חיפוש

dsdsdsd
חיסון נגד שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת: להקדים חיסון לכאבי תופת

הגעתם לגיל 60? עשו לעצמכם טובה גדולה ולכו להתחסן נגד הזיהום הנגיפי, כי אם שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) תתפרץ - אתם תסבלו מפריחה שגורמת לכאבי תופת, לפעמים במשך חודשים רבים

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) היא זיהום נגיפי שתוקף את סיבי העצבים ואת העור שמסביבם. הגורם למחלה הוא נגיף הווריצלה. זהו הנגיף שגורם לאבעבועות רוח, ולכן כל מי שחלה בילדותו באבעבועות רוח נושא את הנגיף שנותר רדום בגוף. בשלב מסוים - לעיתים לאחר עשרות שנים - עלול הנגיף להפוך לפעיל ולגרום לשלבקת חוגרת.

המחלה באה לידי ביטוי בשלפוחיות שמתפתחות על החזה או על הבטן בצורת חגורה, ומכאן שמה: שלבקת חוגרת. השלפוחיות מכאיבות מאוד, ולפעמים נשאר כאב ממושך באזור הפריחה גם לאחר שזו נעלמה. בקיצור: מדובר בסבל שיכול להימשך חודשים רבים.

זוסטווקס (zostavax). זהו חיסון שמכיל נגיפי וריצלה מוחלשים.

החיסון מיועד למניעת הרפס זוסטר בבני 50 ויותר, אך בישראל ממליץ משרד הבריאות לחסן בני 60 ויותר.

יש להדגיש: החיסון מומלץ לא רק למי שחלו בעבר באבעבועות רוח ונושאים את הנגיף, אלא גם למעטים שמעולם לא חלו באבעבועות רוח ואינם נושאים את הנגיף, שכן ניתן להידבק בו בכל שלב של החיים.

כאמור, החיסון מומלץ לכל בני ה־60 ויותר, אך הוא חיוני במיוחד לחולים בדלקת מפרקים שגרונית, לחולי זאבת (לופוס) ולחולים במחלות דלקתיות של המעי כמו קוליטיס וקרוהן. הסיבה: החולים במחלות האלה נוטים יותר מאחרים לחלות בשלבקת חוגרת.

לאנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת (למשל בגלל מחלה כמו איידס או בגלל קבלת תרופות נוגדות דחייה לאחר השתלת איברים) ולנשים בהריון אסור להתחסן, מכיוון שמדובר בחיסון חי מוחלש.

לא. אבל ניתן לרכוש אותו בהנחה באמצעות כללית מושלם תמורת 421 שקל. בבית מרקחת פרטי מחירו כפול: 842 שקל. בבתי המרקחת של כללית יכולים לרכוש את החיסון רק מי שמבוטחים בכללית מושלם.

מקבלים מרשם מרופא המשפחה, רוכשים את החיסון בבית המרקחת וניגשים עם החיסון לאחות כדי שתזריק אותו. החיסון הוא חד־פעמי. אין צורך להתחסן שוב.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן כאב ראש ותגובות מקומיות באזור ההזרקה כמו אודם, כאב, נפיחות, גרד, חום מקומי, שטף דם וכאבים בגפה.

תופעות לוואי אפשריות נוספות, יותר נדירות, הן בחילות, פריחה, כאבי מפרקים, כאבי שרירים וחום.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש