חיפוש

dsdsdsd
האוזניים כבר מבצבצות: כל הפרטים על שבוע 11 להריון

שבוע 11

הרחם שלך גדל במהירות, האוזניים של פצפוני כבר מבצבצות. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 11 להריון

צוות אתר כללית

היו זמנים, אי אז לפני ההריון, שחלל הרחם שלך יכול היה להכיל בערך כף מרק. מאז הרחם שלך כבר הכפיל את גודלו, ועד שתלדי הוא יגדל פי אלף בהשוואה לתקופה שלפני ההריון. די מדהים, לא?

כדי לספק את דרישות העובר ואת דרישות הגוף הגדל - נפח הדם שאת מייצרת גדל באופן משמעותי החל מהשבוע הזה, והוא יגיע לשיאו בשבוע ה־32 להריון. מהו השיא? תוספת של כ־1.5 ליטרים (30%) לנפח הרגיל.

גם הלב שלך עובד שעות נוספות, בהתאם לגידול בנפח הדם. בשורה התחתונה, כל המערכות בגוף פועלות ביחד כדי להעניק לעובר תנאים של חממה בתוך הרחם.

העובר (שמשקלו 12-7 גרם) מתחיל לנשום ולנשוף כמויות קטנות של נוזל מי שפיר, דבר שעוזר לריאות שלו לגדול ולהתפתח.

והאוזניים? האוזניים החמודות האלה מתחילות לגדול בצידי הראש, שגדול כמעט כמו כל שאר איברי הגוף יחדיו. אל דאגה, המצב הלא פרופורציונלי הזה לא יישאר לנצח.

בשל העומס הרב בתורים מומלץ שתזמיני תור בהקדם. הבדיקה נעשית בדרך־כלל בין השבועות 16-14 להריון. סקירת מערכות מוקדמת לא כלולה בסל הבריאות ועלייך לקבוע תור ישירות מול המקום שבו את מעוניינת להיבדק ולא דרך 2700*. כמה עולה הבדיקה ללקוחות כללית מושלם? באילו מקומות ניתן להיבדק ולקבל הנחה? איך יוצרים איתם קשר? לחצי כאן למדריך שיענה לך על כל השאלות ויחסוך לך זמן יקר

1. סקר שליש ראשון - זה הזמן לבדיקה שמשלבת שתי בדיקות שונות: בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית ובדיקות דם (סקר ביוכימי) – השם המלא שלהן הוא בדיקת סקר לגילוי סיכון לתסמונת דאון בעובר.

לכל עובר יש שכבת נוזל דקה באזור העורף, הנעלמת לקראת שבוע 15 להריון. בבדיקה נמדד, באמצעות מכשיר אולטרסאונד, עובי הנוזל במילימטרים. מחקרים שונים מצאו קשר הדוק בין עובי השכבה השקופה לבין הסיכון שהעובר לוקה בתסמונת דאון או בתסמונות כרומוזומליות אחרות.

תזמון הבדיקות משמעותי מאוד לחישוב הסיכון לתסמונת דאון בעובר, לכן הקפידי לעשות אותן בין השבוע ה־11 לשבוע ה־13 ו־6 ימים. באמצעות שקלול של שתי הבדיקות - שקיפות עורפית וסקר ביוכימי של דם האם - ניתן להגיע לרמת דיוק של כ־85%.

בדיקת סקר שליש ראשון

לכל הסרטונים >

הבדיקות של סקר השליש הראשון כלולות בסל הבריאות וכרוכות בהשתתפות עצמית.

איפה ניתן להיבדק? האם צריך לצום? יש צורך בהפניה? איך מזמינים תור? היכן אפשר לצפות בתוצאות? הרבה שאלות מנהליות, ולנו יש תשובות!

מדריך ההנחיות לשקיפות עורפית

מדריך ההנחיות לסקר ביוכימי

2. סיסי שליה - במקרים מסוימים ימליץ לך הרופא לעשות בין השבועות 12-10 בדיקת סיסי שליה, שמטרתה היא אבחון מוקדם של מחלות גנטיות בעובר. מדובר בבדיקה פולשנית המתבצעת תחת בקרה של אולטרסאונד ללא הרדמה מסוג כלשהו.

בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר הן הבדיקות היחידות כיום היכולות לתת אבחנה חד־משמעית בנוגע לתסמונת דאון ולפגמים גנטיים נוספים.

היתרון של בדיקת סיסי השליה: הבדיקה נערכת מוקדם יותר מאשר בדיקת מי השפיר, ולכן אם מגלים מומים, ניתן לפעול בהקדם. החיסרון: הסיכון להפלה הוא 1%. הסיכון להפלה בבדיקת מי שפיר הוא חצי מזה: 0.5%.

את הבדיקה ניתן לבצע בבתי חולים (באופן פרטי) ובמכונים פרטיים. לזימון תור צרי קשר ישירות עם המקום בו תרצי להיבדק. לחצי כאן לרשימת המכונים שבהסדר.

הבדיקה כלולה בסל הבריאות ונעשית ללא תשלום לנשים שעברו את גיל 35 בזמן הכניסה להריון או לפי המלצת גנטיקאי. לקוחות כללית מושלם מתחת לגיל 35 זכאיות להשתתפות בעלות הבדיקה הזאת או בעלות של בדיקת מי שפיר (אחת מן השתיים) במכוני ההסדר או באופן פרטי. לחצי כאן לכל המידע.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש