חיפוש

dsdsdsd
בחור יושב על אסלה בשירותים ומחזיק נייר טואלט ספוג בדם

דימום רקטלי

מהו דימום רקטלי? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים שלו? כמה זמן הוא נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר עזמי שחברי

דימום רקטלי (באנגלית: Rectal Bleeding) הוא הפרשה של דם דרך פי הטבעת. כמות ההפרשה יכולה להיות קטנה או גדולה. כאשר מדובר בדימום בכמות משמעותית, המצב עלול להיות מסכן חיים ומחייב טיפול דחוף בבית חולים.

במושג "דימום רקטלי" מתייחסים בדרך כלל להפרשה של דם אדום. אם מופרש דם מעוכל (שצבעו שחור) התופעה נקראת מלנה, ואז האבחון והטיפול שונים במידת מה מאשר בדימום רקטלי.

מקורו של דימום מפי הטבעת הוא בדרך כלל במערכת העיכול התחתונה (המעי הגס), אך לעיתים גם דימום בקצב מהיר מהקיבה או מהמעי הדק יכול לגרום להפרשת דם טרי מפי הטבעת. ניתן לחלק את הסיבות השכיחות לדימום מהסוג הזה לפי קבוצות:

• מחלות של אזור פי הטבעת והחלחולת - כמו טחורים, פיסורות וכיבים.

• בעיות אנטומיות (מבניות) - בעיקר נוכחות של "כיסים" (הנקראים סעיפים או דיברטיקולוזיס) במעי הגס שגורמים לבעיות בהספקת הדם למעי (איסכמיה).

• כלי דם שטחיים לא תקינים בדופן המעי (אנגיודיספלזיה).

• גידולים כמו סרטן המעי הגס.

• דלקת של המעי - למשל בגלל זיהום או חשיפה לקרינה - וכן מחלות דלקתיות כמו מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.

• לאחר פעולות פולשניות כמו קולונוסקופיה שבמהלכה נכרתו פוליפים או נלקחה ביופסיה.

• לאחר טיפול בהקרנות לאגן עקב ממאירות, למשל בבלוטת הערמונית.

• ייתכן דימום רקטלי קל עקב עצירות ומעבר של צואה קשה דרך פי הטבעת.

הפרשה מפי הטבעת של דם אדום או אדום־חום ושל קרישי דם. הדם יכול להיראות באסלה או על נייר הטואלט.

תלוי מהי הסיבה. במקרים רבים ישנם אירועים חוזרים של דימום חריף.

ישנם מצבים רפואיים רבים שעלולים לגרום לדימום רקטלי. לרוב נעשית האבחנה הסופית באמצעות בדיקה אנדוסקופית של המעי הגס כמו קולונוסקופיה, סיגמואידוסקופיה (התבוננות בחלק התחתון של המעי הגס באמצעות אנדוסקופ) ואנוסקופיה (התבוננות באזור פי הטבעת).

יש כמה בדיקות נוספות שבהן ניתן להיעזר כמו אנגיוגרפיה (צנתור של כלי דם), CT אנגיוגרפיה (שהיא בדיקה לא פולשנית שנעשית בעזרת הזרקה של חומר ניגוד) ומיפוי בעזרת כדוריות דם אדומות מסומנות (את כדוריות הדם מסמנים באמצעות חומר רדיואקטיבי - מה שמאפשר לגלות את מקור הדימום, אם הוא מהיר במידה מספקת).

אם בדיקות המעי הגס תקינות, מומלץ לבדוק גם את הקיבה ואת המעי הדק באמצעות גסטרוסקופיה או באמצעות קפסולה או באמצעות אנטרוסקופיה של מעי הדק.

במקרים נדירים, שבהם לא מצליחים לייצב את מצבו של הנבדק, מחליטים על ניתוח דחוף גם בלי שהושגה קודם לכן אבחנה מדויקת.

קולונוסקופיה

קודם כול חשוב לקבוע האם מצבו של הנבדק יציב ולהחליט על המסגרת שבה יעבור בירור וטיפול.

מצד אחד ייתכן מצב שבו מדובר בצעיר ללא מחלות שסובל מדימום קל רק בזמן מתן צואה. צעיר כזה יכול בדרך כלל לעבור את הבירור הנדרש ללא צורך באשפוז. מצד אחר, ייתכן מצב שבו הנבדק מדמם כמות משמעותית של דם או סובל ממחלות רקע ועקב כך זקוק להערכה דחופה במסגרת בית חולים.

הטיפול מתחלק לשני חלקים: קודם כול עושים בדיקה גופנית ובמקרה הצורך גם בדיקות מעבדה כדי להעריך אם האדם איבד דם רב. דימום קשה מחייב פעולות החייאה כמו מתן נוזלים ומנות דם. הפעולות האלה נעשות באשפוז.

לאחר מכן עושים קולונוסקופיה שלעיתים גם מאפשרת טיפול בנגעים המדממים באמצעות צריבה או קשירה.

יש לציין שלבני 40 ויותר שסובלים מדימום רקטלי נהוג לעשות קולונוסקופיה גם אם ישנם ממצאים באזור פי הטבעת, כמו טחורים, אשר יכולים להיות הסיבה לדימום. במקרים רבים הקולונוסקופיה מעלה ממצאים נוספים שחשוב לא לפספס.

לאחר האבחון אפשר לתת את הטיפול הספציפי לכל בעיה:
• מי שסובלים מבעיות בחלחולת ובפי הטבעת - כמו פיסורה או טחורים - יכולים לקבל מגוון של טיפולים מקומיים (למשל משחות שונות), ואם אלה אינם יעילים, ניתן להפנותם לטיפול פולשני כמו ניתוח או קשירת טחורים.

• אם ישנם אירועים חוזרים של דימום עקב מחלת סעיפים (הימצאות כיסים בדופן המעי הגס) - ניתן לפתור את הבעיה באמצעות כריתה חלקית של המעי הגס.

• כאשר מתגלה מחלת מעי דלקתית, הטיפול ההתחלתי יהיה בדרך כלל מתן תרופות נוגדות דלקת. רק במקרים קשים במיוחד יופנו המטופלים לניתוח.

• מי שסובלים מדימום רקטלי כתוצאה מבעיה בכלי הדם שמזינים את המעיים זקוקים לאשפוז דחוף ולניתוח. מדובר במצב חירום רפואי. יש לציין שמצב כזה מלוּוה בדרך כלל בכאבי בטן קשים ובשלשולים ולא בא לידי ביטוי בדימום בלבד.

• אם מתגלה גידול ממאיר במעי הגס, יכלול הטיפול - על פי רוב - ניתוח. הניתוח עשוי להיות עם טיפול כימי נלווה או בלעדיו.

בדרך כלל ישנם אירועים חוזרים של דימום, חוץ מאשר באותם המקרים שבהם מדובר בזיהום חיידקי חריף אשר עשוי לחלוף ולא לחזור.

ישנה קשת רחבה של חומרות בדימום רקטלי - החל ממצבים קלים שפשוט לטפל בהם, כמו טחורים, וכלה במצבי חירום אמיתיים כמו פגיעה בכלי הדם של המעי או דימום רב שעלול לגרום להלם תת־נפחי (הלם שנגרם כתוצאה מאובדן דם רב). במקרה כזה יש לתת מנות דם, נוזלים ותרופות לשמירה על לחץ הדם.

יש לפנות לרופא בכל מקרה של דימום רקטלי. סימני אזהרה אשר עלולים להעיד על מצב חמור יותר שמחייב פנייה דחופה לקבלת טיפול רפואי כוללים דימום רב, הרגשת חולשה, קוצר נשימה, מתן שתן מועט, בלבול, עור קר וחיוור, דפיקות לב, סחרחורת, הרגשה של טרום עילפון או התעלפות ממש.

כמו כן יש לפנות בדחיפות לקבלת עזרה רפואית אם לסובל מדימום רקטלי יש מחלות רקע כמו אי־ספיקת לב, סוכרת, מחלות כליה או מחלות ריאה או אם הוא לוקח באופן קבוע תרופות מדללות דם.

נוסף על כך יש לפנות בהקדם לייעוץ רפואי אם לדימום הרקטלי מתלווים ירידה במשקל, שינויים בהרגלי היציאות וכאבי בטן בלתי מוסברים.

היות שתחת הכותרת של "דימום רקטלי" ישנו מגוון רחב של מצבים בעלי דרגות חומרה משתנות, קשה להעריך זאת.

השאיפה היא לטפל בבעיה כדי למנוע אירועים חוזרים בעתיד.

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר מאשה קרופניקוב היא רופאת משפחה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק בעפולה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש