חיפוש

dsdsdsd
הורים וילדים חולים בשפעת מקנחים את האף

זאת לא הצטננות, זאת שפעת!

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אך לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. מהם התסמינים של שפעת? מהם הסיבוכים האפשריים? למי היא מסוכנת במיוחד? הדרך הטובה ביותר להתגונן מפניה: להתחסן! כל המידע בפנים

ד"ר בת־שבע גוטסמן, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

שפעת באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה.

02

שפעת מידבקת מאוד. עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או בחולה) עלולים להעביר נגיפים.

03

הדרך הטובה ביותר להתגונן - להתחסן. יש אוכלוסיות שהחיסון מומלץ להן במיוחד מחשש לסיבוכי המחלה.

עוד לא התחסנתם נגד שפעת?
חשוב שתעשו את זה בהקדם כדי להגן על עצמכם ועל הקרובים אליכם.

ניתן לקבוע ממש עכשיו תור לחיסון גם דרך כללית און־ליין.

תשובות לשאלות החשובות על מבצע החיסונים השנה

עם בוא החורף מתחילים ההימורים במקום העבודה: מי יהיה חולה ראשון, את מי הוא ידביק, ואצל כמה אנשים תבקר השפעת עד שהיא תגיע אלינו. במקום לעקוב בדאגה אחרי כל שיעול - אפשר פשוט לקבל חיסון (ואליו נגיע בהמשך).

מה זו בכלל שפעת ומהם התסמינים שלה?

שפעת היא מחלה שהגורם לה הוא נגיף השפעת (באנגלית: Influenza Virus).

המחלה באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה, והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר. רוב התסמינים חולפים בתוך שבוע. 

מחלה עם היסטוריה

שפעת היא חלק בלתי נפרד מהחורף, והיא מלווה אותנו כמעט משחר ההיסטוריה. כבר במאה ה־4 לפני הספירה דיווח אבי הרפואה היפוקרטס על מגפת שפעת. זו הייתה המגיפה המתועדת הראשונה של המחלה הנפוצה הזאת.

התיעוד שנמצא לאחר מכן בכתובים הוא מ־1781. אז גרמה השפעת לתמותה של קשישים רבים ברוסיה בעקבות מגפה שהחלה באסיה.

מאז קיים תיעוד על מגפות שפעת שקטלו רבים, אך זכורה לרעה המגפה הנוראית שהחלה בשלהי מלחמת העולם הראשונה ואשר כונתה "השפעת הספרדית". בתוך שנתיים, בשנים 1919-1918 מתו מהמחלה כ־50 מיליון בני אדם. לשם השוואה: המספר הכולל של חללי מלחמת העולם הראשונה הגיע לכ־16 מיליון.

בעקבות השפעת הספרדית הגיעו מגפות נוספות, וכמה מהן קיבלו שמות ייחודיים כמו השפעת האסייתית (1957), שפעת הונג־קונג (1967) ושפעת החזירים (2009). 

מהו ההבדל בין שפעת לבין הצטננות?

להצטננות גורמים כמה סוגי נגיפים ששונים מנגיף השפעת, וגם הביטוי שלהם הוא שונה. באופן כללי, הצטננות היא מחלה קלה יותר משפעת ומרגישים בה פחות רע מאשר בשפעת. הצטננות באה לידי ביטוי בעיקר בנזלת ולעיתים גם בשיעול. הצטננות לרוב אינה מסוכנת כמו שפעת, אינה ממושכת כמו שפעת, והחום בהצטננות לרוב אינו גבוה כמו בשפעת.

האם שפעת עלולה להיות מסוכנת?

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. היא עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסייה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם מי שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כפי שיפורט בהמשך. 

אלה הם הסיבוכים העיקריים של שפעת: דלקת ריאות, דלקות אוזניים ודלקות סינוסים. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת של שריר הלב ותסמונת גיליאן ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת בין 290 אלף ל־650 אלף בני אדם וכ־3 מיליון עד 5 מיליון אנשים סובלים מסיבוכי המחלה.

בארצות־הברית לבדה מדווחים על כ־600 אלף אשפוזים ועל כ־45 אלף מקרי מוות משפעת מדי עונת שפעת.

מי צפוי לסבול מסיבוכי שפעת ולהתאשפז?

כל מי שמערכת החיסון שלו ירודה עלול לסבול מסיבוכי שפעת ואף להגיע לאשפוז: תינוקות, קשישים, חולים מדוכאי חיסון בשל מחלות ממאירות או בשל טיפולים מדכאי חיסון, חולים במחלות כרוניות (כמו אי־ספיקת לב, אי־ספיקת כליות, מחלות ריאה כרוניות), נשים הרות, אנשים שסובלים מעודף משקל. פירוט מובא בפסקה המוקדשת להמלצות לחיסוני שפעת.

מדוע השפעת חוזרת ומכה בכל חורף?

כי בשונה ממחלות נגיפיות אחרות כמו חצבת ואבעבועות רוח, שבהן חולים רק פעם אחת בחיים (אם נדבקים בהן), לנגיף השפעת יש יכולת מרשימה לשנות את תכונותיו הגנטיות מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו כבר השכילה לייצר נגדו בשנה הקודמת. 

לנגיף השפעת יש תכונה ממזרית נוספת: במחזוריות ראויה לציון של אחת לכמה עשרות שנים הוא מצליח להפוך את עורו באופן קיצוני ומחולל נוסף על המגפות השנתיות, המוגבלות יחסית, מגפות עצומות ממדים המתפשטות בכל העולם ונקראות פנדמיות (Pandemia). לכן בכל שנה מפתחים חיסון נגד שפעת שהוא ייחודי לסוג השפעת שמצפים לו באותו החורף.

מדוע שפעת כל כך מידבקת?

הנגיפים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם.

בחורף, כשכולם מצטופפים במקומות סגורים - בתחבורה הציבורית, באוניברסיטאות, בבתי הספר ובמקומות ציבוריים סגורים - קל מאוד לנגיף לעבור מאדם לאדם. השפעת מידבקת החל מיום־יומיים לפני פרוץ המחלה ועד שלושה עד חמישה ימים לאחר הופעת התסמינים.

רגע, גם אדם בריא יכול להדביק אחרים במחלה?

כן, מכיוון שיש פיזור של הנגיפים גם יום־יומיים לפני הופעת התסמינים.

צריך בדיקות מעבדה כדי לאבחן שפעת?

לרוב לא. מאחר שעונת השפעת תחומה בזמן מוגדר (אין שפעת בקיץ), ומאחר שתסמיני המחלה מאוד ברורים ואופייניים, ניתן לעשות את האבחנה על סמך תלונות החולה ועל סמך הממצאים של הבדיקה הגופנית. יתר על כן, תהליך האבחון המעבדתי אינו קצר, וערכו בקהילה אינו רב. מקובל לעשות בדיקות לשפעת (באמצעות משטף לוע) לחולים קשים המתאשפזים בחשד לסיבוכי שפעת.

חיסון שפעת: כל מה שחשוב לדעת

תשובות לכל השאלות החשובות על החיסון נגד שפעת

vaccine_beard.jpg

יש דרך למנוע את ההדבקה?

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. חיסון בזריקה נגד שפעת מורכב מנגיפים מומתים של שפעת, ולכן מותר לתת אותו גם למדוכאי חיסון ולנשים בהריון. החיסון מכיל 3 או 4 זני שפעת שונים הצפויים לתקוף בעונת השפעת - לפי הערכותיו של ארגון הבריאות העולמי.

חיסון השפעת מחסן נגד שפעת בלבד, ואין בו כדי לתת הגנה כלשהי מפני שפע נגיפי ההצטננות. החיסון מתחיל לפעול כשבועיים לאחר קבלתו.

בשגרת היומיום מומלץ מאוד לאוורר את הבית ככל האפשר. מומלץ גם לא להיות מול פניו של חולה משתעל ומתעטש. כדי למנוע הידבקות יש להקפיד על היגיינה אישית באמצעות חומרים מחטאים כמו אלכוג'ל.

יש אנשים שמקבלים חיסון נגד שפעת ובכל זאת חולים במחלה. האם החיסון בכלל עובד? 

השינוי התמידי במבנה ובאופי של נגיפי השפעת מקשה על חייהם של המדענים שצריכים לפתח מדי שנה חיסון נגד שפעת. 

בכל שנה הם צריכים לשער אילו זנים יגרמו למגפת החורף ומובן שעליהם להתייחס לשאלת השאלות: האם יופיע זן שונה במיוחד העלול לגרום למגפה קשה כלל־עולמית. הם מצליחים במשימתם הודות לתצפיות במקומות שונים בעולם שבהם בודקים מהם הזנים השכיחים המצויים באוכלוסיות השונות ואילו זנים חדשים מצטרפים ל"חגיגה".

עם זאת, המדענים לא תמיד מצליחים לזהות את כל הזנים החדשים, ואז החיסון נותן מענה חלקי בלבד. כך קורה שלמרות החיסון אנשים חולים בשפעת. אך יש לדעת: גם כשהתחזית אינה מדויקת לחלוטין עדיין החיסון מקנה הגנה חלקית ועשוי למנוע מחלה קשה ואת סיבוכיה.

למי מומלץ במיוחד להתחסן?

ככלל, החיסון נגד שפעת מומלץ לכל בני האדם מגיל חצי שנה ויותר (החיסון אינו מאושר לתינוקות שטרם מלאו להם 6 חודשים). במיוחד יש לתת את החיסון לקבוצות הבאות:

• מי שעלולים ללקות בסיבוכי שפעת.

• מי שעלולים להדביק את המשתייכים לקבוצה 1.

לפיכך החיסון מומלץ במיוחד לאוכלוסיות הבאות:

• מבוגרים בני 50 ויותר.

• בני חצי שנה עד גיל 5 שנים.

• חולים במחלות כרוניות כמו מחלות לב, מחלות ריאה כרוניות, אסתמהסוכרת ומחלות מטבוליות אחרות, מחלות כליה וכבד, מחלות המטולוגיות, אפילפסיה ומחלות נוירולוגיות אחרות. 

• חולים הסובלים ממחלות ממאירות, מאיידס או ממחלות הכרוכות בקבלת טיפולים מדכאי חיסון.

• השמנה חולנית (BMI>40).

• נשים הרות או נשים לאחר לידה.

• חוסים במוסדות.

נוסף על כך יש לחסן את כל האוכלוסיות הבאות:

כל עובדי מערכת הבריאות, מטפלים ומתנדבים שעושים ביקורי בית אצל אנשים בסיכון גבוה, בני בית של אנשים בסיכון (זוהי, למשל, הדרך היחידה להגן על תינוקות בני פחות מחצי שנה שאותם אסור לחסן).

יש להדגיש שיעילות החיסון פוחתת בגיל המבוגר, כיוון שמערכת החיסון "נחלשת" עם הגיל, וקשישים וחולים מדוכאי חיסון מתקשים לייצר נוגדנים בתגובה לחיסון. העובדה הזאת מדגישה עד כמה חשוב לחסן גם את סביבת הקשיש ולא רק אותו. רק כך ניתן לספק לו הגנה מרבית. 

מהסיבה הזאת פועלת מ־2016 תוכנית למתן חיסוני שפעת בבתי הספר היסודיים. המטרה היא להפחית תחלואה בשפעת בקהילה ולספק הגנה לאוכלוסיות פגיעות שאינן מגיבות ביעילות לחיסון. זאת, כמובן, נוסף על ההגנה שזוכה לה הילד המתחסן בעצמו.

קראו על האופן שבו יתנהל בכללית מבצע החיסונים נגד שפעת בעונת 2021-2020.

יש תופעות לוואי לחיסון?

החיסון מעורר יצירת נוגדנים שמגינים באופן חלקי על המחוסן, אך לא מבטיחים הגנה מוחלטת מפני המחלה. 

החיסון נחשב לבטוח מאוד, אך ייתכנו תופעות לוואי במקום ההזרקה: רגישות, אודם ונפיחות. לפעמים מופיעים בימים שלאחר החיסון הרגשה כללית רעה, חולשה, כאבי שרירים וחום נמוך.

במקרים נדירים ביותר ייתכנו לאחר מתן החיסון בזריקה תופעות אלרגיות: פריחה בעור, בצקות וקשיי נשימה עד כדי הלם.

תופעות כלליות כמו חום, שיעול, כאבי ראש, כאבי בטן, שלשולים, חולשה ועייפות זהות בשכיחותן אצל מי שקיבלו חיסון כמו אצל מי שלא קיבלו את החיסון. התופעות האלה עלולות להיגרם מנגיפים רבים אחרים השונים ממחולל השפעת.

כל פעם שאני מתחסן אני חולה יותר...

סליחה, אבל זו ממש אגדה אורבנית... אין דבר כזה. חיסון שפעת הוא חיסון מומת ואינו יכול לגרום לשפעת. ייתכן שמדובר במחלה נגיפית אחרת (הצטננות).

יש לי שפעת - צריך ללכת לרופא?

לרוב אין צורך ברופאים, למעט במקרים הבאים:

• אם מתפתח חום גבוה מעל 38 מעלות הנמשך יותר משלושה ימים.

• אם מתפתח שיעול הולך ומחמיר המלוּוה בכיח מוגלתי ובכאבים בחזה.

• אם מתפתחים בו־זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

• אם מתפתח כאב אוזניים חד.

• אם מתפתח כאב בפנים עם נזלת מוגלתית, ואם התסמינים האלה נמשכים יותר משבוע.

• אם מתפתח קוצר נשימה.

איך מטפלים בשפעת? יש תרופה שאפשר לקחת?

על פי רוב הטיפול בשפעת הוא תומך כמו שתייה מרובה ולקיחת משככי כאבים ותרופות להורדת חום. 

לחולים שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים של מחלת השפעת ניתן לתת תרופה בשם טמיפלו (אוסלטמיביר) במרשם רופא. התרופה ניתנת בכדורים, ויש לקחת אותה פעמיים ביום במשך חמישה ימים. היא אינה מיועדת למניעת שפעת.

התרופה עשויה לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים, וייתכן שהיא מונעת סיבוכים, אך רק בתנאי שמתחילים לקחת אותה בתוך 48 מפרוץ המחלה, ועדיף בתוך יום אחד. התרופה יעילה אך ורק נגד נגיף השפעת הרגיל ואינה יעילה נגד נגיפים אחרים שגורמים להצטננות. 

השפעת תחזור?

כמו שעון. בחורף הבא. השאלה היחידה היא מי יידבק ומי לא.

האם קיים קשר בין תחלואה בשפעת לתחלואה בקורונה? 

שפעת וקורונה הן שתי מחלות נגיפיות שונות התוקפות את מערכת הנשימה ועלולות לפגוע גם במערכות נוספות בגוף. קיים חשש מפני תחלואה צולבת בשתי המחלות במקביל בעונת השפעת הקרובה, אם כי בינתיים עוד אין מידע בנוגע להשפעה של מחלה אחת על המחלה האחרת, ועד כמה יהיה נפוץ זיהום צולב.

בכל מקרה צפוי עומס גדול עוד יותר על מערכת הבריאות בעונת השפעת הקרובה, ולכן השנה יש חשיבות גדולה במיוחד לקבלת חיסון נגד שפעת. זכות קדימה בקבלת החיסונים יש לתת לאוכלוסיות שבסיכון.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש