פורסם בראשונה: 06.02.2011
עדכון אחרון: 07.10.2015
  • צוות אתר כללית צוות אתר כללית

שבוע 18

לקריאה נוחה
העובר ישן רוב הזמן, אבל אולי את כבר מרגישה בעיטות... מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 18 להריון
שבוע 18

מרגישה פרפורים בבטן, ולא מטאפורית? זה כנראה לא ההריון הראשון שלך. אם ילדת בעבר, ייתכן שתרגישי את התינוק בועט כבר עכשיו - פשוט כי את יודעת למה לצפות. נשים בהריון ראשון לרוב מרגישות את הבעיטה הראשונה רק אחרי השבוע ה־20.

לפעמים קשה לזהות את התנועות הראשונות של העובר, כי הן מרגישות כמו פרפור קליל או בועות גזים. עם הזמן הן יהפכו לחזקות וברורות יותר, וגם אם בפעמים הראשונות לא תהיי בטוחה - בתוך כמה שבועות, ועם התחזקות הבעיטות, תשאלי את עצמך: "מה זה משחק הכדורגל שמתנהל לי בתוך הבטן? מתי כבר תגיע שריקת הסיום?!"

חשוב שתדעי: מרווחי הזמן בין תנועות העובר לא קבועים. מאחר שאת לא יכולה להרגיש את כל התנועות, אלא רק את החזקות ביותר, נדמה שעובר ביניהן המון זמן. אבל אל תדאגי, לאופן ולתדירות של התנועות אין חשיבות בשלב הזה של ההריון.

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית 40 שבועות 

העובר שלך שוקל כבר קרוב ל־250 גרם. בשלב הזה בלוטות השומן שעל העור שלו מייצרות שכבת שומן מגינה שנקראת ורניקס. בהמשך יופיעו מצבורים של שומן גם מתחת לעור של העובר ויעזרו לו לשמור על חום הגוף ברחם ומחוצה לו.

העובר שלך אולי כבר יודע לעשות תנועות רבות, אבל את רוב הזמן הוא מבלה בשינה. לפעמים זוהי שינה עמוקה ושקטה, לפעמים שטחית. מאחר שבשינה השטחית מניע העובר את עיניו במהירות, יש חוקרים שמשוכנעים שהוא חולם. עלייך כמובן.

שימי לב: עוד לפני שנספר לך על הבדיקות המומלצות, אנחנו מציעים לך להזמין כבר השבוע - בשל העומסים הצפויים - תור לסקירת מערכות מאוחרת שאותה תוכלי לעשות החל מהשבוע ה־19 (מומלץ בשבועות 23-20).  איפה אפשר להיבדק? איך מזמינים תור? כמה זה עולה? כל התשובות ממש כאן.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. חלבון עוברי - בדיקת התבחין המשולש, הידועה יותר כחלבון עוברי, היא  בדיקת דם פשוטה שבעזרתה אפשר להעריך את הסיכון לתסמונת דאון ולהפרעות כרומוזומליות אחרות, וכן לגלות אם יש חשש למום בתעלה העצבית של העובר.

את הבדיקה צריך לעשות פעם אחת בין שבוע 16 לשבוע 19 ו־6 ימים - מומלץ בשבועות 18-16. כאשר משלבים את תוצאות בדיקה זו עם אלה של סקר השליש הראשון, אפשר להגיע לשיעורי דיוק גבוהים של כ־90%. אין צורך בצום לפני הבדיקה.

ניתן להיבדק במרפאות או במרכזי בריאות האישה של כללית בתשלום השתתפות עצמית של כ־59 שקלים. להזמנת תור צרי קשר ישירות מול המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים). לא ניתן לזמן דרך מספר זה תורים לבדיקות חלבון עוברי המתקיימות במחוזות דרום ואילת.

איך אפשר לזמן תור במחוזות אלו? ממי מקבלים הפניה? אילו מסמכים חשוב להביא לבדיקה? בתוך כמה זמן מגיעות תוצאות? לחצי כאן למדריך מקיף.

הבדיקה הנוספת לתבחין המרובע נעשית באופן פרטי וכרוכה בתשלום.

את יכולה לצפות בתוצאות בדיקת חלבון עוברי גם בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין

2. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

בדיקת מי שפיר לא מוצעת לכל אישה. היא מומלצת ונכללת בסל הבריאות (נעשית ללא עלות), בין היתר, לנשים שהיו בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון.  למי היא מומלצת עוד? לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

גם אם את לא נכללת באחת מהקבוצות האלה את יכולה לעבור את הבדיקה, באופן פרטי. שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35. למידע נרחב לחצי כאן.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל