חיפוש

dsdsdsd
בדיקות הריון: המדריך המלא

בדיקות הריון: המדריך המלא

החל מהתקופה שלפני ההריון ועד אחרי השבוע ה־40: ריכזנו בעבורך את כל בדיקות ההריון: מתי עושים, איך עושים ואיך מפענחים את התוצאות. שמרי את המדריך הזה ברשימת המועדפים

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

כללית מציגה: כל הבדיקות בהריון

​​​​​​​​​​​​לפני ההריון

כל הבדיקות והחיסונים שצריך לעשות עוד לפני שנכנסים להריון:

חיסון נגד אדמת

מה בודקים?
מחסנים נגד אדמת נשים שלא חוסנו פעמיים בילדותן. על פי הנחיות משרד הבריאות, אישה מוגדרת מחוסנת אם יש בידיה תיעוד על קבלת שתי מנות חיסון נגד אדמת אחרי גיל שנה וברווח של ארבעה שבועות ויותר זו מזו או אם תוצאות בדיקת הנוגדנים שעשתה הן מעל 31 IU.

איפה עושים?
בטיפת חלב.

כמה זה עולה?
ללא תשלום.

אם אני לא מחוסנת?

החיסון אסור בזמן הריון כי הוא מבוסס על נגיף חי מוחלש שעלול לפגוע בעובר. מומלץ להתחסן אחרי הלידה בטיפת חלב. החיסון ניתן ללא תשלום. לפי המלצת משרד הבריאות, לאחר החיסון לא צריך להימנע מכניסה להריון במשך זמן מה.

אין המלצה מיוחדת למעקב אחר אישה הרה שלא מחוסנת. אם יש חשד שהיא נחשפה לנגיף האדמת במהלך ההריון, היא תידרש לעבור בדיקות דם נוספות לבירור רמות הנוגדנים. מאלה ניתן להסיק אם היא נדבקה באדמת במהלך ההריון.

לאור החיסון הגורף הניתן לאוכלסיה מזה שנים, אירוע של הדבקה באדמת במהלך הריון נחשב לנדיר מאוד כיום.

ככלל, אם האמא נדבקה באדמת בחודשיים הראשונים להריון, יש סיכון של 95% (!) שהעובר יסבול, בין היתר, מפגיעות קשות בתפקודי הלב, המוח, הכבד, הראייה והשמיעה. אם היא נדבקה בחודש השלישי, הסיכון יורד ל־80% (ומהחודש הרביעי הסיכון יורד בצורה חדה). הבעיה: רבות מפגיעות האדמת בעובר אינן ניתנות לגילוי בבדיקות הדמיה או בבדיקת מי שפיר, ולכן על אישה הרה שנדבקה באדמת בשליש הראשון להריון לשקול הפלה. 

אזור ההריון האישי שלך בכללית און־ליין

קלסרים? זה פאסה. כל המידע על ההריון שלך בלחיצת כפתור, כולל: תוצאות הבדיקות שעשית בהריון והאבחנות שרשם לך הרופא. רוצה לדעת עוד?  

בדיקות גנטיות לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות

מה בודקים?
מחלות ומומים גנטיים. את בדיקות הסקר לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות מומלץ לעשות לפני ההריון, אך אם לא עשיתם כן חשוב שתעשו את הבדיקות מוקדם ככל הניתן במהלך ההריון.

מומלץ לפנות לאחות מידע גנטי, שתפיק דו"ח עם הבדיקות שעליכם לעשות לפי המוצא שלכם. 

אם כבר עשית בעבר בדיקות גנטיות (למעט CF, או אם ביצעת בדיקת X שביר לפני שנת 2011), אין צורך שתחזרי עליהן שוב. עם זאת, מספר המחלות הגנטיות הניתנות לזיהוי גדל מדי שנה, וכדאי לבדוק האם נוספו בדיקות שמומלץ לעשות מאז נבדקת לאחרונה.

לחצי כאן למדריך מקיף שיכין אותך בצורה מושלמת לבדיקה.

איפה?
במרכזים לבריאות האישה ובמכונים גנטיים. לחצי כאן לזימון תור לאחות מידע גנטי.

כמה זה עולה?
בדיקות הסקירה הגנטיות לנשאות למרבית המחלות המומלצות רפואית (שכיחות הנשאות גבוהה מ-1:60 ו/או שכיחות המחלה גבוהה מ-1:15,000) נמצאות בסל הבריאות ללא תשלום באוכלוסייה בסיכון.

שאר הבדיקות אינן כלולות בסל, אך לקוחות כללית מושלם זכאיות לבדיקות גנטיות שאינן מכוסות בסל הבסיסי, בתשלום סמלי של 80 שקלים לבדיקה, במכוני ההסדר. ניתן לממש את השירות באופן מיידי וללא תקופת אכשרה. למידע על הבדיקות הניתנות בהנחה ולרשימת מכוני ההסדר באתר כללית מושלם לחצו כאן. 

נוסף על כך משתתפת כללית מושלם בבדיקות נוספות לאוכלוסיות ייחודיות.

במהלך ההריון

כל הבדיקות והחיסונים שצריך לעשות בזמן ההריון:

מעקב אחות

מה בודקים?
לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

מתי?
אחת לחודש עד השבוע ה־36; אחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40.

איפה?
אצל האחות במרכזי בריאות האישה של כללית או בטיפות חלב. אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון לחצי כאן.

כמה זה עולה?
ללא תשלום.

אולטרסאונד שליש ראשון - "דופק"

מה בודקים?
באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון. האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

לחצי כאן לתשובות לשאלות המנהליות הנפוצות לקראת הבדיקה.

מתי?
שבוע 12-6.

איפה?
במרכז בריאות האישה או במרפאה.

כמה זה עולה?
ללא תשלום (אגרה רבעונית בסך כ־35 שקלים נגבית על הביקור הראשון במכון אולטרסאונד כלשהו). 

צפי בסרטון הכנה לבדיקת אולטרסאונד

איך מפענחים את התוצאות?
גיל ההריון לפי אולטרסאונד נקבע לפי אורך העובר מראש ועד עכוז (CRL). לעיתים תיתכן סטייה בין גיל ההריון לפי אולטרסאונד לגיל ההריון לפי היום הראשון של הווסת האחרון לגיל ההריון (בייחוד כאשר מחזורי הווסת לא סדירים). לכן, במידה שהסטייה בשבועות 10-7 להריון תהיה של חמישה ימים ומעלה, ייחשב הרופא מחדש את גיל ההריון ו"יתקן" את מועד הווסת האחרונה לפי גיל ההריון על־פי האולטרסאונד.

בהריון מרובה עוברים כוללת התשובה ציון של מספר שקי ההריון ושל מיקומם. כמו כן יש התייחסות ל־chorionicity (האם מדובר בשליה אחת או שתיים) ול־amnionicity (האם העוברים מצויים באותו השק או שיש קרום המפריד ביניהם).

בדיקות דם ושתן

מה בודקים?
ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת). לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי.

לחצי כאן למדריך מקיף שיכין אותך בצורה מושלמת לבדיקה.

מתי?
שבוע 12-6.

איפה?
במרכז לבריאות האישה או במרפאה.

כמה זה עולה?
ללא תשלום.​

איך מקבלים את התוצאות?
אפשר לצפות בהן ב"תוצאות בדיקות מעבדה און־ליין". לספירת דם בהריון יש ערכי נורמה שונים מאשר לספירת דם של נשים שאינן בהריון. לחצי כאן למדריך המלא.

סיסי שליה (CVS)

מה בודקים?
בודקים מומים כרומוזומליים בעובר, כמו תסמונת דאון. לוקחים דגימה קטנה מהשליה באמצעות מחט בגישה וגינלית או בגישה בטנית. הכוונת המחט נעשית באמצעות אולטרסאונד. 

במעבדה מגדלים את התאים ובודקים את הכרומוזומים של העובר. המטרה היא לבדוק את תקינותם הן מבחינת המבנה והן מבחינת המספר שלהם.

חשוב להבין כי בדיקות הסקר (כמו שקיפות עורפית ותבחין משולש) אינן בדיקות אבחנתיות (כלומר, אינן נותנות תשובה של "כן" או "לא"), אלא בדיקות המצביעות על רמת הסיכון. לכן הן אינן תחליף לבדיקת סיסי שליה או לבדיקת מי שפיר, שהן הבדיקות היחידות כיום היכולות לתת אבחנה חד־משמעית בנוגע לתסמונת דאון ולפגמים גנטיים נוספים.

היתרון של בדיקת סיסי השליה: הבדיקה נערכת מוקדם יותר מאשר בדיקת מי השפיר, ולכן אם מגלים מומים, ניתן לפעול בהקדם. החיסרון: הסיכון להפלה הוא 1%. הסיכון להפלה בבדיקת מי שפיר הוא חצי מזה: 0.5%.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על הבדיקה.

מתי?
שבוע 13-10.

איפה?
בבתי חולים ובמכונים פרטיים.

כמה זה עולה?
הבדיקה כלולה בסל הבריאות ונעשית ללא עלות לנשים שעברו את גיל 35 בזמן הכניסה להריון או לפי המלצת גנטיקאי. לקוחות כללית מושלם מתחת לגיל 35 זכאיות להשתתפות בעלות הבדיקה הזאת או בעלות של בדיקת מי שפיר (אחת מן השתיים) במכונים שבהסדר עם כללית מושלם הסדר או באופן פרטי. למידע נרחב לחצי כאן.

איך מפענחים את התוצאות?
בכל תא בגופנו (פרט לתאי המין - ביציות או תאי זרע) ישנם 23 זוגות כרומוזומים - ובסך הכל 46 כרומוזומים הנושאים את כל המטען הגנטי שלנו. זוג אחד של כרומוזומים, כרומוזומי המין, מחלק את המין האנושי לשניים: נקבות וזכרים. לנקבות יש זוג כרומוזומי מין מסוג X, לזכרים ישנו כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד.

לשינוי כמותי או מבני בכרומוזומים יש לרוב השלכות רפואיות משמעותיות. אחד השינויים השכיחים, הקשור לבעיות רפואיות חמורות, הוא תסמונת דאון. בתסמונת הזאת ישנה תוספת של כרומוזום מספר 21 - מצב המכונה בשפה המקצועית טריזומיה 21. במצב כזה מספר הכרומוזומים בכל תא עולה מ־46 ל־47.

הכנה לבדיקת סיסי שליה

שקיפות עורפית

מה בודקים?
זוהי בדיקת אולטרסאונד שבה מודדים את עובי הנוזל שמצטבר בעורף העובר. הבדיקה מבוססת על תצפיות מדעיות שמהן התברר כי אצל עוברים הסובלים מתסמונת דאון וממומים אחרים קיימת ​בצקת והצטברות נוזלים עודפים בעורף העובר. בדיקת האולטרסאונד הזאת יכולה לגלות 70% מהעוברים הלוקים בתסמונת דאון.

נוסף על כך ניתן לעשות בדיקת סקר ביוכימי של דם האם לגילוי שני חלבונים המופרשים מהשליה ומהעובר: PAPP-A ו־BhCG חופשי. תוצאה חריגה אופיינית למקרים של תסמונת דאון.​​​​​ 

​באמצעות שקלול של שתי הבדיקות - שקיפות עורפית וסקר ביוכימי של דם האם - ניתן להגיע לדיוק של כ־85%.​

אם רוצים להעלות עוד יותר את היכולת לזהות עוברים פגועים, ניתן לעשות בין השבוע ה־16 לשבוע ה־20 (עדיף בשבוע 18-16)​ ​תבחין מרובע (ראו בהמשך). התוצאה המשוקללת של כל הבדיקות האלה מאפשרת לזהות יותר מ־90% מהעוברים הלוקים בתסמונת דאון.

לחצי כאן למדריך רפואי מקיף על הבדיקה ועל משמעות התוצאות.

לחצי כאן לכל ההנחיות והמידע החשוב לקראת הבדיקה.

מתי?
בין השבוע ה־11 לש​​​בוע 13 ו־6 ימים להריון.

צריכה תור לבדיקת שקיפות עורפית? הזמיני באתר​

כבר לא צריך להתקשר כדי לקבוע תור לבדיקת שקיפות עורפית

זה פשוט מאוד!

1. היכנסי לכללית און־ליין.
2. בחרי בזימון תורים לרופאים יועצים.
3. בשדה תחום ייעוץ בחרי ב"שקיפות עורפית".
4. בחרי מועד וקבעי תור.

שימי לב: צריך לקבל הפניה לבדיקה לפני שקובעים את התור, אחרת לא ניתן לקבוע תור.

איפה?
​​​​​​במרפאות של כללית ובמרכזים לבריאות האישה. ניתן לפנות גם לרופאי​ הסדר של הביטוח המושלם, ובמקרים מיוחדים, שיאושרו בעת הצורך, מפנים את האישה לעשות את הבדיקה בבית חולים או אצל רופא שלא נמצא בהסדר.

כמה זה עולה?
הבדיקה כלולה בסל הבריאות וכרוכה בהשתתפות עצמית (העלות היא לבדיקה בשליש הראשון להריון עם עובר אחד).

איך מפענחים את התוצאות?
ללא קשר לסיכון המתקבל משקלול השקיפות ובדיקת הדם, כאשר עובי השקיפות העורפית הוא 3 מילימיטר ומעלה או כאשר PAPP-A נמוך מ-015 MOM, יש יש לפנות לייעוץ גנטי ולשקול את האפשרות לעשות בדיקת אבחון, כלומר סיסי שליה או דיקור מי שפיר.

 כאמור, אם עושים גם את בדיקות הדם, מקבלים סיכון משוקלל. ​​תוצאה חריגה אינה בהכרח עדות לכך שהעובר פגוע. כפי שכבר צוין, בעקבות תוצאה חריגה יומלץ לנבדקת לפנות לייעוץ גנטי ולשקול את האפשרות לעשות בדיקת אבחון (סיסי שליה או דיקור מי שפיר).

 

הכנה לבדיקת שקיפות עורפית

​סקירת מערכות מוקדמת

מה בודקים?
כשמה כן היא: בסקירה הזאת בודקים את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן. בסקירת המערכות המאוחרת ( בין השבועות 24-19 נבדקים איברים שלא ניתן היה לצפות בהם בבדיקה המוקדמת).

למדריך נרחב על סקירת מערכות מוקדמת.

מתי?
שבוע 16-14.

איפה?
בבתי חולים (באופן פרטי) או במכונים פרטיים שבהסדר עם מושלם. זימון התורים מתבצע ישירות מול המקום שבו את בוחרת להיבדק ולא דרך 2700*.

כמה זה עולה?
הבדיקה אינה כלולה בסל הבריאות.

למבוטחות המושלם שני מסלולים אפשריים:

1. מסלול הסדר - לקוחות כללית מושלם זכאיות לסקירה אחת (מוקדמת או מאוחרת) בהשתתפות עצמית נמוכה באופן פרטי או במכונים שבהסדר עם כללית מושלם. העלות ללקוחות מושלם זהב: כ-114 שקל. ללקוחות פלטינום: כ-57 שקל. לחצי כאן לצפייה ברשימת הספקים שבהסדר ובדרכים ליצירת קשר עימם.

2. מסלול החזר - בכל הריון את יכולה לבצע סקירת אחת (מוקדמת או מאוחרת) אצל רופא פרטי שלא נמצא בהסדר עם כללית.

ללקוחות מושלם זהב: החזר של עד 50% מההוצאה בפועל ולא יותר מ־613 שקלים; ללקוחות מושלם פלטינום: החזר במסגרת סל לנשים בהריון - עד 75% מההוצאה בפועל על הבדיקה ועד לסכום מצטבר של 8,000 שקלים (לכל ההריונות). למידע נרחב בנושא העלויות לחצי כאן למידע נרחב בנושא העלויות (כולל מה שעלייך לעשות על מנת לקבל את ההחזר המגיע לך ממושלם).

שימי לב: המחירים הם להריון עם עובר אחד. 

איך מפענחים את התוצאות?
ראו פירוט בהמשך בסקירת מערכות מאוחרת.

הכנה לבדיקת סקירת מערכות

חלבון עוברי

מה בודקים?
בחלבון עוברי (תבחין משולש) בודקים שלושה חלבונים בדם האם ומשקללים את התוצאה עם גיל העובר, עם גיל האם ועם משקלה וכן עם נתונים אחרים. הבדיקה מאתרת יותר מ־65% מהעוברים המצויים בסיכון לתסמונת דאון ועוזרת גם לאבחן מומים אחרים, במיוחד מומים במערכת העצבים המרכזית של העובר. ניתן לצרף בדיקה של הורמון נוסף (תבחין מרובע) - מה שמאפשר לגלות 75%-70% מהעוברים הלוקים בתסמונת דאון.

לחצי כאן למידע נרחב על הבדיקה ומשמעות התוצאות.

לחצי כאן לכל ההנחיות והמידע החשוב לקראת הבדיקה.

מתי?
שבוע 16 עד שבוע 20 ו־6 ימים (מומלץ בין 16 ל-18).

איפה?
במרפאות של כללית או במרכזים לבריאות האישה (קיימים הבדלים בין מחוז למחוז). מי שמעוניינת לעשות גם את בדיקת האינהיבין A (תבחין מרובע) צריכה לפנות למכונים פרטיים.

כמה זה עולה?
התבחין המשולש ניתן בהשתתפות עצמית. הבדיקה הנוספת לתבחין המרובע נעשית באופן פרטי וכרוכה בתשלום.

​את כבר לא צריכה לחכות לתוצאות בדואר!

את יכולה לצפות בתוצאות בדיקת חלבון עוברי גם בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין

איך מפענחים את התוצאות?
בתבחין המשולש נכללים 3 סמנים: חלבון עוברי, הורמון שלייתי HCG ואסטריול 3E. בבדיקה המרובעת נוסף עוד סמן - אינהיבין A.

חלבון עוברי (אלפא־פטו־פרוטאין AFP): עד ערך של 1.99 MOM אין צורך בהמשך בירור. כשהערך הוא 2 MOM ויותר, מומלץ המשך בירור. הבירור יכול לכלול אולטרסאונד, ייעוץ גנטי ולעיתים אף נשקלת האפשרות להמליץ על בדיקת מי שפיר. ההמלצה הסופית מתבססת על כמה נתונים רפואיים, ובכללם רמת ה־AFP שנמדדה, נוכחות או היעדר של ממצאים חריגים אחרים בבדיקות, מספר העוברים וכו'.

Human Chorionic Gonadotropin HCG - הטווח התקין הוא 3-0.15 MOM. במצבים חריגים ניתנות המלצות ספציפיות.

אסטריול E3 - מערך של 0.15 MOM ומטה מומלץ להפנות לייעוץ גנטי.

אינהיבין A - לא הוגדרו גבולות (הערך משמש לשקלול בתבחין המרובע).

התוצאות נרשמות לפי שני מדדים נוספים:
סיכון על פי גיל - הסיכון לתסמונת דאון על פי הגיל הכרונולוגי של האם.

סיכון משוקלל לפי הגיל ולפי הבדיקות - התוצאה מתקבלת על פי נוסחה שמביאה בחשבון את תוצאות התבחין המשולש, את גיל האם, את שבוע ההריון המדויק שבו נעשתה הבדיקה ואת משקל האם. החל מסיכון של 1:380 מומלץ לפנות לייעוץ גנטי ולשקול את האפשרות לעשות בדיקת מי שפיר.

חשוב לדעת: המידע לעיל נוגע להריון של עובר יחיד. בהריונות מרובי עוברים ההנחיות שונות.

בדיקת מי שפיר

מה בודקים?
מומים כרומוזומליים בעובר כמו תסמונת דאון. במעבדה מגדלים את התאים ובודקים את הכרומוזומים של העובר כדי לבדוק את תקינותם מבחינת המבנה ומבחינת המספר שלהם.

חשוב להבין כי בדיקות הסקר (שקיפות עורפית, תבחין משולש) אינן בדיקה אבחון (כלומר, אינן נותנות תשובה של "כן" או "לא"), אלא בדיקות המעריכות את רמת הסיכון לתסמונת דאון ולמומים כרומוזומליים אחרים. לכן הבדיקות האלה אינן תחליף לבדיקת סיסי שליה או לבדיקת מי שפיר, שהן הבדיקות היחידות כיום היכולות לתת אבחנה חד־משמעית בנוגע לקיומה של תסמונת דאון.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על הבדיקה ועל משמעות התוצאות.

מתי?
שבוע 20-16

איפה?
בבתי חולים שבהסדר.

כמה זה עולה?
בדיקת מי שפיר כלולה בסל הבריאות ונעשית ללא עלות לנשים מעל גיל 35 בזמן הכניסה להריון או לבעלות סיכון גבוה על פי תוצאות התבחין המשולש. לקוחות כללית מושלם מתחת לגיל 35 זכאיות להשתתפות בעלוּת הבדיקה הזאת או להשתתפות בעלוּת הבדיקה של סיסי השליה בבתי החולים שבהסדר או באופן פרטי. לחצי כאן לכל המידע על ההנחות שמגיעות לך והיכן ניתן להיבדק.

איך מפענחים את התוצאות?
בכל תא בגופנו (חוץ מאשר בתאי המין - הביציות או תאי זרע) ישנם 23 זוגות כרומוזומים - ובסך הכול 46 כרומוזומים. זוג אחד של כרומוזומים, כרומוזומי המין, מחלק את המין האנושי לשניים: נקבות וזכרים. לנקבות יש זוג כרומוזומי מין מסוג X, לזכרים ישנו כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד. לכן מפת הכרומוזומים התקינה של אדם היא 46 כרומוזומים ובהם זוג אחד של כרומוזומי מין: XX או XY.

לשינוי כמותי או מבני של כרומוזומים יש לרוב השלכות רפואיות משמעותיות. אחד השינויים השכיחים, הגורם לבעיות רפואיות חמורות, הוא תסמונת דאון. בתסמונת הזאת ישנה תוספת של כרומוזום מספר 21, מצב המכונה בשפה המקצועית טריזומיה 21. במצב הזה מספר הכרומוזומים בכל תא עולה מ־46 ל־47.

הסיכון להפלה בעקבות הבדיקה הוא כ־1:200 ל-1:400.

הכנה לבדיקת מי שפיר

סקירת מערכות מאוחרת

מה בודקים?
בודקים באמצעות אולטרסאונד את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן. הבדיקה חשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, שכן יש מערכות שמתפתחות רק אחרי השבוע ה־15 להריון, ויש מומים שמתפתחים לאט ובאים לידי ביטוי רק מעבר לשבוע ה־20 להריון.

למדריך נרחב על סקירת מערכות מאוחרת.

מתי?
שבוע 24-19

איפה?
במרכזים לבריאות האישה ובמרפאות.

כמה זה עולה?
סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות ונעשית ללא עלות (אגרה רבעונית בסך כ־35 שקלים נגבית על הביקור הראשון במכון אולטרסאונד כלשהו). לקוחות כללית מושלם המעוניינות לערוך בדיקה מורחבת במכוני ההסדר או באופן פרטי זכאיות להשתתפות בעלות הבדיקה, אך רק פעם אחת - בסקירה המוקדמת או בסקירה המאוחרת.

לחצי כאן לכל המידע בנושא העלויות.

איך מפענחים את התוצאות?
בסקירת מערכות יש כמה ממצאים שכיחים:

מוקד אקוגני בלב העובר. מדובר באזור בלב העובר שבו צפיפות החומר גבוהה במיוחד, והוא נראה באולטרסאונד כנקודה לבנה בוהקת. שכיחותו בסקירה המאוחרת: 4%-3% מהעוברים הנורמליים.

באוכלוסייה הרגילה (שבסיכון נמוך) הממצא הזה אינו מצביע על עלייה בסיכון למום לב בעובר. לעומת זאת, באוכלוסייה בסיכון גבוה (קיומם של מומים נלווים או היסטוריה של תסמונות כרומוזומליות במשפחה) דוּוח שהממצא הזה מצביע על עלייה בסיכון לטריזומיה 21 ( תסמונת דאון) ולטריזומיה 13.

אם המוקד האקוגני בלב הוא הממצא היחיד בבדיקה, ואין גורמי סיכון נוספים, הוא נחשב לגורם סיכון נמוך שאינו מצדיק בדיקת מי שפיר. למרות זאת, מומלץ בעקבות גילוי ממצא כזה לפנות לייעוץ גנטי להערכת סיכון אינדיווידואלית. 

אגני כליה מורחבים. זהו ממצא שכיח המדוּוח ב־4%-1% מכלל ההריונות. הגבול העליון של הנורמה במדידת אגני הכליה הוא 4 מ"מ בשליש השני ו־7 מ"מ בשליש השלישי. הערכים האלה מסייעים לגלות עוברים שייתכן כי יזדקקו להתערבות ניתוחית לאחר הלידה לתיקון דרכי השתן - בין היתר בגלל רפלוקס (חזרה) של השתן משלפוחית השתן לשופכן (אורטר). 

כאשר מגלים הרחבה של אגני כליה יש לעשות סקירה מורחבת כדי לבדוק אם קיימים מומים נוספים בכליות או באיברים אחרים. הרחבה של אגני הכליה נחשבת לסמן מתון להפרעה כרומוזומלית, שבפני עצמה אינה סיבה לבדיקת מי שפיר. עם זאת, מומלץ לגשת לייעוץ גנטי פרטני בכל מקרה שבו מתברר כי אגני הכליה חורגים מעבר ל־4 מ"מ.

לאחר שמגלים אגני כליה מורחבים, יש להמשיך לעקוב אחריהם במהלך ההריון כדי לבדוק אם יש החמרה בהתרחבות שלהם או חסימה. הרחבה של אגני הכליה אינה סיבה להשראת לידה (זירוז), וחשיבות המעקב היא בעיקר לטיפול בתינוק לאחר הלידה.

ציסטה בחדרי המוח (Choroid plexus cyst). החדרים הלטראליים (הצידיים) במוח העובר מכילים מעין רשת צינוריות אשר לעיתים מתפתחת בהם ציסטה. הממצא זה שכיח ב־3.6%-0.3% מכלל ההריונות. הוא נצפה בדרך כלל בין השבוה ה־16 לשבוע ה־23 להריון (בסקירה המאוחרת).

אם מדובר בממצא, יחיד אין לציסטה משמעות רבה, אך יש צורך בסקירת מערכות מורחבת כדי לקבוע שאין מום נוסף. החשיבות לכך היא בשל הקשר הקיים בין ציסטה בכורואיד פלקסוס לבין טריזומיה 18. אם הציסטה בכורואיד פלקסוס היא ממצא בודד, היא גורם סיכון של 1:374 לטריזומיה 18. בנוכחות ממצא אנטומי נוסף הסיכון עולה פי 20.

העמסת סוכר, בדיקות דם ושתן

מה בודקים?
בדיקת דם להעמסת 50 גרם סוכר (לא בצום) נעשית לאיתור נשים בסיכון לסוכרת הריונית. נוסף על כך עליהן לעשות ספירת דם ובדיקות שתן. בעלות Rh שלילי צריכות לעשות גם בדיקת נוגדנים ל־Rh.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על העמסת סוכר.

לחצי כאן לכל ההנחיות החשובות והמידע שחשוב לדעת לפני הבדיקה.

מתי?
שבוע 28-24

איפה?
במרכזים לבריאות האישה או במרפאות.

כמה זה עולה?
ללא תשלום.

איך מפענחים תוצאות של העמסת 50 גרם סוכר?
כל ערך שהוא מעל 140 מ"ג נחשב ללא תקין ומחייב בדיקה נוספת - של העמסת 100 גרם גלוקוז. יש רופאים שרואים כבר בערך של 130 מ"ג ממצא שמעלה את החשד לקיומה של סוכרת הריונית, במיוחד אם קיימים גורמי סיכון נוספים כמו היסטוריה של סוכרת במשפחה או עובר שהוא גדול יחסית לגילו. יש להדגיש: מדובר בבדיקת סקר. בכל מקרה, גם אם תוצאת הבדיקה חיובית, והורו לך לעשות בדיקה נוספת - של העמסת 100 גרם גלוקוז - עדיין אין משמעות הדבר שאובחנה אצלך סוכרת הריונית.

מבחן ההעמסה של 100 גרם סוכר (OGTT) נעשה בצום. מודדים את ערך הסוכר בדם בזמן הצום וכן שעה, שעתיים ושלוש שעות אחרי שתיית הגלוקוז.

הרופא מאבחן שמדובר בסוכרת הריונית אם הערכים בשתיים מארבע הבדיקות שמפורטות למטה גבוהים יותר מהמצוין (כשיש רק ערך אחד גבוה, צריך לקיים מעקב צמוד או לפתוח בדיאטה בהתאם להנחיות הרופא, שכן לעיתים מתפתחת סוכרת הריונית רק בהמשך ההריון):

צום: 95 מ"ג

אחרי שעה: 180 מ"ג

אחרי שעתיים: 155 מ"ג

אחרי 3 שעות: 140 מ"ג

הערכת משקל

מה בודקים?
מדובר בבדיקת אולטרסאונד להערכת משקל העובר, קצב הגדילה שלו, המצג (ראש או עכוז) והמנח (אורכי, רוחבי או אלכסוני).

לחצי כאן למידע רפואי נרחב על הבדיקה.

לחצי כאן לכל ההנחיות והמידע שחשוב לדעת לפני הבדיקה.

מתי?
שבוע 34-30

איפה?
במרכז בריאות האישה, במרפאה, במכון אולטרסאונד.

כמה זה עולה?
ללא תשלום (אגרה רבעונית בסך 35 שקלים נגבית על הביקור הראשון במכון אולטרסאונד כלשהו). 

תרבית ל־GBS

מה בודקים?
בנשים עם גורמי סיכון (כמו לידות מוקדמות בעבר או תרבית חיובית ל־GBS בהריון קודם) מבצעים בדיקה לנשאות לחיידק ה־GBS על־ידי לקיחת תרבית מהנרתיק והרקטום. אם התרבית חיובית יש ליידע את חדר הלידה ומקבלים אנטיביוטיקה מניעתית בזמן לידה פעילה.

לחצי כאן למדריך רפואי נרחב על בדיקת GBS.

מתי?
שבוע 37-35 להריון.

איפה?
מבוצע על־ידי הרופא המטפל או באופן עצמאי, ואת התרבית מביאים למרפאה.

כמה זה עולה?
לנשים עם גורמי סיכון - ללא תשלום.

מעקב אחות טרימסטר שלישי

מה בודקים?
לחץ דם, משקל, חלבון בשתן, בצקות.

מתי?
אחת לשבועיים מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40.

איפה?
אצל האחות במרכזי בריאות האישה של כללית.

כמה זה עולה?
ללא תשלום.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש