חיפוש

dsdsdsd
מרגישים תנועות: כל מה שצריך לדעת על שבוע 20 להריון

שבוע 20 להריון

מתחילים לחוש תנועות. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 20 להריון

צוות אתר כללית

היי, נחשי מה קורה השבוע. כן, זה מצדיק שחרור קריאת "ישששששש" לאוויר ואפילו קפיצה של אושר. צריך רק להקפיד לעשות הכול בזהירות ושיצלמו אותך, כמובן, למזכרת. אז על מה כל המסיבה? הגעת לנקודת האמצע של ההריון!

הסטטיסטיקה אומרת שרוב הנשים יולדות בין השבועות 42-37. אם העובר יוצא לפני השבוע ה־37, מדובר בלידה מוקדמת.

ומה בינתיים? את בוודאי מרגישה את תנועות העובר בצורה ברורה יותר. לפעמים הוא זז מרצונו החופשי, ולפעמים הוא מגיב לגירויים חיצוניים שמגיעים אליו, כמו רעשים חזקים (למשל צעקות "ישששששש"!).

מהשבוע ועד הלידה ייתכן שתרגישי פה ושם התכווצויות של הרחם, או שהבטן מתוחה וקשה יותר. אף שהתופעה עלולה לגרום לחוסר נוחות וגם לכאבים קלים, היא נורמלית לגמרי. מספר ההתכווצויות עשוי לעלות ככל שגיל ההריון יעלה, אבל לא בהכרח.

רגע, מדובר בצירים? ההתכווצויות האלה הן כנראה לא צירים אמיתיים: הן לא כואבות או כואבות רק מעט, והן קצרות יותר מצירים רגילים - הן נמשכות בדרך כלל פחות מ-30 שניות. גם התדירות שלהן נמוכה - לרוב לא יותר מהתכווצות אחת כל 20-15 דקות. בשורה התחתונה: צירים כאלה לא יקדמו אותך ללידה.

אם זה ההריון הראשון שלך או שאת לא בטוחה בנוגע לאופי של הצירים, כדאי שתתייעצי עם הרופא המלווה שלך או עם האחות המלווה את ההריון.

​רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

ששששש... יש סיכוי טוב שהעובר שלך ישן ממש עכשיו, בכל זאת - ככה הוא מבלה חלק גדול מהזמן שלו. זמני השינה והערוּת שלו מתחילים להיות מאורגנים יותר, והוא עובר ממצב למצב לעיתים קרובות.

גם יכולת התחושה של העובר מפותחת, והוא מרגיש את המגע של קירות הרחם ושל חבל הטבור. הגירוי הגדול ביותר בעבורו הוא קול - ובעיקר הקול שלך. אותו הוא שומע הכי הרבה, והוא כבר אוהב אותו ויזהה אותו ברגע שייצא לאוויר העולם.

1. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

רוצה לדעת עוד? שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר

משרד הבריאות מממן את הבדיקה לכל הנשים בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון, גם אם אין סיבה רפואית לבדיקה. יש להתייעץ עם רופא נשים מומחה לגבי הצורך בבדיקת מי שפיר. לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. איזו הנחה מגיעה לך? באילו מקומות ניתן להיבדק? איך מזמינים תור? לחצי כאן לכל המידע.

2. סקירת מערכות מאוחרת - הסקירה הזו נעשית בצורה דומה לסקירה המוקדמת - בודקים באמצעות אולטרסאונד את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן. סקירה מאוחרת נעשית בדרך־כלל בשבועות 23-20 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25).

הבדיקה חשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, שכן יש מערכות שמתפתחות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, ויש מומים שמתפתחים לאט ולא ניתן לאתר אותם עדיין בזמן הסקירה המוקדמת.

רוצה לקרוא על הבדיקה בהרחבה? הכנו לך מדריך.

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי במסגרת התשלום הרבעוני להדמיה).

לזימון תור לבדיקה דרך כללית בלבד חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים) או צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי להיבדק. רוצה להיבדק במחוז אילת? חייגי 08-6222949.

שימי לב: אם את לקוחת כללית מושלם זהב ולא ניצלת את מסלול ההשתתפות העצמית בסקירת המערכות המוקדמת, את זכאית לסקירה מאוחרת בתשלום מוזל אצל רופא פרטי שנמצא בהסדר עם המושלם או עם מכונים בהסדר. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות.

איפה מוצאים מכונים ורופאים בהסדר? איך קובעים תור? איזו הנחה מגיעה לי אם איבדק אצל רופא פרטי שלא בהסדר? האם צריך הפניה? לחצי כאן לתשובות לשאלות שכיחות ותחסכי זמן יקר.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש