חיפוש

dsdsdsd
הורים וילדים חולים בשפעת מקנחים את האף

זו לא הצטננות, זו שפעת! המדריך למבולבלים

מה ההבדל בין שפעת לבין הצטננות? למה שפעת מידבקת כל־כך? למי היא מסוכנת במיוחד? מתי לפנות לרופא? האם החיסון באמת יעיל? ואם חלינו - האם יש תרופות שיכולות לעזור? כל התשובות לשאלות האלו (ועוד) מחכות בפנים

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר צביקה ליס, חנן בבילסקי

בקיצור

01

לשפעת גורם נגיף השפעת. המחלה מתבטאת לרוב בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה.

02

זוהי מחלה מידבקת מאוד. עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם.

03

הדרך הטובה ביותר להתגונן - להתחסן. ישנן אוכלוסיות שהחיסון מומלץ להן במיוחד מחשש לסיבוכים של המחלה, לעיתים אף מוות.


עם בוא החורף מתחילים ההימורים במקום העבודה: מי יהיה חולה ראשון, את מי הוא ידביק, ואצל כמה אנשים תבקר השפעת עד שהיא תגיע אלינו. במקום לעקוב בדאגה אחרי כל שיעול - אפשר פשוט לקבל חיסון (ואליו נגיע בהמשך).

מה זו בכלל שפעת ומהם התסמינים שלה?

שפעת היא מחלה שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus). המחלה באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה, והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר. רוב התסמינים חולפים בתוך שבוע. 

מחלה עם היסטוריה

שפעת היא חלק בלתי נפרד מהחורף, והיא מלווה אותנו כמעט משחר ההיסטוריה. כבר במאה ה־4 לפני הספירה דיווח אבי הרפואה היפוקרטס על מגפת שפעת. זו הייתה המגיפה המתועדת הראשונה של המחלה הנפוצה הזאת.

התיעוד שנמצא לאחר מכן בכתובים הוא מ־1781. אז גרמה השפעת לתמותה של קשישים רבים ברוסיה בעקבות מגיפה שהחלה באסיה. מאז קיים תיעוד על מגיפות שפעת שקטלו רבים, אך זכורה לרעה המגיפה הנוראית שהחלה בשלהי מלחמת העולם הראשונה ואשר כונתה "השפעת הספרדית". בתוך שנתיים, בשנים 1919-1918 מתו מהמחלה בין 50 ל־100 מיליון בני אדם. לשם השוואה: המספר הכולל של חללי מלחמת העולם הראשונה הגיע לכ־10 מיליון.

בעקבות השפעת הספרדית הגיעו מגפות נוספות, וכמה מהן קיבלו שמות ייחודיים כמו שפעת החזירים, השפעת האסייתית (1957), שפעת הונג־קונג (1967), השפעת הרוסית ושפעת העופות (1997). 

מהו ההבדל בין שפעת לבין הצטננות?

באופן כללי, הצטננות היא מחלה קלה יותר משפעת ומרגישים בה פחות רע מאשר בשפעת. הצטננות באה לידי ביטוי בעיקר בנזלת ולעיתים גם בשיעול. החום בהצטננות לרוב אינו גבוה, והמחלה אינה ממושכת כמו שפעת. לכל אחת מהמחלות גורמים נגיפים אחרים. 

האם שפעת עלולה להיות מסוכנת?

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. היא עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסייה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם אלו שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כפי שיפורט בהמשך. 

אלה הם הסיבוכים העיקריים של שפעת: דלקת ריאות, דלקות אוזניים ודלקות סינוסים. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת שריר הלב ותסמונת גיליאן ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת בין 290 אלף ל־650 אלף בני אדם וכ־3 מיליון עד 5 מיליון אנשים סובלים מסיבוכי המחלה.

בארצות־הברית לבדה היו בעונת 2019-2018 בין 531 אלף ל־647 אלף מקרים של אשפוז בגלל שפעת, ובין 36,400 ל־61,200 מקרי מוות כתוצאה מהמחלה. 

נתוני השפעת בישראל לפי משרד הבריאות

עונה​חולים קשים​נפטרים
2020-2019​ (נתונים מעודכנים ל־24 בדצמבר, 2019)98​9​
2019-2018​45​17​
2018-2017​77​37​

מדוע השפעת מכה במחזוריות מדויקת כל־כך בכל חורף?

כי בשונה ממחלות נגיפיות אחרות כמו חצבת, אבעבועות רוח או צהבת מסוג A, שבהן אנו חולים לכל היותר פעם אחת בחיים, לנגיף השפעת יש יכולת מרשימה לשנות את תכונותיו הגנטיות מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו כבר השכילה לייצר נגדו בשנה הקודמת. 

לנגיף השפעת יש תכונה ממזרית נוספת: במחזוריות ראויה לציון של אחת ל־10 שנים הוא מצליח להפוך את עורו באופן קיצוני ומחולל נוסף על המגיפות השנתיות, המוגבלות יחסית, מגיפות עצומות ממדים המתפשטות בכל העולם ונקראות פנדמיות (Pandemia). לכן בכל שנה מפתחים חיסון נגד שפעת שהוא ייחודי לסוג השפעת שמצפים לו באותו החורף.

מדוע שפעת כל כך מידבקת?

הנגיפים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם. בחורף, כשכולם מצטופפים במקומות סגורים - בתחבורה הציבורית, באוניברסיטאות, בבתי הספר ובמקומות ציבוריים סגורים - קל מאוד לנגיף לעבור מאדם לאדם. השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד שלושה עד חמישה ימים לאחר שפרצה.

רגע, גם אדם בריא יכול להדביק אחרים במחלה?

בכ־40%-20% מהמקרים חודר הנגיף לגוף בלי לגרום לסימני המחלה, אולם אותם האנשים הם למעשה נשאים של המחלה. נגיפי השפעת יכולים להתפשט במהירות באזורים שונים, ממש כמו וירוסים במחשב. בזמן מגיפה כ־40% מהאוכלוסייה עלולים להיפגע באזור גיאוגרפי מסוים בתוך ארבעה עד שישה שבועות. התמותה השנתית מהמחלה הזאת היא גבוהה מאוד. נופלים לה קורבן בעיקר מי שמנגנוני ההגנה שלהם ירודים: זקנים וחולים במחלות כרוניות למיניהן. 

בקרב ילדים התמותה אינה כה גבוהה, אך התחלואה ומספר האשפוזים עולה מאוד בעונת השפעת. בזמן פנדמיה התמותה משפעת מרקיעה שחקים ונאמדת בעשרות מיליונים מעל הממוצע השנתי בעולם. 

צריך בדיקות מעבדה כדי לאבחן שפעת?

לרוב לא. בגלל שתסמיני המחלה מאוד ברורים ואופייניים, ניתן לעשות את האבחנה על סמך תלונות החולה ועל סמך הממצאים של הבדיקה הגופנית. לרוב גם אין חשיבות לזיהוי המדויק של סוג הנגיף. יתר על כן, תהליך הזיהוי אורך כמה ימים, שבמהלכם רוב האנשים מחלימים ממילא.

חיסון שפעת: כל מה שחשוב לדעת

תשובות לכל השאלות החשובות על החיסון נגד שפעת

בחור מקבל חיסון נגד שפעת

יש דרך למנוע את ההדבקה?

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. החיסון נגד שפעת מורכב מנגיפים מומתים של שפעת, שלהערכת המומחים של ארגון הבריאות העולמי יתקפו בעונת השפעת הנוכחית. 

חיסון השפעת מחסן נגד שפעת בלבד, ואין בכך כל הגנה מפני שפע נגיפי ההצטננות. החיסון מתחיל לפעול כשבועיים לאחר קבלתו.

בשגרת היומיום מומלץ מאוד לשמור על טמפרטורת חדר של 22 מעלות ולאוורר את הבית ככל האפשר. מומלץ גם לא להיות מול פניו של חולה משתעל ומתעטש. כדי למנוע הידבקות יש להקפיד על היגיינה אישית. ניתן להשמיד את נגיפי השפעת באמצעות חומרים מחטאים כמו ג'ל אלכוהול.

יש אנשים שמקבלים חיסון נגד שפעת ובכל זאת חולים במחלה. האם החיסון בכלל עובד? 

השינוי התמידי במבנה ובאופי של נגיפי השפעת מקשה על חייהם של המדענים שצריכים לפתח מדי שנה חיסון נגד שפעת. 

בכל שנה הם צריכים לשער אילו זנים יגרמו למגפת החורף ומובן שעליהם להתייחס לשאלת השאלות: האם יופיע זן שונה במיוחד העלול לגרום למגפה קשה כלל עולמית. הם מצליחים במשימתם הודות לתצפיות במקומות שונים בעולם שבהם בודקים מהם הזנים השכיחים המצויים באוכלוסיות השונות ואילו זנים חדשים מצטרפים ל"חגיגה".

עם זאת מדענים לא תמיד מצליחים לזהות את כל הזנים החדשים, ואז החיסון נותן מענה חלקי בלבד. כך קורה שלמרות החיסון אנשים חולים בשפעת. אך יש לדעת: גם כשהתחזית אינה מדויקת מספיק, עדיין החיסון גורם להופעת נוגדנים שמגנים באופן חלקי על המחוסן. 

למי מומלץ להתחסן במיוחד?

החיסון נגד שפעת מומלץ לכולם. כללית מקדישה מאמצים רבים כדי לעודד התחסנות בקרב ילדים בני חצי שנה עד גיל 12 שנים כיוון שהם רגישים יותר להידבקות והם מקור להדבקה של בני המשפחה ובגני הילדים. 

החיסון מומלץ גם לאוכלוסיות רגישות נוספות, ביניהן: 

• מבוגרים בני 65+

• חולים במחלות כרוניות (כמו מחלות לב, מחלות ריאות, סוכרת, אסתמה, אפילפסיה ומחלות נוירולוגיות) 

• נשים המתכננות הריון, נשים הרות ונשים לאחר לידה

• אנשים המטפלים בקשישים או בחולים

• אנשי צוותים רפואיים

מתי ניתנים חיסוני השפעת?

השנה (2019) כללית תחל בחיסונים נגד שפעת עם הגעת החיסונים לארץ, לכל המאוחר ב־10 בנובמבר 2019. המועד השנה נקבע בעקבות המלצה מאוחרת של ארגון הבריאות העולמי (WHO) בנוגע להרכב החיסונים, מה שגרם לעיכוב בייצור החיסונים ובאספקתם. מדי שנה כללית נערכת לחיסון מפני המחלה ורוכשת מנות חיסון בזריקה המיועדת למבוגרים, לתינוקות ולילדים. 

מה מכיל החיסון נגד שפעת?

החיסון מכיל וירוסים מומתים, ניתן בהזרקה לתוך השריר ומומלץ מגיל חצי שנה ומעלה.

בעונת 2020-2019 צפויים להיות זמינים בישראל תרכיבים מומתים נגד ארבעה זנים, שלפי הערכת ארגון הבריאות העולמי צפויים להיות שכיחים בשנה הקרובה.

ישנם מצבים מועטים שבהם לא ניתן לקבל את החיסון, כמו חום גבוה ורגישות למרכיבי החיסון.

יש תופעות לוואי לחיסון?

החיסון מעורר יצירת נוגדנים שמגנים באופן חלקי על המחוסן, אך לא מבטיחים הגנה מוחלטת מפני המחלה. 

החיסון נחשב לבטוח מאוד, אך ייתכנו תופעות לוואי במקום ההזרקה: רגישות, אודם ונפיחות. לפעמים יופיעו בימים שלאחר החיסון הרגשה כללית רעה, חולשה, כאב שרירים וחום נמוך.

במקרים נדירים ביותר ייתכנו לאחר מתן החיסון בזריקה תופעות אלרגיות: פריחה בעור, בצקות וקשיי נשימה עד כדי הלם. הסיכון לפגיעה במערכת העצבים (תסמונת גיליאן־ברה) גבוה יותר בעקבות המחלה מאשר בעקבות מתן החיסון.

תופעות כלליות כמו חום, שיעול, כאב ראש, כאב בטן, שלשול, חולשה ועייפות זהות בשכיחותן אצל מי שקיבל חיסון כמו אצל מי שלא קיבל את החיסון. התופעות האלה עלולות להיגרם מנגיפים רבים אחרים השונים ממחולל השפעת.

ולא, חיסון שפעת לא יכול לגרום לשפעת.

איפה אפשר להתחסן?

החיסון ניתן במרפאות של כללית: במרפאות הראשוניות, במרכזים לבריאות הילד ולבריאות האישה, במרפאות יועצות ותעסוקתיות וגם בבתי החולים של הכללית. ניתן להתחסן בכל אחת ממרפאות כללית.

יש לי שפעת - צריך ללכת לרופא?

לרוב אין צורך ברופאים, למעט במקרים הבאים:

1. אם מתפתח חום גבוה מעל 38 מעלות הנמשך יותר משלושה ימים.

2. אם מתפתח שיעול הולך ומחמיר המלוּוה בכיח מוגלתי ובכאבים בחזה.

3. אם מתפתחים בו־זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

4. אם מתפתח כאב אוזניים חד.

5. אם מתפתח כאב בפנים עם נזלת מוגלתית, ואם התסמינים האלה נמשכים יותר משבוע.

6. אם מתפתח קוצר נשימה

חיסון שפעת לילדים

תשובות לשאלות החשובות
חיסוני שפעת וילדים

יש תרופה שאפשר לקחת?

בגדול הטיפול הוא תומך כמו שתייה מרובה ולקיחת משככי כאבים ותרופות להורדת חום. 

במקרים מיוחדים, ורק עבור חולים שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים של מחלת השפעת, ניתן לתת תרופה בשם טמיפלו (אוסלטאמיביר) במרשם רופא. 

התרופה עשויה לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים (תסמינים), אך רק בתנאי שמתחילים לקחת אותה בתוך 48 מפרוץ המחלה. התרופה יעילה אך ורק נגד נגיף השפעת הרגיל ואינה יעילה נגד נגיפים אחרים שגורמים להצטננות. 

השפעת תחזור?

כמו שעון. בחורף הבא. השאלה היחידה היא מי יידבק ומי לא.


ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

ד"ר צביקה ליס הוא רופא משפחה בקבוצת כללית

ד"ר חנן בבילסקי הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש