פורסם בראשונה: 14.10.2012
עדכון אחרון: 15.10.2012
  • נילי זליקובסקי נילי זליקובסקי

פקקת בטיסה ללונדון

לקריאה נוחה
אתם יושבים במטוס, אוכלים, שותים יין ושוקעים עמוק במושב. ממש באותו זמן הדם הופך להיות צמיגי וקצב זרימתו נחלש. אם לא תקומו להליכה קצרה, זה עלול להסתיים בתסמונת מחלקת הנוסעים
פקקת בטיסות

תחושת החופש מתחילה במדרגות בנתב"ג. כבר עברנו צ`ק אין, המזוודות בדרך למטוס ואנחנו מראים לאיש הביטחון את כרטיס העלייה למטוס.

אנחנו מתייצבים לביקורת דרכונים במשטרת הגבולות ועוד דקה או שתיים אנחנו בדיוטי פרי. בקרוב נסיים את  הקניות, וכאשר יכריזו ברמקול ש"הטיסה ללונדון יוצאת דרך שער מספר 7", נמהר עם כולם, על אף שהמקומות מסומנים ואין סיכוי שמישהו יתפוס לנו את המושב.

חייכנו בחזרה לדיילת בכניסה למטוס, התיישבנו במקום השמור לנו ובפעם המי יודע כמה שמענו את הוראות הבטיחות. עברו עוד כמה דקות, המנועים של הג'מבו צווחו בקולניות, המטוס רץ לאורך המסלול והתנתק מהקרקע. זהו, אנחנו באוויר. עוד מעט תל־אביב תיגמר בקו החוף, ואפשר יהיה לפתוח את חגורת הבטיחות, למתוח את הרגליים ולשקוע בשינה. מי בכלל רוצה לחשוב תסמונת מחלקת התיירים או פקקת הוורידים העמוקים, שיכולה להתפתח תוך כדי טיסה.

 האם מדובר בתופעה נפוצה?

על פי הסטטיסטיקה העולמית, התסמונת פוגעת בכעשרה אחוזים מכלל הטסים, אשר עלולים לסבול מפקקת ורידים בצורה קלה או קשה במהלך טיסה. חברות התעופה הבינלאומיות מכירות את הסטטיסטיקה הזאת היטב, והן נאלצות להתמודד בשנים האחרונות עם תביעות עתק לפיצויים. כדי להסביר היטב מהי התופעה, הנה הקדמה קלה על אודות מחזור הדם:

הלב הוא המפעיל הראשי של תנועת הדם בכלי הדם העורקיים. בעקבות התכווצות שריר הלב, הדם מועבר אל העורקים ומגיע אל כל אברי גוף, שם הדם פורק חמצן וחומרי המזון לתאי הגוף. מהתאים  עובר הדם אל הוורידים, אשר משמשים לו נתיב נסיעה חזרה אל הלב ואל מערכת הנשימה, כדי להצטייד בחמצן טרי ולהשתחרר מדו תחמוצת הפחמן ופסולת אחרת אותה הוא נושא מהתאים. מנגנון החזר הדם אל הלב מחלקו התחתון של הגוף,  נוגד את חוקי הגרביטציה. המנגנון העיקרי אך לא היחידי המשפיע על כיוון זרימת הדם מלמטה למעלה שייך לשרירי הרגליים הנמצאים בשוקיים. בהליכה, השרירים מתכווצים ולוחצים על הוורידים. לחץ זה עוזר לעליית הדם למעלה, לכיוון הלב יחד עם מבנה הוורידים, המונע מהדם לחזור למטה בעזרת שסתומים מיוחדים הנפתחים רק  לכיוון הלב  ונסגרים כשהדם מנסה לחזור כלפי מטה.

בישיבה ממושכת בטיסות ארוכות, במצב של חוסר תנועה, אנו עלולים לגלות שהרגליים התנפחו לנו. אם הורדתם במהלך הטיסה את הנעליים, אתם עלולים להתקשות לנעול אותן שוב ולהתייצב יחפים לביקורת המכס. תופעות דומות מאפיינות מתכנתים ואנשי הייטק, שיושבים מול המחשב שעות ארוכות.

בזמן הישיבה במטוס, אנחנו כמעט לא מפעילים את שרירי הרגליים, ולכן חלק מהדם נשאר בוורידים ומנפח את  הרגליים. במקביל, מואטת זרימת הדם. כאשר הדם אינו בתנועה מתמדת, הוא נוטה להיקרש וכאשר זרימתו איטית, כדוריות הדם עלולות להיקרש בתוך הווריד. זאת ועוד: בזמן הישיבה, עקב כיפוף הברך בזווית ישרה, לחץ מושב הכסא על החלק האחורי של הירך באזור שמאחורי הברך, מפריע אף הוא לזרימת הדם.

נשים בהריון או בעלי משקל רב, מפעילים עומס על הוורידים הגדולים בבטן - דבר המוסיף להאטת קצב זרימת הדם בוורידים.

אל חוסר התנועה, האטת קצב זרימת הדם והנטייה להקרשת הדם, מצטרף גורם נוסף - צמיגות הדם. האוויר במטוס יבש, והנוסעים אחרי שעות של נסיעה, המתנה בתורים, ישיבה עד להמראה, חוסר שתייה מספקת ושתיית אלכוהול, מגלים סימני התייבשות. 55 אחוזים מנוזל הדם מהווה הפלסמה ותאי הדם תופשים רק 45 אחוזים מנפחו. 91 אחוזים מהפלסמה הם מים. לכן, ככל שאדם שותה פחות, נפח הנוזל יורד וכך תאי הדם השונים - הכדוריות תופסות נפח רב יותר והדם פשוט נעשה סמיך יותר והנה עוד סיבה לצמיגות ולקרישת יתר.

בפקקת ורידים נוצר קריש דם בוורידים העמוקים של  הגפיים התחתונות. התנתקות של פרור מהקריש הנ"ל, יכולה להוליכו עם זרם הדם לריאות. ככל שהחלקיק הנודד גדול יותר, עלול להיגרם נזק רב יותר. הקריש הנודד הזה עלול לסתום חלקית או במלואו את אחד מאזורי הריאה ולגרום קושי בנשימה, שיכול להביא למוות עם תום הטיסה או כמה שבועות אחריה.

גורמי הסיכון העיקריים:

גיל מבוגר, עישון, יתר כולסטרול, השמנת יתר, מחלות שונות, הריון, נטילת תרופות והורמונים,  אלכוהול, טיסה לאחר ניתוח, עבר של פקקת או נטייה גנטית לקרישיות יתר של הדם.

אם אתם נמנים עם אחת מהקבוצות הנ"ל, כדאי לכם לפנות לרופא לייעוץ. בנוסף יש לדאוג מראש לאמצעים העשויים להקל עליכם כמו גרביים אלסטיות, מכשיר  להנעת שרירי השוק בזמן הישיבה. מדובר מכשיר קטן וקומפקטי העשוי פדלים להפעלת שרירי השוק תוך כדי ישיבה,המחקה את פעות ההליכה.  במקרים מסוימים יש להשתמש בתרופות נוגדות קרישה.

מה עושים בזמן הטיסה?

הימנעו מישיבה ממושכת. קומו להליכה במטוס כל חצי שעה והניעו את כפות רגליכם בעת הישיבה.

שתו הרבה ובעיקר מים דבר המעלה את לחץ הדם ותורם לנפח דם תקין. אל תרבו בשתיית אלכוהול ואל תמלאו את כרסכם יתר על המידה, כדי לא להביא לירידה משמעותית בלחץ הדם.

רצוי לנעול נעליים נוחות לטיסה (נעלי ספורט) המחזיקות את הרגל בלחץ סביר ומונעות התרחבות הגפה.

פקקת הורידים יכולה להיות סמויה עד להיווצרות מצב נוח להינתקות חלקיק מהקריש. לכן במקרה של בעיה רפואית כלשהי, ספרו לרופא כי הנכם לאחר טיסה ארוכה. ככל שהאבחון יעשה מוקדם הטיפול יהיה מהיר ויעיל יותר. צאו לטייל, אל תמנעו מטיסות רחוקות רק עשו את הדבר הנכון: פצלו טיסה ארוכה, עשו פעילות גופנית במשך הטיסה ומנעו מעצמכם בעיות מיותרות.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

זה הזמן להתחסן!

​הנחה של עשרות אחוזים על מגוון חיסונים

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל