חיפוש

dsdsdsd
שפעת ומחלות חורף

זו לא הצטננות, זו שפעת! המדריך למבולבלים

מה ההבדל בין שפעת לבין הצטננות? למה שפעת מידבקת כל־כך? למי היא מסוכנת במיוחד? מתי לפנות לרופא? איך אפשר להקדים תרופה למכה? ואם חלינו - האם יש תרופות שיכולות לעזור? כל התשובות לשאלות האלו (ועוד) מחכות בפנים

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

לשפעת גורם נגיף השפעת. המחלה מתבטאת לרוב בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה.

02

זוהי מחלה מידבקת מאוד. עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם.

03

הדרך הטובה ביותר להתגונן - להתחסן. ישנן אוכלוסיות שהחיסון מומלץ להן במיוחד מחשש לסיבוכים של המחלה, לעיתים אף מוות.

עם בוא החורף מתחילים ההימורים במקום העבודה: מי יהיה חולה ראשון, את מי הוא ידביק, ואצל כמה אנשים תבקר השפעת עד שהיא תגיע אלינו. במקום לעקוב בדאגה אחרי כל שיעול - אפשר פשוט לקבל חיסון (ואליו נגיע בהמשך).

מה זו בכלל שפעת?

שפעת היא מחלה שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus). המחלה באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה, והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר. רוב התסמינים חולפים בתוך שבוע.

מהו ההבדל בין שפעת להצטננות?

באופן כללי, הצטננות היא מחלה קלה יותר משפעת ומרגישים בה פחות רע מאשר בשפעת. הצטננות באה לידי ביטוי בעיקר בנזלת ולעיתים גם בשיעול. החום בהצטננות לרוב אינו גבוה, והמחלה אינה ממושכת כמו שפעת. לכל אחת מהמחלות גורמים נגיפים אחרים. 

צריך בדיקות מעבדה כדי לאבחן שפעת?

לרוב לא. בגלל שתסמיני המחלה מאוד ברורים ואופייניים, ניתן לעשות את האבחנה על סמך תלונות החולה ועל סמך הממצאים של הבדיקה הגופנית. לרוב גם אין חשיבות לזיהוי המדויק של סוג הנגיף. יתר על כן, תהליך הזיהוי אורך כמה ימים, שבמהלכם רוב האנשים מחלימים ממילא.

​איך יוצאים בריאים מהחורף הזה?

איך מתגוננים מפני עובד שהגיע חולה לעבודה? תהיו חולים אם תצאו החוצה בראש רטוב? על מה להקפיד כשמפעילים חימום? למה אסור לחסום אפצ'י בכף היד? קר וגשום, אבל בלי לחץ! המומחים שלנו נותנים לכם טיפים
איך יוצאים בריאים מהחורף הזה?

מדוע השפעת מכה במחזוריות מדויקת כל־כך בכל חורף?

כי בשונה ממחלות נגיפיות אחרות כמו חצבת, אבעבועות רוח או צהבת מסוג A, שבהן אנו חולים לכל היותר פעם אחת בחיים, לנגיף השפעת יש יכולת מרשימה לשנות את תכונותיו הגנטיות מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו כבר השכילה לייצר נגדו בשנה הקודמת.

מדוע שפעת כל כך מידבקת?

הנגיפים הגורמים למחלה נישאים בקלות באוויר בטיפות זעירות (רסס), ולכן עיטוש, שיעול ומגע ידיים (שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה) עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם. בחורף, כשכולם מצטופפים במקומות סגורים - בתחבורה הציבורית, באוניברסיטאות, בבתי הספר ובמקומות ציבוריים סגורים - קל מאוד לנגיף לעבור מאדם לאדם. השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד שלושה עד חמישה ימים לאחר שפרצה.

יש דרך למנוע את ההדבקה?

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלה (מידע בהמשך) היא באמצעות חיסון נגד שפעת. החיסון נגד שפעת מורכב מנגיפים מומתים של שפעת, שלהערכת המומחים של ארגון הבריאות העולמי יתקפו בעונת השפעת הנוכחית.

בדרך כלל אין לחיסון תופעות לוואי, אולם לפעמים ייתכנו ביום־יומיים שלאחר חיסון השפעת חום נמוך והרגשה כללית רעה. חיסון השפעת מחסן נגד שפעת בלבד, ואין בכך כל הגנה מפני שפע נגיפי ההצטננות.
החיסון מתחיל לפעול כשבועיים לאחר קבלתו.

מתי ניתנים חיסוני השפעת?

החיסונים ללקוחות כללית ניתנים מה־15 בספטמבר ועד מארס, או עד גמר המלאי. עוד לפני שהסתיו הגיע, כללית נערכה לחיסון מפני המחלה ורכשה למעלה ממיליון מנות חיסון בזריקה המיועדות למבוגרים, לתינוקות ולילדים.

איפה אפשר להתחסן?

החיסון ניתן במרפאות של כללית: במרפאות הראשוניות, במרכזים לבריאות הילד ולבריאות האישה, במרפאות יועצות ותעסוקתיות וגם בבתי החולים של הכללית. ניתן להתחסן בכל אחת ממרפאות כללית.

​שפעת החזירים: מה חשוב לדעת?

המומחה שלנו עונה על כל השאלות
שפעת החזירים: המדריך המלא

למי מומלץ להתחסן במיוחד?

החיסון נגד שפעת מומלץ לכולם. כללית מקדישה מאמצים רבים כדי לעודד התחסנות בקרב ילדים בני חצי שנה עד גיל 12 שנים כיוון שהם רגישים יותר להידבקות והם מקור להדבקה של בני המשפחה ובגני הילדים. כמו כן, החיסון מומלץ גם לאוכלוסיות רגישות נוספות:

• מבוגרים בני 65+
• חולים במחלות כרוניות (כמו מחלות לב, מחלות ריאות וסוכרת
• נשים המתכננות הריון, נשים הרות ונשים לאחר לידה
• אנשים המטפלים בקשישים או בחולים
• אנשי צוותים רפואיים

מהם הסיבוכים של שפעת רגילה?

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. היא עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסיה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם אלו שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כפי שנכתב למעלה. 

הסיבוך העיקרי האפשרי הוא דלקת ריאות. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת שריר הלב, ותסמונת גיליאן ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות. לפי משרד הבריאות, מדי שנה מתים משפעת כ־500 אלף איש ברחבי העולם.

יש לי שפעת - צריך ללכת לרופא?

לרוב מספיק לשכב במיטה ולשקוע ברחמים עצמיים, ואין צורך ברופאים, למעט במקרים הבאים:

1. אם מתפתח חום גבוה מעל 38 מעלות הנמשך יותר משלושה ימים.

2. אם מתפתח שיעול הולך ומחמיר המלוּוה בכיח מוגלתי ובכאבים בחזה.

3. אם מתפתחים בו־זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

4. אם מתפתח כאב אוזניים חד.

5. אם מתפתח כאב בפנים עם נזלת מוגלתית, ואם התסמינים האלה נמשכים יותר משבוע.

6. אם מתפתח קוצר נשימה

​חיסוני שפעת וילדים: מה מספרים המחקרים?

לא מאמינים כמה החיסון יעיל? יש הוכחות
חיסוני שפעת וילדים

יש תרופה שאפשר לקחת?

בגדול הטיפול הוא תומך כמו שתייה מרובה ולקיחת משככי כאבים ותרופות להורדת חום.

במקרים מיוחדים, ורק לפי הוראות משרד הבריאות, יש אפשרות לשימוש בשתי תרופות ייחודיות נגד נגיף השפעת המחייבות מרשם רופא:

זאנאמיביר (רלנזה).

ואוסלטאמיביר (טמיפלו).

שתיהן עשויות לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים (תסמינים), אך רק בתנאי שמתחילים לקחת אותן בתוך 48 מפרוץ המחלה. התרופות יעילות אך ורק נגד נגיף השפעת הרגילה ואינן יעילות נגד נגיפים אחרים שגורמים להצטננות. כמו כן, הטיפול בתרופות האלה מומלץ רק לחולים שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים של מחלת השפעת.

השפעת תחזור?

כמו שעון. בחורף הבא. השאלה היחידה היא מי יידבק ומי לא.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש