חיפוש

dsdsdsd
ילדה יושבת בשירותים

כאבי בטן בילדים: מדריך מיוחד להורים

כאבי בטן חוזרים הם תופעה נפוצה בקרב ילדים. בדרך כלל לא ניתן להצביע על הסיבה להופעתם, אבל יש דברים שאפשר לעשות כדי להקל על הילדים. ד"ר יורם בלשר וד"ר מוטי חיימי עונים על כל השאלות

ד"ר יורם בלשר, ד"ר מוטי חיימי

שם האבחנה בעברית: כאבי בטן
שם האבחנה באנגלית: Abdominal Pain
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Cramps Abdomen

כאבי בטן בילדים הם הסימפטום הנפוץ ביותר בתקופת הילדות - לא רק בישראל אלא בכל העולם. 15%-10% מהילדים סובלים מכאבי בטן בשלב כלשהו בשנות חייהם הראשונות, ו־5%-2% מהפניות לבדיקה אצל רופא ילדים מקורם בתלונה על כאבי בטן - בעיקר בשנים הראשונות ועד גיל ההתבגרות.

תוכן העניינים
מהם הסוגים של כאבי בטן?
מהן הסיבות לכאבי הבטן החריפים?
מהם המאפיינים של כאבי בטן חוזרים?
באיזה גיל הכאבים האלה נפוצים יותר?
האם מדובר בתופעה תורשתית?
באיזה חלק של הבטן מופיעים הכאבים?
מה יכול הרופא לגלות בבדיקה?
האם כדאי לברר סיבות לכאבי בטן אצל ילדים בבדיקות מעבדה?
אם אין סיבה לכאב אצל הילד, אז אולי בעצם הוא לא קיים?
אם כך כיצד נוצר הכאב?
איך מטפלים בכאב שהסיבה שלו אינה ידועה?
האם יש כאבי בטן חוזרים אצל ילדים שיש להם סיבה פיזית־גופנית ושניתנים לאבחון ברור?
1. עצירות וכאבי בטן כרוניים
2. רפלוקס וכאבי בטן חוזרים
3. הליקובקטר פילורי וכאבי בטן חוזרים
4. טפילים וכאבי בטן כרוניים

מהם הסוגים של כאבי בטן?

ניתן לחלק את כאבי הבטן בילדים לשתי קבוצות גדולות:

• כאבי בטן חריפים, שבדרך כלל נובעים מבעיה חריפה במערכת העיכול.

• כאבי בטן חוזרים, שהם מתמשכים וללא סממנים של מחלה חריפה.

מהן הסיבות לכאבי הבטן החריפים?

הסיבות לכאבי בטן חריפים הן רבות מאד ומגוונות. מקור הכאב נובע פעמים רבות מבעיות במערכת העיכול כמו: מומים מולדים במעיים, דלקת התוספתן, הרעלות מזון וזיהומי מעיים שגורמים להקאות ולשלשולים, עצירות, רגישות לחומרי מזון, לרבות מחלת צליאק, כיב בתריסריון ובקיבה והתפשלות המעי (intussusception).

כאבי בטן חריפים יכולים להיגרם גם בגלל בעיות בדרכי השתן ובהן: זיהום בדרכי השתן ואבנים בכליות.

אצל בנות עלול להיגרם כאב בטן חריף כתוצאה מתסביב (torsion) של השחלה.

כאב בטן חריף נובע לעיתים גם מגירוי בסרעפת (שעלול להיגרם, למשל, מדלקת ריאות בחלק התחתון של הריאה), מהגדלת בלוטות הלימפה בבטן וכן בשל מחלות מטבוליות כמו קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF).

בכאבי בטן חריפים מתמקדים הכאבים, בדרך כלל, באזור מסוים בבטן או באחד מאיבריה. הכאבים מופיעים בפתאומיות והם הולכים ומתגברים במשך הזמן, ואין בהם הפוגות.

בילדים כאבי בטן חריפים אינם שכיחים, וברוב המקרים מדובר אצלם בכאבי בטן חוזרים, כרוניים.
בחזרה למעלה

מהם המאפיינים של כאבי בטן חוזרים?

כאב בטן חוזר (כרוני) משתנה בעוצמתו, מופיע ונעלם לסירוגין, מופיע לפחות שלוש פעמים במהלך שלושה חודשים והוא מספיק משמעותי כדי להשפיע על סדר היום הרגיל של הילד. הכתבה הזאת עוסקת בעיקר בכאבי בטן חוזרים אצל ילדים. כאבי הבטן האלה נקראים בשפה הרפואית Recurrent Abdominal Pain או בקיצור RAP ברוב המקרים לא ניתן להוכיח קיומה של סיבה פיזית־גופנית לכאבי הבטן האלה.

לעיתים קרובות אין לכאבי בטן חוזרים (כרוניים) מאפיינים חריגים שאותם ניתן לזהות בקלות. התסמונת יכולה לכלול ליקויים על רקע אורגני בריאותי, אך ברוב המקרים מדובר בליקויים על רקע פונקציונלי (שאינם על רקע מחלה מוגדרת). זו הסיבה שקשה מאוד לאבחן מהי הסיבה לאותם הכאבים, כפי שעולה מהנתון הבא: אצל 8% בלבד מהילדים שסבלו מכאבי בטן נמצאה סיבה פיזית־גופנית לתלונותיהם.
בחזרה למעלה

באיזה גיל הכאבים האלה נפוצים יותר?

ניתן לזהות שתי תקופות שבהן עולה השכיחוּת של כאבי הבטן: השיא הראשון הוא בין גיל 4 לגיל 6. בטווח הגילים הזה השכיחוּת שווה בין המינים. השיא השני הוא בין גיל 7 לגיל 12, ובטווח הגילים הזה השכיחוּת גבוהה יותר אצל בנות מאשר אצל בנים.
בחזרה למעלה

האם מדובר בתופעה תורשתית?

אומנם ילדים להורים שסובלים בעצמם מבעיות בדרכי העיכול יסבלו בשכיחות גבוהה יותר מכאבי בטן חוזרים, אך הסיבות לכך הן מגוונות ובחלקן פסיכולוגיות.
בחזרה למעלה

באיזה חלק של הבטן מופיעים הכאבים?

כאבי בטן בילדים, שאותם אנו מכנים "פונקציונליים", מופיעים פעמים רבות סביב הטבור. הכאב הוא עמום, והילד מתקשה להגדירו. כשהרופא מבקש מהילד להניח את כף ידו על האזור הכואב, מניח אותה הילד על אזור הטבור או על רום הבטן.

עוצמת הכאבים משתנה, והם מופיעים לסירוגין ולמשך פרקי זמן משתנים. ברוב המקרים הם אינם קשורים למזונות שאכל הילד והם אינם מושפעים מיציאות.

הכאב אינו קשור לתופעות אופייניות למערכת העיכול כמו שלשולים או הקאות, ולרוב גם אין תלונות על מערכות אחרות, כמו הצורך לתת שתן לעיתים קרובות או צריבה במתן שתן. למרות הכאב משקל הגוף אינו משתנה. הכאבים אינם גורמים לילד להתעורר משנתו. לעיתים יתלוו לכאבים גם תופעות כמו בחילה, סחרחורת, כאב ראש ועייפות. לעיתים קרובות מתברר שבני משפחה נוספים סובלים מכאבי בטן פונקציונליים כמו תסמונת המעי הרגיז.
בחזרה למעלה

מה יכול הרופא לגלות בבדיקה?

בבדיקה הגופנית של הילד שסובל מכאבי בטן חוזרים על רקע שאינו פיזי־גופני לא תימצא חריגה כלשהי. למרות זאת חשוב לעשות את הבדיקה ולו רק כדי להרגיע את הילד ואת ההורים שנעשה מאמץ אמיתי למצוא את הסיבה לכאב.
בחזרה למעלה

האם כדאי לברר סיבות לכאבי בטן אצל ילדים בבדיקות מעבדה?

גם בדיקות המעבדה צפויות להיות בטווח התקין, אך כדאי לעיתים לעשותן כדי לאשש את ההנחה של הרופא המטפל שאכן מדובר בתסמונת RAP. נכון, אין בדיקה ספציפית שתוצאה חיובית שלה תאשר את האבחנה הזאת, אבל האבחנה של תסמונת RAP מבוססת על היעדר כל סימן חריג או ספציפי בבדיקה הגופנית ועל היעדר חריגה בבדיקות הבירור הנהוגות.
בחזרה למעלה

אם אין סיבה לכאב אצל הילד, אז אולי בעצם הוא לא קיים?

בדרך כלל כאשר ילדים מתלוננים על כאב, לתפיסתם ולתחושתם הוא אכן קיים.
בחזרה למעלה

אם כך כיצד נוצר הכאב?

לצערנו, איננו יודעים מדוע ואיך נוצר הכאב. קיימות תיאוריות אחדות בנוגע למקור הכאב, והן משלבות גורמים נפשיים, התנהגותיים ופיזיולוגיים. יש יחס ישיר בין תופעות במערכת העיכול לבין מצבי חרדה ודיכאון.

אחת ההשערות היותר מקובלות היא שהכאב נובע משינויים בתנועתיות המעיים. אצל ילדים הסובלים מכאבי בטן חוזרים מסוג RAP מתכווצים המעיים בעוצמה רבה יותר מאשר אצל ילדים שאינם סובלים מהתופעה. גם ייתכן שסוגי מזון שונים מעצימים את הכאב, אך לא הוכח ששינויים בתזונה הם טיפול יעיל לכאב.
בחזרה למעלה

איך מטפלים בכאב שהסיבה שלו אינה ידועה?

קודם כול חשוב להבין את ההשלכות של הכאב על שגרת חייו של הילד ועל יחסי הגומלין בינו לבין הוריו ולבין הסביבה החברתית שלו. כאב בטן הוא סיבה משמעותית לחיסורים בבית הספר וגם לעלייה במפלס החרדה במשפחה. לעיתים מזומנות מתקשים ההורים לקבל את המצב שלא נמצאו שום חריגה ושום ממצא חיובי שמצביעים על מחלה פיזית־גופנית. תפקיד הרופא במקרה כזה הוא לעשות כמיטב יכולתו כדי להרגיע ולחזק את ההרגשה שנעשו כל הצעדים לבירור סיבה פיזית־גופנית, ומשלא נמצאה סיבה כזאת, אפשר להשתחרר מהחשש מפני מחלה נסתרת שגורמת לכאב הבטן.

לעיתים מתפתח מעגל קסמים: ככל שההורים מפגינים יותר דאגה וחרדה, כך הולכים הכאבים ומתקבעים ועלולים להפוך לנושא מרכזי ביחסי ההורים עם הילד. ההתעסקות בכאב עלולה לשמש כלי בידי הילד שרוצה להישאר במרכז העניינים בבית ובסביבה.

לכן הטיפול בכאבי בטן מסוג RAP בילדים אינו כרוך בבדיקות מרובות ולא במתן תרופות, שאין כל הוכחה ליעילותן. הטיפול היעיל ביותר, לאחר שנשללו סיבות למחלות מעיים, הוא במישור היחסים בין הילד לבין הוריו: צריך להרגיע את הילד ולעודד אותו לשוב לפעילות היומיומית הרגילה שלו, למעט בחיסורים בבית הספר ואף להימנע מהם כליל, לעודד אותו להשתתף בפעילויות חברתיות, לרבות סוגי ספורט שבהם עסק לפני שהכאב הפך לבעיה.

RAP הוא מצב חולף, חסר משמעויות גופניות, אשר למרות זאת עלול לגרום לבעיות התנהגות ולבעיות תוך־משפחתיות משמעותיות. הצלחת הטיפול תלויה בהבנה של ההורים ובהסכמתם להשתכנע כי לאחר שנשללו הסיבות למחלות שעלולות להתבטא בתסמונת הזאת - דרושה מעורבות שלהם יחד עם רופא הילדים כדי להביא לרגיעה שתביא בסופו של דבר להיעלמות הכאב ולחזרה לשגרת חיים רגילה.
בחזרה למעלה

האם יש כאבי בטן חוזרים אצל ילדים שיש להם סיבה פיזית־גופנית ושניתנים לאבחון ברור?

לא כל כאב בטן כרוני וחוזר הוא על רקע פונקציונלי. יש לא מעט מקרים שבהם לכאבי בטן מהסוג הזה יש סיבה אורגנית, כלומר הם נובעים ממחלה:
בחזרה למעלה

1. עצירות וכאבי בטן כרוניים

עצירות - כישלון בהתרוקנות מלאה של המעי הגס - היא אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבי בטן חוזרים.

מהן הסיבות לעצירות אצל ילדים?
הסיבה העיקרית לעצירות אצל רוב הילדים היא היותם עסוקים מכדי להתרוקן לגמרי. הדבר עשוי לגרום להרחבה של המעי הגס הסופי, ליציאות לא סדירות ולעיתים להפרשת צואה לא רצונית (Encopresis).

סיבה נוספת לעצירות היא תזונה לא מאוזנת: מחסור במזונות שעשירים בסיבים, בפחמימות ובעמילנים. העצירות אינה נוצרת ביום אחד אלא מתפתחת בהדרגה. כאשר מגיעים לבדיקה אצל הרופא, בדרך כלל כבר מתלוות לעצירות התופעות הבאות: כאבי בטן, הפרשה לא רצונית של צואה, דמם מפי הטבעת בגלל סדק (פיסורה) ותפיחות של הבטן.

איך מטפלים בעצירות אצל ילדים?
הטיפול בעצירות נועד בתחילה לרוקן את המעי על בסיס יומיומי. ראשית, רצוי לאכול שפע של מזונות עתירי סיבים תזונתיים (למשל, ירקות, פירות ולחם מדגנים מלאים). ניתן גם לקחת מדי יום תכשירים כמו בנפייבר או תכשירים אחרים יוצרי נפח. לעיתים רחוקות ניתן להיעזר בחוקן קטן (מיקרולט) או נר גליצרין כדי לגרום להתרוקנות. ניתן לעיתים לתת גם שמן פרפין או ליטול סירופ אבילק כדי לרכך את הצואה ועל ידי כך להקל על היציאה. בהדרגה ניתן להשיג הרגלי יציאה מסודרים.
בחזרה למעלה

2. רפלוקס וכאבי בטן חוזרים

סיבה לא נדירה לכאבי בטן חוזרים אצל ילדים על רקע גופני היא מחלה פפטית. הכוונה במונח הזה היא לכאב הנגרם ממגע של מיצי קיבה עם הרירית שמצפה את דרכי העיכול ושלא נועדה למגע כזה.

הדוגמה השכיחה לכך היא חזרה של תוכן קיבה לוושט (רפלוקס גסטרו־איזופגיאלי). רפלוקס כזה נוצר בשל חוסר בשלות של המנגנון שתפקידו למנוע את המעבר של מיצי הקיבה כלפי מעלה, לוושט. חוסר בשלות כזה מופיע בדרך כלל רק בגיל הרך והוא עלול לגרום לאי־שקט מטריד מאוד לתינוק ולהוריו. אצל רוב התינוקות שסובלים מרפלוקס קיבתי הבעיה נפתרת מעצמה בין גיל שנה לגיל שנתיים.
בחזרה למעלה

3. הליקובקטר פילורי וכאבי בטן חוזרים

רפלוקס הוא רק אחת הסיבות לכאבי בטן שנכללים בקטגוריה של "התסמונת הפפטית". אחראי נוסף לכאבים מהסוג הזה הוא החיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter Pylorii). במקרה כזה יופיע הכאב ברום הבטן, אך הוא יכול להופיע גם מסביב לטבור. הכאב מופיע בדרך כלל מוקדם בבוקר, והוא אף יכול להעיר את הילד משנתו. הכאב מופיע לאחר ארוחות ללא קשר לסוג המזון, ולעיתים קרובות יש עוד בני משפחה שסובלים מהחיידק שעלול לגרום לכיב בקיבה ובתריסריון.
בחזרה למעלה

4. טפילים וכאבי בטן כרוניים

לעיתים כדי לברר מהי הסיבה לכאב הבטן של הילד עושים בדיקת צואה במעבדה. בדרך כלל לא יימצא דבר. עם זאת, עלול להתגלות שטפיל בשם ג'יארדיה למבליה (Giardia Lamblia), שהוא נדיר יחסית, אחראי לכאבי הבטן. גם אמבות, שהן נדירות עוד יותר, עלולות לגרום להופעת כאבים כאלה. בשני המקרים הטיפול הוא תרופתי.
בחזרה למעלה

לידיעתך - רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות וילדים, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה
במרכז בריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש