חיפוש

dsdsdsd
למה חשוב להתחסן נגד אדמת לפני ההריון

אדמת והריון: האם את מחוסנת?

אישה הרה שחלתה באדמת בהריון, במיוחד בתחילתו, עלולה ללדת ילדים עם מומים קשים, ולכן חשוב לוודא שאת מחוסנת נגד המחלה. איך בודקים, ולמה לא ניתן להתחסן במהלך ההריון?

פרופ' משה הוד, פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

הידבקות באדמת ב־3 החודשים הראשונים של ההריון כרוכה בסיכון של 85% לפגיעה בעובר.

02

כדי למנוע את סכנת ההידבקות בהריון, חשוב שכל נערה ואישה מגיל 15 עד גיל 45 יהיו מחוסנות.

03

אישה בגילים אלה צריכה לבדוק תחילה בפנקס החיסונים, או בטופס אחר, האם היא חוסנה בעבר.

אדמת היא אחת המחלות המדבקות השכיחות, במיוחד אצל ילדים, אך עלולה לתקוף גם מבוגרים, אם הם לא חלו בה בילדותם. המחלה כשלעצמה לא מסוכנת, אך אם חולה בה אישה הרה, בייחוד בחודשים הראשונים להריון, היא עלולה לגרום פגיעות חמורות בעובר.

בשנות ה־70 של המאה הקודמת הייתה אדמת המחלה השכיחה ביותר שגרמה לפגיעה קשה בעובר. כיום, זיהומים כתוצאה מאדמת בזמן הריון הם נדירים ביותר, בזכות החיסון שכל ילדה מקבלת עוד בבית הספר.

הסימן האופייני לאדמת הוא פריחה ורודה־אדמדמה בצורת נקודות על העור ונפיחות בבלוטות המצויות בעורף. הפריחה מתחילה בפנים, המקבלים גוון אדום, ומתפשטת בתוך 24 שעות על פני כל הגוף. עור הגוף מאדים, ומכאן שמה של המחלה.

לעיתים מלווה אדמת בסימני מחלה כלליים כמו: חום, חוסר תיאבון, והרגשה כללית לא טובה. אבחון חד־משמעי של המחלה יכול להיעשות רק על־ידי בדיקת דם לגילוי נוגדני אדמת, כיוון שסימני המחלה דומים לעתים לסימני מחלות נגיפיות אחרות, כמו אביבית או חצבת.

מה? מתי? איפה? לחצי כאן למדריך המלא
חיסונים בהריון

הנגיף, גורם המחלה, מועבר מאדם לאדם כיוון שהוא מתפזר באוויר בטיפות המופרשות מן האף או מן הפה של החולה. מי שנדבק באדמת עלול להדביק את הסובבים אותו משבוע לפני הופעת הפריחה ועד  ארבעה ימים לפחות לאחר הופעת הפריחה.

סימני המחלה מופיעים בדרך־כלל אצל מי שנדבק בה בין 14 ל־21 ימים לאחר ההידבקות, אולם תיתכן גם הידבקות ללא הופעת הסימנים. או במילים אחרות: ייתכן שאדם יחלה במחלה מבלי שיידע. מי שנדבק באדמת - עם תסמינים או בלי - מחוסן בדרך־כלל לכל חייהם. 

אדמת, כמו מחלות נגיפיות אחרות, חולפת מעצמה. אין תרופות יעילות לריפוי, והטיפול מיועד להקל על החולה. אם סובל החולה מחום או מכאבים, אפשר לתת לו תרופות להורדת חום ולהרגעת כאבים.

אישה הרה שחלתה באדמת בחודשים הראשונים להריון עלולה ללדת ילדים עם מומים קשים כמו חירשות, מומי לב, פיגור פסיכומוטורי, ונזקים בעיניים. כמו כן קיים סיכון מוגבר להפלות ולמות עובר תוך־רחמי.

ממחקרים עולה כי אדמת המתרחשת במהלך שלושת החודשים הראשונים של ההריון כרוכה בסיכון של 85% לפגיעה בעובר וללידת ילוד שיסבול מתסמונת אדמת מולדת. מידת הנזק פוחתת בהדבקה בשלבי הריון מאוחרים יותר, ונמוכה יותר באופן משמעותי בהדבקה לאחר השבוע ה־20 להריון.

עד שנות ה־70 של המאה הקודמת היתה אדמת שכיחה מאוד. החל מ־1973 הפך החיסון נגד אדמת לאחד מחיסוני השגרה בילדות, ומ־1994 הוחל במתן חיסון המורכב משתי מנות. פרוטוקול חיסונים זה לכלל האוכולוסיה הביאה לירידה דרמטית במספר החולים באדמת בישראל. לפי משרד הבריאות, לא דווח על מקרה של אדמת מולדת בילוד מזה כשני עשורים.

בשנת 1973, בשל סכנת האדמת, הונהג בארץ חיסון נגד אדמת הניתן  לבנות כל כיתות ו'. מסיבה זו רוב הנשים עד גיל 23 מחוסנות מפני המחלה. כדי למנוע את סכנת ההידבקות באדמת בזמן הריון, חשוב שכל נערה ואישה מגיל 15 עד גיל 45 יהיו מחוסנות בפניה.

אישה בגילים אלה צריכה לבדוק תחילה בפנקס החיסונים (ולכך חשיבות הייעוץ הטרום־הריוני), או בטופס אחר, האם היא חוסנה בעבר נגד אדמת; או האם בוצעה לה בדיקת דם לגילוי נוגדני אדמת ובידיה תוצאות הבדיקה (בדיקה חד־פעמית מספקת לקביעה אם האישה מחוסנת או לא).

אם יש לך תיעוד על קבלת שתי מנות חיסון נגד אדמת לאחר גיל שנה או תוצאת בדיקת מעבדה של כייל נוגדנים כנגד אדמת ברמה של יותר מ־IU 30 - את מחוסנת ואין צורך בכל בירור נוסף. אם כייל הנוגדנים 30IU או פחות אבל יש לך תיעוד שקיבלת שתי מנות חיסון לפי הפרוטוקול (בהפרש של ארבעה שבועות ולאחר גיל שנה) אז את מחוסנת ואין צורך בקבלת זריקת דחף (בוסטר).

חשוב להדגיש: על־פי נוהל משרד הבריאות, לא בודקים נוגדני אדמת ולא נותנים חיסון נגד אדמת.

הסתמכות על זיכרון אישי של האישה או של קרובי משפחה שלה שהיא חלתה בעבר באדמת לא מספקת, וגם לא רישום רפואי של אבחנה ללא בדיקה מעבדתית. רק בדיקת דם יכולה לאשר באופן חד־משמעי כי האישה מחוסנת. 

חשוב לפנות  לאחות המרפאה ולהביא את פנקס החיסונים או את תוצאות בדיקת הדם, כדי  שיבוצע רישום בכרטיס הרפואי של האישה.

אם אין תיעוד ברור על קבלת החיסון לפי הפרוטוקול ורמת הנוגדנים נגד אדמת נמוכה, או שהאישה לא חוסנה בעבר ולא בוצעה לה בדיקת דם, עליה לפנות לתחנה לאם ולילד הקרובה למקום מגוריה לשם בדיקה חד־פעמית של רמת הנוגדנים בדם. אם יתברר שהאישה לא מחוסנת, עליה לקבל חיסון.

בטיפת חלב. צריך לקבוע תור מראש ולהגיע עם פנקס החיסונים.

זהו חיסון המבוסס על וירוס חי־מוחלש ולכן קיים סיכוי תאורטי לעובר, למרות שאין כל דיווח על נזק לעובר בחשיפה לא מכוונת לחיסון בתחילת ההריון או בסמוך לו. את החיסון יש לתת לפני ההריון או לאחר הלידה, וההמלצה הרווחת היא להימנע מהריון למשך חודש לאחר קבלתו.

פרופ' משה הוד הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר בבית החולים לנשים ויולדות במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש