חיפוש

dsdsdsd
הורים וילדים חולים בשפעת מקנחים את האף

שפעת: אל תזלזלו בה

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אך לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. מהם התסמינים של שפעת? מהם הסיבוכים האפשריים? למי היא מסוכנת במיוחד? הדרך הטובה ביותר להתגונן מפניה: להתחסן! כל המידע בפנים

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

בקיצור

01

שפעת באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה.

02

שפעת מידבקת מאוד. עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או בחולה) עלולים להעביר נגיפים.

03

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני שפעת היא להתחסן. יש אוכלוסיות שהחיסון מומלץ להן במיוחד מחשש לסיבוכי המחלה.

עוד לא התחסנת? אפשר להזמין תור בלחיצת כפתור. לכל המידע

העונה: עלייה מדאיגה בתחלואה בשפעת

עונת השפעת הקודמת - שהחלה בסוף 2020 ונמשכה בתחילת 2021 - עברה כמעט ללא חולי שפעת וגם ללא חולים במחלות נגיפיות נלוות אחרות האופייניות לעונה הקרה. 

נראה שבחורף 2022-2021, התמונה מתחילה להשתנות. 

ב־19 בינואר 2022 דיווח משרד הבריאות כי מתחילת העונה אושפזו 4,143 חולים בגלל שפעת – ובהם 1,036 ילדים ובני נוער עד גיל 18 ו־253 נשים הרות ונשים יולדות. האשפוזים כוללים מקרים קשים שהצריכו הנשמה ואף טיפול נמרץ.

דרך אגב, התופעה הזאת של היעלמות השפעת בעונה שעברה יוחסה, בחלקה, לעטיית המסכות ולריחוק החברתי שהונהגו בעקבות התפשטותה של מגפת הקורונה. 

עם זאת, התופעה נצפתה גם במדינות שבהן לא הייתה הקפדה על מסכות ועל ריחוק חברתי - מה שגרם להעלאתה של השערה אחרת, שלפיה נגיף הקורונה דחק הצידה את הנגיפים הוותיקים יותר שממררים את חיינו בכל חורף.

כך או כך, ומהסיבות שתקראו בהמשך - ההמלצה היא להתחסן (גם) נגד שפעת.

אז מה זו בכלל שפעת ומהם התסמינים שלה?

שפעת היא מחלה שהגורם לה הוא נגיף השפעת (באנגלית: Influenza Virus).

המחלה באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה, והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר. רוב התסמינים חולפים בתוך שבוע. 

מחלה עם היסטוריה

שפעת היא חלק בלתי נפרד מהחורף, והיא מלווה אותנו כמעט משחר ההיסטוריה. כבר במאה ה־4 לפני הספירה דיווח אבי הרפואה היפוקרטס על מגפת שפעת. זו הייתה המגפה המתועדת הראשונה של המחלה הנפוצה הזאת.

התיעוד שנמצא לאחר מכן בכתובים הוא מ־1781. אז גרמה השפעת לתמותה של קשישים רבים ברוסיה בעקבות מגפה שהחלה באסיה.

מאז קיים תיעוד על מגפות שפעת שקטלו רבים, אך במיוחד זכורה לרעה המגפה הנוראית שהחלה בשלהי מלחמת העולם הראשונה ואשר כונתה "השפעת הספרדית". בתוך שנתיים, בשנים 1919-1918, מתו מהמחלה כ־50 מיליון בני אדם. לשם השוואה: המספר הכולל של חללי מלחמת העולם הראשונה הגיע לכ־16 מיליון.

בעקבות השפעת הספרדית הגיעו מגפות נוספות, וכמה מהן קיבלו שמות ייחודיים כמו השפעת האסייתית (1957), שפעת הונג־קונג (1967) ושפעת החזירים (2009). 

מהו ההבדל בין שפעת לבין הצטננות?

להצטננות גורמים כמה סוגי נגיפים ששונים מנגיף השפעת, וגם הביטוי שלהם הוא שונה. באופן כללי, הצטננות היא מחלה קלה יותר משפעת ומרגישים בה פחות רע מאשר בשפעת. הצטננות באה לידי ביטוי בעיקר בנזלת ולעיתים גם בשיעול. הצטננות לרוב אינה מסוכנת כמו שפעת, אינה ממושכת כמו שפעת, והחום בהצטננות לרוב אינו גבוה כמו בשפעת.

האם שפעת עלולה להיות מסוכנת?

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. היא עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסייה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם מי שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כפי שיפורט בהמשך. 

אלה הם הסיבוכים העיקריים של שפעת: דלקת ריאות, דלקות אוזניים ודלקות סינוסים. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת של שריר הלב ותסמונת גיליאן ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת בין 290 אלף ל־650 אלף בני אדם וכ־3 מיליון עד 5 מיליון אנשים סובלים מסיבוכי המחלה.

בארצות־הברית לבדה מדווחים על כ־600 אלף אשפוזים ועל כ־45 אלף מקרי מוות משפעת מדי עונת שפעת.

למי היא מסוכנת במיוחד?

כל מי שמערכת החיסון שלו ירודה עלול לסבול מסיבוכי שפעת ואף להגיע לאשפוז: תינוקות, קשישים, חולים מדוכאי חיסון בשל מחלות ממאירות או בשל טיפולים מדכאי חיסון, חולים במחלות כרוניות (כמו אי־ספיקת לב, אי־ספיקת כליות, מחלות ריאה כרוניות), נשים הרות, אנשים שסובלים מעודף משקל.

פירוט מובא בפסקה המוקדשת להמלצות לחיסוני שפעת.

מה המשמעות של שפעת בהיריון?

נשים הרות צפויות לחלות במחלה קשה יותר אם יידבקו  בשפעת, לעומת נשים בגילן שאינן הרות. 

שינויים שמתחוללים במהלך ההיריון במערכת החיסון ובמערכת הלב־ריאה (כמו עלייה בצריכת החמצן ובקצב הלב) הופכים את הנשים ההרות לחשופות יותר לסיבוכי שפעת - מה שמגדיל את הסיכון שלהן להתאשפז ולהגיע לטיפול נמרץ. להידרדרות כזאת יש, כמובן, השפעה שלילית על היילוד שעלולה לבוא לידי ביטוי בלידה מוקדמת ובמשקל לידה נמוך.

ממחקרים עולה שחיסון נשים הרות מקנה הגנה הן לאם והן ליילוד. יש לזכור שלא ניתן לחסן נגד שפעת תינוקות שטרם מלאו להם 6 חודשים, ואם שאינה מחוסנת עלולה להדביק את תינוקה בשפעת.

לקראת עונת השפעת ממליצים משרד הבריאות וארגוני בריאות אחרים בעולם לחסן הן נשים הרות והן נשים שילדו (עד 3 חודשים לאחר הלידה).

מדוע השפעת חוזרת ומכה בכל חורף?

כי בשונה ממחלות נגיפיות אחרות כמו חצבת ואבעבועות רוח, שבהן חולים רק פעם אחת בחיים (אם נדבקים בהן), לנגיף השפעת יש יכולת מרשימה לשנות את תכונותיו הגנטיות מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו כבר השכילה לייצר נגדו בשנה הקודמת. 

לנגיף השפעת יש תכונה ממזרית נוספת: במחזוריות ראויה לציון של אחת לכמה עשרות שנים הוא מצליח להפוך את עורו באופן קיצוני ומחולל נוסף על המגפות השנתיות, המוגבלות יחסית, מגפות עצומות ממדים המתפשטות בכל העולם ונקראות פנדמיות (Pandemia). לכן בכל שנה מפתחים חיסון נגד שפעת שהוא ייחודי לסוג השפעת שמצפים לו באותו החורף.

האם אפשר לחלות בשפעת בקיץ? 

על פי רוב, שפעת מתחוללת רק בחודשי החורף בשני חצאי כדור הארץ, אם כי במזג אוויר טרופי תיתכן שפעת במשך כל השנה. מדי פעם, עם התפרצותו של זן חדש, יש חריגה מהכלל הזה, כפי שהיה במקרה של התפרצות שפעת החזירים במרס 2009 ועד שחל "סנכרון" עם העונתיות הרגילה.

מדוע שפעת כל כך מידבקת?

הנגיפים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם.

בחורף, כשכולם מצטופפים במקומות סגורים - בתחבורה הציבורית, באוניברסיטאות, בבתי הספר ובמקומות ציבוריים סגורים - קל מאוד לנגיף לעבור מאדם לאדם. השפעת מידבקת החל מיום־יומיים לפני פרוץ המחלה ועד שלושה עד חמישה ימים לאחר הופעת התסמינים.

רגע, גם אדם בריא יכול להדביק אחרים במחלה?

כן, מכיוון שיש פיזור של הנגיפים גם יום־יומיים לפני הופעת התסמינים.

יש דרך למנוע את ההדבקה?

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. יש לציין שחולי השפעת השנה נדבקו ברובם בזן A/H3 שנכלל בחיסון שניתן השנה.

בשגרת היומיום מומלץ מאוד לאוורר את הבית ככל האפשר. מומלץ גם לא להיות מול פניו של חולה משתעל ומתעטש. כדי למנוע הידבקות יש להקפיד על היגיינה אישית באמצעות חומרים מחטאים כמו אלכוג'ל.

ומה בנוגע לעטיית מסכה - זה יכול לעזור נגד שפעת?

כן, בהחלט. כפי שכבר צוין, ישנה הערכה שהיעלמות השפעת בעונה הקודמת נבעה מעטיית מסכות ומהקפדה על כללי ההיגיינה והריחוק החברתי - צעדים שננקטו בעקבות מגפת הקורונה.

יש לי שפעת - צריך ללכת לרופא?

לרוב אין צורך בבדיקת רופא, אלא אם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: קוצר נשימה, כאבים בחזה, חוסר יכולת לשתות, הקאות והחמרה כללית במצב. מדובר בתסמינים שמחייבים פנייה לרופא לא רק במקרה של שפעת, אלא בכל מחלה שהיא.

לרוב לא. מאחר שעונת השפעת תחומה בזמן מוגדר (אין שפעת בקיץ), ומאחר שתסמיני המחלה מאוד ברורים ואופייניים, ניתן לעשות את האבחנה על סמך תלונות החולה ועל סמך הממצאים של הבדיקה הגופנית.

יתר על כן, תהליך האבחון המעבדתי אינו קצר, וערכו בקהילה אינו רב. מקובל לעשות בדיקות לשפעת (באמצעות משטף לוע) לחולים קשים המתאשפזים בחשד לסיבוכי שפעת.

איך מטפלים בשפעת? יש תרופה שאפשר לקחת?

על פי רוב הטיפול בשפעת הוא תומך כמו שתייה מרובה ולקיחת משככי כאבים ותרופות להורדת חום. 

לחולים שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים של מחלת השפעת ניתן לתת תרופה בשם טמיפלו (אוסלטמיביר) במרשם רופא. התרופה ניתנת בכדורים, ויש לקחת אותה פעמיים ביום במשך חמישה ימים. היא אינה מיועדת למניעת שפעת.

התרופה עשויה לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים, אך רק בתנאי שמתחילים לקחת אותה בתוך 48 מפרוץ המחלה, ועדיף בתוך יום אחד. התרופה יעילה אך ורק נגד נגיף השפעת הרגיל ואינה יעילה נגד נגיפים אחרים שגורמים להצטננות. 

האם קיים קשר בין תחלואה בשפעת לתחלואה בקורונה? 

שפעת וקורונה הן שתי מחלות נגיפיות שונות התוקפות את מערכת הנשימה ועלולות לפגוע גם במערכות נוספות בגוף. כאמור, בעונת השפעת הקודמת כמעט שלא הייתה שפעת, אבל איננו יודעים אם התופעה הזאת תחזור על עצמה גם בעונת השפעת הקרובה. 

קיים אפוא חשש מפני תחלואה צולבת בשתי המחלות במקביל, אם כי בינתיים עוד אין מידע בנוגע להשפעה של מחלה אחת על המחלה האחרת, ועד כמה יהיה נפוץ זיהום צולב.

בכל מקרה צפוי עומס גדול עוד יותר על מערכת הבריאות בעונת השפעת הקרובה, ולכן גם השנה יש חשיבות גדולה לקבלת חיסון נגד שפעת.

לזימון תור לחיסון שפעת

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום המחלות הזיהומיות והשימוש המושכל באנטיביוטיקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש