פורסם בראשונה: 14.09.2010
עדכון אחרון: 05.02.2017
  • פרופ' אדי וייסבוך פרופ' אדי ויסבוך

טיסה בהריון: אפשר לעוף על זה?

לקריאה נוחה
אם ההריון שלך תקין, אין סיבה שלא תמריאי לטיול בחו"ל. עד איזה שבוע מותר? מתי הכי מומלץ? באילו מסמכים עליי להצטייד? מה כדאי לעשות בזמן הטיסה? תשובות לכל השאלות הבוערות על טיסה בזמן הריון

בקיצור

1.

בעבר הועלו חששות לגבי טיסה בהריון בגלל הקרינה הקוסמית, השינויים בלחץ האוויר, והתזוזות בזמן הטיסה, אבל לא הוכח שהם מזיקים לאישה או לעובר.

2.

מרבית חברות התעופה, אם ההריון שלך רגיל ולא בסיכון גבוה, יאפשרו לך לטוס עד סוף שבוע 36 (סוף חודש שמיני). חברות הביטוח זה כבר סיפור אחר...

3.

מבחינת תזמון, השליש השני נחשב לזמן האידיאלי ביותר לטיול. תקופה זו מגיעה לאחר השלב הקריטי, שבו מתפתחים רוב האיברים של העובר.

אחת השאלות הפופולריות ביותר של נשים בהריון היא: "מותר לי לטוס בכלל?". אז בגדול התשובה היא כן, בתנאי שההריון תקין ומתקדם ללא סיבוכים. 

מה הכוונה ללא סיבוכים?

קיימים מצבים רפואיים בהריון או מחלות כרוניות היכולות להיות מוחמרות בהריון, שבעקבותיהן ייתכן שיומלץ לך לא לטוס.

למשל, אם ההריון שלך מוגדר בסיכון גבוה; אם קיים סיכון מוגבר ללידה מוקדמת; או שאת סובלת מדימומים חוזרים בהריון או ממחלה רפואית כרונית, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שמתחילים בסידורי הטיסה.

האם הטיסה כשלעצמה לא מסכנת את ההריון?

לא. בעבר הועלו חששות לגבי טיסה בזמן הריון בגלל הקרינה הקוסמית, השינויים בלחץ האוויר, הרעשים והתזוזות במהלך הטיסה, אבל כל אלו לא הוכחו כמזיקים לאישה בהריון או לעובר.

עד איזה שבוע מותר לי לטוס?

תלוי את מי שואלים. מרבית חברות התעופה, אם ההריון שלך רגיל ולא בסיכון גבוה, יאפשרו לך לטוס עד סוף שבוע 36 (סוף החודש השמיני להריון). במקרה של הריון מרובה עוברים, למשל, חברות התעופה לא מאפשרות לטוס מעבר לשבוע 32-28.

הסיבה לכך לא קשורה לסיכון להריון, אלא לסיכוי הגובר להתפתחות לידה במהלך הטיסה ככל שההריון מתקרב למועד. ואפילו יש מישהי שחוותה את זה - מבלי לדעת שהיא בהריון!

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

 

את מי עוד צריך לשאול...?

כמו לפני כל טיסה לחו"ל, כדאי להצטייד בביטוח רפואי, ורוב החברות  לא מכסות נשים בהריון מעבר לשבועות 32-30 (סוף חודש שביעי).   

חברות ביטוח רבות מציעות לנשים בהריון ביטוח מיוחד, הכולל הרחבה לפוליסה רגילה של נסיעות לחו"ל. לפני שאת רוכשת ביטוח שכזה, מומלץ שתבדקי מדיוק אילו מצבים הקשורים להריון מכסה הפוליסה. 

האם אני צריכה להביא אישור מרופא לטיסה?

מרבית חברות התעופה, כולל אל־על, מבקשות אישור רפואי בסיסי החל משבוע מסוים בהריון (בדרך־כלל החל מהשבוע ה־28). מאחר שהדרישות עשויות להשתנות מחברה לחברה, מומלץ שתבדקי מול החברה שדרכה את מתכוונת לטוס האם עלייך להציג אישור רפואי, ואם כן - מה עליו לכלול. 

אצלנו בכללית ניתן לקבל סיכום מידע רפואי. 

​מתכננת לטוס לתאילנד או להודו בזמן ההריון?

המדריך הזה בשבילך!

טיסה למדינות העולם השלישי בזמן הריון

באיזו שלב בהריון הכי כדאי לטוס?

מבחינת עיתוי, השליש השני בהריון נחשב לזמן האידיאלי ביותר לטיול בחו"ל. תקופה זו מגיעה לאחר השלב הקריטי, שבו מתפתחים רוב האיברים בעובר, ולפני התקופה שבה עולה הסכנה לסיבוכים הקשורים בלידה. ויש עוד סיבה: השליש השני להריון מלווה בדרך־כלל בפחות בחילות, בפחות שינויים במצב הרוח ובפחות תשישות.

בקיצור, הרגשה כללית טובה יותר, שמאפשרת ליהנות הרבה יותר כשמטיילים ברחובות פאריז או רומא, או עושים בטן־גב באיזה אי יווני. 

יש לך עוד טיפים בשבילי לשלב תכנון הטיסה?

אם מדובר בטיסה לא הכרחית, בהתאם למצבך הרפואי, גיל ההריון והרגשתך במהלך ההריון, יש לשקול היטב את מועד הטיסה ומשך הטיסה, היכולות הרפואיות ביעד הנבחר (על כל צרה שלא תבוא...), וצורך בחיסונים מיוחדים והאפשרות לקבל אותם במהלך ההריון.

יש לך טיפים לזמן הטיסה?

כמובן. על אף שבטוח לטוס בהריון, מתרחשים במהלכו שינויים פיזיולוגיים שעלולים להעלות את הסיכוי לבעיות במהלך הטיסה.

מה למשל? החמרה בבחילות והקאות יתר, נפיחות ברגליים עקב צבירת נוזלים, וגודש ותחושת אף סתום היכולים לגרום לאי־נוחות בעת שינויים בלחצים במהלך הטיסה.

הנה כמה דברים שמומלץ לעשות:

• חשוב לקום להליכה ולהתמתחות מתי שרק אפשר כדי לאפשר לדם לזרום, וכדי למנוע מצבים של נפיחות ברגליים ובקרסוליים, כמו גם התכווצויות שרירים. לכן גם מומלץ לבחור בכיסא שליד המעבר כדי שתהיה לך גישה חופשית מבלי הצורך לעקוף אדם אחד לפחות בדרך.

ובהקשר זה, עוד טיפ: בצעי צ'ק־אין דרך האינטרנט מוקדם ככל האפשר כדי שתוכלי לבחור מושב שמתאים לך.

 

 

מה אסור לאכול בהריון | שירותי בריאות כלליתמה אסור לאכול בהריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnant_dangerous_food.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnant_dangerous_food.aspx
חודשי הריון | שירותי בריאות כלליתחודשי הריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnancy_months.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/pregnancy_months.aspx
העמסת סוכר בהריון | שירותי בריאות כלליתהעמסת סוכר בהריון | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/sugar_loading_test.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/pregnacy/Pages/sugar_loading_test.aspx

• חשוב לשתות הרבה נוזלים (בעיקר מים) כדי למנוע התייבשות. הגוף שלנו בנוי לתפקוד אופטימלי כשהוא נמצא בסביבה של כ־50% לחות, אבל בגלל האוויר היבש שזורם בתא הנוסעים, במטוס עלולים המספרים לצנוח עד כדי 10%. יבש, יבש מאוד.

• את חגורת הבטיחות כדאי לחגור נמוך סביב האגן.

• לבשי בגדים לא צמודים שאת יכולה להוריד בקלות אם חם לך מדי, ולבשי נעליים נוחות.

משהו שאני צריכה לדעת על פקקת הוורידים?

הסיכון העיקרי לאישה בהריון בטיסה ארוכה הוא הופעת פקקת ורידים כתוצאה מהישיבה הממושכת. מדובר בהיווצרות של קריש דם בווריד, שחלק ממנו עלול להתנתק, להיסחף בדם ולחסום את עורקי הריאה. עם זאת, מדובר באירוע נדיר, והטיפים שנתנו לך (בתוספת לבישת גרביים אלסטיים) יסייעו להפחית את הסיכון למינימום.

פרופ' אדי ויסבוך הוא רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ואחראי היחידה להריון בסיכון גבוה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל