חיפוש

dsdsdsd
זיקה

נגיף הזיקה

ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום גלובלי לטיפול בהתפרצות נגיף הזיקה - ואנחנו כאן כדי לענות על השאלות הבוערות. מהו הנגיף הזה בכלל? איפה הוא נפוץ? איך נדבקים? מהם התסמינים? עד כמה הוא מסוכן? מהי הסכנה לנשים בהריון? ומתי יהיה חיסון?

ד"ר עודד רוף, פרופ' רן בליצר

בקיצור

01

נגיף הזיקה מועבר לאנשים בעיקר בעקיצה של יתוש מסוג אדס מצרי שעוקץ בדרך כלל בשעות היום.

02

החשש הגדול ביותר בנוגע לווירוס הזיקה הוא מהידבקות במהלך ההריון - ומההשלכות על העובר.

03

רק אחד מתוך חמישה אנשים שנדבקים בזיקה מפתחים תסמינים, ביניהם חום גבוה וכאב ראש.

כשמונה חודשים אחרי שנגיף הזיקה התגלה בגלגולו הנוכחי בברזיל ומשם המשיך "לטייל" ברחבי העולם, הכריז ב־1 בפברואר 2016 ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום כלל עולמי.

מדובר בהודעה נדירה של הארגון, שפורסמה לאחר שאנשי המקצוע שלו העריכו כי עד ארבעה מיליון אנשים עלולים להידבק בווירוס הזיקה עד לסוף השנה.

אז מה חשוב לדעת על הנגיף שמכניס את העולם לפאניקה?

מאיפה הגיע נגיף הזיקה?

הנגיף זוהה לראשונה בקופים ב־1947 ביער זיקה שבאוגנדה, ושבע שנים לאחר מכן תועד בניגריה מקרה ההדבקה הראשון של אדם.

מאחר שמדובר בווירוס חדש יחסית, החסינות הטבעית של רוב האוכלוסייה נגדו היא נמוכה, מה שמאפשר לו להתפשט במהירות רבה. בעידן הכפר הגלובלי אנשים ובעלי חיים, ואיתם מחוללי מגפות, יכולים לעבור ביתר קלות בין יבשות.

כיצד נדבקים?

נגיף הזיקה מועבר לאנשים בעיקר בעקיצה של יתוש נגוע מסוג אדס מצרי שעוקץ בדרך כלל בשעות היום. מדובר בזן של יתושים תוקפניים שאחראי גם להפצת מחלות כמו קדחת הדנגי וצ'יקונגוניה. נוסף על כך היו כמה דיווחים על העברת הזיהום בלידה, ביחסי מין ובאמצעות עירוי דם מזוהם.

מה חשוב לדעת על העברת הנגיף ביחסי מין?

היו מקרים מעטים שבהם גברים שנדבקו בזיקה הדביקו בנות זוג ביחסי מין. משרד הבריאות ממליץ לגברים המבקרים במדינות הנגועות בנגיף להשתמש בקונדום בעת שהם מקיימים שם יחסי מין וכן במשך ארבעה שבועות לאחר שעזבו את האזור שבסיכון.

​גם אתם ברשימה? העבודות הכי לא בריאות

האם הגיע הזמן שתבקשו תוספת סיכון? לחצו לדירוג המלא

העבודות הכי לא בריאות

מה בנוגע לתרומות דם?

משרד הבריאות ממליץ להימנע מתרומות דם במשך 28 יום לאחר היציאה מאזור שבסיכון. לאחר מכן אין מניעה לתרום דם, בכפוף לשאר ההנחיות החלות על תורמי דם.

היכן התרחשו מקרי הדבקה של זיקה?

ההתפרצות הנוכחית של זיקה התגלתה בברזיל באמצע השנה שעברה. מאז דוּוחו מקרי הידבקות ביותר מ־20 מדינות בדרום אמריקה, במרכז אמריקה, בדרום־מזרח אסיה, באיים באוקיינוס השקט ובאפריקה.

איפה אוכל לקבל תמונת מצב עדכנית של המדינות שבהן יש העברה פעילה של הנגיף?

מומלץ להתעדכן בעמוד הזה של ה־CDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות).

מהם התסמינים אצל מי שנדבק?

רק אחד מתוך חמישה אנשים שנדבקים בווירוס הזיקה מפתחים תסמינים. אלה הם התסמינים שיכולים להופיע: חום גבוה ופריחה אדומה בולטת; כאבי מפרקים; דלקת עיניים; כאבי שרירים וכאבי ראש. התסמינים האלה חולפים בדרך כלל בתוך יומיים עד שבוע.

מהו הטיפול שניתן למי שחלה?

אין טיפול מיוחד. ההמלצות הן לנוח, להרבות בשתייה וליטול תרופות מורידות חום.

מתיאור התסמינים ניתן להתרשם שזו מחלה קלה - מאיפה נובעת ההיסטריה?

המחלה עצמה בהחלט יכולה להיות קלה. החשש הגדול ביותר בנוגע לווירוס הזיקה הוא מהידבקות במהלך ההריון ומההשלכות על העובר.

להכרזה על מצב חירום עולמי גרם החשד שקיים קשר בין וירוס הזיקה לבין לידת תינוקות הסובלים ממיקרוצפליה (ראש שקטן בהרבה מהנורמה). עם זאת יש להדגיש שעדיין לא התקבלו הוכחות מדעיות לקשר הזה בין הנגיף לבין התסמונת הקשה.

בברזיל בלבד היו דיווחים על כ־4,000 מקרים של מיקרוצפליה מאז אוקטובר 2015 (לעומת 150 בלבד במהלך כל 2014). בדיקות שנעשו באחרונה בנשים בברזיל עשויות לשפוך אור ולהכריע בשאלת הקשר הסיבתי בין הנגיף לבין שיעורים גבוהים מהצפוי של מיקרוצפליה אשר נצפו במדינה.

נוסף על כך התקבלו דיווחים על קשר אפשרי בין הנגיף לבין סיבוך נוירולוגי הנקרא תסמונת גיליאן ברה.

מהי הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני הווירוס?

יש להיות ערניים וזהירים במיוחד באזורים שבהם המחלה נפוצה. הנה כמה פעולות מניעה מומלצות:

1. למרוח חומרים דוחי יתושים.

2. ללבוש בגדים שמכסים את כל הגוף: חולצות בעלות שרוול ארוך ומכנסיים ארוכים. כמו כן מומלץ לנעול נעליים גבוהות ולחבוש כובע.

3. ללון בחדרים מרושתים ומרוססים או ממוזגים או לישון תחת כילה מרוססת בקוטל יתושים.

מהי ההמלצות לנשים בהריון ולנשים שמתכננות להיכנס להריון?

אף שעדיין לא הוכח באופן ברור כי יש קשר בין הידבקות בנגיף במהלך ההריון לבין פגמים בעובר, עדיף שלא להסתכן. אלה הן ההמלצות של משרד הבריאות לנשים בהריון ולנשים שמתכננות הריון:

1. לשקול דחיית נסיעה לכל אזור שבו קיימת סכנת הדבקה בנגיף הזיקה. אם לא ניתן לדחות את הנסיעה, מומלץ להתייעץ עם רופא המתמחה בנושא, כמו מומחה למחלות זיהומיות, צוות אפידמיולוגי בלשכות הבריאות או רופא במרפאות ליוצאים לחו"ל.

2. לאישה המבקרת באחת מהמדינות שברשימה מומלץ להימנע מכניסה להריון במהלך הביקור וגם במשך ארבעה שבועות מרגע היציאה מהאזור שבסיכון.

2. להקפיד על צעדים למניעת עקיצות יתושים במהלך הנסיעה.

טיילתי במהלך ההריון באזור שנחשב לנגוע בזיקה. מה עושים?

מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל. הוא עשוי להורות על ביצוע בדיקות דם. כדי לגלות הידבקות בזיקה צריך לשלוח למעבדה מיוחדת דגימת דם מהשבוע הראשון של ההידבקות (תקופת הזמן שבה נשאר הנגיף בגוף האדם). באותה ההזדמנות רצוי  לבדוק גם מחלות כמו קדחת דנגה וצ'יקונגוניה המועברות באמצעות אותו הזן של יתוש האדס.

נשים בהריון שטיילו באזורים נגועים צפויות לעבור גם בדיקות אולטרסאונד לעיתים תכופות יותר כדי לוודא שהעובר מתפתח בצורה תקינה.

האם יש חיסון נגד נגיף הזיקה?

כרגע לא. עם זאת, בעקבות הודעת ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום גלובלי צפויים להיות מוקצים משאבים וכספים רבים לבלימת המחלה - כולל ייצור חיסון מתאים. ייתכן שבשנים הקרובות תהיה אפשרות לחסן נשים בהריון המטיילות לאזורי המחלה.

עודד רוף הוא מומחה ברפואת משפחה. הוא מנהל את מרפאת המשפחה של כללית ברמת־אביב ג'

פרופסור רן בליצר הוא מומחה לבריאות הציבור, מנהל המחלקה לתכנון מדיניות בריאות בכללית ויועץ של משרד הבריאות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש