חיפוש

dsdsdsd
תופעת קרישי דם אצל נשים בהריון ולאחר לידה

זהירות: קריש דם

קרישי דם נפוצים יותר אצל נשים בהריון ואצל נשים לאחר לידה. הסיכון להופעה שלהם אצלן גבוה פי ארבעה בהשוואה לנשים אחרות. מה את יכולה לעשות? בין היתר לקום ולהתהלך.

דני טל

דני טל

בקיצור

01

הופעה של קרישי דם במהלך הריון ואחרי הלידה היא נדירה. במקרים שכן מתרחשים הקרישים יכולים להיות מסוכנים מאוד.

02

מחקר ענק שנערך ב־2005 בארצות הברית מצא שנשים בהריון ולאחר לידה נמצאות בסיכון גבוה יותר לקרישים מאלו שאינן הרות.

03

מומלץ לזוז כמה שיותר במידת האפשר, כדי לסייע לזרימת דם תקינה. ואפשר כמובן להתייעץ עם הרופאות והרופאים המטפלים.

​הופעת קרישי דם בתקופת ההריון ואחרי הלידה היא נדירה, אולם היא נפוצה בקרב נשים בשלב זה של חייהן פי ארבעה בהשוואה לנשים בנות גילן. כך עולה ממחקר גדול שפורסם ב־2005 בבית החולים מאיו קליניק בארצות הברית. 

החוקרים עקבו במשך 30 שנה אחרי הנתונים הרפואיים של 50,000 נשים בהריון ואחרי לידה במחוז אולמסטד במיניסוטה. הם התמקדו בתופעת היווצרות קרישי דם בוורידי הרגל (המוכרת כפקקת בווריד עמוק) וקרישים בריאות (תסחיף ריאתי). היקף תופעת הפקקת הורידית היה נמוך: רק 105 מקרים התגלו במשך 30 שנות המחקר. אבל הבעיה מדאיגה במיוחד בשל הקטלניות הגבוהה שלה. 

"הסימפטום הראשון והיחיד בכרבע ממקרי התסחיף הריאתי הוא מוות פתאומי", אמר מי שעמד בראש המחקר ד"ר ג`ון הייט.

כשהחוקרים השוו בין קבוצות גיל דומות, הם מצאו שנשים בהריון ואלה שנמצאו שלושה חודשים אחרי הלידה היו בסיכון גבוה  פי ארבעה להופעת קרישי דם, בהשוואה לנשים שלא היו בהריון.

במאמר המדעי של המחקר נאמר שתופעת התסחיף הריאתי הפכה ב־30 השנים האחרונות לגורם התמותה העיקרי בהריון ולאחר הלידה.

הטיפ לאמהות הטריות הוא: קומו מהמיטה והתחילו ללכת מוקדם ככל האפשר. יש סיבות נוספות לתסחיף ריאתי, ועוד דרכי טיפול במי שנמצאות בסיכון, אך פעילות גופנית יכולה גם היא לעזור.

לנשים שגורמי הסיכון שלהן גבוהים עקב השמנה, היסטוריה של קרישי דם ושכיבה ממושכת בתקופת  ההריון - הרופאים עשויים להמליץ על שימוש במכשירים המעסים את הרגל וממריצים את מחזור הדם.

כדורים לדילול הדם אינם האפשרות המועדפת בגלל החשש מסיבוכים, כמו דימום יתר. "נוגדי קרישה מתאימים לקבוצה קטנה שמצויה בסיכון גבוה", אומר יו"ר הוועדה למיילדות וגינקולוגיה, "איננו רוצים להמליץ על אסטרטגיה שעלולה לגרום יותר נזק  מאשר להביא תועלת". לדבריו, מתן אספירין הוכח כיעיל למניעת שבץ והתקפי לב, אבל הועיל פחות במניעת קרישי דם ברגליים. 

פקקת וריד עמוק, המוכרת גם כגורם סיכון לאנשים המבלים שעות ארוכות בטיסה, והיא פוגעת בקרוב לשני מיליון אמריקנים בשנה.  בארצות הברית בלבד, כ־200,000 איש מתים מדי שנה כתוצאה מתסחיף ריאתי.

דני טל הוא מומחה לכושר גופני

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש