פורסם בראשונה: 31.07.2016
עדכון אחרון: 31.07.2016
  • פרופ' אדי וייסבוך פרופ' אדי ויסבוך

כאבי בטן בהריון

לקריאה נוחה
לכאבי בטן במהלך ההריון יכולות להיות סיבות רבות, חלקן נורמליות לחלוטין לתקופת ההריון שבה את נמצאת ואחרות שמחייבות בדיקה רפואית מיידית. אז מהם הסימנים שחשוב לשים אליהם לב? המומחה שלנו מסביר
כאבי בטן בהריון

בקיצור

1.

כאבים בבטן הקשורים לשינויים הפיזיולוגיים בהריון ולגדילת הרחם שכיחים בתחילת ההריון. אלו כאבים לא חזקים, המדמים לעיתים כאבים של מחזור.

2.

כאבי בטן בחצי השני של ההריון עשויים לרמוז על בעיות רפואיות משמעותיות כמו היפרדות שליה, קרע של הרחם, רעלת הריון וזיהום תוך־רחמי.

3.

קשה לתת כלל אצבע מתי להישאר בבית ומתי לפנות לבדיקה, בגלל שכאבי בטן יכולים לנבוע מסיבות רבות. לכן, אם יש לך ספק כלשהו, מוטב שתפני לבדיקה.

אחת מהתלונות השכיחות ביותר של נשים בהריון, אם לא השכיחה שבהן, נוגעת לכאבי בטן. הכאבים האלו יכולים לנוע מאי־נוחות קלה בבטן המלווה הריון תקין, ועד לכאבי בטן קשים המרמזים על בעיה משמעותית שמחייבת התערבות מיידית.

כאבי בטן בהריון מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות:
1. כאבי בטן הקשורים להריון.
2. כאבי בטן שלא קשורים להריון.

סיבות לכאבי בטן הקשורות להריון

נשים לב לשלב של ההריון שבו את נמצאת.

בחצי הראשון של ההריון
1. כאבי בטן הקשורים לשינויים הפיזיולוגיים בהריון ולגדילת הרחם שכיחים בתחילת הריון. כאבים הקשורים לרחם הגדל מתוארים ככאבים לא חזקים, המדמים לעיתים כאבי מחזור, והם לא מרמזים על בעיה בהריון או על אי־תקינותו. כאבים אלו נובעים כנראה מהמתיחה של הרחם ושל הרצועות המחברות את הרחם לאגן. אם הכאבים האלו משמעותיים, מטרידים ומפריעים לתפקוד, או אם הם מלווים בתופעות נוספות כמו דימום וגינלי, מומלץ לפנות לבדיקה.

2. הפלה מאיימת - מלווה לרוב בכאבי בטן אמצעית המרגישים כמו  התכווצויות קלות שלרוב מלוות בדימום מהנרתיק. ייתכנו גם כאבים בבטן התחתונה. 

3. הריון חוץ־רחמי - כאב בטן הוא תלונה שכיחה בהריון מסוג זה. במרבית המקרים מדובר בהריון חצוצרתי שיכול לגרום לכאבים הבטן התחתונה, הבטן השמאלית או הבטן הימנית. לעיתים יורגשו גם כאבים חזקים ומפושטים, בייחוד אם ההריון פורץ מהחצוצרה וגורם לדימום בתוך חלל הבטן. ייתכן גם דימום מהנרתיק.

רוצה לדעת עוד? דימום בתחילת הריון - המדריך המלא

​האפליקציה שאת חייבת איתך בהריון

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון 40 שבועות 

בחצי השני של ההריון
1. תחושה של התכווצויות של הרחם היא תופעה שכיחה בחצי השני של ההריון. אם מדובר בתחושה של התקשויות לא סדירות, לא כואבות ולא תכופות, מדובר קרוב לוודאי בהתכווצויות "ברקסטון היקס" (צירים מדומים) שהן תופעה נורמלית בהריון. אם ההתכווצויות האלו כואבות לעיתים תכופות ומפריעות לתפקוד, יש לפנות לבדיקה כדי לשלול צירים מוקדמים, במיוחד אם את לפני השבוע ה־34 להריון.

2. היפרדות שליה - כאב בטן על רקע היפרדות שליה מלווה לרוב בדימום נרתיקי.

3. קרע של הרחם - מתרחש במרבית המקרים בנשים לאחר ניתוח קיסרי או בנשים שעברו פרוצדורות ניתוחיות אחרות ברחם כמו הוצאת שרירנים. נשים אלו נמצאות בסיכון מוגבר לקרע של הרחם בזמן צירים, אולם הקרע יכול להתרחש גם ללא צירים מורגשים.

3. רעלת הריון קשה (פרה־אקלמפסיה) - תופעה שעלולה להיות מלווה גם בכאבי בטן. הכאבים האופייניים הם בחלק המרכזי העליון של הבטן או בבטן הימנית העליונה.

4. זיהום תוך־רחמי - הכאב מרוכז בדרך־כלל בבטן תחתונה והמקור שלו ברחם. זיהום תוך־רחמי מחייב ברוב המקרים יילוד מהיר. הוא מתרחש לרוב בנשים עם ירידת מים מוקדמת.

סיבות גינקולוגיות לכאבי בטן שלא קשורות באופן ישיר להריון

1. תסביב שחלתי - גורם חשוב לכאבי בטן תחתונה. לעיתים האבחנה בהריון קשה בגלל קושי בהדמיה של השחלות, אבל כאשר קיים חשד גבוה לתסביב שחלתי יש צורך בהתערבות ניתוחית דחופה כדי למנוע נזק תמידי לשחלה.

2. תסביב חצוצרתי - יכול גם לגרום לכאבי בטן חזקים, בצד שמאל או בצד ימין, והאבחנה קשה ולרוב מבוצעת באיחור.

3. פקיעת ציסטה שחלתית או דימום תוך־בטני.

סיבות אחרות לכאבי בטן שאינן קשורות באופן ישיר להריון

1. כאבי בטן שמקורם דרכי השתן על רקע של זיהום או על רקע של אבנים בדרכי השתן. דלקות בדרכי השתן שכיחות יותר בהריון.

2. כאב בטן הקשור למחלת מעיים חריפה כמו גסטרואנטריטיס או דלקות מעיים כרוניות. לכאב יכולים להתלוות שלשולים, בחילות ו/או הקאות.

3. דלקת תוספתן חריפה - תאופיין לרוב בכאבים בבטן הימנית התחתונה בליווי סימני זיהום. האבחנה בהריון לעיתים קשה בשל קושי גדול יותר בביצוע הדמיה, ובהסטה של התוספתן ממיקומו הרגיל על־ידי הרחם הגדל.

4. כאבים הקשורים לדרכי המרה או לכיס המרה, כמו זיהום או אבנים בדרכי המרה. כאבים אלו מופיעים לרוב בבטן הימנית העליונה.

5. כיב פפטי (אולקוס) - לרוב מאופיין בכאבי בטן עליונה.

6. דלקת לבלב חריפה (פנקראטיטיס) – תופעה נדירה יחסית בהריון, שעלולה להיות מלווה בכאב המקרין לגב.

7. דלקת כבד.

8. חסימת מעיים.

9. דימום ספונטני מהטחול או מהכבד - נדיר מאוד בהריון.

​בדיקות הריון: המדריך המלא

מה בודקים, מתי, איפה, כמה זה עולה ואיך מפענחים את התוצאות - הכל בכתבה אחת
בדיקות הריון: המדריך המלא

האם יש סימנים מלווים אחרים חשובים שאליהם צריך לשים לב?

הקביעה של הגורם לכאבי הבטן תיעשה לפי המיקום של הכאב, אופיו, עוצמתו, תדירותו ובהתאם לגיל ההריון. כאשר בוחנים את הגורם לכאב יש חשיבות לסימנים מלווים, כמו חום, בחילות, הקאות, או שלשולים. בנוסף, בודקים, בין היתר, האם יש דימום נרתיקי, האם את חשה בתנועות העובר, האם יש עלייה בלחץ הדם, והאם יש שינויים בבדיקות מעבדה. הריון מסבך את האבחנה של כאבי הבטן, גם בשל השינויים הפיזיולוגיים המלווים את ההריון, וגם בגלל המוגבלות של הבדיקה הגופנית ושל אמצעי ההדמיה בהריון.

מתי ללכת להיבדק אצל רופא?

קשה לתת כלל אצבע מתי להישאר בבית ומתי לפנות לבדיקה, בגלל שכאמור הכאבים יכולים לנבוע מסיבות רבות - חלקן לא משמעותיות ולא מצריכות טיפול מיוחד, וחלקן דורשות טיפול מיידי. אבל אם יש לך ספק, ובטח אם כאבי הבטן משמעותיים ומטרידים ומפריעים לך לתפקוד השוטף - מומלץ לפנות לבדיקה.

האם מותר לעבור ניתוח בטני בהרדמה כללית בהריון?

אם יוחלט כי יש צורך בהתערבות ניתוחית לטיפול בגורם לכאבי הבטן, אין עם כך בעיה בהריון. בהריון ניתן לבצע הרדמה כללית וניתן גם לבצע ניתוח בגישה לפרוסקופית (בעזרת החדרת מכשירים זעירים וללא צורך בפתיחת הבטן). צריך לזכור כי עצם ההתעסקות בחלל הבטן כאשר קיים שם רחם הריוני עלולה להעלות את הסיכון להפלה או ללידה מוקדמת, אבל הדבר לא שכיח.

פרופ' אדי ויסבוך הוא רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ואחראי היחידה להריון בסיכון גבוה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל