חיפוש

dsdsdsd
לא רק בעיה אורתופדית: שבר במפרק הירך אצל קשישים

שבר במפרק הירך: שבר בחייו של הזקן

שבר במפרק הירך הוא לא רק בעיה אורתופדית. אצל קשישים רבים הוא נקודת ציון להידרדרות גופנית ותפקודית. למה זה קורה? מי בקבוצת הסיכון? מהו הטיפול הנדרש, ואיך מפחיתים סיכונים?

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

בקיצור

01

שני תנאים צריכים להתמלא כדי שיתרחש שבר מפרק הירך: נפילה ואוסטאופורוזיס (דלדול עצם, "בריחת סידן").

02

הכאב בעקבות השבר גורם להפרשת חומרים שעלולים לפגוע, בין היתר, במוח, בעצמות, בשרירים ובמעיים.

03

לפי רוב המחקרים, יש לנתח מהר ככל האפשר את השבר בצוואר הירך ולשלוח את המנותח במהירות לשיקום.

כ־5,000 ישראלים שוברים את מפרק הירך מדי שנה. בקרב קשישים, השבר הזה, מעבר למשמעות האורתופדית שלו, הוא במקרים רבים נקודת ציון להידרדרות גופנית ולירידה תפקודית במערכות גופניות אחרות, שלכאורה אינן קשורות לשבר עצמו.

מהם הגורמים לשבר במפרק הירך?

שני תנאים צריכים להתמלא כדי שיתרחש שבר מפרק הירך: נפילה ואוסטאופורוזיס (דלדול עצם, "בריחת סידן"). שתי הבעיות האלה משקפות ירידה בבריאות האדם המבוגר.

לא כל אחד נופל, ולא כל מי שנופל שובר את מפרק הירך. אנחנו, הרופאים הגריאטרים, קוראים לשבר "קצה קרחון", ומשמעות הדבר היא שמתחת למים נמצא חלק הארי של הקרחון - הבעיות הגריאטריות.

האדם שנפל ושבר את מפרק הירך הוא אדם שברירי (Frail), בעל פיזיולוגיה שונה מזו של אדם בן גילו שאינו שברירי.

מהם הגורמים לנפילות?

נפילות נגרמות עקב סיבות שונות: נטילת תרופות, תזונה לקויה, חולשת שרירים, דיכאון, פגיעה בעצבי הרגליים וליקויי תחושה, בעיות ראייה ושמיעה ובעיות שיווי משקל.

מהן הסיבות לדלדול העצם?

אוסטאופורוזיס היא מחלה שנגרמת, בין היתר, מהסיבות הבאות: ירידה הורמונלית (טסטוסטרון, אסטרוגן), חוסר פעילות, חולשת שרירים ועישון.

חוסר פעילות וחולשת שרירים משותפים לשתי הבעיות שתוארו כאן. לעיתים הנפילה נגרמת עקב אירוע חריף (זיהום, התייבשות) ש"מתלבש" על מכלול הבעיות. רבים מהנופלים והשוברים הם אנשים שלא עושים פעילות גופנית משמעותית, דבר שהוא בגדר הזנחה עצמית.

מדוע שבר במפרק הירך עלול לגרום להידרדרות גופנית?

רוב אלה שנופלים ושוברים את מפרק הירך נמנים עם אוכלוסייה בסיכון. האירוע עצמו של הנפילה והשבר הוא קשה, אף על פי שמדובר לרוב בנפילה ממצב של הליכה, של עמידה או של ישיבה, כלומר מדובר בחבלה בעוצמה נמוכה. השבר גורם לכאב ולדימום ומשפיע לרעה על מערכות שונות.

האירוע הטראומטי מוסיף שמן למדורה שבוערת כבר בשל מחלות גריאטריות אחרות. הכאב גורם להפרשת חומרים שונים שעלולים לפגוע, למשל, במוח, בעצמות, בשרירים, במעיים, בשלפוחית השתן.

הפגיעות האלה עלולות לבוא לידי ביטוי בצורות רבות כמו בלבול, אנמיה קשה, אצירת שתן, עצירות, דלדול שרירים. הפגיעה הזאת באדם שמראש הוא שברירי תורמת לירידה תפקודית קשה, לדיכאון ולפחד מנפילות.

השבר של מפרק הירך עלול להחמיר מחלות גופניות קיימות כמו: בעיית לב, בעיית נשימה, ירידה ביכולת המנטלית - והחשוב מכול: הוא עלול לגרום לירידה תפקודית. חלק לא מבוטל מהשוברים אינו חוזר לתפקוד הקודם.

השבר עלול לגרום לשכיבה ממושכת על הקרקע או על הרצפה עד להגעת עזרה. לעיתים יש לדחות את הניתוח, שהוא הטיפול המתבקש, עקב זיהום קשה שהוא בעצם התורם הגדול לנפילה.

האנשים שנופלים ושוברים את מפרק הירך נמנים מבחינה תפקודית עם אחת משלוש הקבוצות: עצמאים, תשושים וסיעודיים. לפי כל המחקרים, ככל שרמת התפקוד לפני השבר הייתה טובה יותר, סיכויי השיקום והחזרה לתפקוד קרוב ככל האפשר לתפקוד הקודם הם גבוהים יותר.

איך מטפלים בשבר עצמו?

לפי רוב המחקרים שנערכו בנושא, כדאי לנתח מהר ככל האפשר את השבר ולשלוח את המנותח במהירות לשיקום. השיקום נעשה בכמה מרכזי שיקום. אחרי השיקום באשפוז כדאי להמשיך בשיקום אמבולטורי.

יש כמה בתי חולים שבהם יש יחידה אורתוגריאטרית. היחידות האלה נמצאות במחלקות הגריאטריות ועובדות בשיתוף פעולה הדוק עם האורתופדים. המטופל מתאשפז במחלקה הגריאטרית, מאוזן שם מבחינות שונות, נשלח לניתוח וחוזר למחלקה הגריאטרית.

ממחקרים שונים עולה שהיחידות האלה תורמות לשיפור התפקוד ולירידה במספר מקרי הבלבול. החשוב ביותר הוא לשמר את היכולות שהושגו בשיקום באשפוז ולאחר מכן בשיקום האמבולטורי.

כל הדברים האלה נאמרים מתוך חיבוק גדול לאורתופדים שעושים עבודת קודש: מנתחים מהר ככל האפשר למרות לוח ניתוחים עמוס - גם בלילות, בשבתות ובחגים כדי לשפר את סיכויי הזקנים לחזור למצב תפקודי ובריאותי סביר - והחשוב מכול: מפעילים אותם מהר ושולחים אותם לשיקום.

איך אפשר למנוע שבר במפרק הירך?

במחקר שנעשה במרכז השיקומי הגריאטרי בית רבקה מקבוצת כללית השתתפו מאות מטופלים שסבלו מהידרדרות תפקודית בשנה הראשונה לאחר השיקום. סיבות רבות נמצאו להידרדרות הזאת, אך ללא ספק העדר פעילות משמעותית היא אחת החשובות שבהן.

לסיכום, אלה הן הפעולות שיש לנקוט כדי להפחית ככל האפשר את הסיכון לשבר בצוואר הירך:

פעילות גופנית מגיל צעיר - שכוללת אימון אנאירובי לחיזוק השרירים ולחיזוק העצם בד בבד עם פעילות אירובית, שבין השאר עוזרת לשמור על שיווי משקל - יכולה להפחית את מספר מקרי השבר.

• אם חלילה אירע שבר, יש לשאוף להגיע למרכז שבו יש ניסיון אורתופדי וידע גריאטרי כדי לעבור את הניתוח בצורה האופטימלית.

• לאחר הניתוח יש להגיע למרכז שיקום.

• לאחר השיקום באשפוז חשוב להמשיך בשיקום אמבולטורי.

• לאחר השיקום רצוי מאוד להישאר במסגרת פעילות כוללנית: אירובית (הליכה, שחייה, תרגילי שיווי משקל) ואנאירובית לחיזוק שרירים.

• לאדם שנפל ושבר את מפרק הירך יש בוודאות כמעט מוחלטת אוסטאופורוזיס, ומשמעות הדבר היא שיש לטפל במחלה הזאת כדי למנוע את השבר הבא.

• יש לבנות תפריט מאוזן שכולל חלבונים וקלוריות במידה ראויה למען בניית השריר ולשמירה על העצם.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש