חיפוש

dsdsdsd
בני זוג מחזיקים ידיים

לא במקום: הריון חוץ־רחמי

הריון מחוץ לרחם הוא מצב שבו הביצית המופרית השתרשה והתפתחה מחוץ לרחם, והוא מסוכן לאם ולעובר. מי בקבוצת הסיכון, איך מזהים הריון שכזה, ומה עושים?

בקיצור

01

הריון מחוץ לרחם הוא מצב שבו הביצית המופרית השתרשה והתפתחה מחוץ לרחם. הוא כרוך בסכנות מהותיות לאם ולעובר.

02

בין גורמי הסיכון: נזק לחצוצרה, טיפולי פריון, עישון, תחילת קיום יחסי מין בגיל צעיר, אמצעי מניעה מסוימים, גיל מבוגר.

03

בין גורמי הסיכון: נזק לחצוצרה, טיפולי פריון, עישון, תחילת קיום יחסי מין בגיל צעיר, אמצעי מניעה מסוימים, גיל מבוגר.

הריון מחוץ לרחם או הריון אקטופי הוא מצב שבו הביצית המופרית השתרשה והתפתחה מחוץ לחלל הרחם. זהו מצב מסוכן אם הוא לא מאובחן בזמן.

שכיחות ההריונות החוץ־רחמיים נמצאת בעלייה מתמדת, בעיקר בשל העלייה בגורמי סיכון והעלייה בשיעור טיפולי הפוריות. כיום היא עומדת על אחד ל־100-40 הריונות (סביב 2%, תלוי במחקר ובאוכלוסייה הנבדקת).

ברוב המוחלט של המקרים (כ־98%), ההריון החוץ־רחמי מתרחש בחצוצרה, לרוב בחלק הרחב (האמפולרי) שלה. עם זאת, הריונות מחוץ לרחם מתפתחים בכל מקום אפשרי כמעט, ביניהם: בשחלות, בצוואר הרחם, בחלל הבטן, ובצלקת ניתוחית קודמת ברחם.

מי נמצאת בסיכון?

גורם הסיכון המשמעותי ביותר הוא נזק כלשהו לחצוצרה, המביא לכך שהעובר משתרש בה ולא עובר לרחם. הסיבות האפשריות לנזק חצוצרתי: ניתוחים קודמים בחצוצרות והיסטוריה של זיהומים באגן על רקע מחלות מין או דלקת באגן. בהתאם לכך, ריבוי בני זוג הוא גם גורם סיכון.

עוד גורמי סיכון:

• הריון חוץ־רחמי בעבר.

• ניתוחים באגן.

• חסימת חצוצרות.

טיפולי פריון.

עישון.

• תחילת קיום יחסי מין בגיל צעיר.

• אמצעי מניעה מסוימים על בסיס פרוגסטרון.

• גיל מבוגר.

• ניתוחים בטניים שהסתבכו (כמו אפנדיציטיס).

התקן תוך רחמי - אם יש כבר הריון למרות ההתקן, הסיכוי שהוא יהיה חוץ רחמי גבוה יחסית.

מהם התסמינים של הריון חוץ־רחמי?

בשלב מוקדם הריון חוץ־רחמי לא מלוּוה לרוב בתופעות לוואי. הוא יכול להתגלות באופן אקראי על ידי תבחין הריון חיובי שלא מלווה בממצא הריוני ברור בחלל הרחם. עם התקדמות ההריון גוברת שכיחות התלונות על כאב בטני (חד־צדדי או מפושט), על דימום וגינלי, על בחילה, על סחרחורת, ועל תחושת עילפון.

במקרים מסובכים, כאשר יש דימום לחלל הבטן והאגן, יופיעו לחץ על פי הטבעת, כאב בכתפיים (סימן אשר יכול להעיד על הצטברות של דם בחלל הבטן אשר מגרה את עצבוב הסרעפת) והלם תת־נפחי (דמם שגורם לירידת לחץ דם ועליית דופק הלב, עד מצב של אובדן הכרה).

מה יראו הבדיקות במצב של הריון מחוץ לרחם?

בדיקת BHCG (בטא) מכפילה את עצמה בהריון תקין כל 72-48 שעות. בהריון חוץ־רחמי יכולה להיות עלייה לא מספקת של הבטא. נוסף על כך, בבדיקות דם ייתכנו סימנים של דימום, כמו ערכי המוגלובין והמטוקריט נמוכים. אולם הבדיקה החשובה ביותר לאבחון היא האולטרסאונד.

אם ההריון הוא מחוץ לרחם, לא נוכל לאתר בבדיקה את שק ההריון ברחם. במצב שבו רמות הבטא גבוהות מ־2,500-2,000 ולא ניתן לראות שק הריון באולטרסאונד, יש חשד משמעותי להריון חוץ־רחמי.

בדיקות אחרות שיכולות לעזור באבחון הן גרידה אבחנתית ורמת הפרוגסטרון. רמות פרוגסטרון הנמוכות מחמש יכולות להעיד על הריון שאינו בר חיות או הריון חוץ־רחמי. לעיתים אף נעזרים בלפרוסקופיה כדי לאבחן ולטפל בהריון חוץ־רחמי.

ניתוח לפרוסקופי הוא ניתוח זעיר־פולשני המבוסס על חדירה לבטן המטופל באמצעות מספר חתכים קטנים, בדרך־כלל שלושה - אחד באזור הטבור ועוד שניים בצידי הבטן התחתונה - של עד 1 סנטימטר. הפעולה הניתוחית מתבצעת באמצעות מצלמה המשדרת את שדה הניתוח למסך וזרועות ניתוחיות קטנות הנשלטות על־ידי המנתח מבחוץ.

איך מטפלים בהריון חוץ־רחמי?

באופן עקרוני הריון מחוץ לרחם אינו יכול להתפתח לעובר בריא. אומנם יש מעט מאוד תיאורי מקרה חריגים ונדירים של הריון חוץ־רחמי בטני, אך הם מועטים וכרוכים בסכנות מהותיות לאם ולעובר. יש לטפל במצב בהקדם כדי למנוע קרע חצוצרה ודמם ניכר שעלול לסכן חיים.

אם לא אובחן ההריון החוץ־רחמי, והאישה מגיעה במצב של הלם תת־נפחי, היא תקבל טיפול חירום שכולל מתן מנות דם וניתוח דחוף לעצירת הדימום ולהוצאת ההריון. מצבים כאלה מסתיימים על פי רוב בכריתת חצוצרה. כיום, מרבית הניתוחים בשל הריון חוץ רחמי מתבצעים בשיטה לפרוסקופית.

כאשר ההריון מתגלה מוקדם, עדיין לא מזוהה עובר עם דופק מחוץ לרחם, והאישה יציבה (כלומר ללא דימום לחלל הבטן), ניתן לעיתים לטפל במצב במטוטרקסט. זוהי תרופה המעכבת ייצור DNA וחלוקת תא ומביאה לסיום ההריון, והשימוש בה נחשב בטוח יחסית. לעיתים, למרות טיפול במטוטקרסט, יהיה צורך בסופו של דבר בניתוח לפרוסקופי לכריתה של החצוצרה.

בחלק מהמקרים, הריונות מחוץ לרחם מתמוססים מעצמם ומתרחשת הפלה ספונטנית. במקרה כזה יש לעקוב אחרי הירידה של רמת הורמון ההריון BHCG ואין צורך בטיפול.

במקרים הנדירים שבהם ההריון החוץ־רחמי אינו בחצוצרה, ייתכן שהטיפול יהיה מסובך יותר וכרוך בסיכונים משמעותיים יותר, כמו בהריון בצוואר הרחם, הריון בצלקת ניתוחית קודמת ברחם, או בהריון בטני.

האם יש השפעה על ההריונות הבאים?

להריון מחוץ לרחם בפני עצמו אין השלכות על הריונות תוך־רחמיים עתידיים. רוב הנשים יחוו הריון ולידה תקינים לאחר הריון־חוץ רחמי גם אם נכרתה חצוצרה אחת, במידה שקיימת חצוצרה שניה תקינה.

הסיכויים להריון תקין בהריון הבא דומים בין אם ההריון החוץ רחמי טופל בגישה שמרנית, תרופתית (מטוטרקסט) או ניתוחית (לפרוסקופיה).

עם זאת, לאישה עם הריון מחוץ לרחם יש סיכון של כ־10% להריון מחוץ לרחם גם בהריונות עתידיים, וכמו כן קיים סיכוי גבוה יותר שהיא תצטרך לעבור טיפולי פריון בכדי להרות.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקות נשים ב' ויולדות ד׳, וסגן מנהל המרכז הרפואי־אוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש