חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מניחה יד על עגלת טרולי בשדה התעופה לפני טיסה

טיסה בהיריון: אפשר לעוף על זה?

אם ההיריון שלך תקין, אין סיבה שלא תמריאי לטיול בחו"ל. עד איזה שבוע מותר לטוס? מתי הכי מומלץ? באילו מסמכים עליי להצטייד? מה כדאי לעשות בזמן הטיסה? תשובות לכל השאלות הבוערות על טיסה בזמן היריון

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

בעבר הועלו חששות לגבי טיסה בהריון בגלל הקרינה הקוסמית, השינויים בלחץ האוויר, והתזוזות בזמן הטיסה, אבל לא הוכח שהם מזיקים לאישה או לעובר.

02

מרבית חברות התעופה, אם ההריון שלך תקין רגיל ולא בסיכון גבוה, יאפשרו לך לטוס עד סוף שבוע 36 (סוף חודש שמיני). חברות הביטוח זה סיפור אחר...

03

מבחינת תזמון, השליש השני נחשב לזמן האידיאלי ביותר לטיול. התקופה הזאת מגיעה לאחר השלב הקריטי, שבו מתפתחים רוב האיברים של העובר.

אחת השאלות הפופולריות ביותר של נשים בהיריון היא: "מותר לי לטוס בכלל?". אז בגדול התשובה היא כן, בתנאי שההיריון תקין ומתקדם ללא סיבוכים. 

קיימים מצבים רפואיים בהיריון או מחלות כרוניות שעלולות להחמיר בהיריון, שבעקבותיהם ייתכן שיומלץ לך שלא לטוס.

למשל, אם קיים סיכון מוגבר ללידה מוקדמת או שאת סובלת מדימומים חוזרים בהיריון או ממחלה רפואית כרונית, כדאי להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך לפני שאת מתחילה בסידורי הטיסה.

לא. בעבר הועלו חששות בנוגע לטיסה בזמן היריון בגלל הקרינה הקוסמית, השינויים בלחץ האוויר, הרעשים והתזוזות במהלך הטיסה, אבל כל אלה לא הוכחו מזיקים לאישה בהיריון או לעובר.

תלוי את מי שואלות. ככלל, אין מניעה שתטוסי בכל גיל היריון, אולם מרבית חברות התעופה, גם אם ההיריון שלך תקין ואינו בסיכון גבוה, יאפשרו לך לטוס רק עד כחודש לפני הלידה הצפויה, כלומר עד שבוע 36 (סוף החודש השמיני) להיריון.

במקרה של היריון מרובה עוברים, למשל, חברות התעופה אינן מאפשרות לטוס מעבר לשבועות 28 עד 32. הסיבה לכך אינה קשורה לסכנה להיריון, אלא לסיכוי הגובר להתפתחות לידה במהלך הטיסה ככל שההיריון מתקרב למועד. ואפילו יש מישהי שחוותה את זה - מבלי לדעת שהיא בהיריון!

ישנם מצבים שצריכים להילקח בחשבון כאשר את מתכננת את מועד הטיסה, המשך שלה והיעד שלה, למשל היסטוריה של לידה מוקדמת או מצב רפואי שמעלה את הסיכון ללידה מוקדמת. במקרים כאלה, מומלץ להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך לפני רכישת כרטיס טיסה.

כמו לפני כל טיסה לחו"ל, כדאי להצטייד בביטוח רפואי, ורוב החברות אינן מכסות נשים בהיריון מעבר לשבוע 32 (סוף חודש שביעי) בהיריון.   

יש לציין בפני חברת הביטוח שאת בהיריון ולוודא שפוליסת הביטוח הרפואי כוללת כיסוי עבור נשים בהיריון.

חברות ביטוח רבות מציעות לנשים הרות ביטוח מיוחד, הכולל הרחבה לפוליסה רגילה של נסיעות לחו"ל. לפני שאת רוכשת ביטוח שכזה, מומלץ שתבדקי מדיוק אילו מצבים הקשורים להיריון מכסה הפוליסה. 

את ביטוח הנסיעות של כללית כבר בדקת?

מרבית חברות התעופה, כולל אל־על, מבקשות אישור רפואי בסיסי החל משבוע מסוים בהיריון (בדרך־כלל החל משבוע 28). מאחר שהדרישות עשויות להשתנות מחברה לחברה, מומלץ שתבדקי מול החברה שדרכה את מתכוונת לטוס האם עלייך להציג אישור רפואי, ואם כן - מה עליו לכלול. 

אצלנו בכללית ניתן לקבל סיכום מידע רפואי. 

מבחינת עיתוי, השליש השני בהיריון נחשב לזמן האידיאלי ביותר לטיול בחו"ל. תקופה זו מגיעה לאחר השלב הקריטי, שבו מתפתחים רוב האיברים בעובר, ולפני התקופה שבה עולה הסכנה לסיבוכים הקשורים בלידה.

ויש עוד סיבה: השליש השני להיריון מלווה בדרך־כלל בפחות בחילות, בפחות שינויים במצב הרוח ובפחות תשישות. בקיצור, הרגשה כללית טובה יותר, שמאפשרת ליהנות הרבה יותר כשמטיילות ברחובות פאריז או רומא, או עושות בטן־גב באיזה אי יווני. 

אם מדובר בטיסה שאינה הכרחית, בהתאם למצבך הרפואי, גיל ההיריון והרגשתך במהלך ההיריון, כדאי שתשקלי היטב את מועד הטיסה ואת משך הטיסה, היכולות הרפואיות ביעד הנבחר (על כל צרה שלא תבוא...), וצורך בחיסונים מיוחדים והאפשרות לקבל אותם במהלך ההיריון.

כמובן. על אף שבטוח לטוס בהיריון, מתרחשים במהלכו שינויים פיזיולוגיים שעלולים להעלות את הסיכוי לבעיות במהלך הטיסה.

מה למשל? החמרה בבחילות והקאות יתר, נפיחות ברגליים עקב צבירת נוזלים, וגודש ותחושת אף סתום היכולים לגרום לאי־נוחות בעת שינויים בלחצים במהלך הטיסה.

הנה כמה דברים שמומלץ לעשות:

• חשוב לקום להליכה ולהתמתחות מתי שרק אפשר כדי לאפשר לדם לזרום, וכדי למנוע מצבים של נפיחות ברגליים ובקרסוליים, כמו גם התכווצויות שרירים. לכן גם מומלץ לבחור בכיסא שליד המעבר כדי שתהיה לך גישה חופשית מבלי הצורך לעקוף אדם אחד לפחות בדרך.

ובהקשר זה, עוד טיפ: בצעי צ'ק־אין דרך האינטרנט מוקדם ככל האפשר כדי שתוכלי לבחור מושב שמתאים לך.

• חשוב לשתות הרבה נוזלים (בעיקר מים) כדי למנוע התייבשות. הגוף שלנו בנוי לתפקוד אופטימלי כשהוא נמצא בסביבה של כ־50% לחות, אבל בגלל האוויר היבש שזורם בתא הנוסעים, במטוס עלולים המספרים לצנוח עד כדי 10%. יבש, יבש מאוד.

• את חגורת הבטיחות כדאי לחגור נמוך סביב האגן, או בנקודה גבוהה על הבטן, ולא מהודק מדי.

• לבשי בגדים לא צמודים שאת יכולה להוריד בקלות אם חם לך מדי. גרבי גרביים מהודקים כדי לסייע לזרימת הדם ונעלי נעליים נוחות.

הסיכון העיקרי לאישה בהיריון בטיסה ארוכה הוא הופעת פקקת ורידים כתוצאה מהישיבה הממושכת. מדובר בהיווצרות של קריש דם בווריד, שחלק ממנו (מהקריש) עלול להתנתק, להיסחף בדם ולחסום את עורקי הריאה.

עם זאת, מדובר באירוע נדיר, והטיפים שנתנו לך (בתוספת גריבת גרביים אלסטיים) יסייעו להפחית את הסיכון למינימום.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש