חיפוש

dsdsdsd
מישהו שומע אותך: מה קורה לך ולעובר בשבוע 17 להריון

שבוע 17

מישהו שומע אותך, תרגישי חופשי לדבר ולשיר! מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 17 להריון

צוות אתר כללית

הרחם שלך מתחיל לתפוס גובה: הוא מטפס למעלה ומתמקם באמצע הדרך שבין הטבור ועצם החיק (זאת שמאחורי משולש השיער). הרחם ימשיך לעלות ככל שההריון יתקדם.

בתקופה הנוכחית יש הפרשות מוגברות מהנרתיק, בין היתר בגלל זרימת דם מוגברת לרחם ולנרתיק. כל עוד ההפרשה רירית וצלולה או לבנה ולא מלוּוה בגירוי או בכאב - הכול בסדר. אם ההפרשה מימית מאוד, עשויה מנוזל לא צלול או לבן, מלוּוה בכאב, בגירוד או בריח רע - אנחנו ממליצים שתפני לרופא המלווה את ההריון.

חלק גדול מהחושים של העובר כבר עובדים, ומי השפיר הם מוליך טוב של קולות - שילוב שמאפשר לעובר ללמוד על סביבתו.

אף שנהוג לחשוב שהסביבה העוברית היא שקטה ורגועה, בפועל היא מארחת קונצרט רועש במיוחד שבו מנגנים הלב הפועם, הדם הזורם (בין היתר בחבל הטבור) ומערכת העיכול שלך שמצטרפת לחגיגה.

עד כמה זה רועש? מאוד! יש כאלה שמשווים את מה שהוא או היא שומעים לעוצמת הסאונד שאת חשופה אליה בזמן ביקור בשדה תעופה עמוס. וכן, אם את לא בהריון בסיכון, עדיין מותר לך לטוס. עד מתי מותר להמריא? מה עוד חשוב לדעת? הכנו לך מדריך.

רעיון מעולה הוא לדבר עם העובר, כי מכל הקולות בעולם הוא מעדיף לשמוע את קולך שלך. את יכולה גם להשמיע לו או לה מוזיקה: שימי את האוזניות על הבטן; קולות הרקע שהגוף שלך מייצר לא יפריעו להם לשמוע את השיר שמתנגן.

עוד לפני שנספר לך על הבדיקות המומלצות השבוע, אנחנו מציעים לך להזמין כבר עכשיו או ממש בקרוב תור לסקירת מערכות מאוחרת, שאותה תוכלי לעשות החל מהשבוע ה־19. איפה אפשר להיבדק? איך מזמינים תור? כמה זה עולה? כל התשובות ממש כאן.

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

1. סקירת מערכות מוקדמת - זהו השבוע האחרון שבו תוכלי לעשות את בדיקת האולטרסאונד, שמאפשרת לראות את כל איברי העובר שהתפתחו עד עכשיו ולבדוק את תפקודן - וחשוב לא פחות: לאתר מומים קשים בעובר בשלב מוקדם מאוד של ההריון, כדי שבמידת הצורך יבוצעו בדיקות נוספות והערכה יסודית של המצב. התפתחות חלק מהאיברים של העובר עדיין לא הושלמה, ולכן צריך לעשות גם סקירה מאוחרת.

אה, ועוד משהו: הרופא הבודק יוכל לספר לך - רק אם תרצי, כמובן - אם העובר שאצלך בבטן כבר שלושה חודשים וחצי הוא בן או בת.

הבדיקה לא כלולה בסל הבריאות. לקוחת כללית מושלם זהב? את זכאית לסקירה אחת (מוקדמת או מאוחרת) בתשלום השתתפות עצמית נמוכה באופן פרטי או במכונים שבהסדר עם כללית בכל הריון. יש לך תוכנית פלטינום? תשלמי פחות.

אפשר לבצע את הבדיקה גם אצל רופא פרטי שלא נמצא בהסדר עם כללית ולקבל החזר בסכום השווה ל%​​50 מההוצאה בפועל, עד לסכום מסוים​​​. לפרטים נוספים לחצי כאן.

2. חלבון עוברי - בדיקת התבחין המשולש, הידועה יותר כחלבון עוברי, היא  בדיקת דם פשוטה שבעזרתה אפשר להעריך את הסיכון לתסמונת דאון ולהפרעות כרומוזומליות אחרות, וכן לגלות אם יש חשש למום בתעלה העצבית של העובר.

את הבדיקה צריך לעשות פעם אחת בין שבוע 16 לשבוע 19 ו־6 ימים - מומלץ בשבועות 18-16. כאשר משלבים את תוצאות בדיקה זו עם אלה של סקר השליש הראשון, אפשר להגיע לשיעורי דיוק גבוהים של כ־90%. אין צורם לצום לפני הבדיקה.

ניתן להיבדק במרפאות או במרכזי בריאות האישה של כללית בתשלום השתתפות עצמית. להזמנת תור צרי קשר ישירות מול המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים). 

איך כן אפשר לקבוע תור במחוזות אלו? ממי מקבלים הפניה? אילו מסמכים חשוב להביא לבדיקה? בתוך כמה זמן מגיעות תוצאות? לחצי כאן למדריך מקיף.

הבדיקה הנוספת לתבחין המרובע נעשית באופן פרטי וכרוכה בתשלום.

ניתן לצפות בתוצאות בדיקת חלבון עוברי גם בתיק הרפואי האישי שלך בכללית און־ליין

מי שפיר - בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, למשל תסמונת דאון, וגם לאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה מהורים לילדים. זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מחט לשק מי השפיר, ולכן כרוכה בסיכון קטן להפלה (כ־0.5%) ולסיבוכים נוספים.

בהליך הבדיקה מוחדרת מחט לשק השפיר, תוך פיקוח של אולטרסאונד, ובאמצעותה נשאבים כ־25 סמ"ק של מי שפיר. הדיקור והשאיבה אורכים מספר דקות ואין צורך בביצוע הרדמה מקומית.

הבדיקה מתבצעת החל משבוע 16 להריון, לרוב עד שבוע 22 ו־6 ימים. בהתאם לצורך ולאחר המלצת יועץ גנטי, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשלב מאוחר יותר, אפילו בשליש האחרון של ההריון.

בדיקת מי שפיר לא מוצעת לכל אישה. היא מומלצת ונכללת בסל הבריאות (נעשית ללא עלות), בין היתר, לנשים שהיו בנות 35 או יותר בזמן הכניסה להריון. למי היא מומלצת עוד? לחצי כאן לכתבת שאלות ותשובות על בדיקת מי שפיר.

גם אם את לא נכללת באחת מהקבוצות האלה את יכולה לעבור את הבדיקה, באופן פרטי. שימי לב: כללית מושלם משתתפת בעלות של בדיקת מי שפיר או של בדיקת סיסי שליה לנשים עד גיל 35. למידע נרחב לחצי כאן.

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש