חיפוש

dsdsdsd
קוף בין שיחים בעיניים פעורות

אבעבועות הקוף: כל מה שחשוב לדעת

אבעבועות הקוף היא מחלה נגיפית ותיקה, שחזרה לכותרת במהלך 2022. מהם התסמינים של אבעבועות הקוף? עד כמה המחלה מסוכנת? איך מטפלים? יש חיסון נגדה?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

בקיצור

01

הנגיף מחולל המחלה שייך למשפחת הנגיפים שאליה משתייך גם נגיף האבעבועות השחורות, אך מחלת אבעבועות הקוף הרבה פחות אלימה מאבעבועות שחורות.

02

העברה מאדם לאדם נעשית במגע עם נוזלי גוף או עם הפרשות או עם פצעים של אדם נגוע. כמו כן תיתכן הדבקה במגע עם טיפות שמקורן בדרכי הנשימה.

03

החיסון נגד אבעבועות שחורות מקנה הגנה ארוכת טווח מפני אבעבועות הקוף. מי שחוסן בילדותו נגד אבעבועות שחורות מוגן גם מפני אבעבועות הקוף.

​מהי מחלת אבעבועות הקוף?

את אבעבועות הקוף (באנגלית: monkeypox) - מחלה נגיפית נדירה - גילו לראשונה ב־1958 בקרב קופי מעבדה בקונגו, ומכאן שם המחלה. על המקרה הראשון של אדם שחלה במחלה התקבל דיווח ב־1970. מאז היו דיווחים נוספים על בני אדם שחלו במחלה במערב אפריקה ובמרכזה.

נוסף על כך התגלו חולים במחלה גם מחוץ לאפריקה - כולם נקשרו לטיסות בינלאומיות או ליבוא של בעלי חיים. בישראל אובחן ב־2018 מקרה ראשון של אבעבועות הקוף אצל נוסע שחזר מאפריקה.

בתחילת מאי 2022 דוּוח בבריטניה על מקרה של אבעבועות הקוף בקרב אדם ששב מניגריה. בהמשך התקבלו דיווחים על 8 מקרים נוספים, ללא קשר לחולה הראשון וללא היסטוריית נסיעות שקדמה להדבקה, אך נמצא קשר בין החולים (בני בית, מגעים משותפים).

כמה מקרים של אבעבועות הקוף התגלו בישראל ובעולם במהלך 2022?

נכון לתחילת יולי 2022 יש דיווחים על אלפי מקרים מאומתים במספר רב של מדינות בעולם. 

רוב המאומתים הם בקרב גברים צעירים שמקיימים יחסי מין עם גברים. עם זאת, משרד הבריאות מדגיש כי גורם הסיכון להדבקה הוא מגע קרוב והדוק מכל סוג שהוא, ולא נטייה העדפה מינית כזאת או אחרת. 

לעדכונים שוטפים בנוגע למספר המאובחנים בעולם

בישראל התגלו עשרות מקרים של אבעבועות הקוף.

לעדכוני משרד הבריאות בנוגע למספר המאובחנים בישראל

האם אנחנו עומדים בפני מגפה חדשה? 

ימים יגידו. בשלב הזה אין עדויות להתפשטות נרחבת של המחלה בקרב האוכלוסייה.

איזה נגיף מחולל את המחלה? 

הנגיף מחולל המחלה שייך למשפחת הנגיפים שאליה משתייך גם נגיף האבעבועות השחורות, והמחלה שהוא גורם לה - מחלת אבעבועות הקוף - דומה בתסמינים שלה למחלת האבעבועות השחורות, אם כי היא הרבה פחות אלימה.

קיימים שני זנים שונים של אבעבועות הקוף: זן אחד שמקורו במרכז אפריקה וזן אחר שמקורו במערב אפריקה. הזן ממערב אפריקה הוא פחות אלים, ונראה שזה הזן שמתפשט בימים אלה.

המאחסן הטבעי בטבע של הנגיף הזה טרם זוהה בוודאות, אך משערים שמכרסמים באפריקה עלולים לשאת אותו ולהדביק קופים ובני אדם.

איך נדבקים באבעבועות הקוף?

ההדבקה מתרחשת בעקבות מגע עם חיה או עם אדם או עם חומר שזוהמו בנגיף. הנגיף חודר לגוף דרך דרכי הנשימה, דרך ריריות (באף, בפה, בעיניים) או דרך חתכים בלתי נראים בעור.

הדבקה מחיה לאדם עלולה להתרחש בעקבות נשיכה, שריטה או התעסקות בבשר ציד של חיה נגועה וכן באמצעות מגע עם נוזלי גוף או עם פצעים שזוהמו בנגיף.

העברה מאדם לאדם נעשית באמצעות מגע עם נוזלי גוף או עם הפרשות או עם פצעים של אדם נגוע. כמו כן תיתכן הדבקה באמצעות מגע עם טיפות שמקורן בדרכי הנשימה - מה שמצריך קרבה ממושכת של פנים אל פנים (עם זאת אין הוכחה חד־משמעית להעברה באמצעות האוויר).

תיתכן אפילו הדבקה באמצעות מצעים שזוהמו. לכן עובדי בריאות המטפלים בחולה וכן בני בית של חולה פעיל נמצאים בסיכון מוגבר להדבקה.

מהם תסמיני המחלה?

לאחר תקופת דגירה (התקופה שבין החשיפה לנגיף לבין הופעת התסמינים) של 7 עד 14 יום בממוצע (אך תיתכן גם תקופת דגירה של 5 עד 21 ימים) יופיעו התסמינים הראשונים: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ותשישות. סימן בולט נוסף הוא הגדלה של בלוטות הלימפה.

בין יום לשלושה ימים לאחר שעולה החום מופיעה פריחה מגרדת. לרוב היא מתחילה בפנים, כולל בחלל הפה, ומתפשטת משם לשאר חלקי הגוף.

בשלביה הראשונים הפריחה נראית כנגעים בעור, אך אלה מתפתחים בהמשך לשלפוחיות מוגלתיות. לבסוף השלפוחיות מגלידות, והחולה מחלים ממחלתו. מספר הנגעים משתנה מנגעים ספורים למאות נגעים. לפעמים נותרות צלקות במקומות שבהם היו נגעים שהחלימו.

כמה זמן נמשכת המחלה?

המחלה נמשכת לרוב בין שבועיים ל־4 שבועות, והיא חולפת בדרך כלל ללא כל טיפול.

במשך כמה זמן עלול החולה להדביק אחרים? 

חולה באבעבועות הקוף עלול להדביק עד שאחרון הנגעים מתייבש ונופל.

האם מי שחולה נדרש לבידוד?

מקובל לבודד חולה באבעבועות הקוף במשך 21 יום מתחילת הפריחה.  

אלה הן המלצות משרד הבריאות בנוגע לאופן הבידוד של חולה בבית: עליו לשהות בחדר נפרד ומאוּורר, רצוי שיש בו שירותים נפרדים. כל מי שבא במגע עם החולה או עם כליו או עם כביסה שלו צריך לעטות מסכה וכפפות ובתום המגע לשטוף ידיים במים ובסבון או בחומר חיטוי אלכוהולי.

אין המלצה לעטות מסכה באופן קבוע, אלא רק בעת חשיפה לחולה.

מהם הסיבוכים האפשריים של המחלה?

סיבוכים אפשריים של אבעבועות הקוף הם דלקת ריאות, דלקת מוח, פגיעה בקרנית העין וזיהום בדם. באפריקה דוּוח בעבר על תמותה של כ־10% בקרב בני אדם שנדבקו במחלה, בעיקר ילדים ומי שלא היו מחוסנים נגד אבעבועות שחורות. בארצות המערב דוּוח על שיעור תמותה נמוך יותר: בין 3% ל־6%.

איך מאבחנים את המחלה?

האבחון בישראל נעשה באמצעות לקיחת דגימה מנגעים או מהפרשות והעברתה למכון הביולוגי בנס־ציונה. העברת דגימה לשם מצריכה אישור של משרד הבריאות.

כיצד מטפלים באבעבועות הקוף?

לחולים במחלה נותנים בעיקר טיפול תומך. קיימים תכשירים אנטי־נגיפיים שבמעבדה הפגינו יעילות נגד הנגיף, אך אין די מידע בנוגע ליעילותם בבני אדם שחלו במחלה. את אחת התרופות אישר ה־FDA ב2018 לשימוש  בבני אדם, אך נכון  להיום היא אינה זמינה בישראל.

יש חיסון?

קיים חיסון חי־מוחלש יעיל נגד נגיף האבעבועות השחורות, שכאמור משתייך לאותה המשפחה של אבעבועות הקוף. החיסון הזה הביא להכחדת האבעבועות השחורות בעולם, ולכן הוצא משגרת החיסונים בישראל כבר ב־1980, אם כי המשיכו לחסן בו מתגייסים עד 1996. החיסון הזה יעיל גם נגד אבעבועות הקוף.

החיסון נגד אבעבועות שחורות מקנה הגנה ארוכת טווח מפני המחלה, ולכן ניתן להניח כי מבוגר בן 40 ויותר שחוסן בילדותו נגד אבעבועות שחורות יהיה מוגן גם מפני אבעבועות הקוף.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש