חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מניחה יד על עגלת טרולי בשדה התעופה לפני טיסה

טיסה בהריון: אפשר לעוף על זה?

אם ההריון שלך תקין, אין סיבה שלא תמריאי לטיול בחו"ל. עד איזה שבוע מותר לטוס? מתי הכי מומלץ? באילו מסמכים עליי להצטייד? מה כדאי לעשות בזמן הטיסה? תשובות לכל השאלות הבוערות על טיסה בזמן הריון

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

בעבר הועלו חששות לגבי טיסה בהריון בגלל הקרינה הקוסמית, השינויים בלחץ האוויר, והתזוזות בזמן הטיסה, אבל לא הוכח שהם מזיקים לאישה או לעובר.

02

מרבית חברות התעופה, אם ההריון שלך תקין רגיל ולא בסיכון גבוה, יאפשרו לך לטוס עד סוף שבוע 36 (סוף חודש שמיני). חברות הביטוח זה סיפור אחר...

03

מבחינת תזמון, השליש השני נחשב לזמן האידיאלי ביותר לטיול. התקופה הזאת מגיעה לאחר השלב הקריטי, שבו מתפתחים רוב האיברים של העובר.

אחת השאלות הפופולריות ביותר של נשים בהריון היא: "מותר לי לטוס בכלל?". אז בגדול התשובה היא כן, בתנאי שההריון תקין ומתקדם ללא סיבוכים. 

קיימים מצבים רפואיים בהריון או מחלות כרוניות שעלולות להיות מוחמרות בהריון, שבעקבותיהם ייתכן שיומלץ לך לא לטוס.

למשל, אם קיים סיכון מוגבר ללידה מוקדמת או שאת סובלת מדימומים חוזרים בהריון או ממחלה רפואית כרונית, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שמתחילים בסידורי הטיסה.

לא. בעבר הועלו חששות לגבי טיסה בזמן הריון בגלל הקרינה הקוסמית, השינויים בלחץ האוויר, הרעשים והתזוזות במהלך הטיסה, אבל כל אלו לא הוכחו כמזיקים לאישה בהריון או לעובר.

תלוי את מי שואלים. מרבית חברות התעופה, אם ההריון שלך תקין ולא בסיכון גבוה, יאפשרו לך לטוס עד סוף השבוע ה־36 (סוף החודש השמיני) להריון. במקרה של הריון מרובה עוברים, למשל, חברות התעופה לא מאפשרות לטוס מעבר לשבועות 32-28.

הסיבה לכך לא קשורה לסיכון להריון, אלא לסיכוי הגובר להתפתחות לידה במהלך הטיסה ככל שההריון מתקרב למועד. ואפילו יש מישהי שחוותה את זה - מבלי לדעת שהיא בהריון!

כמו לפני כל טיסה לחו"ל, כדאי להצטייד בביטוח רפואי, ורוב החברות  לא מכסות נשים בהריון מעבר לשבועות 32-30 (סוף חודש שביעי) בהריון.   

חברות ביטוח רבות מציעות לנשים בהריון ביטוח מיוחד, הכולל הרחבה לפוליסה רגילה של נסיעות לחו"ל. לפני שאת רוכשת ביטוח שכזה, מומלץ שתבדקי מדיוק אילו מצבים הקשורים להריון מכסה הפוליסה. 

מרבית חברות התעופה, כולל אל־על, מבקשות אישור רפואי בסיסי החל משבוע מסוים בהריון (בדרך־כלל החל מהשבוע ה־28). מאחר שהדרישות עשויות להשתנות מחברה לחברה, מומלץ שתבדקי מול החברה שדרכה את מתכוונת לטוס האם עלייך להציג אישור רפואי, ואם כן - מה עליו לכלול. 

אצלנו בכללית ניתן לקבל סיכום מידע רפואי. 

מבחינת עיתוי, השליש השני בהריון נחשב לזמן האידיאלי ביותר לטיול בחו"ל. תקופה זו מגיעה לאחר השלב הקריטי, שבו מתפתחים רוב האיברים בעובר, ולפני התקופה שבה עולה הסכנה לסיבוכים הקשורים בלידה. ויש עוד סיבה: השליש השני להריון מלווה בדרך־כלל בפחות בחילות, בפחות שינויים במצב הרוח ובפחות תשישות.

בקיצור, הרגשה כללית טובה יותר, שמאפשרת ליהנות הרבה יותר כשמטיילים ברחובות פאריז או רומא, או עושים בטן־גב באיזה אי יווני. 

אם מדובר בטיסה לא הכרחית, בהתאם למצבך הרפואי, גיל ההריון והרגשתך במהלך ההריון, יש לשקול היטב את מועד הטיסה ומשך הטיסה, היכולות הרפואיות ביעד הנבחר (על כל צרה שלא תבוא...), וצורך בחיסונים מיוחדים והאפשרות לקבל אותם במהלך ההריון.

כמובן. על אף שבטוח לטוס בהריון, מתרחשים במהלכו שינויים פיזיולוגיים שעלולים להעלות את הסיכוי לבעיות במהלך הטיסה.

מה למשל? החמרה בבחילות והקאות יתר, נפיחות ברגליים עקב צבירת נוזלים, וגודש ותחושת אף סתום היכולים לגרום לאי־נוחות בעת שינויים בלחצים במהלך הטיסה.

הנה כמה דברים שמומלץ לעשות:

• חשוב לקום להליכה ולהתמתחות מתי שרק אפשר כדי לאפשר לדם לזרום, וכדי למנוע מצבים של נפיחות ברגליים ובקרסוליים, כמו גם התכווצויות שרירים. לכן גם מומלץ לבחור בכיסא שליד המעבר כדי שתהיה לך גישה חופשית מבלי הצורך לעקוף אדם אחד לפחות בדרך.

ובהקשר זה, עוד טיפ: בצעי צ'ק־אין דרך האינטרנט מוקדם ככל האפשר כדי שתוכלי לבחור מושב שמתאים לך.

• חשוב לשתות הרבה נוזלים (בעיקר מים) כדי למנוע התייבשות. הגוף שלנו בנוי לתפקוד אופטימלי כשהוא נמצא בסביבה של כ־50% לחות, אבל בגלל האוויר היבש שזורם בתא הנוסעים, במטוס עלולים המספרים לצנוח עד כדי 10%. יבש, יבש מאוד.

• את חגורת הבטיחות כדאי לחגור נמוך סביב האגן.

• לבשי בגדים לא צמודים שאת יכולה להוריד בקלות אם חם לך מדי, ולבשי נעליים נוחות.

הסיכון העיקרי לאישה בהריון בטיסה ארוכה הוא הופעת פקקת ורידים כתוצאה מהישיבה הממושכת. מדובר בהיווצרות של קריש דם בווריד, שחלק ממנו עלול להתנתק, להיסחף בדם ולחסום את עורקי הריאה. עם זאת, מדובר באירוע נדיר, והטיפים שנתנו לך (בתוספת לבישת גרביים אלסטיים) יסייעו להפחית את הסיכון למינימום.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש