אבחנות
פורסם בראשונה: 13.08.2012
עדכון אחרון: 13.01.2015
  • ד"ר מאשה קרופניקוב ד"ר מאשה קרופניקוב
  • קטיה אורבין ד"ר קטיה אורבין

כאבים בחזה

לקריאה נוחה
ממה נגרמים כאבים בחזה? כמה זמן הם נמשכים? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך
כאבים בחזה

שם האבחנה בעברית: כאבים בחזה, כאב בחזה, תעוקת חזה
שם האבחנה באנגלית: ,Chest Pain, Chest Discomfort
Angina Pectoris
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Chest Symptoms, Chest Complaints

הכנה לבדיקת ארגומטריה

לכל סרטוני ההכנה לבדיקות >

כאבים בבית חזה הם תלונה שכיחה של אנשים בגילים שונים. ייתכנו כאבים בעלי עוצמה ומאפיינים שונים - עם או ללא הקרנה של הכאבים לאיברים נוספים כמו ידיים, גב, צוואר ולסת תחתונה.

בית החזה מכיל איברים רבים, ובהם הלב וכלי הדם הגדולים, ריאות ודרכי הנשימה, ושט, שרירים ועצמות. קיים מגוון רב של מצבים שעלולים לגרום להופעת הכאבים:

• מחלות לב שונות. החשש העיקרי הוא מפני הפרעות בזרימת הדם ללב כמו תעוקת חזה (מצב שבו אין עדיין פגיעה בשריר הלב) והתקף לב (מצב שבו נגרם נזק לשריר הלב בעקבות סתימה בכלי דם כלילי). ישנן מחלות לב נוספות שעלולות לגרום להופעה של כאבים או של אי־נוחות בבית החזה כמו הפרעות בקצב הלב, דלקת של קרומי הלב (פריקרדיטיס) או דלקת של שריר הלב (מיוקרדיטיס).

• מחלות ריאות שונות כמו ברונכיטיס, אסתמה, דלקת של קרום הריאה (פלאוריטיס), דלקת ריאות ותסחיף ריאתי, יתר לחץ ריאתי, חזה אוויר או הצטברות של נוזל בין קרומי הריאה (תפליט פלאורלי).

• בעיות בכלי הדם הגדולים - בעיקר דיסקציה (קרע חלקי) של דופן האאורטה. זהו מצב נדיר שמסכן חיים.

• בעיות בשרירים, בגידים או בעצמות - בעיות מוסקולו־סקלטליות בשפה הרפואית - שעלולות להיגרם ממאמץ גופני או מחבלה ובמקרים נדירים גם מגידולים בעצמות. כמו כן תיתכן דלקת במפרק המחבר בין החלק הסחוסי לחלק הגרמי של הצלע המכונה קוסטוכונדריטיס.

• בעיות שקשורות לדרכי העיכול כמו ריפלוקס קיבתי־ושטי (כניסה של תוכן הקיבה לוושט), התכווצויות לא תקינות של שרירי הוושט. גם כאבים שמקורם בלבלב או בכיס מרה עלולים לבוא לידי ביטוי בכאבי חזה.

• שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר בלועזית) – זיהום שמקורו בנגיף אבעבועות רוח ואשר מתפשט לאורך עצב בין־צלעי. לעיתים קרובות מקדימים הכאבים את הופעת הפריחה.

• כאבים בחזה מופיעים בשכיחות מוגברת אצל מי שסובלים ממתח, מחרדה ומדיכאון.

התסמינים הם לרוב כאבים בעוצמות שונות באזורים שונים בחזה. אופי התסמינים מאפשר לרופא לעשות מיון ראשוני ולקבוע את האבחנה המשוערת.חשוב לתאר באופן מדויק את אופי הכאבים ואת מיקומם, לציין אם הם קבועים או חולפים, להתייחס לקשר בין הכאבים לתנועה, לנשימה עמוקה, לאכילה או למתח נפשי, לפרט אם הכאבים מורגשים באזורי גוף נוספים כמו ידיים, גב, צוואר או לסת תחתונה.

חשוב לעדכן את הרופא בנוגע לקיומם של תסמינים נוספים כמו חום, דפיקות לב, בחילה, צרבת, קוצר נשימה וזעה קרה.

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה, ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

כ־35 אלף לקוחות של כללית מתוך כ־4 מיליון (0.9%) התלוננו ב־2011 על כאבי חזה.

יש מספר רב של סיבות לכאבים בחזה - החל ממחלות חולפות חסרות משמעות לטווח הארוך וכלה במחלות קשות שמסכנות את החיים. משך הכאבים שונה ממחלה למחלה.

האבחנה הראשונית נעשית באמצעות שאלות ששואל הרופא את האדם שמתלונן על הכאבים בחזה (אבחון קליני בשפת הרופאים). הרופא שואל אם יש מחלות רקע, אם יש במשפחה חולים במחלות לב, והוא מבקש לקבל תיאור מדויק של הכאבים. כמו כן הוא שואל אם ישנם תסמינים נוספים כמו חום, בחילות והקאות.

לאחר מכן עושה הרופא בדיקה גופנית בניסיון לברר מהי הסיבה הספציפית לכאבים. במקרה הצורך עשוי הרופא להיעזר בבדיקה אחת או יותר מהבדיקות הבאות:

אק"ג. זוהי בדיקה פשוטה שמאפשרת להתרשם מהפעילות החשמלית של שריר הלב. הבדיקה קלה לביצוע וזמינה ולרוב מציגה שינויים שאופייניים למחלות הלב השונות. עם זאת יש לציין שבדיקת אק"ג תקינה אינה שוללת לחלוטין את האפשרות לקיומה של מחלת לב איסכמית (היצרויות בכלי הדם המזינים את הלב). לכן כאשר אדם מציג תלונות שמהן עולה חשד לקיומה של בעיה בלב, הוא יופנה לבירור נוסף גם אם האק"ג תקין.

• בדיקה של שיעור החמצן בדם בעזרת אוקסימטר. מהבדיקה הזאת ניתן ללמוד האם רמת החמצן בדמו של הנבדק היא תקינה. תוצאה לא תקינה עלולה להעיד על קיומן של מחלת לב או של מחלת ריאות.

צילום חזה. כאשר חושדים שהנבדק סובל מדלקת ריאות, מחזה אוויר או מנוזל בחלל החזה הוא נשלח לעשות צילום חזה. לעיתים ניתן לראות בצילום חזה שברים בצלעות, אולם אם ההערכה היא שהכאבים נובעים משברים בצלעות, יש צילום רנטגן ייעודי שמטרתו היא לאבחן זאת.

• צילום מכוּון לצלעות נעשה כאשר חושדים שקיים שבר או שישנה פגיעה אחרת כלשהי בצלעות.

בדיקת אקו לב נעשית כאשר חושדים שקיימות הפרעות שונות בתפקוד הלב או המסתמים.

• כדי לאבחן או לשלול אפשרות של מחלת לב איסכמית ניתן לעשות מבחן מאמץ (ארגומטריה, אקו לב במאמץ), מיפוי לבצנתור לב אבחוני או צנתור וירטואלי.

בדיקות דם מאפשרות לגלות הימצאות של החלבון טרופונין שאותו מפריש שריר הלב בעת התקף לב או במקרה של דלקת בשריר הלב. את הבדיקה ניתן לעשות רק בבית חולים; היא אינה זמינה בקופות החולים.

• בדיקת CT חזה עושים בעיקר כאשר חושדים שמקור הכאבים הוא בקרומי הריאות או בכלי הדם הגדולים.

• מיפוי ריאות עושים כאשר חושדים בקיומו של תסחיף ריאתי.

• לאנשים שסובלים מריפלוקס עושים לעיתים בדיקת אזופגוסקופיה (בדרך כלל במסגרת גסטרוסקופיה) - מדידות לחצים בשרירי הוושט או מעקב אחר רמת החומציות בתוך הוושט. לחלופין ניתן לנסות לתת טיפול נגד חומציות יתר ולבדוק האם הוא מקל על הכאבים.

צנתור לב טיפולי הוא בדיקה פולשנית שמאפשרת להציג בפירוט את כלי הדם בלב ולטפל בהיצרויות - אם אלה מתגלות במהלך הבדיקה.

• אם עולה החשש שהכאבים נובעים מבעיה חריפה בלב - כמו התקף לב - מופנה הנבדק בדחיפות לבית חולים להשלמת הבירור וכדי להחליט אם עליו לעבור צנתור.

• אם יש חשד שמדובר בתסחיף ריאתי - יש צורך בבירור דחוף במסגרת בית חולים.

• מי שסובלים מחזה אוויר זקוקים לבדיקה דחופה של רופא כירורג כדי שיחליט אם יש צורך בנקז חזה. הבירור הזה נעשה לרוב במסגרת בית חולים.

• אם ההערכה היא שמדובר בקרע חלקי של האאורטה - יש צורך בטיפול כירורגי דחוף בבית חולים.

• אם הסיבה לכאבים היא מחלה ויראלית או בעיה מוסקולו־סקלטלית (של השרירים ושל השלד), ניתן להסתפק בטיפול תומך: מנוחה ולקיחת משככי כאבים.

• אם ההערכה היא שמקור הכאבים הוא בוושט, ניתנת בדרך כלל המלצה להכנסת כמה שינויים באורח החיים ובהם: מעבר לדיאטה מיוחדת, הימנעות מוחלטת מאכילה שעתיים לפני השינה, הימנעות מארוחות גדולות, הגבהת הראש בעת השינה. במקביל גם נותנים בדרך כלל תרופות שמפחיתות את הפרשת החומצה בקיבה.

• מי שסובלים מכאבים בגלל מחלה זיהומית כמו דלקת ריאות מקבלים טיפול אנטיביוטי.

• מי שאיבחנו אצלו תפליט פלאורלי (הימצאות נוזל בין שני קרומי הריאה) זקוק לבירור הסיבות להיווצרותו. לרוב יש צורך לעשות ניקור פלאורלי ולקחת כמות קטנה מהנוזל לבדיקה.

• אם הסיבה לכאבי החזה היא מתח וחרדה, ניתן להיעזר בטיפול פסיכולוגי ובתרופות נוגדות חרדה ודיכאון.

תלוי מהי הסיבה לכאבי החזה ואיזה טיפול ניתן.

מחלות רבות שגורמות לכאבי חזה עלולות להסתבך. חומרת הסיבוכים משתנה ממחלה למחלה.

היות שכאבים בחזה עלולים להעיד על קיומו של מצב מסכן חיים יש לפנות בהקדם לרופא בכל מקרה שבו חשים בכאבים כאלה. במקרים הבאים יש לפנות בדחיפות רבה במיוחד לרופא, למגן־דוד־אדום בטלפון 101 בכל הארץ או לחדר מיון:

• אם הכאבים תוקפים את מי שיש להם גורמי סיכון משמעותיים לפתח מחלת לב איסכמית: הם סובלים מהשמנת יתר, מלחץ דם גבוה ומרמה גבוהה של שומנים בדם (היפרליפידמיה), הם מבוגרים, מעשנים ויש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה שהם חולי לב.

• אם הכאבים לוחצים, מוחמרים בעקבות מאמץ גופני, מלוּוים בקוצר נשימה, בבחילה או בהזעה קרה ומתפשטים גם לידיים, לגב, לצוואר או ללסת התחתונה.

• אם הכאבים חמורים במיוחד.

• אם לכאבים מתלווה חולשה ניכרת ואף תחושה של טרום עילפון.

מהירות ההתאוששות תלויה בסיבה הספציפית שגרמה לכאב החזה.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר קטיה אורבין היא רופאה בכירה במחלקת טיפול נמרץ לב  במרכז הרפואי רבין

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל