אבחנות
פורסם בראשונה: 13.01.2013
עדכון אחרון: 21.01.2014
  • ד"ר מאשה קרופניקוב ד"ר מאשה קרופניקוב
  • דוקטור גבי ובר ד"ר גבי ובר

מחלה ויראלית

לקריאה נוחה
מהי מחלה ויראלית? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך
מחלה ויראלית

שם האבחנות בעברית: מחלה ויראלית, מחלה נגיפית
שם האבחנות באנגלית: Viral Infection
שם האבחנות או קיצורן במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Virus Infection

 

מה זה?

וירוסים (נגיפים) הם מזהמים זעירים שיכולים להתרבות אך ורק בתוך תאים של יצורים חיים (מהסיבה הזאת יש חוקרים רבים שלא רואים בהם יצורים חיים אלא שלב ביניים בין דומם לחי). ישנם וירוסים שמנצלים צמחים כדי להתרבות, וישנם וירוסים שמנצלים לצורך הזה בעלי חיים ובני אדם. מספר סוגי הווירוסים הוא עצום.

לצירוף המילים "מחלה נגיפית" או "מחלה ויראלית" יש שני שימושים אפשריים:

1. מחלות ספציפיות שנגרמות בגלל וירוסים. רשימה המחלות הוויראליות היא ארוכה וכוללת מחלות קלות וקשות גם יחד, החל משפעת וגסטרואנטריטיס וכלה באיידס, בדלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) ובכלבת.

2. אצל רופאים רבים צירוף המילים "מחלה ויראלית" אינו מתאר מחלה ספציפית, אלא נועד לתאר מחלה חולפת כלשהי, שעל פי התסמינים ניתן לשער שהיא נגרמה מווירוס, למשל במקרה שנבדק מתלונן רק על חום ועל כאבי שרירים. ישנן משפחות שונות של וירוסים שגורמות לתסמינים האלה, ולרוב אין דרך לזהות באיזה וירוס מדובר.

מהם סוגי הווירוסים הנפוצים ביותר?

מגוון הווירוסים הוא עצום, ולכל וירוס יש יכולת לזהם סוגים שונים של תאים בגוף האדם. להלן כמה דוגמאות:

• וירוסים שגורמים לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות, למשל Rhinovirus.

• נגיף השפעת, שלרוב גורם למחלת חום קשה יחסית ולעיתים אף לדלקת ריאות.

• הווירוסים CMV ו־EBV שגורמים למחלת הנשיקה. התסמונות של המחלה כוללות, בין היתר, חום, כאבי שרירים, כאבי גרון והגדלה של בלוטות הלימפה ושל הטחול.

• אנטרווירוסים שגורמים, בין היתר, לדלקת קרום המוח, לפוליו (שיתוק), לדלקות בדרכי הנשימה העליונות ולדלקות עיניים.

• וירוסים מסוג הפטיטיס A, B, C, D ו־E שגורמים לסוגים שונים של דלקת הכבד.

• וירוסים שגורמים למחלות שמלוות בפריחה כמו אדמת ואבעבועות רוח.

מהם התסמינים?

מחלה ויראלית לא ספציפית עלולה לגרום למגוון רחב של תסמינים. אלה הם השכיחים שבהם:

• חום.

נזלת, כאב גרון, שיעול יבש.

• סחרחורת.

• כאבי בטן, שלשולים, חוסר תיאבון.

כאבי ראש.

חולשה ועייפות.

• כאבי שרירים.

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

איך אני לעומת האחרים?

זיהום ויראלי אובחן אצל קרוב ל־500 אלף לקוחות של כללית שפנו לקבלת עזרה רפואית ב־2013. מדובר ב־12.5% מתוך כ־4 מיליון הלקוחות של כללית.

כמה זמן זה נמשך?

המחלות הוויראליות הקלות נמשכות בדרך כלל בין כמה ימים לכמה שבועות. לעיתים רחוקות חשים עייפות מוגברת וחולשה גם אחרי שהמחלה חולפת, אבל גם התסמינים האלה חולפים בהדרגה - לכל היותר לאחר כמה חודשים.

איך מאבחנים?

האבחנה היא קלינית - על סמך תלונות הנבדק והבדיקה הגופנית בחדר הרופא. כאשר המחלה ממושכת או קשה יותר מהמצופה, ניתן לשקול בדיקות נוספות:

• בדיקות דם כמו ספירת דם, מדדי דלקת, תפקודי כליה וכבד, בדיקת נוגדנים לווירוסים ולמזהמים אחרים (למשל, EBV ו־CMV שגורמים למחלת הנשיקה).

• בדיקות הדמיה בהתאם לתלונות, למשל צילום חזה כאשר התלונות הן על שיעול ועל חום או בדיקת אקו לב כאשר ישנם ממצאים שמעלים את החשד לפריקרדיטיס - דלקת של קרומי הלב.

איך מטפלים?

קיימות מעט מאוד מחלות ויראליות שניתן לטפל בהן באמצעות תרופות. גם כאשר קיים טיפול תרופתי מתאים, למשל תרופה בשם טמיפלו למחלת השפעת, לא תמיד חייבים לעשות בו שימוש, שכן במקרים רבים מדובר במחלה שחולפת מאליה גם ללא טיפול.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

במרבית המקרים שבהם אנחנו חולים במחלה ויראלית הגוף שלנו מפתח נוגדנים נגד הווירוס שחולל את המחלה, ואנחנו הופכים למחוסנים נגדו. אולם מגוון הווירוסים הוא כל כך גדול, שאנחנו יכולים להידבק פעם אחר פעם בווירוס אחר.

ואם לא די בכך, לווירוסים מסוימים יש יכולת לשנות כל הזמן את התצורה שלהם - מה שמונע ממערכת החיסון שלנו לזהות אותם. היכולת הזאת של הווירוסים היא שגורמת לכך שאנחנו עלולים לחלות בשפעת שנה אחר שנה גם אם קיבלנו חיסון (אם כי הסיכון של אנשים מחוסנים לחלות הוא קטן יותר).

ישנם סוגי נגיפים שגם לאחר חלוף הזיהום החריף נשארים בגוף האדם בלי לגרום למחלה. הנגיפים האלה עלולים במקרים נדירים להתעורר ולגרום למחלה כאשר מערכת החיסון נחלשת, למשל בגיל מתקדם, בתקופה לחוצה בחיים או בעת קבלת טיפול כימותרפי. דוגמה: לאחר שמחלימים מאבעבועות רוח נשאר הנגיף שמחולל את המחלה רדום בגוף. לאחר שנים רבות הוא עלול להפוך לפעיל ולגרום למחלת פריחה בשם שלבקת חוגרת.

עלולים להיות סיבוכים?

הווירוסים יכולים לפגוע כמעט בכל רקמה בגוף. בין  הסיבוכים השכיחים יחסית: דלקת ריאות, דלקת אוזניים, דלקת של מעטפת הלב או של שריר הלב ודלקת קרום המוח. לעיתים נדירות לא הווירוס גורם לסיבוך אלא תגובת הגוף לנוכחות הווירוס. זוהי למעשה מחלה אוטואימונית שנגרמת בעקבות הזיהום הוויראלי. מדובר במחלות כמו דלקת מפרקים או תסמונת גיליאן־ברה (Guillain-Barre) שבה נפגעת מערכת העצבים ההיקפית.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

יש לפנות לרופא בדחיפות אם מופיעים התסמינים הבאים: כאבים בחזה, קוצר נשימה, כאבי ראש הולכים ומחמירים, הקאות בלתי פוסקות עד כדי סכנת התייבשות.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

לרוב בתוך ימים ספורים ולכל היותר לאחר כמה שבועות.

 

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב. היא בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית

ד"ר גבי ובר הוא מנהל היחידה למניעת זיהומים בבית החולים כרמל מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל