חיפוש

dsdsdsd
כבר אפשר להרגיש בעיטות: שבוע 18 להריון

שבוע 18

העובר ישן רוב הזמן, אבל אולי את כבר מרגישה בעיטות... מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 18 להריון

צוות אתר כללית

מרגישה פרפורים בבטן, ולא מטאפורית? זה כנראה לא ההריון הראשון שלך. אם ילדת בעבר, ייתכן שתרגישי את התינוק בועט כבר עכשיו - פשוט כי את יודעת למה לצפות. נשים בהריון ראשון לרוב מרגישות את הבעיטה הראשונה רק אחרי השבוע ה־20.

לפעמים קשה לזהות את התנועות הראשונות של העובר, כי הן מרגישות כמו פרפור קליל או בועות גזים. עם הזמן הן יהפכו לחזקות וברורות יותר, וגם אם בפעמים הראשונות לא תהיי בטוחה - בתוך כמה שבועות, ועם התחזקות הבעיטות, תשאלי את עצמך: "מה זה משחק הכדורגל שמתנהל לי בתוך הבטן? מתי כבר תגיע שריקת הסיום?!"

חשוב שתדעי: מרווחי הזמן בין תנועות העובר לא קבועים. מאחר שאת לא יכולה להרגיש את כל התנועות, אלא רק את החזקות ביותר, נדמה שעובר ביניהן המון זמן. אבל אל תדאגי, לאופן ולתדירות של התנועות אין חשיבות בשלב הזה של ההריון.

העובר שלך שוקל כבר קרוב ל־250 גרם. בשלב הזה בלוטות השומן שעל העור שלו מייצרות שכבת שומן מגינה שנקראת ורניקס. בהמשך יופיעו מצבורים של שומן גם מתחת לעור של העובר ויעזרו לו לשמור על חום הגוף ברחם ומחוצה לו.

העובר שלך אולי כבר יודע לעשות תנועות רבות, אבל את רוב הזמן הוא מבלה בשינה. לפעמים זוהי שינה עמוקה ושקטה, לפעמים שטחית. מאחר שבשינה השטחית מניע העובר את עיניו במהירות, יש חוקרים שמשוכנעים שהוא חולם. עלייך כמובן.

שימי לב: עוד לפני שנספר לך על הבדיקות המומלצות, אנחנו מציעים לך להזמין כבר השבוע - בשל העומסים הצפויים - תור לסקירת מערכות מאוחרת שאותה תוכלי לעשות החל מהשבוע ה־19 (מומלץ בשבועות 23-20).  

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. חלבון עוברי - בדיקת התבחין המשולש, הידועה יותר כחלבון עוברי, היא  בדיקת דם פשוטה שבעזרתה אפשר להעריך את הסיכון לתסמונת דאון ולהפרעות כרומוזומליות אחרות, וכן לגלות אם יש חשש למום בתעלה העצבית של העובר.

את הבדיקה צריך לעשות פעם אחת בין שבוע 16 לשבוע 19 ו־6 ימים - מומלץ בשבועות 18-16. כאשר משלבים את תוצאות בדיקה זו עם אלה של סקר השליש הראשון, אפשר להגיע לשיעורי דיוק גבוהים של כ־90%. אין צורך בצום לפני הבדיקה.

ניתן להיבדק במרפאות או במרכזי בריאות האישה של כללית בתשלום השתתפות עצמית. להזמנת תור צרי קשר ישירות מול המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים). לא ניתן לזמן דרך מספר זה תורים לבדיקות חלבון עוברי המתקיימות במחוזות דרום ואילת.

איך אפשר לזמן תור במחוזות אלו? ממי מקבלים הפניה? אילו מסמכים חשוב להביא לבדיקה? בתוך כמה זמן מגיעות תוצאות? לחצי כאן למדריך מקיף.

הבדיקה הנוספת לתבחין המרובע נעשית באופן פרטי וכרוכה בתשלום.

את יכולה לצפות בתוצאות בדיקת חלבון עוברי גם בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין

2. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

משרד הבריאות מממן את הבדיקה לכל הנשים בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון, גם אם אין סיבה רפואית לבדיקה. יש להתייעץ עם רופא נשים מומחה לגבי הצורך בבדיקת מי שפיר. לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35 בזמן הכניסה להריון. איזו הנחה מגיעה לך? באילו מקומות ניתן להיבדק? איך מזמינים תור? לחצי כאן לכל המידע.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש