חיפוש

dsdsdsd
תרנגול לבן

שפעת העופות

אם אתם לא רוצים להתעורר עם שפעת העופות הנה כל מה שצריך לדעת על שפעת בכלל והסיבוך שקשור בעופות. אז אם אתם מתכננים טיול ארוך, או אם סתם בא לכם לדעת יותר - זה המדריך המלא

ד"ר סרג' גרדשטיין, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

בינתיים, שפעת העופות לא עוברת מאדם לאדם. עם זאת מדובר במחלה קשה.

02

יש חששות שיום אחד הנגיף יבצע קפיצה גנטית, יהפוך למידבק ויעבור מאדם לאדם.

03

בכל מקרה מומלץ להתחסן נגד שפעת במרפאות המטיילים. ליתר ביטחון.

מהי שפעת העופות?

שפעת העופות היא מחלה נגיפית שהגורם לה הוא נגיף השייך למשפחת הנגיפים הגורמת למחלת השפעת העונתית הרגילה בבני האדם. המחלה תוקפת בדרך כלל רק עופות, והסיכון שבני אדם יידבקו בה הוא כרגע נמוך מאוד. 

בפעם הראשונה אובחנה שפעת העופות בבני אדם בהונג־קונג ב־1997. אז חלו בה 18 בני אדם, ושישה מהם מתו. החל מ־2013 ועד אמצע 2019 היו 1,568 מקרים מאובחנים של ו־616 מקרי מוות של בני אדם משפעת העופות. 

שיעור התמותה משפעת רגילה עומד על 0.1%, ואפילו השפעת הספרדית, שקטלה בשנים 1919-1918 בין 50 מיליון ל־100 מיליון בני אדם, הגיעה לשיעור תמותה נמוך בהרבה מזה של שפעת העופות (5%-2.5%). החדשות הטובות הן שלעת עתה בני אדם כמעט שאינם נדבקים בשפעת העופות.

כדי להפחית את הסיכון עוד יותר, נוהגים להשמיד לולים שלמים ברגע שמתגלית בהם שפעת העופות. מאות מיליוני עופות הושמדו במהלך השנים ברחבי העולם (ובעיקר בדרום־מזרח אסיה) בגלל שפעת העופות, אך גם זה לא תמיד עוזר. הסיבה: הנגיף מתפשט בעיקר באמצעות עופות נודדים.

מדוע פרצה שפעת העופות דווקא בדרום־מזרח אסיה?

כי בכפרים שם חיים בני האדם בקרבה רבה לעופות. אלה ארצות שבהן גידול העופות לעיתים אינו מבוקר, והשווקים צפופים ולעיתים ללא פיקוח. בתנאים כאלה עלולים להיווצר מיזוגים של נגיפי שפעת אנושית ושל נגיפי שפעת העופות. המערכת החיסונית שלנו אינה מזהה את הנגיפים האלה, ולכן הם מאוד מסוכנים.

תופעה דומה מתרחשת, כנראה, גם בנגיפי שפעת הנפוצים בקרב חזירים. גופו של החזיר משמש גם הוא מקום מפגש בין נגיפי השפעת האנושית לבין נגיפים של שפעת העופות. שם הם "משתדכים" ויוצרים זנים חדשים.

דרך אגב, גם לווייתנים חולים בשפעת, אבל מכיוון שמפגשים בין בני אדם ללווייתנים הם נדירים למדי, לא נשקפת סכנה מיידית מהכיוון הזה.

אפשר לקבל תזכורת קצרה מה זאת שפעת?

שפעת היא מחלה עונתית שכיחה מאוד, מידבקת מאוד, המתפרצת בעיקר בחודשי הסתיו המאוחרים והחורף. הגורם למחלה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus).

תסמיני המחלה הם חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, שיעול, נזלת, חולשה והרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר.

הסיבוכים של שפעת

בצעירים מדובר בדרך כלל בשבוע מבאס, אבל זה הכול. אצל תינוקות, ילדים קטנים, נשים הרות, נשים לאחר לידה, קשישים וחולים במחלות כרוניות עלולה השפעת להסתבך, בעיקר לדלקת ריאות. קיימים סיבוכים נוספים, נדירים: דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת שריר הלב, ותסמונת גיליאן ברה.

האם התסמינים של שפעת העופות בבני אדם שונים מהתסמינים של שפעת רגילה?

לא. הם דומים, אך קשים יותר.

מהי הסיבה לבהלה שחוללה שפעת העופות?

הסיבה לכך היא החשש שנגיף שפעת העופות (Avian Influenza Virus) - שכרגע אינו עובר מאדם לאדם ורק לעיתים נדירות ביותר עובר מעופות לבני אדם - יעבור שינוי גנטי ויהפוך לנגיף שעובר בקלות מאדם לאדם.

מכיוון שזמן ייצורו של חיסון חדש וייחודי לכל זן של שפעת עומד על כמה חודשים לפחות, הרי ברגע שהשינוי הגנטי הזה יקרה, לא יהיה בידינו חיסון נגד הנגיף החדש.

ואז עלולה להתפשט מחלה קשה שאין לנו חיסון נגדה?

בדיוק.

אז האיום עלול להיות רציני, אך הוא לא מיידי.

זהו תיאור מדויק.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב. נכון להיום, אין סימנים לכך ששפעת העופות עוברת מאדם לאדם. במילים אחרות: גם אם מישהו נדבק מעוף חולה, הוא אינו מדביק אנשים בסביבתו.

וחוץ מזה יש לזכור שכלל לא ברור אם נגיף שפעת העופות אכן יעשה את הזינוק הגנטי שיאפשר לו לעבור מאדם לאדם. עם זאת, אנו יודעים מהניסיון שנגיף השפעת יודע גם להפתיע (ועל כך בהמשך).

החיסון שניתן היום נגד שפעת אינו יעיל נגד אותו נגיף עתידי של שפעת העופות שאולי יתפתח ויוכל לעבור מאדם לאדם. אז יש בכלל טעם בחיסון הרגיל?

בהחלט כן!

החיסון שניתן כיום הוא נגד נגיפים של שפעת שלהערכת ארגון הבריאות העולמי צפויים לתקוף באותה השנה.

למי מומלץ להתחסן?

חיסון נגד שפעת חשוב במיוחד לאוכלוסיות רגישות: ילדים עד גיל 5 שנים, חולים כרוניים, מבוגרים בני 65+, נשים הרות, נשים המתכננות הריון ונשים לאחר לידה.

​המדריך לחיסון נגד שפעת

שתצאו מחוסנים לעולם הזה
המדריך לחיסון נגד שפעת

יש צעדי מנע או זהירות ששווה לי לדעת עליהם אם אני נוסע לקמבודיה, לאינדונזיה, לתאילנד, לווייטנאם או לסין?

בהחלט כן. בארצות האלה - ובאחרות שבהן מתגלים מדי פעם נגיפי שפעת העופות - ממליץ ארגון הבריאות העולמי להימנע ממגע עם עופות, מתים או חיים, ובעיקר עם הפרשותיהם, עם נוצותיהם ועם דמם. מומלץ גם להימנע מטיפול בבשר עופות לא מבושל.

ומה בנוגע לעוף מבושל ולביצים?

אין שום עדות לכך שאכילתם יכולה להביא להדבקה בנגיף.

מדוע החליטו לתת לנגיף שפעת העופות את השם המוזר H5N1?

התשובה פשוטה: על נגיף השפעת מצויות שתי מולקולות מרכזיות שכלפיהן מופנים הנוגדנים נגד המחלה: מולקולת Neuraminidase (ובקיצור N), ומולקולת Hemaglutinin (ובקיצור H). בהתאם למבנה שלהן רושמים החוקרים מספר בצמוד לאות. כך יוצא שאנו מכנים את הנגיפים בשמות כגון H2N2 או H3N2. הנגיף של שפעת העופות נקרא H5N1.

מהעובדה ששפעת העופות החלה לעבור מעופות לבני אדם ניתן ללמוד שהנגיף, שבעבר תקף רק עופות, הצליח לחבור לנגיף שתוקף בני אדם, ויחד הם יצרו זן חדש של נגיפים. כאמור, זהו נגיף קטלני, אך לפחות לעת עתה הוא אינו עובר מאדם לאדם. אם יתחולל בו השינוי הגנטי שיאפשר לו לעבור מאדם לאדם, צפויות מגיפות כלל עולמיות קשות מאוד.

מה ההבדל בין שפעת להצטטנות?

הדברים המפתיעים שלא ידעת
זו לא הצטננות, זו שפעת! המדריך למבולבלים

מתי כדאי לפנות לרופא?

לרוב אין צורך ברופאים, למעט במקרים הבאים:

1. אם מעוניינים לקבל טיפול ספציפי נגד שפעת - כדאי לגשת לרופא בתוך 48 שעות מתחילת הופעתם של תסמיני המחלה.

2. אם מתפתח חום גבוה מעל 38 מעלות הנמשך יותר משלושה ימים.

3. אם מתפתח שיעול הולך ומחמיר המלוּוה בכיח מוגלתי ובכאבים בחזה.

4. אם מתפתחים בו־זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

5. אם מתפתח כאב אוזניים חד.

6. אם מתפתח כאב בפנים עם נזלת מוגלתית, ואם התסמינים האלה נמשכים יותר משבוע.

7. אם מתפתח קוצר נשימה.

עד כמה שפעת מידבקת? 

שפעת היא מחלה מאוד מידבקת. הנגיפים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם. השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד שלושה עד חמישה ימים לאחר שפרצה.

אם כבר חליתי בשפעת - יש תרופה?

כן.

יש תרופות ייחודיות נגד נגיף השפעת המחייבות מרשם רופא:
זאנאמיביר (רלנזה).
ואוסלטאמיביר (טמיפלו).

מה הן עושות?

שתיהן עשויות לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים (תסמינים), אך רק בתנאי שמתחילים לקחת אותן בתוך 48 מפרוץ המחלה. התרופות יעילות אך ורק נגד נגיף השפעת הרגילה ולא יעילות נגד נגיפים אחרים שגורמים להצטננות.

השפעת תחזור?

כמו שעון. בחורף הבא. השאלה היחידה היא מי יידבק ומי לא.

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא מומחה למחלות זיהומיות

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש