - ויש הקובעים את אופי הדימום לפי הגורם לו - הפלה, השרשה, הריון חוץ רחמי, הריון מולארי ונגע בצוואר הרחם.

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית 40 שבועות

במצב של דימום בהריון יש לפנות לרופא המטפל. הערכת דמם בשליש הראשון להריון צריכה להתחיל בהיסטוריה הרפואית. המטופלת תישאל שאלות קפדניות לגבי גיל ההריון, סדירות הווסת ותשובת אולטרסאונד קודם (אם קיימת), היסטוריה של מחלות רקע, הרגלים (עישון, סמים, אלכוהול), תרופות, ניתוחי עבר, רגישות, הפרעות קרישה וכדומה.

בהמשך מקובל לקיים בירור קפדני של אופי הדימום והכמות שלו והאם הוא הופיע ספונטנית או לאחר קיום יחסי מין (מה שיותר מכוון לנגע בצוואר הרחם). צריך לברר האם יש תלונות נוספות - כמו סחרחורות, כאבי בטן וחולשה - שיכולות לכוון למצבים מסוימים שדורשים בירור קפדני (למשל, הריון מחוץ לרחם).

לאחר מכן מבצעים בדיקה גופנית קפדנית. הבדיקה כוללת סימנים חיוניים (לחץ דם, דופק, חום), בדיקת בטן (רגישות בבטן, סימני גירוי צפקי) ובדיקה גינקולוגית להערכת תקינות ההריון וכמות הדימום.

בדיקת אולטרסאונד חיונית כדי לבחון את תקינות ההריון, והאם יש או אין שק הריוני וקוטב עוברי עם דופק. בשבועות 6-5 להריון אפשר לראות שק הריוני תוךֽ־רחמי, ובשבוע 7 ניתן בדרך־כלל גם לראות דופק עוברי.

הטבלה הבאה מסכמת את הסיכון להפלה לפי הממצאים שנראים באולטרסאונד:

שק הריוני - 12%.

שק חלמון - 8% . 

קוטב עוברי של 5 מילימטר - 7%.

קוטב עוברי של 10-6 מילימטר - 3%.

קוטב עוברי של מעל 10 מילימטר - פחות מ-1%.

הסיבות לדימום בשליש הראשון להריון

1. השתרשות 

דמם של השתרשות אופייני לשבועות המאוד מוקדמים של ההריון (6-4). לרוב מדובר בהפרשה חומה־אדמדמה ולא בדמם אמיתי. זהו דימום תקין ולא מדאיג.

 

2. דימום מצוואר הרחם

בזמן הריון רקמת צוואר הרחם הופכת לרגישה יותר בגלל השינויים ההורמונליים, ולכן תיתכן שחיקה באזור. הדבר שכיח אחרי בדיקה גינקולוגית או עקב זיהום בצוואר הרחם. אפשר לראות את הממצאים בבדיקת רופא נשים במפסק (ספקולום) ולעתים ניתן לשלוח (גם בהריון) משטח מצוואר הרחם.

 

3. הפלה 

רוב ההפלות מתרחשות עד השבוע ה־12. לתהליך של הפלה אופייני דימום וגינלי שמלווה בכאבי בטן תחתונה (כמו כאבי מחזור), פליטת "גושי" רקמה ולעתים תחושת חולשה. הסיבות העיקריות לכך הן התפתחות לקויה של ההריון או בעיות כרומוזומליות. סיבות אחרות כוללות קרישיות יתר (טרומבופיליה), גורמים הורמונליים, בעיות מבניות, גורמים זיהומיים וחשיפות סביביות למיניהן.  

4. הפלה מאיימת
מבחינת הרופאים, כל דימום בשליש הראשון הוא בבחינת "הפלה מאיימת" - זאת אומרת שיש סיכון להפלה ולכן דרוש המשך מעקב. הפלה מאיימת מתייחסת לדימום וגינלי, כאשר עדיין ניתן לזהות הריון תוך־רחמי באולטרסאונד וצוואר הרחם סגור. על מנת לענות על ההגדרה של הפלה מאיימת צריך להתקיים גם התנאי שלא אובחן מעבר של חלקי רקמה מהרחם. 

5. הפלה בלתי־נמנעת
מצב שבו כמעט בוודאות יסתיים ההריון בהפלה. המצב מתרחש כאשר יש דימום בשילוב עם פתיחה כלשהי של צוואר הרחם, המלווה בכאבי בטן ובפליטת רקמה מחלל הרחם, גם אם ייתכן עדיין תיעוד של דופק עוברי. 

​לקוחה של כללית מושלם? 

מגיעות לך ארבע התייעצויות עם רופא מומחה בשנה (על ההתייעצות הרביעית להיות בתחום ההריון). 
למידע נוסף לחצי כאן

בנוסף, את זכאית למגוון כיסויים על בדיקות שונות. 
למידע נוסף לחצי כאן

לקוחה של כללית פלטינום? 

את זכאית לסל הריון כספי בשווי אלפי שקלים, למימוש על פי בחירתך​.​
למידע נוסף לחצי כאן​​​​

6. הריון כימי 
הריון כימי הוא הריון שנפל עוד לפני שניתן היה לאבחן שק הריון ברחם. במקרה זה מאובחן הריון בבדיקת הדם, אולם רמת הורמון ההריון (BHCG) אינה עולה באופן תקין אלא נמצאת בירידה. במקרה של חשד להריון כימי יש להמשיך לעקוב אחרי רמת הבטא, ולוודא שהיא מתאפסת. הריונות כימיים רבים מתרחשים ומגיעים לסיומם עוד לפני שהאישה מספיקה לגלות שהיא בהריון.

7. הריון אקטופי (הריון חוץ־רחמי)
לעתים, לאחר שמתרחשת הפריה, הביצית המופרית לא מצליחה להשלים את דרכה מהחצוצרה אל הרחם, והיא נשארת בחצוצרה או בשחלה ומתחילה להתחלק ולהשתרש שם. המיקום השכיח ביותר להריון חוץ־רחמי הוא בחצוצרה. בחלק מהמקרים משתרש ההריון בחלל הבטן (הריון אקטופי־בטני). הריון כזה בדרך־כלל לא יתפתח בצורה תקינה, ועלול לסכן את האישה.

במקרה של הריון מחוץ לרחם יתקיימו תופעות הריון רגילות, ואף תיראה נוכחות של הורמון ההריון (BHCG), אך העלייה שלו לא תהיה תקינה ותתרחש בקצב איטי מדי.

לרוב, הריון אקטופי מלווה בכאבי בטן חזקים ובדימום, בעיקר כאשר החצוצרה עברה התנקבות עקב ההריון האקטופי. מצב אופייני הוא שתבחין ההריון חיובי אבל האולטרסאונד לא מראה עובר בתוך הרחם, אלא מחוצה לו. בכל מקרה של כאבי בטן חזקים ביותר בתחילת ההריון יש לפנות לרופא.

מדובר בתופעה שאיננה שכיחה  - הסיכון הוא של 18 ל־1,000 הריונות, אבל הסיכון עולה מאוד עם טיפולי פוריות. אפשרויות הטיפול: מעקב בלבד, טיפול תרופתי וטיפול ניתוחי בהתאם לסימנים ולשבוע ההריון בזמן האבחון. 

הידעת? לרשותך מגוון פתרונות ודרכי התמודדות באמצעות רפואה משלימה. לפרטים נוספים לחצי כאן >>>

 
פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקות נשים ב' ויולדות ב׳ וסגן מנהל המרכז הרפואי־אוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש