חיפוש

dsdsdsd
טחורים, איש יושב על שירותים

טחורים: כל מה שלא היה לכם נוח לשאול

לספר בעבודה שיש לך שפעת או כאבי בטן? קלי קלות! אבל טחורים? ממש אבל ממש מביך לדבר על זה. מזל שאנחנו פה כדי לתת לכם טיפים איך להימנע מהצרה השכיחה והממש לא נעימה הזאת. אז מה גורם לטחורים? איך מטפלים? האם זה מסוכן?

ד"ר שמואל גבעון, ד"ר עזמי שחברי

בקיצור

01

טחורים הם כלי דם בחלק האחרון של המעי הגס ובפי הטבעת. אלא שלפעמים הם מתרחבים וצונחים, ואז גם מתחילות בעיות.

02

מהם הסימנים של בעיות בטחורים? דם טרי (בדרך כלל זהו הסימן הראשון); כאב או חוסר נוחות סביב פי הטבעת; גירוי וגירוד באזור.

03

בין השיטות לטיפול בבעיות טחורים: משחות מקומיות, אמבט ישיבה, שתיית מים, הימנעות מישיבה ממושכת בשירותים.

אולי תופתעו, אבל לכל אחד מאיתנו יש טחורים (Hemorrhoids). אלה הם למעשה כלי דם הנמצאים בחלק האחרון של המעי הגס (הרקטום התחתון) ובפי הטבעת. הם מסייעים לנו, בין היתר, לשלוט על היציאות שלנו ולדעת להפריד בין מוצק, נוזל וגזים.

הבעיות מתחילות כאשר כלי הדם האלה נמתחים, מתרחבים וצונחים (לרוב בגלל הוורידים הנמצאים באזור). התופעות האלה גורמות לדלקת, לפקקת או לקרע - וכתוצאה מכך לסבל רב. רק מי שחווה כאבי טחורים או סדק בפי הטבעת יודע להעריך יציאה רכה וקלה.

התסמינים יכולים לכלול, בין היתר:

1. דם טרי על משטח צואה, על נייר הטואלט או על האסלה לאחר פעולת מעיים (יציאה). זהו בדרך כלל הסימן הראשון לטחורים.

2. כאב או חוסר נוחות סביב פי הטבעת.

3. גירוי וגירוד סביב פי הטבעת .

4. נפיחות או בליטה סביב פי הטבעת (אלה עלולות להיות כואבות).

5. דליפת צואה.

נהוג לומר כי טחורים יופיעו אצל מי שסובל מעצירות או מלחץ באגן (כמו בהריון מתקדם) או אצל מי שנאלץ לעמוד שעות ארוכות. אבל ההנחה הזאת אינה מסבירה את התפרצויות הטחורים אצל כל אלה שיציאותיהם סדירות ורכות או אצל נשים שכבר בתחילת ההריון סובלות מטחורים.

הנה 10 סיבות אפשריות למחלת טחורים:

1. מאמץ בזמן יציאה (אם קיימת עצירות).

2. הריון - נפח הדם עולה, הפרוגסטרון מחליש את השרירים, הרחם כבד, ויש לחץ על הווריד הנבוב התחתון בעת שכיבה על הגב.

3. לחץ דם גבוה בווריד הכבד הפורטלי - וריד הכבד מנקז את הטחורים. לחץ דם גבוה בכלי הדם הזה יכול להיגרם מצירוזיס (צמקת הכבד - מחלה שנגרמת מסיבות שונות, כמו סוגים שונים של צהבת ואלכוהוליזם וגורמת להרס של תאי הכבד). 

4. פעילות גופנית מאומצת.

5. מצב של דחק נפשי (סטרס).

6. אי־ספיקת לב משמעותית - אי־ספיקת לב יכולה להגביר טחורים בגלל בעיה בניקוז של הדם הוורידי. הלב אמור לשאוב את הדם מהוורידים חזרה. אם הוא כושל ואינו מצליח לשאוב את הדם, הלחץ בוורידים עולה ובין השאר עלול לגרום להתנפחות של הוורידים בפי הטבעת, והם הופכים לטחורים.

7. חוסר בפעילות גופנית - חוסר בתנועה ובהזרמת דם נמרצת לכל חלקי הגוף והפריפריה מגדיל את הסיכון לטחורים.

8. תורשה וגיל - ככל שמתבגרים כך גדל הסיכון לצניחת טחורים. הסיבות יכולות להיות חולשה, איבוד טונוס שרירים ו/או נטייה לעצירות עקב שינוי בחילוף החומרים ו/או שימוש בתרופות. תורשה מסבירה 10% מהמקרים.

9. מאמץ שמגדיל את הלחץ התוך־בטני - כל לחץ תוך־בטני, כמו שיעול או הקאה, יוצר לחץ על הוורידים שבהם לחץ הדם נמוך מאוד בדרך כלל, והלחץ עוצר את הזרימה.

10. עודף משקל - אנשים הסובלים מעודף משקל נוטים יותר לסבול מטחורים.

החלוקה העיקרית היא בין טחורים פנימיים לחיצוניים.

1. טחורים חיצוניים - הטחורים נמצאים על פי הטבעת ומחוצה לו. הטחורים החיצוניים עטופים ברקמת העור של פי הטבעת, שהיא רב־שכבתית, עבה יחסית ועשירה בתאי עצב. לכן הם כואבים יותר ומדממים פחות.

2.טחורים פנימיים - הטחורים נמצאים בתוך פי הטבעת ובחלק התחתון של הרקטום. הטחורים הפנימיים מכוסים ברירית המעי הגס, שהיא שכבה דקה וענייה בתאי עצב, ולכן הם כואבים פחות אך נוטים לדמם יותר.

הטחורים הפנימיים מחולקים לארבע דרגות חומרה:

1. טחורים פנימיים לא מורגשים. 

2. טחורים שיוצאים החוצה מפי הטבעת בזמן היציאה ונכנסים לבד.

3. טחורים שיוצאים ולא נכנסים לבד וצריך לדחוף אותם פנימה. 

4. טחורים שיוצאים ולא ניתן להכניס אותם.

הטחורים עלולים לדמם בכל דרגת חומרה, אבל הכאבים מאפיינים במיוחד את השלב הרביעי.

הבאנו אותה ביציאה. למדריך המלא

 

ההערכה היא שכ־10% מהאנשים בעולם סבלו או יסבלו מבעיות בטחורים במהלך החיים. כמו כן מעריכים שבמדינות המתועשות צפויים לסבול מטחורים לפחות פעם אחת יותר מ־50% מבני ה־50 ויותר.

אצל רוב האנשים הטחורים מתחילים להתפתח בשנות ה־20 לחייהם, אך הסימפטומים אינם מובהקים עד העשור הרביעי לחיים. בעיות הקשורות לטחורים נפוצות יותר בקרב נשים. ייתכן שזה נובע מהריונות ומלידות שיוצרים לחץ מוגבר על הרקטום ועל פי הטבעת.

האבחנה פשוטה בדרך כלל: הסתכלות על הטחור או על הטחורים. אם הטחורים חיצוניים, ההסתכלות היא ישירה. אם הם פנימיים, ההתבוננות נעשית באמצעות אנוסקופ, שהוא מכשיר דמוי גליל פלסטיק המרחיב מעט את פי הטבעת. אצל צעירים ניתן לרוב לאבחן את הטחורים גם על פי התיאור שהם נותנים. אצל מבוגרים יותר ייתכן שמדובר במחלה אחרת של המעי הגס, ולכן לעיתים יש צורך בבדיקות נרחבות יותר.

טחורים כשלעצמם אינם סכנה בריאותית, אבל הם לא בהכרח הסיבה לכל דימום בפי הטבעת. לכן חשוב לדווח על דימום כזה לרופא המשפחה, והוא יחליט אם להפנות לבירור נוסף כדי לשלול מחלות אחרות, למשל מחלות מעיים דלקתיות מסוג קרוהן או קוליטיס.

גם סרטן המעי הגס עלול להתבטא בדימום. הוא מאפיין את הגילים המבוגרים יותר, אבל עלול להופיע גם בשלב מוקדם יותר בחיים.

הטיפול הוא בראש ובראשונה התנהגותי־מניעתי, אך במקרים מסוימים יש מקום לטיפול חריף ומיידי. כל סבתא יודעת לספר על מגוון של שיטות ל"יציאות סדירות ורכות": שמן פרפין או שמן זית, מיץ שזיפים או כף סובין כל בוקר, שתיית מים בכמות מרובה או אכילת יוגורט עד שהיציאה מתרככת.

מובן שהדבר הטוב ביותר שניתן לעשות הוא לשנות באופן קבוע את התזונה ואת אורח החיים. הנה כמה המלצות: 

1. יש לאכול שפע של ירקות ושל פירות.

2. מומלץ לצרוך מזונות עתירי סובין.

3. יש להימנע ממאכלים חריפים או ממשקאות אלכוהוליים.

4. יש להקפיד על שתיית מים בכמות מספקת.

5. רצוי להימנע ממאמץ בזמן היציאות ולהימנע משהייה ממושכת בשירותים.

6. יש להימנע מישיבה ממושכת על כיסא.

נמצא קשר בין דיאטה עשירה בסיבים לבין סיכוי נמוך יותר לסבול מטחורים. הקשר הזה נסמך, בין השאר, על שכיחותה הגבוהה של הבעיה במדינות המערב בהשוואה לשכיחותה הנמוכה במדינות אפריקה.

במקרה כזה יש מגוון של שיטות להקלה:

1. אלחוש במשחות המכילות חומר הרדמה מקומי. המשחות האלה גם יוצרות שכבת הגנה מקומית, כך שהצואה מחליקה עליהן ולא באה במגע ישיר עם הטחורים המודלקים. המשחות גם מכילות חומרים שמכווצים את הטחורים הנפוחים, מרפאים את העור ומשקמים את הרקמה, ובכך מושגת הקלה בצריבה ובגרד.

2.  אמבט ישיבה.

3. שימוש בבידה.

4. שטיפה ידנית באמצעות ראש מקלחת. מומלץ לשטוף את אזור פי הטבעת כמה פעמים ביום.

5. תחבושת קרה.

6. משככי כאבים מקומיים.

7. מניעת תנוחות היוצרות לחץ מקומי, שיפור היציבה ומתח השרירים (טונוס) באזור האגן.

8. שתייה מרובה של נוזלים מקילה על פינוי הצואה ומפחיתה את הכאבים.

וכאשר כל השיטות האלה לא עוזרות נגד הטחורים?
במקרים שבהם הטיפולים השגרתיים אינם מספיקים, ניתן להיעזר בטיפולים פולשניים:

1. ריפוי בחשמל (Electrotherapy): ספיגת כלי הדם הנפוחים באמצעות זרם חשמלי. הטיפול הזה נחשב ליעיל ואינו מכאיב.

2. הרחבת השריר של פי הטבעת (Dilation): הטיפול הזה יעיל במקרים רבים, אולם אינו פופולרי עקב תופעות לוואי לא רצויות.

3. ניוון הוורידים התפוחים באמצעות קשירה בגומייה. לאחר כמה שבועות מופרשים כלי הדם המנוונים יחד עם הצואה באופן טבעי. הטיפול הזה אינו כרוך בניתוח והוא נפוץ יחסית.

4. ניוון הוורידים התפוחים באמצעות הטרשה (Sclerotherapy): הזרקת חומר הגורם לניוון כלי הדם. החומר הזה נמצא בשימוש גם לטיפול בדליות (ורידים נפוחים ברגליים).

5. צריבת כלי הדם הפגועים בלייזר או בקרינה אינפרה אדומה (פוטוקואגולציה).

6. הקפאת הטחור (Cryosurgery) - שימוש בגז או בנוזל מקורר מאוד כדי להקפיא את הטחור ולמנוע ממנו לגדול.

ניתן להשתמש בתכשירים טבעיים שונים המחזקים את כלי הדם (כמו תמצית המופקת מפרי של עץ בשם ערמונית הסוסים ותרופה המופקת משורש שיח בשם עצבונית החורש); בתכשירים המונעים גירוי ונפיחות (כמו תמצית המופקת מצמח האלוורה) ובתכשירים המכווצים את כלי הדם. נוסף על כך טיפולים ברפואה הסינית נחשבים ליעילים ומפחיתים את הגירוי. יש הממליצים על ישיבה שפופה בעת עשיית הצרכים.

אם כל הניסיונות לא הועילו, או אם הטחורים בדרגה מתקדמת (3 או 4), ייתכן שזה הזמן לניתוח להסרת הטחורים (Hemorrhoidectomy). רוב הניתוחים לטיפול בטחורים נעשים בהרדמה כללית, וברוב המקרים משתחררים מבית החולים באותו היום או למחרת. בדרך כלל נמשכת ההחלמה מהניתוח כמה ימים, ובהם חשוב מאוד להקפיד על נטילת משככי כאבים ומרככי יציאה אגרסיביים (שמן פרפין בכמות נדיבה).

לא. גם למי שעבר את הניתוח עדיין יש סיכוי לפגוש שוב את הפרוקטולוג שניתח אותו, אם כי הסיכוי קטן יותר מאשר אצל מי שלא נותחו.

המדריך שאתם חייבים לקרוא (עדיף שלא בזמן ישיבה בשירותים)

עצירות 

מדובר בסדק בפי הטבעת, שבדומה לטחורים נחשב לבעיה פעוטה וזניחה מהבחינה הרפואית, בניגוד משווע לסבל שהוא גורם. פיסורה היא פציעה מינימלית ברקמה הרירית העוטפת את פי הטבעת, מעין שריטה לאורך פי הטבעת. כיוון שהרקמה באזור עשירה בתאי עצב, גורמת הפציעה לכאבים עזים בכל יציאה. בגלל הכאבים נמנעים הרבה אנשים מללכת לשירותים, וכך מתחיל מעגל קסמים: הפציעה המכאיבה גורמת לעצירות, זו מחמירה את הכאבים ביציאה שלאחר מכן וחוזר חלילה.

התלונות הן לרוב על כאבים עזים בזמן היציאה ועל הופעת פס של דם טרי על נייר הטואלט לאחר אותן יציאות טראומתיות. ניתן לאבחן את הסדק באמצעות הסתכלות על פי הטבעת בלי לעשות בדיקה חודרנית.

מנסים לשבור את מעגל הקסמים הזה על ידי ריכוך אגרסיבי של היציאות בעזרת אכילה של הרבה פירות וירקות ושל מזון עשיר בסיבים תזונתיים ובאמצעות שתייה מרובה ואמבטיות של מים חמים.

נוסף על כך ניתן להשתמש במשככי כאבים לשימוש מקומי בפי הטבעת, במשחה או בנרות (כמו פרוקטוגליבנול ופרוקטוזורין). לרוב הסובלים די בטיפול הזה. צריך גם סבלנות. הריפוי מושג לעיתים רק לאחר כמה שבועות.

אז ניתן לנסות משחות מקומיות הכוללות תרופה שגורמת להרפיית שרירים (תרופת המרשם ניפדיפין קרם). אם גם הטיפול הזה אינו עוזר, קיימים כמה ניתוחים להרפיית פי הטבעת.

מאחר שאזור פי הטבעת עשיר בחיידקי צואה ועני באספקת דם עלולים תהליכים דלקתיים באזור שלא להירפא בקלות ולהפוך למורסה - מין שק של מוגלה שלא ניתן לטפל בו בעזרת אנטיביוטיקה וצריך לנקז אותו באופן כירורגי.

התסמינים כוללים הופעה של כאב פתאומי בפי הטבעת המלוּוה בעליית חום הגוף מעל ל־38 מעלות. נוסף על כך מופיע מוקד כואב מסביב לפי הטבעת המעלה חשד לתהליך דלקתי תת־עורי באזור. העלייה בחום הגוף מלוּוה לעיתים בצמרור ובתחושת חולי כללית.

פונים לרופא המשפחה כדי לבחון את האפשרות לקבל טיפול אנטיביוטי או לעשות ניקוז כירורגי.

לאחר הניתוח לניקוז המורסה בפי הטבעת מופרשת לא פעם מוגלה  איטית וכרונית המציקה מאוד ומכתימה את התחתונים במשך חודשים ולפעמים אפילו במשך שנים. מצב כזה נגרם כאשר נוצרת פיסטולה (נצור) בפי הטבעת. הטיפול הוא בעיקרו כירורגי: עוברים ניתוח קצר בהרדמה אזורית. זמן האשפוז הוא כיממה, וההחלמה אורכת ימים בודדים.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

 

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש