חיפוש

dsdsdsd
מה עובר עלייך ועל העובר ואילו בדיקות צריך לעשות בשבוע 10 להריון

שבוע 10

יש לו ראש גדול. ברור, הוא דומה לאמא. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 10 להריון

צוות אתר כללית

קודם כול, עברת כבר רבע דרך, אז מגיעה לך יותר ממילה טובה. את בוודאי קצת מותשת ועייפה, יש לך התכווצויות קלות ואפילו כאבים כמו אלה שהיו לך פעם לפני מחזור. אולי גם שאלת את עצמך "איך עוברים עוד 30 שבועות כאלה?!" אל תדאגי, הקלישאה שכל ההתחלות קשות נכונה גם במקרה הזה.

החדשות הטובות: בקרוב תיכנסי לשליש השני של ההריון, וההרגשה הכללית תהיה הרבה יותר טובה.

לחלק מהנשים 14 השבועות הראשונים להריון מרגישים כמו נצח. תחושות של התכווצויות קלות ותחושה של טרום וסת מעלים חששות גדולים לבריאות העובר. הכאבים הקלים בבטן התחתונה הם לרוב תוצאה של התמתחות הרצועות התומכות ברחם, והם לא מסוכנים להריון. אם הכאב מטריד - התייעצי עם הצוות הרפואי.

הרבה שינויים מרגשים בדרך: אצבעות הידיים והרגליים, שהיו מחוברות בקרומי עור ונתנו לאיברים האלה צורות של משוטים, ייפרדו השבוע זו מזו. נוסף על כך, העצמות מתחילות להתקשות, והכליות מתחילות לייצר שתן.

מי גאון של אמא? הראש הוא עדיין האיבר הבולט ביותר של העובר. המוח גדל בקצב מסחרר, ובהתחשב בעובדה שמדובר באיבר הראשי במערכת העצבים של בני האדם - כמה שיותר גדול יותר טוב.

אורך העובר השבוע הוא בין 27 ל־35 מילימטר, והמשקל שלו הוא כ־4 גרם.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. בדיקות סקר גנטיות לאיתור זוגות בסיכון למחלות תורשתיות - אם לא עשית אותן לפני ההריון, מומלץ מאוד שתעשי אותן כעת.

מדוע הבדיקות חשובות כל כך? גם כשאין היסטוריה משפחתית לכך, קיים בכל הריון סיכון קטן שייוולד תינוק עם מחלה או עם מום. בעזרת בדיקות הסקר הגנטיות (בדיקות דם פשוטות), שמותאמות למוצא של בני הזוג, ניתן כיום לגלות עוד לפני ההריון, או כבר בשלב מוקדם מאוד שלו, נשאות לכמה מחלות קשות העוברות בתורשה ועלולות להימצא אצל העובר.

במהלך פגישה עם אחות קדם הריון ומידע גנטי, היא תדפיס לך דו"ח ממוחשב ולפיו תוכלי לדעת אילו בדיקות לנשאות של מחלות גנטיות מומלצות לך ולבן הזוג. כיצד מזמנים תור לאחות מידע גנטי בלחיצת כפתור, כמה עולות הבדיקות, מה אם אחד מבני הזוג נמצא נשא? הכנו לך מדריך נרחב ובו תשובות לכל השאלות החשובות.

בשל העומס הרב בתורים מומלץ שתזמיני תור בהקדם. הבדיקה נעשית בדרך־כלל בין השבועות 16-14 להריון. סקירת מערכות מוקדמת לא כלולה בסל הבריאות ועלייך לקבוע תור ישירות מול המקום שבו את מעוניינת להיבדק ולא דרך 2700*. כמה עולה הבדיקה ללקוחות כללית מושלם? באילו מקומות ניתן להיבדק ולקבל הנחה? איך יוצרים איתם קשר? לחצי כאן למדריך שיענה לך על כל השאלות ויחסוך לך זמן יקר

2. אולטרסאונד ראשון - הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון.

הבדיקה מבוצעת ללא תשלום במרכזי בריאות האישה של כללית או במרפאות (החל מהשבוע השישי להריון ניתן למדוד את הקוטר של שק ההריון ואת קוטר העובר, וכך לקבוע, בדרגת דיוק גבוהה יחסית (סטייה של מספר ימים בלבד), את גיל ההריון). לזימון תור צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1).

אנחנו ממליצים בחום שתקראי את המדריך הזה.

3. סיסי שליה - במקרים מסוימים ימליץ לך הרופא שלך לעשות בין השבועות 12-10 בדיקת סיסי שליה, שמטרתה היא אבחון מוקדם של מחלות גנטיות בעובר. מדובר בבדיקה פולשנית המתבצעת תחת בקרה של אולטרסאונד ללא הרדמה מסוג כלשהו.

בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר הן הבדיקות היחידות כיום היכולות לתת אבחנה חד־משמעית בנוגע לתסמונת דאון ולפגמים גנטיים נוספים.

היתרון של בדיקת סיסי השליה: הבדיקה נערכת מוקדם יותר מאשר בדיקת מי השפיר, ולכן אם מגלים מומים, ניתן לפעול בהקדם. החיסרון: הסיכון להפלה הוא 1%. הסיכון להפלה בבדיקת מי שפיר הוא חצי מזה: 0.5%.

את בדיקת סיסי שליה ניתן לבצע בבתי חולים (באופן פרטי) ובמכונים פרטיים. לזימון תור צרי קשר ישירות מול בית החולים או המכון הפרטי בהם תרצי להיבדק. לחצי כאן לצפייה ברשימת נותני השירות שבהסדר.

לקריאה נרחבת על מהלך הבדיקה ועל משמעות התוצאות לחצי כאן.

הבדיקה כלולה בסל הבריאות ונעשית ללא תשלום לנשים שעברו את גיל 35 בזמן הכניסה להריון או לפי המלצת גנטיקאי. לקוחות כללית מושלם מתחת לגיל 35 (בזמן הכניסה להריון) זכאיות להשתתפות בעלות הבדיקה הזאת או בעלות של בדיקת מי שפיר (אחת מן השתיים) במכוני ההסדר או באופן פרטי. לחצי כאן למידע נרחב.

4. בדיקות דם ושתן
בפגישה הראשונה יעבור איתך הרופא על ההיסטוריה הרפואית שלך, על אורח החיים שלך, ויבדוק את משקל גופך.

בנוסף, יפנה אותך הרופא לסדרת בדיקות מעבדה שגרתיות: ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת).

לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי. 

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לחצי כאן לזימון תור לבדיקות דם במרפאה, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק. רוצה לדעת עוד? ריכזנו את התשובות לכל השאלות החשובות לקראת הבדיקות במדריך אחד.

5. מעקב אחות
אחת לחודש עד השבוע ה־36 ואחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40, תבדוק לך האחות מספר מדדים: לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה או בטיפות חלב. לזימון תור חייגי 2700*, או צרי קשר ישירות עם סניף טיפת חלב או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון (בהריון ראשון בלבד) לחצי כאן.

העלייה המומלצת במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים בין יולדת ליולדת. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

BMI לפני הריון

מצב ה־BMI

תוספת רצויה

מתחת ל־18.5​

תת־משקל​

18-12.5 קילוגרם​

24.9-18.5​

משקל תקין​

16-11.5 קילוגרם​

29.9-25​

עודף משקל​

11.5-7 קילוגרם​

גדול מ־30

השמנה​

9-5 קילוגרם

 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש