חיפוש

dsdsdsd
העור קורן? זה לא במקרה. מה עובר עלייך בשבוע 19 להריון

שבוע 19

מנסה להבין מה קורה עם העור שלך? מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 19 להריון

צוות אתר כללית

אומרים לך שאת נראית קורנת, אף על פי שאת בעיקר עייפה ורוצה לישון? התודות מגיעות לעור שלך. כמו שאר הגוף, גם העור משתנה במהלך ההריון, וצבעו הופך ורדרד בגלל התרחבות כלי הדם, מה שנותן לו מראה אטרקטיבי. הוא גם תפוח ולח מהרגיל ושומני יותר בגלל התגברות הפרשת החלב.

ועכשיו בא הקטע של ה"אבל". אבל... יש גם צדדים נעימים פחות לשינויים בעור. בפטמות ומסביבן מופיעים כתמים כהים (פיגמנטציה), שאולי כבר ראית לפני חודש, אבל עכשיו הם תופסים יותר שטח. אם יש לך עור כהה, הפיגמנטציה עלולה להמשיך גם לאזורים אחרים בשד.

שינוי צבע דומה אפשר לראות גם באזור הבטן: קו האמצע שמתחת לטבור עשוי להפוך לכהה יותר ולבולט יותר - במיוחד אצל נשים בעלות עור כהה. לפעמים אפשר לראות שינויים דומים גם בקו האמצע מעל הטבור.

בשלב מאוחר יותר בהריון יופיעו סימני מתיחה בבטן כתוצאה מקרעים זעירים ברקמות התת־עוריות. הקרעים האלה נוצרים מגדילת הרחם וממתיחת הבטן. אפשר למרוח קרם לחות, אבל זה לא מבטיח שהסימנים ייעלמו. אל דאגה: במקרים רבים הכתמים מתבהרים מאוד אחרי הלידה.

יותר ממחצית הנשים יפתחו "מסכת הריון" (מלאזמה - melasma) - כתמים כהים על הלחיים, על המצח ועל הסנטר. מומלץ לכל הנשים בהריון להשתמש במקדם הגנה 30 ומעלה, ולא רק בקיץ.

ועוד דבר קטן: יכול להיות שהציפורניים שלך יישברו או ייסדקו. אם זה קורה, המעיטי בשימוש בלק ובעיקר באצטון.

ניצני השיניים הקבועות מתחילים להיווצר. הם מופיעים מאחורי ניצני שיני החלב שכבר נוצרו לפני שבועות רבים. יש לך כמה חודשים טובים עד שהשיניים האלה יבקעו ויגרמו לך לנדודי שינה.

בינתיים ננסה לתת לך מושג על הגודל של הבריון או של הבריונית שגדלים לך בבטן:

המשקל כבר 275 גרם.
היקף הראש - 17 סנטימטר.
היקף הבטן - 14 סנטימטר.
היקף בית החזה - 12 סנטימטר.
אורך עצם הירך - 31 מילימטר.
אורך עצם הזרוע - 29 מילימטר.

יש לך תינוקת? קבלי עובדה מדהימה: לעוברית שלך יש שחלות, ובתוכן כבר כשבעה מיליון ביציות - מספר שיא שמאותו הרגע יילך ויקטן. בשלב הלידה יישארו כשני מיליון ביציות בלבד, ובשלב הבגרות המינית - בערך בגיל 12 - יהיו לה 400-20 אלף ביציות. מתוך כל אלה יבשילו להפריה ויבייצו בסך הכול כ־400 ביציות.

מיד נספר לך על הבדיקות המומלצות השבוע, אבל לפני כן רצינו לעדכן אותך שאם את רוצה לשלוח בקשה למרפאה, לזמן תור, או לבצע פעולה אחרת בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין - פשוט לחצי כאן.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. חלבון עוברי - בדיקת התבחין המשולש, הידועה יותר כחלבון עוברי, היא  בדיקת דם פשוטה שבעזרתה אפשר להעריך את הסיכון לתסמונת דאון ולהפרעות כרומוזומליות אחרות, וכן לגלות אם יש חשש למום בתעלה העצבית של העובר.

את הבדיקה צריך לעשות פעם אחת בין שבוע 16 לשבוע 19 ו־6 ימים - מומלץ בשבועות 18-16. כאשר משלבים את תוצאות בדיקה זו עם אלה של סקר השליש הראשון, אפשר להגיע לשיעורי דיוק גבוהים של כ־90%. אין צורך בצום לפני הבדיקה.

ניתן להיבדק במרפאות או במרכזי בריאות האישה של כללית בתשלום השתתפות עצמית. להזמנת תור צרי קשר ישירות מול המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים). לא ניתן לזמן דרך מספר זה תורים לבדיקות חלבון עוברי המתקיימות במחוזות דרום ואילת.

איך כן ניתן לזמן תורים במחוזות אלו? ממי מקבלים הפניה? אילו מסמכים חשוב להביא לבדיקה? בתוך כמה זמן מגיעות תוצאות? לחצי כאן למדריך מקיף שיכין אותך לבדיקה בצורה מושלמת.

הבדיקה הנוספת לתבחין המרובע נעשית באופן פרטי וכרוכה בתשלום.

את יכולה לצפות בתוצאות בדיקת חלבון עוברי גם בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין

2. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

משרד הבריאות מממן את הבדיקה לכל הנשים בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון, גם אם אין סיבה רפואית לבדיקה. יש להתייעץ עם רופא נשים מומחה לגבי הצורך בבדיקת מי שפיר. לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. איזו הנחה מגיעה לך? באילו מקומות ניתן להיבדק? איך מזמינים תור? לחצי כאן לכל המידע.

3. סקירת מערכות מאוחרת - הסקירה הזו נעשית בצורה דומה לסקירה המוקדמת - בודקים באמצעות אולטרסאונד את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן. סקירה מאוחרת נעשית בדרך־כלל בשבועות 23-20 להריון (אבל לא לפני שבוע 19 או אחרי שבוע 25).

הבדיקה חשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, שכן יש מערכות שמתפתחות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, ויש מומים שמתפתחים לאט ולא ניתן לאתר אותם עדיין בזמן הסקירה המוקדמת.

סקירת מערכות מאוחרת כלולה בסל הבריאות, וניתן לעשות אותה על ידי רופאים מומחים במרפאות או במרכזים לבריאות האישה של כללית ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי בתשלום רבעוני להדמיה).

לזימון תור לבדיקה דרך כללית בלבד חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים) או צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי לעשות את הבדיקה.

שימי לב: אם לא ניצלת את מסלול ההשתתפות העצמית בסקירת המערכות המוקדמת ואת לקוחת כללית מושלם, את זכאית לסקירה מאוחרת בתשלום מוזל באופן פרטי או במכונים שנמצאים בהסדר עם כללית בכל הריון. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות.

איפה מוצאים מכונים ורופאים בהסדר? איך אליהם קובעים תור? האם צריך הפניה? איזו הנחה מגיעה לי אם איבדק אצל רופא פרטי שלא בהסדר? לחצי כאן לכל התשובות.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש