חיפוש

dsdsdsd
הפטיטיס C

הפטיטיס C

מהי הפטיטיס C? מה גורם למחלה? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר ראוי חזאן

שם האבחנה בעברית: הפטיטיס C, דלקת נגיפית של הכבד מסוג C
שם האבחנה באנגלית: Hepatitis C, Hepatitic C Carrier
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Hepatitis C, Hepatitic C carrier

 

מה זה?

הפטיטיס C - היא סוג של צהבת נגיפית. לאנשים שנדבקים בנגיף אין תסמינים, אולם לאחר שנים רבות שבהן הם נושאים את הנגיף, הוא עלול לגרום נזק נרחב לכבד, ואז מופיעים התסמינים. ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקת דם.

מה גורם להפטיטיס C?

הגורם למחלה הוא נגיף ההפטיטיס C (באנגלית: Hepatitis C Virus - HCV). ההדבקה מתרחשת כתוצאה מחשיפה לדם של אדם שנושא את הנגיף, למשל בהזרקת סמים באמצעות מחט המזוהמת בנגיף, קבלת מנת דם לפני 1992 (אז התחילו לבדוק את כל מנות הדם לנוכחות הנגיף), מכשור רפואי מזוהם שלא חוטא כנדרש.

מהם התסמינים?

אצל רוב האנשים אין תסמינים. לעיתים יכולים להופיע חום, חולשה, בחילות ורגישות החלק הימני העליון של הבטן (שם ממוקם הכבד). לאחר שנים ארוכות של נשיאת הנגיף ללא טיפול עלול להתפתח נזק נרחב לכבד המכונה שחמת הכבד. לשחמת תסמינים רבים ובהן חולשה ניכרת, ירידה חדה במשקל, דימומים ממערכת העיכול, שינויים במצב ההכרה ונפיחות ניכרת של הבטן.

איך אני לעומת האחרים?

יותר מ־5,500 מתוך כ־4 מיליון לקוחות כללית (0.14%) נושאים את נגיף ההפטיטיס C.

כמה זמן זה נמשך?

הפטיטיס C היא מחלה כרונית, שבהיעדר טיפול עלולה להימשך כל החיים.

איך מאבחנים?

ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקת דם. הבדיקה הראשונית היא של נוכחות נוגדנים לנגיף. אם התשובה היא חיובית, יש לעשות כמה בדיקות דם נוספות כדי לברר את מספר נגיפי ההפטיטיס C בדם (העומס הנגיפי) ואת המאפיינים הגנטיים של הנגיף. לעיתים יש צורך גם בביופסיה של הכבד.

במקרים מסוימים יופנה החולה לבדיקת דם מיוחדת (פיברוטסט) או לבדיקת הדמיה מיוחדת (פיברוסקאן או אלסטוגרפיה) כדי להעריך בצורה לא פולשנית את מצבה של רקמת הכבד: כמה צלקות (פיברוזיס) יש עליה ומהו היקף הדלקת.

איך מטפלים?

לאחר האבחנה והבירור הראשוניים יפנה רופא המשפחה את הנבדק לרופא גסטרואנטרולוג המתמחה בכבד. לא בכל מקרה של הפטיטיס C יש צורך בטיפול. ההחלטה אם לתת טיפול מתקבלת על סמך שיקולים רבים, ובהם מספר נגיפי ההפטיטיס C בדם, מידת הנזק לכבד ומצבו הבריאותי הכללי של הנבדק.

הטיפול ניתן במסגרת מרפאת כבד ייעודית וכולל מתן של כמה תרופות אנטי ויראליות. משך הטיפול עשוי לנוע בין כמה שבועות לכמה חודשים. במהלך הטיפול ובסופו תיעשה הערכה של יעילותו. בהתאם לתוצאות ההערכה הזאת יוחלט על שינוי הטיפול ועל משך הטיפול. יש להדגיש שהטיפול אינו יכול לתקן נזק שכבר נגרם לכבד אלא לכל היותר להביא לחיסול הנגיף ולמנוע את התרחבות הנזק בכבד.

הטיפול עלול לגרום לתופעות לוואי כמו אנמיה, חולשה וחום. גם לתופעות הלוואי האלה יכולה להיות השפעה על קבלת ההחלטות בנוגע לתוכנית הטיפולים. יש להדגיש שמדובר בטיפול אינטנסיבי ביותר שמחייב מעקב רפואי צמוד.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

הפטיטיס C היא מחלה כרונית שדורשת בדרך כלל מעקב רפואי ממושך. טיפול מוצלח עשוי להעלים את הנגיף.

עלולים להיות סיבוכים?

כן. לאחר שנים רבות של נוכחות הנגיף בגוף עלול להיגרם לכבד נזק נרחב. מדובר במחלה שנקראת שחמת הכבד. זו מחלה שיש לה סיבוכים רבים כמו הצטברות נוזלים בחלל הבטן, חולשה, ירידה במשקל, שינויים במצב ההכרה, נטייה לזיהומים של הבטן, דימומים ממערכת העיכול ועלייה בשכיחות של סרטן הכבד.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

חום וחולשה, ירידה במשקל ונפיחות ניכרת של הבטן עלולים לרמז על מחלת כבד ומחייבים פנייה לבדיקה רפואית. כמו כן יש לפנות לבדיקה רפואית לאחר חשיפה למחט שעלולה להיות מזוהמת בנגיף או לאחר חשיפה לדם מזוהם.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

הפטיטיס C היא מחלה כרונית שיכולה להיות שקטה במשך שנים ארוכות. אם אובחנה המחלה והוחלט על טיפול - הוא נמשך 48-24 שבועות. אם התגובה לטיפול טובה, תושג התאוששות עם תום הטיפול. יש לזכור שלעיתים, עם התחלת הטיפול, כבר נגרם לכבד נזק משמעותי. את הנזק הזה לא ניתן לתקן, אולם הטיפול עשוי למנוע את התרחבות הנזק (במקרה שהוא מצליח ומביא לחיסול הנגיף).

איך לומדים לחיות עם הפטיטיס C?

מומלץ לשמור על אורח חיים בריא: להימנע מעישון, לשמור על משקל גוף תקין, על תזונה בריאה ועל פעילות גופנית סדירה. כמו כן מומלץ להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול שכן הוא עלול להחמיר את הפגיעה בכבד.

אין עדיין חיסון נגד הפטיטיס C, אולם קיימים חיסונים נגד נגיפים אחרים שעלולים לפגוע בכבד - הפטיטיס A והפטיטיס B - ומומלץ לעשות אותם. מי שנושאים את הנגיף צריכים להימנע מלחלוק עם בני המשפחה סכיני גילוח או מברשות שיניים כדי למנוע את הדבקתם.

בין אם המחלה התגלתה בשלב מוקדם וטופלה, ובין אם היא התגלתה בשלב מאוחר לאחר שכבר נגרם נזק משמעותי לכבד - יש להקפיד כל העת על מעקב רפואי מסודר ועל נטילה סדירה של תרופות שנרשמו. כמו כן יש ליידע את הצוות הרפואי המטפל בכל שינוי במצב הבריאות, למשל: הופעת כאבי בטן חדשים, חולשה ניכרת, חום, שינויים בצבע הצואה או כל שינוי אחר.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר ראוי חזאן הוא רופא בכיר, חוקר בתחום של מחלות הכבד, מומחה לרפואה פנימית ולגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש