חיפוש

dsdsdsd
מה עובר עלייך ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 9 להריון

שבוע 9

גם השדיים שלך משתנים. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 9 להריון

צוות אתר כללית

או יותר נכון - מה עובר על השדיים שלך? הם גדלים ומתמלאים וגם הופכים רגישים יותר. האזור מסביב לפטמות הופך לכהה יותר, והבליטות הקטנות שתמיד היו שם הופכות בולטות יותר. אם את בעלת עור בהיר, יכול להיות שתראי שהוורידים באזור מודגשים יותר. צפירת הרגעה: זה בסדר - הספקת הדם לכל הגוף שלך, לא רק לשדיים, מוגברת עכשיו.

וכמו כן, אם את מוצאת את עצמך בוכה באופרות סבון - שלא לומר בפרסומות שמשודרות באמצע - זה גם בסדר. לא רק השדיים שלך רגישים עכשיו, גם את רגישה מהרגיל. אלה ההורמונים, תאשימי אותם!

הבריון שלך (או הבריונית) מתנשאים עכשיו לגובה של כ־2.3 סנטימטרים ושוקלים כשני גרם. אצבעות הידיים והרגליים כבר ברורות יותר, אבל עדיין מחוברות ביניהן בקרומים של עור.

השבוע מתחילים להיווצר המפרקים העיקריים - גם המרפקים והברכיים. גם הסרעפת - השריר שממלא תפקיד חשוב בפעולת הנשימה - מתחילה להתפתח.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. בדיקות סקר גנטיות לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות - אם לא עשית אותן לפני ההריון, מומלץ מאוד שתעשי אותן כעת.

מדוע הבדיקות חשובות כל כך? גם כשאין היסטוריה משפחתית לכך, קיים בכל הריון סיכון קטן שייוולד תינוק עם מחלה או עם מום. בעזרת בדיקות הסקר הגנטיות (בדיקות דם פשוטות), שמותאמות למוצא של בני הזוג, ניתן כיום לגלות עוד לפני ההריון, או כבר בשלב מוקדם מאוד שלו, נשאות לכמה מחלות קשות העוברות בתורשה ועלולות להימצא אצל העובר.

במהלך פגישה עם אחות קדם הריון ומידע גנטי, היא תדפיס לך דו"ח ממוחשב ולפיו תוכלי לדעת אילו בדיקות לנשאות של מחלות גנטיות מומלצות לך ולבן הזוג. כיצד מזמנים תור לאחות מידע גנטי בלחיצת כפתור, כמה עולות הבדיקות, מה אם אחד מבני הזוג נמצא נשא? הכנו לך מדריך נרחב ובו תשובות לכל השאלות החשובות.

מומלץ לקבוע כבר עכשיו או ממש בקרוב תור לבדיקת שקיפות עורפית אותה ניתן לבצע בין השבוע ה-11 לשבוע ה-13 ו-6 ימים. היכן אפשר להיבדק? איך מזמינים תור? כמה עולה הבדיקה? האם צריך הפניה? הכנו לך מדריך ובו תשובות לכל השאלות החשובות

2. בדיקות דם ושתן
בפגישה הראשונה לאחר שווידאת כי את בהריון, יעבור איתך הרופא על ההיסטוריה הרפואית שלך, על אורח החיים שלך, ויבדוק את משקל גופך.

בנוסף, יפנה אותך הרופא לסדרת בדיקות מעבדה שגרתיות: ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת).

לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי. 

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות דם במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק. רוצה לדעת עוד? ריכזנו את התשובות לכל השאלות החשובות לקראת הבדיקות במדריך אחד.

3. אולטרסאונד ראשון
הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון.

החל מהשבוע השישי להריון ניתן למדוד את הקוטר של שק ההריון ואת קוטר העובר, וכך לקבוע, בדרגת דיוק גבוהה יחסית (סטייה של מספר ימים בלבד), את גיל ההריון.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

 

יש לך עוד שאלות? אנחנו ממליצים שתקראי את המדריך הזה. 

4. מעקב אחות
אחת לחודש עד השבוע ה־36 ואחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40, תבדוק לך האחות מספר מדדים: לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה או בטיפות חלב. 

אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון (בהריון ראשון בלבד) לחצי כאן.

העלייה המומלצת במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים בין יולדת ליולדת. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

אז כמה צריך לעלות במשקל במהלך הריון?

BMI לפני הריון

מצב ה־BMI

תוספת רצויה

מתחת ל־18.5​תת־משקל​18-12.5 קילוגרם​
24.9-18.5​משקל תקין​16-11.5 קילוגרם​
29.9-25​עודף משקל​11.5-7 קילוגרם​
גדול מ־30​השמנה​9-5 קילוגרם
 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש