פורסם בראשונה: 24.02.2008
עדכון אחרון: 30.04.2015
  • פרופ' אדי וייסבוך פרופ' אדי ויסבוך
  • ד"ר רוני לוי ד"ר רוני לוי

סיסי שליה

לקריאה נוחה
בדיקת סיסי שליה עשויה לאתר מחלות גנטיות ומומים כמו תסמונת דאון בשלב מוקדם של ההריון. החיסרון: הסיכון להפלה גבוה פי שניים לעומת בדיקת מי שפיר. למי מומלצת הבדיקה? איך היא מתבצעת? איך מתכוננים אליה? הכל במדריך - גם בווידאו
בדיקת סיסי שליה

בקיצור

1.

סיסי שליה היא בדיקה שמאבחנת במהלך ההריון מומים כרומוזומליים בעובר (כמו תסמונת דאון) ומחלות גנטיות, בדומה לדיקור מי שפיר.

2.

התשובה מתקבלת בשלב מוקדם בהריון. אם מתברר כי העובר סובל ממום או ממחלה, ניתן לסיים את ההריון בפעולה קלה יחסית של גרידה.

3.

שיעור ההפלות המדווח בעקבות בדיקת סיסי שליה הוא בין 2% ל-1% - שיעור הגבוה בערך פני שניים מהסיכון להפלה כתוצאה מבדיקת מי שפיר.

​​ 

סרטון הכנה לבדיקת סיסי שליה

לכל הסרטונים >

סיסי שליה היא בדיקה שמאבחנת במהלך ההריון מומים כרומוזומליים בעובר (כמו תסמונת דאון) ומחלות גנטיות, בדומה לדיקור מי שפיר. את הבדיקה ניתן לבצע בשלב מוקדם יחסית של ההריון, בין שבוע 10 ל-13, ומכאן יתרונה. 

מה זו שליה ומהם סיסי השליה?

השליה היא איבר שטוח ועגול בעל מרקם ספוגי הממוקם בחלק הפנימי של דופן הרחם. היא זו שאחראית להעביר חמצן ומזון מהאם לעובר ולסלק את תוצרי הפסולת מהעבור לדם ומש החוצה. 

סיסי השליה הן היחידות הקטנות המרכיבות את השליה. הסיסים מכילים תאים בעלי מטען גנטי זהה לזה של העובר. באמצעות בדיקה של תאים אלה אפשר ללמוד על העובר מבלי לבדוק אותו ישירות ומבלי לסכן אותו.

למי מומלצת הבדיקה?

הבדיקה מומלצת וכלולה בסל הבריאות למי שנכללת באחת או יותר מהקבוצות הבאות, ולאחר המלצה של יועץ גנטי: 

• נשים בנות 35 ומעלה בזמן הכניסה להריון.

• נשים שהן או בני הזוג שלהן נשאים של מחלה גנטית.

• נשים שבדיקת סקר השליש הראשון ו/או השקיפות העורפית שלהן לא הייתה תקינה.

כל אישה בהריון יכולה לבצע את הבדיקה באופן פרטי אם היא מעוניינת בכך.

כללית מושלם משתתפת בהוצאות בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר לנשים מתחת לגיל 35. לחצי כאן למידע נוסף.

באיזו שיטה נעשית הבדיקה? האם זה יכאב לי?

את הבדיקה אפשר לבצע בשתי שיטות, בגישה נרתיקית או דרך הבטן. הרופא יחליט מה הגישה המתאימה על סמך ניסיונו ולפי המיקום של השליה.

גישה נרתיקית - הרופא מחדיר מוליך דרך הנרתיק עד השליה תוך כדי צפייה באולטרסאונד. דרך המוליך מוחדר קתטר אל השליה, ובאמצעותו נשאבת כמות קטנה של רקמה. זה קצת לא נוח, ייתכנו גם כאבים קלים.

גישה בטנית - דיקור השליה נעשה דרך דופן הבטן באמצעות מחט תוך צפייה באולטרסאונד. התחושה דומה לזו של דקירה בזמן בדיקת דם.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

מהם היתרונות של בדיקת סיסי שליה?

היתרון הגדול של הבדיקה הוא שהתשובה מתקבלת בשלב מוקדם של ההריון. אם מתקבלת תוצאה לא תקינה ומתברר כי העובר סובל ממום כרומוזומלי או ממחלה גנטית, ניתן לסיים את ההריון בפעולה קלה יחסית של גרידה.

סיום הריון בשלבים מאוחרים יותר (אחרי קבלת תוצאות בדיקת מי שפיר) כרוך בלידה מוקדמת – זו פעולה מסובכת יותר, ארוכה יותר וקשורה ביותר סיכון, איֽ־נוחות וכאבים עבור האישה ההרה.

מהם החסרונות של בדיקת סיסי שליה?

1. הבדיקה פולשנית וכרוכה בסיכונים להפלה. שיעור ההפלות המדווח כתוצאה מהבדיקה עצמה הוא 2%-1% - שיעור הגבוה בערך פני שניים מהסיכון להפלה כתוצאה מבדיקת מי שפיר. לכן, מומלץ לבצע את הבדיקה אצל רופא מומחה ומיומן.

בעבר דווח על מקרים של מומים גפיים בעקבות בדיקת סיסי שליה, אולם קרוב לוודאי שזה קשור לביצוע הבדיקה לפני השבוע ה־10 להריון, ולכן הבדיקה מבוצעת כיום רק לאחר מועד זה.

2. לעיתים מתקבלות תוצאות לא ברורות או לא חד־משמעיות, ולא ניתן להסיק מהן האם העובר אכן סובל מבעיה או ממחלה גנטית, או שמדובר בבעיות טכניות שקשורות למעבדה. במקרים כאלה מתעורר הצורך בבדיקות נוספות אחרות, כמו בדיקת מי שפיר או בדיקת דם עוברי.

מה ניתן לבדוק בבדיקת סיסי שליה?

בבדיקה בודקים את הכרומוזומים של העובר (קריוטיפ), וניתן לאבחן חסרים ותספות במספר הכרומוזומים (כמו בתסמונת דאון - שלושה כרומוזומים מספר 21), או תוספות או חסרים חלקיים בכרומוזום מסוים.

בהתאם להמלצה של גנטיקאי ניתן לבצע גם בדיקות לאבחון מחלות גנטיות תורשתיות אצל העובר לפי מחלות של רקע משפחתי או בדיקה מדוקדקת יותר של הכרומוזומים (צ'יפ גנטי), בהתאם להמלצת גנטיקאי.

האם יש צורך בהכנות מיוחדות לקראת הבדיקה?

לא, אין צורך בצום או בהכנות מיוחדות אחרות. אם את נוטלת אספירין או תרופות לדילול דם, יש להימנע מלקחת אותם בימים הקודמים לבדיקה. אם את לא בטוחה, התייעצי עם הרופא שלך.

האם צריך לנוח אחרי הבדיקה?

מומלץ שתישארי בין שעה לשעתיים במקום בו נבדקת. לאחר מכן כדאי שתנוחי במשך יום או יומיים. אם החום שלך עולה, אם את מדממת, או אם יורדים לך המים, פני מיד אל הרופא המטפל.

תוך כמה זמן מתקבלות תוצאות הבדיקה?

בתוך כשבועיים, אולם ניתן לבצע בדיקה מהירה בתוספת תשלום (FISH), הנותנת תשובה בתוך כ־48 שעות לגבי מספר תוספים או חסרים של כרומוזומים ספציפיים כמו תסמונת דאון.

ד"ר אדי ויסבוך הוא רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ואחראי היחידה להריון בסיכון גבוה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדרי לידה ומיון יולדות במרכז רפואי קפלן, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל