חיפוש

dsdsdsd
מדריך מרגיע להורים: מתי לרוץ לרופא

מחלות ילדים: מדריך מרגיע להורים לחוצים

לקחת או לא לקחת את הילד לרופא? זוהי דילמה שהורים נתקלים בה שוב ושוב - במיוחד כשמדובר בתינוקות. כדי לעזור לכם ריכזו הרופאים שלנו 14 תופעות שמחייבות ריצה מהירה לבדיקה וגם סימן אחד שהוא סיבה לרגיעה

מצד אחד אנחנו לא רוצים לקחת את הילד לרופא על כל "פיפס" קטן. מעבר לטרחה הכרוכה בהגעה ובהמתנה, יש גם תמיד חשש שהילד יידבק במחלה נוספת בחדר ההמתנה שעמוס ממילא בילדים חולים. מצד שני, אנחנו מפחדים להזניח או לגרום לנזק כלשהו בגלל שאננות שאינה במקומה.

לרוע המזל, לא ניתן לקבל סיוע רב מהתינוקות, שכן היכולת התקשורתית שלהם - בכל הנוגע לדיווח על מצוקות - מסתכמת בבכי בעוצמות שונות. אז איך יודעים מתי לדאוג ולרוץ לרופא ומתי אפשר לצאת מהלחץ?

להלן כמה כללי אצבע מתי "להטיס" את הילד לרופא או לחדר מיון:

• אם הילד ערני, מחייך, אוכל ושותה תהיה הסיבה הרפואית שמדאיגה אתכם אשר תהיה, היא כנראה לא דחופה מאוד. אפשר בהחלט להישאר בבית ולהשגיח על הקטנצ'יק מקרוב, ובמידת הצורך לפנות לבדיקת הרופא המטפל בימים הבאים.

לעומת זאת, במקרים הבאים יש להגיע בדחיפות לרופא:

חום בתינוק שעדיין לא מלאו לו חודשיים
חום שנמשך יותר משלושה ימים
חשד להתייבשות
קוצר נשימה בתינוקות ובילדים
פריחה עם חום
פרכוסים
חבלת ראש
אלרגיה
כוויות
כאב פתאומי באשך
חבלה בגפיים
הרעלה
כאבי בטן חזקים
שטפי דם
נשיכות בעלי חיים


 חום בתינוק שעדיין לא מלאו לו חודשיים מחייב בדיקה של רופא, מאחר שמערכת החיסון בגיל הזה עדיין לא מפותחת, והתינוק עלול להיות הרבה יותר חולה מכפי שהוא נראה.

• חום שנמשך יותר משלושה ימים אצל ילדים בני חודשיים ומעלה מחייב בדיקה רפואית מאחר שהוא עלול להעיד על מחלה חיידקית שמצריכה לפעמים בירור נרחב יותר, כמו בדיקת דםובדיקת שתן. תוצאות הבדיקות האלה עשויות להצביע על הצורך במתן טיפול אנטיביוטי.
בחזרה למעלה

• חשד להתייבשות (כתוצאה מהקאות ומשלשולים רבים) מחייב בדיקה רפואית. אם החשד מתאמת, יש לרוב צורך בעירוי נוזלים לווריד. החשד להתייבשות צריך להתעורר במקרה שהחיתולים יבשים, המרפס בראש שקוע, העיניים מזוגגות ויבשות, והתינוק נראה ישנוני וחלש.
בחזרה למעלה

• קוצר נשימה בתינוקות ובילדים מחייב בדיקה רפואית דחופה. תינוק שמתקשה לנשום לרוב נושם במהירות, נאנח, ונוסף על כך ניתן להבחין ברתיעות (רטרקציות) בין־צלעיות - מצב שבו העור בין הצלעות "נשאב" פנימה במהלך כל שאיפת אוויר. ילדים יותר גדולים אף עלולים להתקשות להשלים משפטים.
בחזרה למעלה

• פריחה עם חום מעידה בדרך כלל על מחלה זיהומית כזו או אחרת - לרוב מחלה נגיפית שחולפת מאליה. אבל באופן נדיר ביותר עלולה פריחה עם חום להצביע על מצב חירום רפואי, שבו מחולל המחלה הוא חיידק הגורם לדלקת קרום המוח (מנינגוקוק) או שמדובר בחיידק טורף. במקרים כאלה חשוב כמובן לפנות בדחיפות לרופא. הפריחה המסוכנת, להבדיל מהפריחות האחרות, היא בצבע סגול־אדום או בצורה של שטפי דם, והיא אינה נעלמת בלחיצה או במתיחה של העור. נוסף על כך הילד ייראה בדרך כלל במקרים האלה מאוד חולה, ישנוני, אפאתי, חסר כוחות וחיוניות וימעט לאכול ולשתות.
בחזרה למעלה

• פרכוס ראשון בילד מחייב בדיקה רפואית דחופה.
בחזרה למעלה

• חבלת ראש - ילד שקיבל מכה בראש ואיבד את ההכרה - אפילו לשניות בודדות - חייב להגיע לבדיקה רפואית דחופה. גם אם לא היה אובדן הכרה, אבל לאחר החבלה יש לילד בחילות והקאות, או שהוא ישנוני והתנהגותו יוצאת דופן, יש צורך לקחת אותו בדחיפות לבדיקה. אצל תינוקות כל מקרה של נפילה מגובה של מעל 50 ס"מ מחייב בדיקה רפואית.
בחזרה למעלה

• אלרגיה - ילד שמפתח קוצר נשימה או נפיחוּת בשפתיים או בפנים בליווי גרד בגוף לאחר חשיפה לחומר אלרגני (למשל, עקיצת דבורה או עקיצת חרק אחר כלשהו) - חייב להגיע בהקדם לבדיקה לשם קבלת טיפול רפואי. הסיבה: במקרים נדירים עלולה הבצקת להתפשט גם לדרכי הנשימה ולחסום את כניסת האוויר.
בחזרה למעלה

• כוויות בשטח שגדול משטח כף ידו של הילד או כוויות עם שלפוחיות מחייבות לפנות בהקדם לרופא לשם קבלת טיפול.
בחזרה למעלה

• כאב פתאומי באשך מעורר את החשד שמדובר בתסביב של האשך - מצב שמחייב טיפול כירורגי דחוף.
בחזרה למעלה

• חבלה בגפיים - אם הילד נחבל ביד או ברגל ואינו מצליח לדרוך על הרגל או להזיז את היד - יש חשד לשבר או לפריקה של מפרק, ועליו להגיע לבדיקה רפואית דחופה.
בחזרה למעלה

• הרעלה - בכל חשד להרעלה יש להגיע לבדיקה רפואית דחופה. גם ניתן להתייעץ עם המרכז הארצי להרעלות בבית החולים רמב"ם בטלפון: 04-8541900
בחזרה למעלה

• כאבי בטן חזקים - אם הילד סובל מכאבי בטן חזקים ללא שלשולים וללא יציאות, עם או בלי הקאות, עליו להגיע בדחיפות לבדיקת רופא כדי לשלול בעיה כירורגית דחופה כמו חסימת מעיים, בקע כלוא או דלקת בתוספתן.
בחזרה למעלה

שטפי דם שיכולים להיות נרחבים או בצורת כתמים או בצורת נקודות על העור או על הריריות (פה, עיניים וכד') ואשר אינם נעלמים בזמן לחיצה על העור או מתיחה שלו - יכולים להעיד על בעיית קרישה כמו ITP (טרומבוציטופניה אימונית) ומחייבים לעשות בהקדם ספירת דם.
בחזרה למעלה

• בכל מקרה של נשיכות בעלי חיים כמו כלב או חתול יש להגיע בהקדם לבדיקה רפואית - גם לצורך טיפול מקומי בפצע וגם לצורך קבלת חיסונים, כולל חיסון נגד כלבת, לפי החלטה של משרד הבריאות.
בחזרה למעלה

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש