פורסם בראשונה: 25.06.2006
עדכון אחרון: 15.03.2015
  • פרופ' אדי וייסבוך פרופ' אדי ויסבוך
  • ד"ר יעקב בר ד"ר יעקב בר
  • ד"ר רוני לוי ד"ר רוני לוי

רעלת הריון: הסימנים, הסיכונים, הטיפול

לקריאה נוחה
זה עלול להתחיל בתופעות כמו כאבי ראש, טשטוש ראייה או הופעת בצקות, ולהיגמר במצב שעלול לסכן את בריאות האישה או העובר. מהי רעלת הריון? איך מאבחנים? מי בקבוצת הסיכון? איך מטפלים? האם אפשר למנוע את המחלה הייחודית להריון? תשובות לכל השאלות
צוות רפואי עורך בדיקת אישונים לבחורה מאושפזת

בקיצור

1.

רעלת הריון היא מחלה ייחודית להריון, שמופיעה לאחר השבוע ה־20. יתר לחץ דם הוא מאפיין בולט.

2.

הטיפול היחיד המוכר לטיפול ברעלת הריון הוא יילוד התינוק. אחרי הלידה, המחלה תעבור מאליה.

3.

כיום יש מחקרים המראים כי ניתן לאתר כבר בשליש הראשון של ההריון נשים הנמצאות בסיכון גבוה להתפתחות רעלת הריון.

רעלת הריון היא מחלה ייחודית לנשים בתקופת ההריון, שיכולה לגרום לסיבוכים שעלולים לסכן את האם ואת העובר. היא מופיעה לאחר השבוע 20 להריון, ושכיחותה בארץ עומדת על 5%-3% מכלל ההריונות.

השם "רעלת הריון" ניתן כיוון שבעבר הניחו שהמחלה נגרמת מרעלן הנמצא בגוף. בהנחה זו יש מידה של אמת, כיוון שכיום חושבים שחומר המופרש מהשליה לגוף האישה גורם להופעת המחלה.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

 

איך מאבחנים רעלת הריון?

הסימנים השכיחים למחלה הם יתר לחץ דם ונוכחות של חלבון בבדיקת שתן, ולעיתים הפרעות בתפקוד של מערכות שונות בגוף.

המחלה מתאפיינת בהופעה חדשה של יתר לחץ דם, המוגדר כשווה או מעל ערך סיסטולי (הערך הגבוה במדידה) של 140 ו/או ערך דיאסטולי השווה או גבוה מ־90 (הערך הנמוך במדידה).

את מדידת לחץ הדם חשוב לעשות בישיבה ולאחר מנוחה של כ־10 דקות תוך כדי שימוש בשרוול בגודל מתאים לממדי הגוף, ויש צורך בלפחות שתי מדידות חריגות בהפרש זמן של אחת מהשנייה.

העלייה בלחץ הדם יכולה להיות מלווה בכאב ראש, בטשטוש ראייה או בכאב ברום הבטן. בבדיקת מעבדה ניתן לאבחן ירידה בטסיות הדם המשתייכות למערכת הקרישה ובהפרעה בתפקודי כבד.

פרה־אקלמפסיה מתאפיינת בדרך־כלל גם בהפרשה חריגה של חלבון בשתן - מעל 300 מיליגרם ב־24 שעות.

איזה עוד מחלות יתר לחץ דם קיימות בהריון?

רעלת הריון נכללת בקבוצת המחלות של יתר לחץ דם, שמסבכות כ־8% מכלל ההריונות ומתאפיינות בדרגות חומרה שונות: 

• יתר לחץ דם הריוני - מופיע בדרך כלל בחצי השני של ההריון. הוא לא  מלווה בהפרשת חלבון בשתן ויש לו משמעות פחות חמורה מרעלת הריון.

• יתר לחץ דם כרוני - מופיע לפני ההריון או עד שבוע 20 להריון, או נמשך מעבר ל־12 שבועות לאחר הלידה.

לעומת זאת, סימנים ראשונים של יתר לחץ דם כרוני המופיעים לראשונה בהריון ולעתים קשורים לסיפור משפחתי של יתר לחץ דם כרוני ו/או להשמנת יתר, עלולים לבשר על נטייה לפתח יתר לחץ דם בגיל מבוגר.

רעלת הריון משנית ליתר לחץ דם כרוני - נשים עם יתר לחץ דם כרוני המפתחות רעלת הריון.

מהן התופעות המעלות חשד לרעלת הריון?

רעלת הריון יכולה להופיע בצורות שונות ובדרגות חומרה שונות. סימנים אופייניים למחלה הם:

• כאבי ראש.

• טשטוש ראייה.

• כאבים ברום הבטן.

• הופעת בצקות.

• עלייה חדה במשקל (כאשר משקל האישה עולה ביותר מקילוגרם אחד בשבוע).

מהם סיבוכי המחלה?

אחד המאפיינים של המחלה הוא כיווץ כלי דם, שמצד אחד גורם לעליית לחץ הדם ומצד שני מביא לירידה בזרימת הדם לאיברים שונים, לשליה ולעובר. כתוצאה מכך, גדילת העובר נפגעת.

סיבוך נוסף העלול להופיע הוא אקלמפסיה - פרכוסים כמו בהתקף אפילפטי או אובדן הכרה שאינו קשור בבעיה אחרת. את הפרכוס מנסים למנוע על־ידי מתן מגנזיום לתוך הווריד לנשים שזיהו אצלן פרה־אקלמפסיה עם מאפיינים המתאימים לרעלת הריון חמורה.

מה המאפיינים של רעלת הריון חמורה?

קיימים מספר מאפיינים קליניים ומעבדתיים המגדירים רעלת הריון כחמורה:

• לחץ דם שווה או מעל 160/110.

• כאבי ראש.

• טשטוש ראיה או כאבים ברום הבטן.

• מיעוט במתן שתן והפרעות בתפקוד כלייתי.

• בצקת ריאות או הפרעות מעבדתיות הכוללות רמת טסיות דם נמוכה מ־100,000, הפרעה בתפקודי כבד או הרס כדוריות דם אדומות (המוליזה).

כאשר אחד מהמאפיינים האלו מופיע בנוכחות רעלת הריון, השאיפה היא ליילד את האשה בהקדם.

 

 

מה אסור לאכול בהריון | שירותי בריאות כלליתמה אסור לאכול בהריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnant_dangerous_food.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnant_dangerous_food.aspx
חודשי הריון | שירותי בריאות כלליתחודשי הריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnancy_months.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnancy_months.aspx
כאבי בטן בהריון | שירותי בריאות כלליתכאבי בטן בהריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/abdominal_pain_during_pregnancy.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/abdominal_pain_during_pregnancy.aspx

מהם גורמי הסיכון לרעלת הריון?

רעלת הריון שכיחה יותר במקרים הבאים:

• הריון ראשון אצל נשים עם יתר לחץ דם כרוני

• הריון ראשון אצל בנשים עם מחלה הפוגעת בכלי דם, כמו סוכרת טרום הריונית, זאבת ומחלות כליה.

• נשים הנושאות ברחם יותר מעובר אחד. 

האם רעלת הריון היא מחלה תורשתית?

נשים שהאמהות שלהן חלו ברעלת הריון הן בסיכון יתר לחלות במחלה.

איך מטפלים ברעלת הריון?

הטיפול היחיד המוכר לטיפול במחלה הוא יילוד התינוק. תזמון היילוד תלוי בגיל ההריון ובחומרת המחלה.

בפרה־אקלמפסיה קלה עוקבים בדרך־כלל בצורה צמודה אחר האישה וניתן להמתין עם היילוד עד להגעת ההריון למועד (37 שבועות הריון מלאים). בדרך־כלל אין צורך בטיפול תרופתי להורדת לחץ הדם.

ברעלת הריון קלה משתדלים לייצב את המחלה באשפוז תוך מעקב צמוד אחרי לחץ הדם, אחרי בדיקות דם ושתן ואחרי סימנים נוספים להחרפת המחלה. אם יש סימנים שהרעלת מחמירה או כאשר מגיעים לשבוע מתקדם של ההריון, מיילדים את האישה. אחרי הלידה, הרעלת תעבור מאליה.

ברעלת הריון חמורה הטיפול כולל מתן תוך ורידי מגזניום סולפט למניעת אקלמפסיה (פרכוס) וטיפול להורדת לחץ הדם במידה שהמדדים גבוהים מ־160/110.

כמו כן, בהריון צעיר משבוע 34 יינתן קורס של קורטיקוסטרואידים (להאצת הבשלות הריאתית של העובר ומניעה של סיבוכי פגות אחרים). אולם, כאמור, טיפול זה לא מבריא את המחלה, אלא רק מאזן אותה והטיפול לריפוי המצב הינו יילוד.

האם אפשר ליילד אישה לפני שבוע 34?

כאשר מדובר בהריון יחסית צעיר (מתחת לשבוע 34) ניתן לעיתים לשקול ניהול שמרני, בייחוד ל־48 שעות הנדרשות להשפעה מקסימלית של זריקות הקורטיקוסטרואידים להבשלת ריאות העובר.

עם זאת, במצבים של רעלת חמורה לא נשלטת, כמו אשה מפרכסת, יתר לחץ דם שלא מגיב לטיפול, פגיעה קשה באברי מטרה כמו כבד וכליות, הפרעות מעבדתיות קשות או קיפוח עוברי, יהיה צורך ביילוד מיידי.

ומה לגבי לידה רגילה בזמן רעלת הריון?

כעקרון אין כל מניעה מלידה רגילה ברעלת הריון, אולם לרוב יהיה צורך בזירוז הלידה ולעיתים בשלב מוקדם מאוד של ההריון כשהתנאים של צוואר הרחם אינם טובים. לכן, דיון לגבי אופן הלידה יעשה באופן פרטני לפי מצב האשה, ההיסטוריה המיילדותית, שבוע ההריון, ומצג העובר.

ומה לגבי אלחוש או הרדמה אזורית במהלך לידה או ניתוח קיסרי?

כעקרון אין מניעה ממתן אפידורל או מהרדמה אזורית במצבים של רעלת הריון, אלא במקרים של רמה נמוכה של טסיות דם (מתחת ל-100,000) או כאשר יש הפרעות קרישה.

ברעלת הריון חמורה ינתן במהלך הלידה טיפול במגנזיום סולפט למניעת פרכוסים. הטיפול יינתן בדרך־כלל גם במהלך 24 השעות הראשונות לאחר הלידה. 

ומה יהיה בהריונות הבאים?

נשים שיש להן גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם כרוני או מחלת כליות יהיו בסיכון יתר לחלות ברעלת הריון בהריון הבא. גם נשים ללא גורמי סיכון הן בסיכון יתר בהשוואה לנשים ללא רעלת בהריון הראשון, אך רוב הסיכויים שלא יחלו. לעומת זאת, הריון ראשון תקין מגן  (אך לא באופן מוחלט ושווה ערך ל־100%) מרעלת הריון בהמשך.

האם ניתן למנוע רעלת הריון?

לא קיים אמצעי מוכח בוודאות למניעת פרה־אקלמפסיה.

ישנם מחקרים המראים כי ניתן להוריד את הסיכון להתפתחות רעלת הריון על־ידי מתן טיפול תרופתי במינון נמוך של אספירין. הטיפול נמצא יעיל בהורדת השכיחות של התפתחות רעלת הריון בנשים עם היסטוריה של רעלת הריון חמורה ובנשים עם סיכון גבוה להתפתחות רעלת הריון.

למשל, נשים עם סוכרת טרום הריונית או עם יתר לחץ דם כרוני, ובתנאי שמתחילים הטיפול לפני השבוע ה־16 להריון. את הטיפול מתחילים בדרך כלל בסביבות השבוע ־12 להריון. 

כיום יש מחקרים המראים כי ניתן לאתר כבר בשליש הראשון של ההריון נשים הנמצאות בסיכון גבוה להתפתחות רעלת הריון על ידי שילוב בדיקות דם ובדיקות אולטרסאונד יעודיות. 

יש גם מחקרים שמצאו קשר בין הופעה של רעלת הריון חמורה (וסיבוכים נוספים בהריון) לבין נטייה לקרישיות יתר (טרומבופיליה). אם נמצאה בבירור נטייה לקרישות יתר יינתן במהלך ההריון הבא טיפול תרופתי מניעתי בנוגדי קרישה (זריקות יומיות של קלקסאן). לגבי יעילות הטיפול הזה למניעת סיבוכים בהריון הבא בנשים שלא נמצאה להם קרישיות יתר, הדיעות עדיין חלוקות. 

סיפורים עם הפי אנד

רעלת הריון היא אמנם מחלה מסוכנת, אך ברוב המקרים, אם מטפלים בזמן, ניתן למנוע אסון. הנה שתי דוגמאות מהשנים האחרונות.

רינה בת ה־27 התלוננה בשבוע ה־37 להריון הראשון שלה על בצקות בגפיים ובפנים, על עלייה חדה במשקל ועל כאבי ראש. הרופא מדד את לחץ הדם והתוצאה שהתקבלה הייתה 160/110. בבדיקת השתן נמצא עודף חלבון. רינה נשלחה לבית החולים, שם היא קיבלה טיפול להורדת לחץ הדם. במקביל הוחלט לבצע זירוז לידה​ והיא ילדה בן בריא במשקל 2,500 גרם.

דנית בת ה־37 הופנתה בשבוע 30 להריון השני שלה, עם תאומים, למיון יולדות בעקבות עלייה בלחץ דם עד 180/110. בבדיקת מעבדה נמצאה אצלה כמות חריגה של חלבון בשתן. במהלך ההריון היא הייתה במעקב במרפאה של הריון בסיכון גבוה עקב יתר לחץ דם כרוני.

דנית אושפזה וטופלה להורדת לחץ הדם. עקב חשש מהצורך ליילד אותה מוקדם, היא קיבלה גם זריקות סטרואידים להחשה של התפתחות ריאות העובר ולמניעת סיבוכים אחרים הקשורים בפגות. לאחר שחלה החרפה במחלה, שהתבטאה בהפרעה בתפקודי כבד ובירידה במספר טסיות, הוחלט ליילד את דנית בניתוח קיסרי. נולדו לה שתי בנות במשקל של 1,200 גרם ו־900 גרם. התאומות אושפזו בפגיה במשך שלושה שבועות.

פרופ' אדי ויסבוך הוא רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ואחראי היחידה להריון בסיכון גבוה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא רופא בכיר במחלקת יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי  קפלן, מקבוצת כללית

פרופ' יעקב בר הוא מומחה במיילדות וגינקולוגיה ולהריון בר סיכון

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל