חיפוש

dsdsdsd
זה הזמן לחופשה: מה עובר עלייך בשבוע 16 להריון

שבוע 16

זה זמן מעולה לצאת לחופשה! מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 16 להריון

צוות אתר כללית

נו, אז זה תינוק או שזו תינוקת? עכשיו, אחרי שגילית את מין העובר (או שתעשי זאת ממש בקרוב, אם תרצי) ואת הגיל שלו או שלה, ובתקווה שהרופא אישר שכל האיברים מתפתחים בצורה תקינה - אפשר להירגע, לפחות קצת.

אחרי שיצאו מסקירת המערכות המוקדמת, זוגות רבים חשים הקלה ומחליטים שהגיע הזמן לשתף את העולם בחדשות הגדולות (ולפעמים אין ממש ברירה, כי הבטן כבר מסגירה).

אם זהו ההריון הראשון שלך, קבלי מאיתנו טיפ: עכשיו זה כנראה הזמן הטוב ביותר בשבילך לצאת לחופשה אחרונה ללא ילדים. למה דווקא עכשיו? השליש השני להריון מלווה בדרך כלל בפחות בחילות, בפחות שינויים במצב הרוח ובפחות תשישות. בקיצור, ההרגשה הכללית טובה יותר ומאפשרת ליהנות הרבה יותר כשמטיילים ברחובות פריז, רומא או אפילו זכרון יעקב.

שימי לב: אם צורב לך בזמן שאת מטילה שתן, או שאת מבלה בשירותים בשכיחות גבוהה הרבה יותר ממה שהתרגלת לפני ההריון, זה עלול לבשר על זיהום בדרכי השתן. במקרים כאלה התייעצי עם הרופא המלווה את ההריון.

המשקל של העובר מגיע השבוע לכ־150 גרם, והגוף שלו כבר בגודל של... אבוקדו!

הראש, שגדל מאוד בשבועות האחרונים, מגיע להיקף של 13-12 סנטימטרים; הרגליים גדולות יותר מהידיים: האורך של עצם הירך כשני סנטימטרים, ואילו עצם הזרוע קטנה משני סנטימטרים. השליה שלך בעובי של סנטימטר כמעט, והרוחב שלה כ־7 סנטימטרים.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. סקירת מערכות מוקדמת - זוהי בדיקת אולטרסאונד שמאפשרת לראות את כל איברי העובר שהתפתחו עד עכשיו ולבדוק את תפקודן - וחשוב לא פחות: לאתר מומים קשים בעובר בשלב מוקדם מאוד של ההריון, כדי שבמידת הצורך יבוצעו בדיקות נוספות והערכה יסודית של המצב. התפתחות חלק מהאיברים של העובר עדיין לא הושלמה, ולכן צריך לעשות גם סקירה מאוחרת.

אה, ועוד משהו: הרופא הבודק יוכל לספר לך - רק אם תרצי, כמובן - אם העובר שאצלך בבטן כבר שלושה חודשים וחצי הוא בן או בת.

שימי לב: סקירת המערכות המוקדמת לא נכללת בסל הבריאות וניתן לזמן תור לבדיקה רק ישירות מול המקום שבו את רוצה להיבדק. אין צורך בהפניה. לקוחת כללית מושלם? את זכאית לסקירה אחת (מוקדמת או מאוחרת) בהשתתפות עצמית נמוכה אצל רופאים פרטיים שבהסדר עם כללית מושלם או במכונים שבהסדר בכל הריון. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות.

אילו מכונים ורופאים נמצאים בהסדר עם המושלם? איך יוצרים איתם קשר? איזו הנחה מגיעה ללקוחות כללית מושלם אצל רופא פרטי שלא בהסדר? לחצי כאן למדריך המלא ותחסכי לעצמך זמן יקר.

2. חלבון עוברי - החל מהשבוע את יכולה לעשות את בדיקת התבחין המשולש, הידועה יותר כחלבון עוברי. מדובר בבדיקת דם פשוטה שבעזרתה אפשר להעריך את הסיכון לתסמונת דאון ולהפרעות כרומוזומליות אחרות, וכן לגלות אם יש חשש למום בתעלה העצבית של העובר.

את הבדיקה צריך לעשות פעם אחת בין שבוע 16 לשבוע 19 ו־6 ימים - מומלץ בשבועות 18-16. כאשר משלבים את תוצאות בדיקה זו עם אלה של סקר השליש הראשון, אפשר להגיע לשיעורי דיוק גבוהים של כ־90%. אין צורך לצום לפני הבדיקה.

הבדיקה כלולה בסל הבריאות וכרוכה בהשתתפות עצמית של כ־59 שקלים. היא נעשית במרפאות של כללית או במרכזים לבריאות האישה. 

היכן אפשר להיבדק? איך מזמינים תור? אילו מסמכים חשוב להביא לבדיקה? לחצי כאן למדריך שיענה לך על כל השאלות המנהליות ויחסוך לך זמן יקר.

הבדיקה הנוספת לתבחין המרובע נעשית באופן פרטי וכרוכה בתשלום. 

ניתן לצפות בתוצאות בדיקת חלבון עוברי גם בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין

3. מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

בדיקת מי שפיר לא מוצעת לכל אישה. היא מומלצת ונכללת בסל הבריאות (נעשית ללא עלות), בין היתר, לנשים שהיו בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון.  למי היא מומלצת עוד? לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

גם אם את לא נכללת באחת מהקבוצות האלה את יכולה לעבור את הבדיקה, באופן פרטי. שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35. למידע נרחב לחצי כאן.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש